Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 204
  • 205
  • 206
  • 207
  • 208
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4101 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 February 2012 - 01:23 PM

Am reusit sa montez si eu parapetii dupa ce i-am desfacut odata pentru ca nu stateau cum trebuie. I-am desfacut si i-am prins in cuie apoi am lipit furnirul si "dintii". Un pic mai mult de munca dar macar nu se vad cuiele care nu imi placeau deloc cum erau in planurile DeA.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 21022012189.jpg
  • Imagine atasata: 21022012188.jpg

Aceasta postare a fost editata de titishor: 21 February 2012 - 01:26 PM


#4102 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 21 February 2012 - 02:20 PM

Salut. Dupa multe asteptari m-am apucat si eu de bordare si deja am intampinat o problema care mi se pare destul de grava. Am montat filele centrale acum 2 zile. Insa abia astazi am observat ca ele intra aproape cu totul in fantele din coaste. Astfel, daca pun celelalte file langa ele, acestea sunt "mai sus" (scuzata-mi fie exprimarea) decat fila centrala. Practic, fila centrala va aparea ca un sant. Problema se vede mai ales la ultima coasta.

Am rasfoit topicul si nu am vazut pe nimeni sa fi semnalat problema asta. Imi cer scuze daca m-am inselat si a intrebat cineva inaintea mea.

#4103 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 21 February 2012 - 02:35 PM

bubba-000
Referitor la fila centrala te asigur ca toti am avut aceasi problema!


Tot ce poti face este sa pui dedesupt cate un adaos de material ; spre exemplu bucatele de furnir alb ramase de la filarea puntilor !


Eu cel putin asa am procedat pentru ca alfel ar fi trebuit sa slefuiesc primul strat de bordaj (in zonele unde fila centrala era ingropata prea mult) pana nu ar mai fi ramas decat 0,8mm din el!

Din pacate asta este calitatea Dea , trebuie sa te descurci cu ce ai , si foarte important sa iei in calcul toate erorile care se pot acumula daca nu sunt inlaturate cumva!

In rest iti urez spor la modelit, curaj si mai ales sa te tina rabdarea cat mai mult! Bafta!

bubba_000
Si inca o chestie! ai slefuti canturile coastelor? Pentru ca dupa slefuirea pentru alinierea filelor de bordaj ar trebui sa se mai diminueze adancimea canalelor pentru fila centrala!

titishor
Bravo foarte frumos lucrat!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 21 February 2012 - 04:37 PM


#4104 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 February 2012 - 03:34 PM

bubba_000: Cauza este pilirea insuficienta a coastelor. Daca e prea tarziu sa le ajustezi, pentru corectie dupa filarea completa poti sa lipesti cu aracet bucati de fila de punte, pana aduci la nivelul filelor de bordaj. Dupa aceea cu smirghel si pila faci rectificarea suprafetei.

Jpr: Eu am folosit la inceput un lac acrilic (pe baza de apa). E un lac pentru parchet pe care l-am luat de la Bricostore. Poti insa folosi ce vrei. Verifica insa ca prinde corect pe aracet.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 21 February 2012 - 03:39 PM


#4105 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 21 February 2012 - 03:40 PM

@ titishor: doar asa am reusit si eu sa le dau de cap.

@ bubba_000: problema am avut-o si eu. Probabil dintr-un exces de pilire. Am rezolvat problema desfacand braurile si bagand sub ele niste file ramase de la punte ca sa le ridice la nivelul dorit.



:crazy: il zapacim pe om. Intr-adevar poate fi si de la pilirea insuficienta a coastelor . La mine se pare ca le-am prea pilit si mi s-a micsorat canalul. Asa ca in necunostinta de cauza m-am apucat sa adancesc acel locas. :pardon:

deci raspunsul final ...foloseste filele ramase de la punte ca sa ajustezi treaba. Oricare ar fi motivul :-)

#4106 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 February 2012 - 03:42 PM

Vezi postareajack, la 21 February 2012 - 03:40 PM, a spus:


:crazy: il zapacim pe om. Intr-adevar poate fi si de la pilirea insuficienta a coastelor . La mine se pare ca le-am prea pilit si mi s-a micsorat canalul. Asa ca in necunostinta de cauza m-am apucat sa adancesc acel locas. :pardon:

deci raspunsul final ...foloseste filele ramase de la punte ca sa ajustezi treaba. Oricare ar fi motivul :-)


Lui i-a ramas canalul prea adanc si cu toata fila groasa ramane sant.:blink:

#4107 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 21 February 2012 - 04:52 PM

Multumesc tuturor pt. raspunsuri. Pana la urma voi umple "santul" cu file de punte, cum ati zis voi. Macar acelea sunt mai moi decat filele de punte si ar trebui sa se ajusteze usor.

Si cat despre slefuire, nu stiu daca trebuia sa slefuiesc coastele mai mult doar pentru asta. E drept ca nu le-am slefuit foarte mult, dar filele "calca" pe aproape toata suprafata coastelor, ceea ce mi s-a parut suficient.

#4108 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 21 February 2012 - 06:29 PM

e

Aceasta postare a fost editata de titishor: 21 February 2012 - 06:31 PM


#4109 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 21 February 2012 - 07:03 PM

Vezi postareabubba_000, la 21 February 2012 - 04:52 PM, a spus:

Multumesc tuturor pt. raspunsuri. Pana la urma voi umple "santul" cu file de punte, cum ati zis voi. Macar acelea sunt mai moi decat filele de punte si ar trebui sa se ajusteze usor.

Si cat despre slefuire, nu stiu daca trebuia sa slefuiesc coastele mai mult doar pentru asta. E drept ca nu le-am slefuit foarte mult, dar filele "calca" pe aproape toata suprafata coastelor, ceea ce mi s-a parut suficient.


Nu trebuie sa slefuiesti cantul coastelor excesiv! Doar atat cat sa calce pe toata suparata acestuia filele de bordaj! Insa daca ai slefuit prea putin atunci pe langa faptul ca fila centrala este aproape ingropata nici filele de bordaj nu vor calca cum trebuie pe coaste!

Ideea este ca orcum acele canale pentru fila centrala nu sunt aliniate cum trebuie ( defect de proiectare) !

Daca ai fixa fila centrala in acele canale ca atare atunci linia navei vazuta de sus va fi foarte stramba ( adica cu o adincitura undeva in zona centrala a navei)!

#4110 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 February 2012 - 07:04 PM

@ bubba_000: Piesele de la DeA sunt livrate nefinisat, de exemplu decupările laser nu se pot face (adică se pot, dar... ) decât perpendicular pe placaje. Chiar și instrucțiunile DeA spun că noi trebuie să ajustăm aceste piese. La bordaj spune să folosim „baghete” (= file de bordaj) ca să verificăm continuitatea curburii. Sigur că primul pas este verificarea și ajustarea șanțurilor în care se așează brâul, adâncimea acestul șanț trebuind să fie de 1 mm, ca grosimea de 3 mm a brâului să se potrivească cu grosimea de 2 mm a filelor stratului interior. Drept șablon pentru adâncimea de 1 mm eu am folosit șipcile livrate pentru treptele scărițelor.

Informativ, eu am șlefuit coastele într-o veselie, doar în 2-3 locuri am „umplut” cu file de punte.

#4111 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 21 February 2012 - 08:17 PM

@pe_dos: Ai dreptate, acum imi dau seama ce gafa idioata am facut. Sper sa o pot corecta mai tarziu adaugand file de punte.

#4112 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 February 2012 - 08:27 PM

Nu cred ca trebuie sa-ti faci mari probleme. Fie adaugi file de punte, fie chituiesti. Oricum, mai vine un strat de furnir.

#4113 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 22 February 2012 - 12:01 AM

bubba_000 daca te referi la genul acesta problema nu esti singurul care a pilit in exces si eu am facut la fel uite:
Imagine postata

am pilit asa de mult incat a trebuit sa mai vin cu fila de bordaj pt. a aduce la nive in unele zone:
Imagine postata

dupa care am pilit si am chituit si a iesit cam asa:
Imagine postata

Imagine postata
Si am facut si multe alte greseli de care rad cu pofta si le-am dres cum ma dus pe mine capul..... si am tinut cont si sfaturile celor experimentari.

#4114 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 22 February 2012 - 03:03 PM

Si ca sa nu mai fie loc de erori , va prezint pe....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: uploadfromtaptalk1329915650475.jpg


#4115 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 February 2012 - 03:12 PM

Terminarea brusca a parapetilor ma determinat sa prelungesc capetele mai late iar alinierea cu corpul navei sa fie pierduta.
Vedeti si voi ce a iesit. :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 22022012199.jpg


#4116 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 22 February 2012 - 03:16 PM

Citeaza

Terminarea brusca a parapetilor ma determinat sa prelungesc capetele mai late iar alinierea cu corpul navei sa fie pierduta.

Este o idee.
Daca ii m-ai adaugi un dinte in portiunea de adaus, crezi ca strica?

#4117 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 February 2012 - 03:37 PM

Vezi postareadoru2, la 22 February 2012 - 03:16 PM, a spus:

Este o idee.
Daca ii m-ai adaugi un dinte in portiunea de adaus, crezi ca strica?


Se poate rezolva si asta. Chiar mi-ai dat o idee buna :good: Doar ca pe partea deschisa nu incape decat daca "musc" un pic din el. Sa vad cum o rezolv si pe asta

Aceasta postare a fost editata de titishor: 22 February 2012 - 03:39 PM


#4118 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 February 2012 - 04:33 PM

Am preluat ideea lui doru2 si am mai atasat un dinte. Arata mai bine fata de cum era inainte

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 22022012200.jpg


#4119 Useril este offline   bullseye 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 22-February 12
  • Location:Galati

Postat 22 February 2012 - 05:25 PM

Salut, desi sunt un nou membru, aceasta fiind prima mea postare, va urmaresc cu interes inca de la primele pagini unde am avut foarte mule de invatat de la voi si tin sa va multumesc.
Acum lucrez la cabestan, la multi am vazut si vreau sa va intreb, cum ati facut acest "dop"(nu stiu cum se numeste) ?
Imagine postata

In curand poze cu SIB-ul meu dupa ce voi termina cu cabestanul.

#4120 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 22 February 2012 - 06:01 PM

Vezi postareabullseye, la 22 February 2012 - 05:25 PM, a spus:

Salut, desi sunt un nou membru, aceasta fiind prima mea postare, va urmaresc cu interes inca de la primele pagini unde am avut foarte mule de invatat de la voi si tin sa va multumesc.
Acum lucrez la cabestan, la multi am vazut si vreau sa va intreb, cum ati facut acest "dop"(nu stiu cum se numeste) ?
Imagine postata

In curand poze cu SIB-ul meu dupa ce voi termina cu cabestanul.


"Dopul" este al meu si l-am facut dintr-o bucata de placaj de 5 mm. Cu traforajul am taiat fain frumos, l-am slefuit si gaurit pana l-am adus la forma pe care o vezi.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 204
  • 205
  • 206
  • 207
  • 208
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi