Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 201
  • 202
  • 203
  • 204
  • 205
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4041 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2012 - 07:50 PM

Pai io zic asa... Cumperi de la librarie sau de la un magazin de bricolaj niste placaj de 4mm, pui traforajul pe el si iti faci bagheta respectiva. Daca ne spui de unde esti poate exista si alte variante. Spre exemplu, poate are cineva in plus.

#4042 Useril este offline   lupanmarian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 17-September 11

Postat 15 February 2012 - 09:09 PM

Buna seara, tuturor,

Cum se lipeste la voi parapetul de la prova din numarul 55 pe cadrele 1,2,3,4,5 ale sparge-valului? Eu le-am pregatit in seara asta dar am impresia ca va trebui ceva efort si bataie de cap pentru a le alinia pe cadrele mentionate anterior.

Cel putin din partea mea, multe multumiri meseriasilor de pe acest forum. Si lasati naibii gandurile de a abandona forumul.

#4043 Useril este offline   gogudiver 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 06-April 11

Postat 15 February 2012 - 09:11 PM

Vezi postarealupanmarian, la 15 February 2012 - 09:09 PM, a spus:

Buna seara, tuturor,

Cum se lipeste la voi parapetul de la prova din numarul 55 pe cadrele 1,2,3,4,5 ale sparge-valului? Eu le-am pregatit in seara asta dar am impresia ca va trebui ceva efort si bataie de cap pentru a le alinia pe cadrele mentionate anterior.

Cel putin din partea mea, multe multumiri meseriasilor de pe acest forum. Si lasati naibii gandurile de a abandona forumul.



nici la mine nu se lipesc, am slefuit destul de mult insa........ acest kit las adestul de mult de dorit. La final am obtinut asta:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 426113_2723445450107_1376240034_32259032_1969142745_n.jpg


#4044 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 February 2012 - 09:14 PM

Vezi postareayasmin, la 14 February 2012 - 09:18 PM, a spus:

..... va rog sa tineti cont ca sunt fata (probabil singura "nebuna" care a avut curajul sa inceapa construirea corabiei) .....


Buna seara si bun venit
Nu iti fa probleme, toti de aici suntem nenormali, cei normali rontaie seminte la jocuri mecanice sau fluiera dupa fete pe strada asa ca mai bine stai cuminte si bibilesti la corabie.
Sfaturi o sa primesti mai mult ca sigur dar mai intai poate ne arati ce ai facut pana acum.
Stiu ca fetele sunt mai secretoase si respect asta dar macar de unde esti ne poti spune.
Spor!

#4045 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 February 2012 - 09:29 PM

Vezi postareaLeo2003, la 15 February 2012 - 03:28 PM, a spus:

..........Sa va zic un secret. Daca cineva bate campii rau de tot, intervine un coleg..........
.............Daca pleaca si el ...........


Leo, Leo, lasa complimentele ca a trecut ziua indragostitilor si nici macar nu o tin. Din ce se vede esti mai expert ca mine, minunea mea e inca in stadiul de schelet, contributia ta e mai substantiala.
De plecat, nu plec de niciunde decat in conditia ca nu mai sunt necesar sau dorit dar/si sunt de parere ca nimeni si nicaieri nu e de neanlocuit asa ca daca nu o sa mai fiu eu, sigur cineva ma inlocuieste.

#4046 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 15 February 2012 - 09:39 PM

Daca nici asa nu sta la locul ei.....acuma lasand la o parte gluma ...doar asa am reusit sa fixez cat de cat cele doua placi. Ornamentele am ales sa le pun pe urma pentru a nu le deteriora...cu toate ca s ar putea sa fie mai greu.



Mai mai ...ce de ganduri bune.....sa fie fata de vina???
Leo subscriu la parerea ta ....e bine sa invatam de la cei mai buni...sa profitam de cunoasterea lor...sa invatam unul de la altul...in definitiv de aia suntem aici nu? Multumirile si berea la final cand dam SIB ul la apa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0218.jpg

Aceasta postare a fost editata de jack: 15 February 2012 - 09:46 PM


#4047 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 February 2012 - 09:40 PM

Traiane, nici eu nu tin zilele astea imprumutate, americanesti, etc.
Nu sunt de acord insa cu sintagma arhicunoscuta cum ca nimeni nu e de neinlocuit. Poate numai teoretic sa fie adevarata. Practic, chiar sunt oameni de neinlocuit din simplul motiv ca nu gasesti altul, nu ai de unde sa-l iei sau nu poti sa-l iei. Crede-ma... De aceea eu cred ca sunt oameni care trebuie pastrati.

Gata. Promit ca maine ma apuc de treaba sa nu ramana corabia fara "nas".

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 February 2012 - 10:00 PM


#4048 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2012 - 11:32 PM

Subscriu intru totul celor spuse de Leo! Am invatat enorm de la voi. Si Leo, esti inclus. Poate nu ai experienta in modelismul naval, insa simtul tehnic extrem de dezvoltat isi spune cuvantul. Iar Traian... ce sa mai spun, un adevarat lup de mare. Am dialogat foarte putin, dar il citesc pe unde-l "prind". Ma uit la voi si ma mananca palmele sa pun si eu ceva pe coastele SIB-ului meu.
La buna vedere! Cu respect,

#4049 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 16 February 2012 - 11:47 AM

La bompres, daca arata cum a spus Leo, eu o sa pilesc pana se aseaza pe sparge-val. Il las suspendat doar daca ar fi corect sa fie asa. Poate are Traian stiinta despre asta.

Inca nu am incercat parapetul, dar daca iese asa ciudat, iau foarte serios in consideratie sa il fac din baghete, cam cum arata la SIB-ul lui Staric (v. poza).

Pentru Yasmin: Bun venit pe forum. Mai curand noi ar trebui sa fim invidiosi pe meticulozitatea feminina :-). Pentru burghie si masini de gaurit, mai adaug pe lista si Cora, unde exista si minibormasini si seturi de scule pentru ele care contin burghie si freze. Eu mi-am luat o masinuta de gaurit cu baterii - facuta de niste nemti pe care ii cheama Duna - de la magazinul Conex din Bucuresti, amintit de cineva mai sus. Am dat 50 RON pe ea, isi face treaba, dar pare mai curand o jucarie vanduta prea scump.

La final, pentru un novice ca mine, toate contributiile celorlalti de pe forum sunt importante. Ma bucur ca mai sunt inca meseriasi pe aici, de la care pot invata sau ma pot inspira. Chaiar si ne-meseriasii ajuta mult - macar prin faptul ca impartasesc din dificultatile si incercarile lor, iar ceilalti nu trebuie sa caute singuri solutii. Regret ca in timp au disparut unii dintre forumisiti, in general vitezisti care progresau cind altii - inclusiv eu - facea,desfaceau si se cazneau dupa idei practice.

Imagine atasata: SANY0034__f.jpg

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 16 February 2012 - 12:28 PM


#4050 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 16 February 2012 - 01:57 PM

La cate vad pe osatura mea, bompresul ar trebui sa se aseze pe capul etravei. Foarte posibil ca deficienta sa provina de la grosimea filelor de sub el, ar trebui alugita portiunea din gaura pe care ,,calca'' arborele.

#4051 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 16 February 2012 - 04:15 PM

Multumesc, Traian.

#4052 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 February 2012 - 04:43 PM

"Casuta" carmaciului si galbionul aproape gata. Mai am de terminat gratarul.

Imagine atasata: DSCF0004.JPG
Imagine atasata: DSCF0005.JPG

In a doua poza se vede gaura pentru bompres modificata.

#4053 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 17 February 2012 - 08:29 AM

Belea mare cu parapetii astia. Nu cad de loc pe cadre. Am pilit din cadre atit cit este necesar dar nu cad pe pupa, trebuiesc torsionati foarte mult acesti suporti si nu cred ca este posibil. Eu am sa copiez ultimul cadru, cel mai mare, dar am sa-i adaug 2mm in fiecare latura. Daca l-as fi taiat si apoi lipit fara sa-l introduc in lacasul de ghidare s-ar fi potrivit la fix.:bang:
Spor voua ca eu nu prea am avut

Aceasta postare a fost editata de doru2: 17 February 2012 - 08:40 AM


#4054 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 17 February 2012 - 08:36 AM

@ Leo
Lumineaza-ma si pe mine.... Ce rol au aceste doua cutii, sau ce vor sa reprezinte

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF00051.JPG


#4055 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 17 February 2012 - 08:51 AM

salut tutror modelistilor incepatori si avansati ! eu sunt mai nou pe aici si am intimpnat si eu destule probleme dar in cele din urma le-am dres pe toate!

#4056 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 February 2012 - 08:58 AM

Vezi postareadoru2, la 17 February 2012 - 08:36 AM, a spus:

.... Ce rol au aceste doua cutii ......


Acolo mediteaza marinarii dupa o zeama lunga de fasole cu cate un ,,Play Boy'' pe genunchi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: galbion.jpg


#4057 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 17 February 2012 - 08:59 AM

referitor la asezarea parapetilor bompresului eu am procedat in felul urmator! am fixat parapetii pe coaste fara ai lipi cu niste cleme . evident ca nici las mine nu se asezau cum trebuie si atunci mi-am amintit de un truc pe care l-am invatat la primul strat de bordaj. am luat un pistol cu aer cald si am inceput sa incalzesc bine parapetii respectivi care pur si simplu au inceput usor usor sa se apropie de coaste si sa se aseze cum, trebuie ! dupa ce s-au racit iam lipit cu aracet pe coaste ! Capetele parapetiilot care pica pe corpul navei vin fixati dupa intarirea adezivului acestia este adevarat ca sunt putin tensionati , dar dupa fixarea lor cu cuie si adeziv daca sunt incalziti cu pistolul cu aer cald se detensioneza destul de usor!
Sper ca in curand sa am timp suficient sa postez si eu poze cu lucrarea mea , care zic eu arata binisor avand in vedere ca este prima abordare a mea in materie de modelism naval si mai ales modele din lemn. Eu am mai modelit la viata mea dar numai kit-uri din plastic si carton.
Si nu in ultimul rand felicitari tuturor celor care au avut curajul de aborda acest kit chiar daca calitatea lui lasa mult de dorit ! Spor la modelit tuturor!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 February 2012 - 12:04 PM


#4058 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 17 February 2012 - 09:26 AM

Citeaza

Acolo mediteaza marinarii
:-D :-D :-D
Imi inchipui cum era sa "meditezi" in timp ce nava salta pe valuri...........

#4059 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 February 2012 - 10:04 AM

Intradevar, parapetii se monteaza cam naspa mai ales pe prima coasta. Ca sa stea pe pozitie am fixat parapetii de coaste cu cleme metalice. La prima coasta am fixat parapetul si cu un cuisor la partea de jos. Nu se vede ce este acoperit de un "dinte". Toti "dintii" i-am lipit ulterior.

Am terminat si gratarul galbionului. Acum sade la uscat.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 February 2012 - 10:24 AM


#4060 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 17 February 2012 - 11:46 AM

Am mai prestat si eu ceva ieri si azi. Parapetii sunt inca sub prese, sper sa nu se desfaca ca si la mine s-au potrivit destul de greu. :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 17022012183.jpg
  • Imagine atasata: 16022012181.jpg


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 201
  • 202
  • 203
  • 204
  • 205
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi