Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 226
  • 227
  • 228
  • 229
  • 230
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4541 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 28 March 2012 - 11:20 PM

Vezi postareape_dos, la 28 March 2012 - 11:09 PM, a spus:

aș vrea să știu în ce culoare ar fi bine să fie vopsite


Nu te inteleg. De la inceput sustii metodologia DeAgostini si zici ca nu ii iesi din cuvant. De ce iti faci probleme? Golden e la pungulita, golden pui.

#4542 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 29 March 2012 - 01:28 AM

Vezi postareaLeo2003, la 28 March 2012 - 07:22 PM, a spus:

Acu' depinde la ce te referi.
Daca nu-ti plac ramele si capacele date de furnizor... asta e. Stiu si eu ca se fac de lemn, dar am sa le folosesc totusi pe astea.
Daca te referi la vopsire... atat am putut. In realitate sunt ceva mai deschise la culoare si destul de asemanatoare la culoare cu bordajul.
Daca te referi la faptul ca pe interior obloanele trebuie vopsite in rosu, ok, stiu si asta ca s-a mai discutat. Cu toate astea am vazut chiar la marele artist Alex Baranov obloane nevopsite la interior in rosu.
Daca te referi la ornamentele interioare ale oblonului, m-am inspirat dupa doua galioane reconstituite, Vasa si Neptune, dar si dupa diverse prezentari din carti de modelism. O imagine dintr-o astfel de carte:

Atasament aaaaa.jpg


Iti respect opinia, dar erau mai de folos observatii punctuale pentru a putea, eventual, corecta si, in general, intreg SIB-ul nu are numic comun cu realitatea.

@NNegoita Ornamentele de pe fata interioara sunt puse de mine.


nu pot sa ma refer la ceva anume.pur si simplu sint urite.arata ca niste capace de canal stradal.si cind spun acest lucru nu ma refer doar la capacele tale.se putea incerca lipirea unor fisii de furnir pe ele,pt a masca ,metalul acela ieftin.nu toate navele au capacele de saborduri vopsite pe interior cu rosu.


daca ma refer stric la capacele expuse de tine,pararea mea este ca vor arata si mai urite cu tevile de tun montate,din cauza acelor ornamente.probabil ca alt model ar fi aratat mai bine.

este doar parerea mea,si nu este nimeni obligat sa tina cont de ea.



#4543 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 29 March 2012 - 08:34 AM

Vezi postareatraian, la 28 March 2012 - 11:20 PM, a spus:

Nu te inteleg. De la inceput sustii metodologia DeAgostini si zici ca nu ii iesi din cuvant. De ce iti faci probleme? Golden e la pungulita, golden pui.

Principiul meu este să folosesc pe cât posibil, materialele furnizate de DeA și, dacă nu necesită modificări substanțiale, să fac o navă cât mai realistă.

A dat punți rigide și traverse drepte? Ca să fac punțile bombate trebuie să înlocuiesc punțile cu un material mai flexibil, care să admită două curburi (șa). Vreau să folosesc materialele rigide pe care le-a dat, așa că îndoi punțile conform selaturii și renunț la bombare.
A zis să filăm punțile pe bucățele? Deoarece arată urât și pot folosi materialele furnizate fără probleme în plus, după ce m-am prins, coverta am filat-o continuu.

N-a zis să facem paiol? Deoarece mi-au rămas materiale de la filarea bordajului, am zis să le folosesc ca să fac un paiol pe partea deschisă și bocaport acoperit cu capac pe puntea de jos.

A dat tunurle? Deoarece pot fi făcute realistice printr-o vopsire simplă, nu cumpăr altele, ci le folosesc, deoarece și cele din rășină trebuie vopsite. Iar ornamentația celor de rășină, după ce că este contestată (mânerele alea), după amplasarea tunurilor aproape că nici nu se vede.
A dat roțile tunurilor din alamă? Alea în realitate sunt de lemn și mi-e mult mai greu să vopsesc metalul ca să arate ca lemnul, deoarece n-am practic deloc nici experiență, nici utilaje pentru vopsire. Cum mi-e simplu să fac roțile dintr-un creion rotund de lemn, le înlocuiesc.

Mi-e simplu să pun un lănțișor la pana cârmei? Atunci îl voi pune, chiar dacă DeA nu-l prevede. Mai ales că pricep funcționalitatea lui.

A dat ramele și obloanele sabordurilor? Nu le arunc, ci le folosesc. Pricep că în realitate nu arătau metalice, așa că le vopsesc. Însă mi-e peste mână să le vopsesc ca lemnul (aceeași problemă de la roțile tunurilor), așa că voi căuta o schemă de vopsire plauzibilă dar simplă. Poate și în realitate, chiar dacă erau de lemn (au detalii care arată că erau de lemn) erau vopsite, nu aveau culoarea lemnului. Nu zic că alții să nu le facă din lemn, dar eu voi folosi ce am primit.
Nu a dat DeA ornamente pentru interiorul obloanelor sabordurilor? Atunci nu voi căuta astfel de decorații și nu le voi pune, mai ales că nu înțeleg funcționalitatea lor, dimpotrivă, bieții tunari vor trage din greu la saule ca să ridice obloanele îngreunate de kilele de bronz ornamental. Poate la o navă regală ornamentația dovedea puterea economică a regelui, dar SIB-ul este o navă comercială, nu una regală.

Deci, vreau să fac ceva cât mai bine, dacă nu trebuie să mă dau cu capul de pereți pentru asta.

#4544 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 29 March 2012 - 09:38 AM

Tot nu ma descurc cu gratarele, cum le invart cum le desfac,in cel mai fericit caz imi iese garatul din mijloc f mare (adica intreg- toate 15 stelaje pe lungime) si cele de pe margine de 30 mm!!! sper ca macar asa sa intre!! Cam prost proportionat, e foarte urat!!!

#4545 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 March 2012 - 09:59 AM

Vezi postareaLeo2003, la 28 March 2012 - 02:47 PM, a spus:

Cam asa vor arata ramele si obloanele sabordurilor:

... pe fata...
Atasament DSCF0001.JPG

... si pe dos.
Atasament DSCF0003.JPG


Ne spui si noua cum ai ajuns la culoarea asta. Mie personal imi plac si as vrea sa le fac la fel.
Mersi

#4546 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 29 March 2012 - 12:44 PM

@SorinR: Dacă-mi lăsați o zi ca să asamblez grătarele (trebuie să se și usuce), o să postez cum fac eu.

#4547 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 29 March 2012 - 01:02 PM

@titishor Am spus AICI.

#4548 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 29 March 2012 - 01:10 PM

Vezi postareape_dos, la 29 March 2012 - 12:44 PM, a spus:

@SorinR: Dacă-mi lăsați o zi ca să asamblez grătarele (trebuie să se și usuce), o să postez cum fac eu.


O zi nu este un capat de tara asa ca si eu astept pozele. Stau la rind si astept ca mi sa luat sa crosetez la gratare.....
Spor

#4549 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 29 March 2012 - 01:47 PM

Hai, că am făcut destul ca să exemplific.

În prima imagine este cât și cum am debitat. Într-a doua, cum am asamblat „esențialul”, adică părțile vizibile din sus. Într-a treia este cum au fost puse celelalte bucățele (poate încă vreo două bucățele rămase de la grătarele anterioare) dedesubt. Practic am avut nevoie de 11 + 3 = 14 bețe.

Urmează:
- Pensularea cu aracet diluat pentru rigidizare, lăsarea până mâine să se întărească.
- Șmirgheluirea fără forță pentru uniformizarea capetelor.
- Măsurarea grilei rezultate și a ramei bocaportului, rămân vreo 3 mm pentru ramă. Căutarea prin resturi :-P a unui material de grosime potrivită pentru ramă, care să umple locul până la rama bocaportului și separatoarele de la bocaport.
- Confecționarea a patru laturi pentru ramă, vopsirea lor.
- Lipirea a două laturi ale ramei opuse, așteptat să se usuce.
- Șmirgheluirea la nivel a capetelor a celor două laturi ale ramei.
- Lipirea celorlalte două laturi ale ramei, așteptat să se usuce.
- Șmirgheluirea la nivel a capetelor celorlalte două laturi ale ramei.
- Mici corecturi cu vopsea unde șmirghelul a lăsat lemnul aparent.

Asta e tot. :-)

Eu acopăr de fapt bocaportul cu patru capace, două „întregi” și două „jumătăți”, cum se vede aici, însă capacele centrale au aceleași dimensiuni cu ce zice DeA (3 din alea acoperă bocaportul).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-capac1.JPG
  • Imagine atasata: SIB-capac2.JPG
  • Imagine atasata: SIB-capac3.JPG


#4550 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2012 - 02:27 PM

Vezi postareamoflea, la 28 March 2012 - 09:45 AM, a spus:

Salutari!

Pentru cei care au hotarat sa faca nava inchisa pe ambele parti... pana la urma la ce solutie v-ati gandit pentru fixarea tunurilor? Stiu ca pe undeva printre cele jdemii de pagini ale acestui topic erau una-doua idei, dar sincer nu o sa caut :)


OK.... incep eu. Ma gandeam la ceva de genul asta:

Imagine atasata: Untitled1.png Imagine atasata: Untitled2.png

Practic in partea de jos a hubloului largesc gaura cu 3 mm, unde voi aseza un fel de "pat" pe care va sta teava de tun. Acest suport va putea fi introdus frontal.. Probabil va umfla rasul, dar in momentul asta nu imi trece nimic altceva prin cap.

Aceasta postare a fost editata de moflea: 29 March 2012 - 02:28 PM


#4551 Useril este offline   popacatalin68 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 22-February 11
  • Location:Ploiesti

Postat 29 March 2012 - 03:58 PM

Eu nu lipesc gratarele mari (din ultimul numar si bag tunurile pe acolo. Trag o sforicica prin fiecare sabord, o leg de gura tunului, cand este aproape pe pozitie bag gura tubului de superglue prin sabord si pun acolo lipici (ce daca trebuie sa pun mai mult, ca nu se vede !) si apoi pozitionez tunul cu rotile pe partea lipita, in pozitia finala. Cam asa... Usor de zis, nu foarte greu de facut, cu rabdare. Eu deja am probat acest lucru la rece si merge. Tunul este cu tot cu afet si roti, nu numai teava !

Aceasta postare a fost editata de popacatalin68: 29 March 2012 - 03:59 PM


#4552 Useril este offline   moflea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 235
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2012 - 04:02 PM

Am inteles... o sa fac si eu o proba.. desi mi se pare f. greu de manipulat tunul..

#4553 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2012 - 05:46 PM

In primul rand, multumesc Nini pentru saborduri si promptitudine ! Esti un perfectionist si asta se vede pana si din trimiterea unei scrisori ;-) .


Asa vor arata sabordurile mele, momentan sunt vopsite doar doua, astept sfaturile voastre inainte sa le fac pe toate...poate ma faceti sa ma razgandesc :-P . Culoarea ramei si a armaturilor este bronz de la Revell, nu am incercat combinatii deoarece mi-a fost frica ca nu imi reusesc. Fata "lemn", spatele rosu.

Tunurile, doua variante...bronz sau negru gun...care credeti ca s-ar potrivi mai bine cu sabordurile, nu neaparat cu "rigorile" epocii ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2012-03-29-094.jpg
  • Imagine atasata: 2012-03-29-095.jpg
  • Imagine atasata: 2012-03-29-093.jpg


#4554 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 29 March 2012 - 08:28 PM

TomaGabrielAndrei

Mulţumesc pentru aprecieri, cred că neoboseala căutării este răsplata. Sunt prea mulţi care deţin fiecare în parte adevărul lui propriu. Perfect este doar Dumnezeu.
(Există lucruri care ştim că sunt imposibil de realizat, până când vine cineva care nu ştie acest lucru şi le realizează. - A. Einstein)
Deci să nu mai am grija chitanţei.

Ca regulă estetică pe care sper că am înţeles-o este să fie un pic de unitate, adecă nu un amalgam de culori. Deci, pentru că tu eşti primul şi sigur preponderentul admirator al
SIB-ului tău, pune culorile care-ţi plac, daaar să regăseşti vibraţii pe culorile alese, nu sumă de unicate. Eu văd "aurul dă trompetă" DeA al tunurilor abolit complet. Celelalte două
sunt pretabile în unitatea pe care ai gândit-o. Produs nou livrat "la cheie" clientului sau corabie cu state de plată în activitate. "Un pic de roşu" nu trebuie să lipsească din nicio operă
artistică vizuală, daaar să-l mai regăseşti pe ici pe colo. ... (Atenţie! Sunt doar păreri personale, nu aprecieri.)

Am mai făcut recomandarea, revin. Poze ataşate cu minim de pretenţii se obţin prin imobilizarea aparatului( folosirea timpilor de întârziere faţă de declanşare -cele în care cel ce pozează,
după declanşare fuge şi el în grupul pozat), asta facilitează renunţarea la blitz(deci lumina pe subiect este la comanda noastră - expres) şi folosirea "macro" sau "super macro" pentru detalii.
NU VĂ BIZUIŢI PE FOTOŞOPARE[sic]! ADOBE NU APASĂ PĂ DECLANŞATOR ÎN LOCUL NIMĂNUI.

Aceasta postare a fost editata de NNegoita: 29 March 2012 - 08:37 PM


#4555 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 30 March 2012 - 09:51 AM

Scuze de offtopic.
Cine ma poate ajuta cu niste file de punte de la SIB?
Cam cat pentru 3 numere... Astept PM.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Kromag: 30 March 2012 - 09:52 AM


#4556 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2012 - 04:57 PM

Am ajuns la zi ...mie imi place...:-P ...astept parerile voastre, dar ca o scuza la criticile pe care o sa le aud...atat m-am priceput !


Cam pustiu pe aici de vreo doua zile...astenie de primavara ???

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2012-03-30-096.jpg


#4557 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 30 March 2012 - 05:18 PM

Vezi postareaTomaGabrielAndrei, la 30 March 2012 - 04:57 PM, a spus:

...astept parerile voastre, dar ca o scuza la criticile pe care o sa le aud...atat m-am priceput !


Si ce ar fi de criticat ????

#4558 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 30 March 2012 - 05:35 PM

Vezi postareatraian, la 30 March 2012 - 05:18 PM, a spus:

Si ce ar fi de criticat ????



Daca Traian nu gaseste nimic de criticat inseamna ca sunt pe calea cea buna :hi: .

#4559 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 March 2012 - 07:56 PM

Spre delectare...

http://vk.com/album-20795963_122105371
http://vk.com/album-20795963_121663077
http://vk.com/album-20795963_121663077
http://vk.com/album-20795963_120543931
http://vk.com/album-20795963_119750791
http://vk.com/album-20795963_119750791

http://vk.com/albums-20795963

#4560 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 30 March 2012 - 10:50 PM

Vezi postareaLeo2003, la 30 March 2012 - 07:56 PM, a spus:


Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 30 March 2012 - 10:51 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 226
  • 227
  • 228
  • 229
  • 230
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi