Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 200
  • 201
  • 202
  • 203
  • 204
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4021 Useril este offline   VALIX 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 24-August 10
  • Location:Craiova

Postat 10 February 2012 - 09:25 PM

Nu ştiu, poate aşa arată planurile, însă nu e normal ca portsarturile să fie montate pe brâu, ci, eventual, deasupra acestuia.

#4022 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 February 2012 - 01:04 AM

Vezi postareaVALIX, la 10 February 2012 - 09:25 PM, a spus:

Nu ştiu, poate aşa arată planurile, însă nu e normal ca portsarturile să fie montate pe brâu, ci, eventual, deasupra acestuia.


Da, normal asa ar fi

#4023 Useril este offline   lupanmarian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 17-September 11

Postat 11 February 2012 - 10:03 AM

Salut,

M-am chinuit in draci sa fac cuiul sa intre pe o parte si sa iasa pe alta. In celalalt capat am taiat, pastrand doar o parte foarte scurta pe care am strambat-o astfel ca prin presare pe ambele parti am reusit sa obtin ceva ce seamana cu nituirea.

Vezi postareaAdy, la 09 February 2012 - 11:07 PM, a spus:

De ce iti bati joc??? Pe cuvantul tau de modelist ca ai batut cuie si le-ai indoit pe pertea cealalta! Asa ai facut tu?!
Lasand mistourile, eu am facut in felul urmator; am taiat la jumatate cuiele oferite de DEA si le-am ascutit cu ajutorul unei pietre corundum atasata la o freza electrica tip Proxxon, apoi le-am batut cu grija in lemnul carmei (nu a iesit nici un capat de cui afara). Ce ma ajutat mult a fost placarea lemnului carmei cu furnir de esenta tare de fag, dupa ce am batut in cuie toate balamalele si am aplicat doua straturi de lac spray. VOILA!


#4024 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 11 February 2012 - 04:57 PM

Am făcut cârma.

Ideea lui Leo2003 privind o gaură suplimentară în balamalele care vin pe pană este bună, dar nu și ușor de pus în practică.
Ca să dau gaura suplimentară și să realiniez găurile (așa cum se încheie nasturii de la haină strâmb) a trebuit să îndrept benzile, urmând ca apoi ele să fie îndoite în noua poziție. Asta duce la o slăbire catastrofală, este obligatorie lipirea cu cositor.
În aceste condiții, grosimea axului nu mai contează, că banda vine îndoită după ea, așa că am folosit sârma groasă. Bineînțeles, sârma se taie după lipire :-) Pana cârmei este demontabilă, dar ca să încapă balamalele a trebuit să lungesc decupajele din pană cu cca 3 mm. Alternativa este balamale cu axe foarte scurte, ilogic dpdv funcțional.
Cuiele le-am scurtat tăindu-le oblic cu un clește. Dacă sunt tăiate bont, deși materialul penei este moale, se îndoaie foarte ușor. La cele care au venit în bordaj n-am îndrăznit să le bag boante, că forța este mare și se pot întâmpla accidente. Dacă faci gaură în prealabil, cuiele nu țin, trebuie lipite în gaură (așa am făcut la cele de centrare, dar cele de fixare sunt bătute). Nici vorbă de nituit pe cealaltă parte, așa că am consumat la cuieee... cât n-am consumat la filare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-carma1.jpg


#4025 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 February 2012 - 09:31 PM

M-am apucat sa fac gratarele galbionului precum si latrinele marinerilor. Restul dupa numarul de saptamana viitoare.

Imagine atasata: DSCF0002.JPG

Gratarul este de genul celui facut de Staric pentru a respecta cat de cat adevarul istoric.

#4026 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 14 February 2012 - 11:14 AM

Leo, asa arata cu bait culoare de nuc ?

#4027 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 14 February 2012 - 12:36 PM

Vezi postareaVALIX, la 10 February 2012 - 09:25 PM, a spus:

Nu ştiu, poate aşa arată planurile, însă nu e normal ca portsarturile să fie montate pe brâu, ci, eventual, deasupra acestuia.


Eu le-am montat pe bordaj sub brau. Nu stiu daca e bine sau nu, dar m-am gandit ca sub portsart vor veni prinderile pentru capetele de berbec si braul ar putea deranja. In plus muchia braului devine si un reazem, intarind lipitura.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 14 February 2012 - 12:37 PM


#4028 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 February 2012 - 01:39 PM

@ObY Parca in poza de mai jos este mai vizibila diferenta.

Imagine atasata: DSCF0004.JPG

#4029 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 February 2012 - 07:05 PM

A incercat cineva sa bage un bat de 8mm in gaura pentru bompres? Am bagat io si cred ca iar e ca reaq. Imagine postata
Io cred ca bompresul trebuie sa se aseze si pe zona aia inclinata a etravei, ca aici:

Imagine atasata: galeon_2.jpg

Credeti ca se aseaza??? Draci. Bompresul trece pe deasupra, dar paralel, cam cu 5mm. Asta se intampla la mine. Poate la altii e bine.Imagine postata

Am gasit si poza din revista:

Imagine atasata: aaa.jpg
Nici la ei nu se asaza dar n-au apasari. Il lasa acolo spanzurat. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 14 February 2012 - 07:16 PM


#4030 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 14 February 2012 - 07:41 PM

Leo, aplici matale nitica zama de pila rotunda de 5-6 mm si printr-o miscare de dute-vino iti regu, reglezi gaura :wub::rofl:

#4031 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 February 2012 - 08:01 PM

Stai linistit. E prestat de ieri, inainte de a pune caviliera galbionului. Caviliera nu am pus-o ca in revista ca nu mi-a placut.
Azi m-am gandit sa semnalez problema.
Poze pe joi, vineri cand o fi galbionul gata.

Si mi-am mai adus aminte de ceva. In prima poza din postul meu anterior se vede o gaura cam de 1.5mm in etrava. Io zic s-o dati. Trebuie. Dupa ce se pun parapetii galbionului e cam naspa de dat.
Imagine atasata: galeon_7.jpg

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 14 February 2012 - 08:40 PM


#4032 Useril este offline   yasmin 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 14-February 12

Postat 14 February 2012 - 09:18 PM

buna seara tuturor. acum am descoperit forumul si am citit cu mare atentie postarile voastre pentru k am unele nelamuriri in privinta construirii acestei corabii. eu inca sunt in urma cu "lucrarea'', sunt in stadiul in care trebuie sa lipesc furnirul la care nu ma descurc deloc dar am gasit aici cateva sfaturi care sper sa imi fie folositoare. mai am o nelamurire cu acel burghiu de 1 mm, nu stiu de unde sa cumpar asa ceva. in curand o sa postez si cateva poze cu corabia mea inca ''neambracata'' dar va rog sa tineti cont ca sunt fata (probabil singura "nebuna" care a avut curajul sa inceapa construirea corabiei) si sa nu va uimeasca prea mult intrebarile pe care le voi mai avea de pus.

#4033 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 805
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 14 February 2012 - 09:59 PM

Bine ai venit pe forum si spor la modelit


Burghiu de 1mm ... poti comanda de exemplu de aici:

http://www.hobbytool...re-c-29_94.html


... depinde si de unde esti ...

#4034 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 15 February 2012 - 08:42 AM

Citeaza

mai am o nelamurire cu acel burghiu de 1 mm, nu stiu de unde sa cumpar asa ceva

Salut si bine ai postat
Problema achizitionarii burghielor nu este una complicata si se rezolva in mai multe moduri :
Asa cum a spus Staric prin comanda la magazinele virtuale. (efortul este minim dar este bine sa comanzi mai multe produse pt ca sa platesti mai putin la transport )
Magazinele gen Brico, la raionul de spirale sunt asezate primele pe raft in ordinea crescatoare a grosimii. La Bricostore un set de 2 spirale de 1 mm Bosh este in jur de 7 Ron dar la MrBricolge aceleasi le gasesti la 4 Ron
Magazinele din coltul stazii gen Unelte si Scule, nu toate au asa ceva ,dar in schimb gasesti si alte produse utile si in general mai ieftine decit la Brico ( bait, lac, pensule pile etc....)
Totodata este bine sa-ti cumperi spirale de 1.5 si poate de 3 mm (cele de 3mm nu stiu sigur daca trebuiesc la SIB dar colegii mai avansati pot sa confirme ) . Am spus spirale pt ca este bine sa ai mai multe deoarece sunt destul de firave si se pot rupe usor......
Mai exista varianta de a comanda la DeA o bormasina manuala, unde iti vine si un spiral de 1mm ( pret 35 Ron taxe de transport incluse) dar drept sa-ti spun eu am fost dezamagit de calitatea acestei scule care totusi este necesara
Pina la urma tu alegi ce vrei, ideea este sa nu renunti usor si sa postezi cind ai nelamuriri
Bafta si spor in continuare

#4035 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 February 2012 - 09:38 AM

@yasmin: Salut. Burghiul de 1 mm nu a fost o problema, l-am gasit la Dedeman cu 3 lei. Cele mai mici au fost mai problematice, nu le-am gasit decat la un magazin de scule mai mic (stau in Alba Iulia).


Cat despre masina de gaurit manuala, eu nu am gasit asa ceva nicaieri. 35 ron pt. cea de la DeA mi se pare exagerat, asa ca mi-am facut eu una dintr-un cutter tip stilou. Pur si simplu am indesat burghiul in surubul care tinea lamele. Am dat cateva gauri cu el si deocamdata tine.

#4036 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2012 - 09:57 AM

Salut. Burghiu de 0.8 si 0.5 mm poti gasi tot in magazine gen Brico, dar la raionul de freze. Acolo unde sunt Dremel si Proxxon au de obicei si un stand de accesorii, printre care si burghie mai subtiri. Nu sunt chiar ieftine (19 lei cel de 0.5mm parca, 2/set) dar daca nu gasesti nicaieri poate fi o solutie. Acum vreo 6 luni am gasit set de 2 burghie de 0.5mm la Obi, la 7 lei setul. Acum nu mai erau. Imi pare rau ca n-am luat mai multe.

#4037 Useril este offline   Chessar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 21-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2012 - 11:27 AM

Salut,

Pentru cei din Bucuresti este un magazin in Tei ,Conex Electronic se numeste [str. Maica Domnului], unde gasesti orice dimensiune de spiral iar preturile sunt rezonabile [aprox 2.5 RON/buc]

Aceasta postare a fost editata de Chessar: 15 February 2012 - 11:32 AM


#4038 Useril este offline   Chessar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 21-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2012 - 11:30 AM

[quote name='Leo2003' timestamp='1329242497' post='144110']
Si mi-am mai adus aminte de ceva. In prima poza din postul meu anterior se vede o gaura cam de 1.5mm in etrava.
[quote name='Leo2003' timestamp='1329242497' post='144110']


Salut Leo,

Am dat si eu gaura aceea dar cu spiral de 1 mm. Esti sigur ca este de 1.5?

Aceasta postare a fost editata de Chessar: 15 February 2012 - 11:31 AM


#4039 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2012 - 03:28 PM

Atata timp cat nu este expres specificat in instructiuni habar nu am cat trebuie exact. De 1.5 mi s-a parut prea mica. Io am dat-o de 2mm la ochiul meu de "expertu' lu' peste prajit". Io am semnalat numai problema. Voi o dati cat credeti ca e mai bine. Oricum nu prea conteaza intre 1.5 si 2mm.

ATENTIE! Repet, pentru cei mai nou veniti pe forum. Nu faceti neaparat ca mine fara sa va documentati. In privinta modelismului sunt exact "mucea", dand-o in bara de "N" ori. Dar ma stradui sa devin macar mus.

Sa va zic un secret. Daca cineva bate campii rau de tot, intervine un coleg, care, chiar se pricepe la ce facem noi pe aici si ne trage de atentie. Este vorba de TRAIAN.

Daca pleaca si el , cum au plecat alti dibaci de pe acest forum, va zic eu... am pus-o... O sa iasa un fel de galion... cam cel propus de catre DeA... care nu e tocmai ce trebuie.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 February 2012 - 03:57 PM


#4040 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 15 February 2012 - 06:57 PM

Stiu ca sunt cam in urma, dar va rog sa ma ajutati si pe mine..
Mi s-a rupt una dintre filele de bordaj ( acelea principale mai groase). Am primit doar 4 file de bordaj de toate nu? Cum as putea remedia situatia fara a astepta dupa alt numar 28 sau 29 , comandat la editura?

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 200
  • 201
  • 202
  • 203
  • 204
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

9 useri citesc topicul
0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi