Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 250
  • 251
  • 252
  • 253
  • 254
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5021 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 06 June 2012 - 08:19 AM

Posibil. Ce sa zic. In afara de astea de la noi si cele primite de rusi io nu am vazut de prin alte parti, dar, recunosc, nici n-am cautat. La rusi, tevile pentru coverta au clar alta geometrie.
Parca MoRb zicea ca o sa incerce sa ia legatura cu DeA.ro. Sunt curios sa stiu daca a primit vreun raspuns.
Astazi le-am trimis si io un e-mail cu toate "urarile" cuvenite dar decent. Am mari indoieli ca-mi va raspunde cineva.

Polonezii au primit cam asa:
Imagine atasata: 01darma02.jpg

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 06 June 2012 - 08:34 AM


#5022 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 06 June 2012 - 08:29 AM

Ma gandesc sa nu fi gresit "ambalacii" din cauza faptului ca pentru tribord trebuiau livrate mai putine tunuri(cu 2 parca mai putine, asta daca n-am gresit la numaratoarea numerelor in limba rusa ) decat la partea inchisa, si sa se fi gandit ca trebuie acelasi nr de tunuri pt ambele borduri. Ceea ce n-ar fi deloc eronat :rolleyes: . Am ratat ultimul nr cu instructiunile asa ca vb doar din ce am vazut pe net. Dar probabil ca daca lansam o salva de mailuri vom primi un raspuns oricare ar fi el. Eu inca astept cu interes nr 75 sa vad daca se tin de cuvant cu piesa lipsa de la saborduri :whistle:. Eu am trimis la vremea respectiva mail si mi s-a raspuns(dupa doua mailuri  gen "am transmis mai departe departamentului abilitat") ca-si cer scuze de greseala  o s-o primim in nr 75 . Om vedea.

Aceasta postare a fost editata de jack: 06 June 2012 - 08:33 AM


#5023 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 06 June 2012 - 09:18 AM

Salutare! Am trimis si eu un mail ,prin care le solicitam o corectie a acestei erori.Probabil este si singura modalitate prin care putem face ceva ,implicit, recomandare de a trimite din partea celor implicati in acest proiect ,cate un mail,cu solicitarea de a lua masurile cuvenite.Cer scuze moderatorilor ptr off topic.Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ACHRISTIAN: 06 June 2012 - 09:25 AM


#5024 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 06 June 2012 - 10:43 AM

Vezi postareaLeo2003, la 06 June 2012 - 08:19 AM, a spus:

Posibil. Ce sa zic. .............
Polonezii au primit cam asa:


Eu am fost interesat in special de Victory din acelasi ciclu de mari corabii aparut la nemti si cu care spuneam ca m-am capatuit. legat de asta si sapaturile pe net. In ,,UK'', DeAgostini manifesta un interes deosebit, au un forum destinat modelelor de pe piata cu prezentari ale fiecaruia, pagina destinata modelistilor pentru fiecare model in parte iar Victory care e ,,starul pietii'' se bucura de o atentie deosebita fiind prezentat fiecare numar cu piesele aferente si modul de ansamblare la fiecare etapa. Sunt date informatii si despre continutul urmatoarelor 5 numere. In plus, mai spuneam despre asta, scule si alte maruntusuri au fost bonus, ofertele contra cost fiind obiecte tematice fara legatura directa cu constructia modelului. O fi ceva legat de economia de piata care difera total de economia din piata practicata in Romania. Mii de ani, modelul de comert al evreilor a sustinut si ,,inflorit'' capitalismul, principiii ca vitrina vinde marfa si ban cu ban se strange averea au functionat spre beneficiul tuturor. Acum principiul de baza e ,,tunul''.
La obiect, tunurile polonezilor arata a tunuri. Chiar daca unele sunt in pozitii din care se vede doar gura tevii, celelalte ar fi trebuit sa fie macar in norme ca forma daca nu si calitativ. Lipsa cascabelului e cea mai jenanta.

#5025 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2012 - 10:45 AM

@leo nu am primit nici un raspuns inca. Nu prea am avut timp, dar o sa imi fac pentru a-i bombarda cu telefoane.

Cand o sa am un raspuns, voi reveni cu el.

#5026 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 06 June 2012 - 12:03 PM

Mda. Am avut răbdare să văd ce tunuri vin pentru covertă, dar se pare că mai trebuie să am răbdare în continuare sperând că ceva se va remedia în urma sesizărilor. Eu cred că nu se va rezolva nimic :whistle: că treaba așa era concepută, a se vedea pozele publicate în instrucțiunile de montare.

Deci, avem o mulțime de opțiuni:
1. Montăm tunurile așa cum sunt, trăgând în apă. „Mulți (admiratori) văd, puțini pricep”.
2. Idem ca la 1, dar ne chinuim să le completăm cu cascabel. Cum credeți că e mai simplu, cu ceva chit? Cei care nu le vopsesc n-au nicio șansă în această variantă.
3. Deplasăm sabordurile de la parapete în sus și folosim tunurile originale, cu sau fără cascabel. Cei ce au montat deja multe detalii vor avea probleme cu desprinderea acestora din cauza vibrațiilor în timpul decupării parapetelor.
4. Modificăm afeturile existente, să fie mai scunde.
5. Comandăm alte tunuri, de altă dimensiune și cu cascabel. Nu sunt suficiente doar țevi diferite, trebuie și afeturi mai scunde.

@Leo2003: Deși în revistă poza indică că ar trebui să fie și bagheta, nici eu n-am primit-o.

#5027 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 06 June 2012 - 02:32 PM

Vezi postareape_dos, la 06 June 2012 - 12:03 PM, a spus:


Deci, avem o mulțime de opțiuni:
1.
2.
3.
4.
5.


Poate o sa fie urmatoarele tunuri in norme.
La optiuni, 1 nu e bine, nu stiu multi dar e suficient sa stie unul si chiar nestiind se vede naspa. 3 nu e bine, nu darami casa daca nu incape pianul pe usa. 5 e o varianta iar tunurile sunt prevazute cu afet la dimensiune.
2, 4, se poate, cascabelul poate fi simulat cu cate o biluta, margica etc. lipita la culata sau modelat din chit dar e mai complicat urmat de vopsirea totala. Cine prefera bronzul, e spray bronz metalizat la magazinele cu piese auto si arata mult mai bine decat ce e pe tevi actual. In plus, daca se umbla cu destele inainte de uscare definitiva se pot si patina cu purin exercitiu. Bineanteles ca afetul trebuie modificat ca sa fie mai jos.. Pentru apropiere de tehnica epocii se pot face alte afeturi dupa modelul cu doar 2 roti in fata caz in care se poate renunta la cascabel.

#5028 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 06 June 2012 - 04:13 PM

Am primit raspuns de la DeA. Nu este un e-mail automat dar, in mod sigur, raspunsul este unul standard:

"Buna ziua, Am inaintat aceasta sesizare catre departamentul abilitat si vom reveni in cel mai scurt timp cu un raspuns.
Va multumim si va dorim o zi placuta!
Ioana Nutu
DeAgostini Customer Service
"

Maine am sa motez un tun cu afetul lor si teava mea sa vad cum se inhohane. Daca nu se indurliga probabil voi folosi una din solutiile lui Traian. Adicatelea cam asa:

Imagine atasata: P7100370.jpg

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 06 June 2012 - 04:20 PM


#5029 Useril este offline   MDC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Constanta

Postat 06 June 2012 - 04:14 PM

daca si la numarul urmator vor fi aceleasi tunuri, inclin sa comand altele
numarul de saptamana aceasta nu l-am cumparat
au fost postari anterioare cu diverse modele de tunuri care pot fi comandate, vom ruga pe cine este mai in tema sa ne recomande un model

#5030 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 06 June 2012 - 06:29 PM

Am refacut numaratoarea tunurilor si de data asta au iesit toate... :-D deci ....sa punem tunurile pe ei fratilor ca astia ne lasa si fara catarge :rolleyes: ....sau mai rau...fara butoaiele cu rom.. :drinks:

Aceasta postare a fost editata de jack: 06 June 2012 - 06:58 PM


#5031 Useril este offline   doru2 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Pitesti

Postat 07 June 2012 - 07:39 AM

Citeaza

@Leo2003: Deși în revistă poza indică că ar trebui să fie și bagheta, nici eu n-am primit-o.

Opt reviste verificate in magazin nu aveau aceasta bagheta si am observat si butoaie cu "cercurile" rupte.:crazy:
Tunurile toate identice.

#5032 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 07 June 2012 - 09:37 AM

Vezi postareadoru2, la 07 June 2012 - 07:39 AM, a spus:



Opt reviste verificate in magazin nu aveau aceasta bagheta si am observat si butoaie cu "cercurile" rupte.:crazy:
Tunurile toate identice.

Ezact...si eu am puricat revistele din tot magazinul de se uita doamna chioras la mine


:crazy:



#5033 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 June 2012 - 10:39 AM

Am incercat sa rezolv treaba.
Dupa cum stiti, eu am un set de tevi de tun mai mici, procurate din timp, special pentru coverta. Am montat o astfel de teava pe afetul furnizat ieri. Diferentele se pot observa mai jos:

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Am pus tunul pe corabie. Naspa. Vorba unui clasic in viata: Pozitia tunului este cam "nefireasca" dupa cum se vede mai jos:

Imagine atasata: DSCF0002.JPG

Asa ca, m-am apucat sa modific afetul. Initial am mutat gaura pentru articulatia tevii nitel mai jos. Se vede gaura noua si in imaginea de mai sus. Am reinstalat teava in gaura noua si tot ansamblul pe corabie. Parca e mai fireasca pozitia acum dupa cum se vede mai jos:

Imagine atasata: DSCF0003.JPG

Apoi am mai corectat pe 'ici pe 'colo afetul:

Imagine atasata: DSCF0004.JPG
Imagine atasata: DSCF0005.JPG

In final cam asta a iesit:

Imagine atasata: DSCF0006.JPG
Imagine atasata: DSCF0007.JPG

Daca o sa am un feedback pozitiv asa am sa procedez cu toate tunurile de pe coverta. In grija celor de la DeA io am slabe sperante.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 07 June 2012 - 10:40 AM


#5034 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 07 June 2012 - 11:35 AM

Da, așa m-am gândit și eu să fac, să cobor țeava tunului în afet, poate fi coborâtă 3 mm, suficient. Tunul nu va trage „în sus”, dar nici nu este nevoie. Nu este nevoie nici măcar ca țeava să fie pusă pe ax. :-P

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 07 June 2012 - 11:36 AM


#5035 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 07 June 2012 - 11:58 AM

Deci, se poate. Pe langa astea, daca se ia in considerare faptul ca rotile ar trebui sa fie din lemn cu cercuri metalice si s-ar reface rotile din spate din lemn dar la un diametru ceva mai mic, asa cum ar trebui, s-ar aseza si mai bine. Pentru a compensa arcul puntii si a permite mobilitate suficienta a tevii pe verticala, rotile din spate erau mai mici in diametru decat cele din fata.

#5036 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 June 2012 - 12:34 PM

Aia de la DeA sunt cu ochii pe noi ca pa butelie.:shok: Cand or vedea ca exista solutii o sa-i doara in cascabel. :ball:

#5037 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 07 June 2012 - 01:32 PM

De unde cascabel? Care cascabel? Sa ne dea si noua cascabel !!!!

Apropo de cascabel ..ma gandeam la o solutie da tre sa vad daca e si valabila. Exista niste nituri(chiar si aurii) din acelea care se prind cu cleste de nituit. Alea au un capat care seamana al naibii de bine cu un cascabel :crazy:



#5038 Useril este offline   lupanmarian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 17-September 11

Postat 07 June 2012 - 01:53 PM

Cred ca in ritmul in care se descurca fiecare, cat de curand astia nu vor ma da decat revista.

#5039 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 07 June 2012 - 02:11 PM

Eu cred ca se pregatesc de HMS Victory sau HMS Surprise, acolo sunt piese de dat nu gluma :dribble:

#5040 Useril este offline   giku22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2012 - 02:24 PM

Apoi, daca piesele de la HMS Victory sau HMS Surprise vor fi tot asa de "grozave"....... dam cep la un butoi de rom si ne lasam pagubasi cu revista lor cu tot.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 250
  • 251
  • 252
  • 253
  • 254
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi