Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 203
  • 204
  • 205
  • 206
  • 207
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4081 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 February 2012 - 09:13 PM

@shadow Cumperi o trusa de unde crezi si gata. Poti sa-ti mai iei si o trusa cu pile diamantate.
Pentru slefuit, smirghel cu granulatia 100-120.

#4082 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2012 - 09:13 PM

Vezi postareashadow, la 17 February 2012 - 08:40 PM, a spus:

ajutor?:)

De raspila ai nevoie doar cand ai de luat grosier.
Pila pe care ai primit-o de la DeA nu era pentru lemn ;-) asa ca poti folosi pile pentru metale, pile diamantate, fasii de lemn cu hartie abraziva (smirghel) lipita pe ele, pile de unghii, etc.
Eu prefer slefuitoarele (fasii de lemn, carton, etc. cu hartie abraziva lipita pe ele) construite de mine
Imagine atasata: slefuitoare.jpg

avantaj eu pentru ca le construiesc in functie de necesitati.

Bafta!

#4083 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 February 2012 - 09:15 PM

SALUTARI BATRANE !!! Imagine postataImagine postataImagine postata


Bine ai revenit in careu!

@dominicue Bravo!!! Foarte frumos.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 February 2012 - 09:47 PM


#4084 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 February 2012 - 10:01 PM

Vezi postareaLeo2003, la 17 February 2012 - 09:15 PM, a spus:

SALUTARI BATRANE !!! Imagine postataImagine postataImagine postata


Bine ai revenit in careu!


Salutari Leule si tie si colegilor!

#4085 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2012 - 10:10 PM

eu intampin mari probleme la montatul parapetilor veniti cu ultimul numar. pur si simplu nu ii pot mula pe coastele spate-valului. Din lipsa de timp, am citit in ghidul DeA si am dat deja primul strat de lac, fara sa fac o proba.

Aveti vreo idee?

#4086 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 17 February 2012 - 10:41 PM

Ce de barcute noi fratilor!!!!!... felicitari tuturor. E bine ca in momente grele apar si "greii " sa ne mai deznoade paramele cu care ne a legat Dea :). Parapetii astia se pare ca e un astfel de moment dat naibii. Eu am rezolvat problema cu sfoara...dar ce ziceti de o torsionare in prealabil..putin cate putin si cu grija sa nu se rupa?

#4087 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 17 February 2012 - 10:42 PM

Vezi postareaMoRb, la 17 February 2012 - 10:10 PM, a spus:

eu intampin mari probleme la montatul parapetilor veniti cu ultimul numar. pur si simplu nu ii pot mula pe coastele spate-valului. Din lipsa de timp, am citit in ghidul DeA si am dat deja primul strat de lac, fara sa fac o proba.

Aveti vreo idee?


Uitate te rog la pagina 203! Acolo am postat varianta mea de montaj a parapetiilor! Desigur nu sustin ca este infailibila dar la cel putin a mers de minune!

#4088 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 February 2012 - 10:42 AM

Vezi postareaLeo2003, la 17 February 2012 - 08:23 PM, a spus:

Si nu ne-o arati si noua ???


O sa va arat, Leo, numai sa fac poze. Toate la timpul lor.

Crios - buna revenire!

Aceasta postare a fost editata de traian: 18 February 2012 - 10:45 AM


#4089 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 18 February 2012 - 11:00 AM

Scuze de offtopic:
Mondeo, sa sti ca am telefonat la astia de la DEA de nu stiu cate ori, dar surpriza: nu stiu nici ei ce au in planuri pentru viitor :blink:.
Un lucru e cert baga colectia CORPUL UMAN pentru a treia oara, asa ca o sa fim o tara de doctori, cat despre modelisti...:lazy:

#4090 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 February 2012 - 11:14 AM

Vezi postareaMoRb, la 17 February 2012 - 10:10 PM, a spus:

....mari probleme la montatul parapetilor .... pur si simplu nu ii pot mula pe coastele taie-valului.
Aveti vreo idee?


Nu vad totusi care ar fi problema. Practic parapetul are doua puncte esentiale de fixare, unul pe bordaj iar celalalt pe capatul taie-valului. Intermediar se fixeaza de coaste. Verificati intai cu o bagheta alinierea coastelor intre cele 2 puncte si ajustati pozitia lor acolo unde e necesar. Din poze vad ca trebuie sa aiba o usoara curbura dupa linia puntii. Daca osatura e aliniata parapetii se aseaza de la sine fara tensionari mari iar pentru lipire se pot fixa cel mai simplu cu cleme pemtru rufe (bineanteles ca sunt si cleme speciale pemtru asta). Pe bordaj din cate am vazut se pot fixa cu cate doua cuite in colturi.

#4091 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 18 February 2012 - 08:54 PM

Din păcate problemele sunt mai mari decât par. Se rezolvă, dar trebuie timp, așa că n-am reușit încă să termin, așa că n-am încă poze. Cred că mâine lucrez toată ziua, apoi până se usucă... etc.

Principala problemă este faptul că lateralele care formează galbionul sunt mult prea groase, din placaj de 2 mm, adică mult prea rigide. Aplicarea pe corp necesită o torsiune la capătul dinspre navă și două curburi pe galbion (un „S”). Este imposibil ca acestea să fie obținute numai din tracțiuni în urma lipiturilor pe coaste + 2-3 cuie, că n-are cum să țină, piesele trebuie curbate dinainte. A doua problemă este forma pieselor, pe care eu vreau să le acopăr cu file aplicate „după fibră”, adică cu o curbură „pe cant” foarte mare.

Dacă ar fi vorba să fac „de la mine”, aș face totul din furnir, mult mai maleabil. Însă, cum sunt încăpățânat să fac SIB-ul din piesele DeA, adică țin să rezolv problemele ridicate de ele, iată ce am făcut / fac / voi face.

Prima fază a fost îndoirea pieselor cu apă fierbinte conform torsiunii și curburilor necesare. Apoi am așteptat uscarea, verificarea dacă calcă satisfăcător (că de perfect nici vorbă). Apoi am îndoit filele de mahon pe cant - altă zi consumată cu așteptarea uscării lor, nu puteau fi lipite ude, căci filarea exterioară am făcut-o cu un lipici fără apă, ca să nu se relaxeze lateralele torsionate / curbate. În această fază sunt acum. Am verificat și cum vor fi poziționate. Nu pot fi poziționate cum apar în pozele DeA, trebuie poziționate la mijlocul brâului dacă se dorește alinierea cu coastele. Mâine fac ajustarea finală a coastelor (au fost șlefuite brut după lipirea pe taieval, înainte de lipirea taievalului pe etravă). Fixarea taievalului nu se bazează doar pe aracet, ci și pe un ac cu gămălie introdus complet (taievalul și etrava găurite în prealabil... ). Apoi lipesc lateralele galbionului, aștept să se usuce aracetul, filez pe dinăuntru. Nu îndrăznesc să filez pe dinăuntru continuu și să lipesc apoi pe coaste, deoarece dacă lipesc filele cu aracet, mă tem că piesele se deformează datorită apei, iar dacă lipesc cu prenadez nu ține pe coaste. Deci voi pune aracet doar pe coaste și, după uscare, voi fila spațiile dintre coaste cu mici bucățele de file. Mă tem că migăleala asta va ține toată săptămâna. Apoi vor trebui șlefuite marginile, atât deasupra, cât și dedesubt, vopsirea marginilor, lipirea decorațiilor etc. Începe să nu-mi mai placă, este mult prea mult de lucru. :whistle:

#4092 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 19 February 2012 - 02:26 PM

Vezi postareaLeo2003, la 17 February 2012 - 09:13 PM, a spus:

@shadow Cumperi o trusa de unde crezi si gata. Poti sa-ti mai iei si o trusa cu pile diamantate.
Pentru slefuit, smirghel cu granulatia 100-120.



Vezi postareacrios, la 17 February 2012 - 09:13 PM, a spus:

De raspila ai nevoie doar cand ai de luat grosier.
Pila pe care ai primit-o de la DeA nu era pentru lemn ;-) asa ca poti folosi pile pentru metale, pile diamantate, fasii de lemn cu hartie abraziva (smirghel) lipita pe ele, pile de unghii, etc.
Eu prefer slefuitoarele (fasii de lemn, carton, etc. cu hartie abraziva lipita pe ele) construite de mine
Atasament slefuitoare.jpg

avantaj eu pentru ca le construiesc in functie de necesitati.

Bafta!


multumesc :)

#4093 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 19 February 2012 - 05:55 PM

Dupa ce am meditat indelung cum sa ornamentez parapetii taie valului am optat tot pentru solutia Dea. Iam pus dintii , si cam asta a iesit! :rolleyes:
Nu sunt dinti de star dar merge mai ales ca le-am pus si gingie( glumesc) am pus la partea inferioara a parapetiilor cate o bagheta 3x1,5mm!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0035.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0036.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0037.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0038.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0039.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0040.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0041.JPG


#4094 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 19 February 2012 - 10:20 PM

Până se usucă galbionul am revenit la cabestan.

Nu mi-a plăcut deloc soluția propusă de DeA, cu axul tăiat și centrat cu o sârmă. Voiam neapărat un ax continuu. Un timp m-a bătut gândul să fac clopotul de sub covertă lipind pe ax bucățică cu bucățică piesele introduse cu penseta, dar am renunțat, deoarece m-am temut de lipsa de aliniere. Azi am făcut un tubuleț de hârtie gros de 0,5 mm (inspirat din papermodels) lipit pe o șaibă de lemn, vopsit, apoi lipite piesele care formează clopotul. Axul intră fest în tubuleț. Rezultatul e în figură. Rămâne și demontabil.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-cabestan3.jpg


#4095 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 20 February 2012 - 11:45 AM

Am bibilit in weekend la galbion. Din pacate, iar am avut doar putin timp la dispozitie.

Iata concluziile si planurile mele:

- e mai usor de construit toata structura galbionului complet separat si sa fie montat la barca dupa aceea.
- la coaste sinura problema pe care am intalnit-o a fost la coasta mare: perforatia din bucata de taie-val este cu 2mm prea sus. Se rezolva ingustand bucata din coasta ce intra acolo. Sectionarea coastei ca sa intre e evidenta.
- cu ajustarea de mai sus varful coastelor urmeaza curbura bordajului galbionului.
- am pilit muchiile coastelor oblic pentru a calca perfect pe bordajul galbionului.
- am am pilit tesit partea din fata si din spate a bordajelor astfel incat sa calce cu tesitura pe "nas" si pe bordajul navei.
- am trasat pe interiorul bordajului galbionului linii curbe care sa imite scandurile, folosind curba superioara a celuilalt bordaj ca sablon Latimea "scandurilor" e de 5mm spre corabie si scade la 1-2 mm la varf
- am lipit bordajul galbionului de coaste si l-am lasat sa se intareasca lipitura complet
- torsionarea bordajului galbionului mie mi-a fost necesara doar la partea spre nava, pentru a aduce inclinatia laterala la aceea a bordajului navei in zona de contact.
- am facut torsionarea dupa lipire umezind placajul acolo si lasandu-l apoi sa se usuce din nou. Asa s-a si cracanat la latimea barcii.

Urmeaza (cand voi avea timp)
- montarea structurii galbionului pe corabie (cuie si lipici)
- vreau sa prelungesc braul corespunzator pana in varful galbionului (se potrivesc la zona de intalnire perfect limitele superioare la brau si la bordajul galbionului)
- vreau sa filez cu furnir restul exteriorului bordajului galbionului, ca o prelungire a filelor de bordaj - scopul este ca la exterior galbionul sa fie o parte integranta a navei. fara sa se vada imbinarea.
- la sfarsit voi lipi dintii - vor fi ceva mai mici datorita braului.
- daca imi iese - vreau sa pun o bagheta curbata deasupra bordajului, care sa se prinda cumva curbat de castelul prova.

Spor la bibilit!

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 20 February 2012 - 11:49 AM


#4096 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 20 February 2012 - 04:03 PM

ce lac folositi la osatura?

#4097 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 20 February 2012 - 06:15 PM

Din ciclul 'DeA intotdeauna reusesti sa ma uimesti' azi va prezint 2 bete amarate, dar, de culori total diferite. Eu cred ca astia chiar fac misto de noi. Ca nu se potriveste nimic cum trebuie, am zis, aia e, dar nici macar sa fie aceleasi materiale in acelasi numar? Aste e chiar culmea....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: uploadfromtaptalk1329754367572.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mondeo: 20 February 2012 - 06:16 PM


#4098 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 21 February 2012 - 09:05 AM

Vezi postareaMondeo, la 20 February 2012 - 06:15 PM, a spus:

Din ciclul 'DeA intotdeauna reusesti sa ma uimesti' azi va prezint 2 bete amarate, dar, de culori total diferite.


Asta e ca sa nu te chinui cu patinatul :devil:

#4099 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 February 2012 - 09:22 AM

Mda.

Eu, deși n-am cumpărat niciodată vreun număr de două ori (doar la Bismark m-am „păcălit” la nr. 27), lucrez destul de economic, nu risipesc materialele, așa că mi-au rămas destule și am cu ce împerechea înainte de a face ceva (nu lucrez „la zi” ca Leo2003, am un decalaj de 2-4 săptămâni, tocmai datorită materialelor). Întotdeauna DeA a dat mai mult material decât a fost nevoie.

Însă sunt la un capăt de țară, nu e ușor să ajut pe cei în nevoie. Dar nu refuz.

#4100 Useril este offline   entty 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 11-February 12

Postat 21 February 2012 - 11:37 AM

Hop si eu cu balustradele si gemuletul.


Imagine postata

Uploaded with ImageShack.us

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 203
  • 204
  • 205
  • 206
  • 207
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi