Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 252
  • 253
  • 254
  • 255
  • 256
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5061 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 08 June 2012 - 11:34 PM

Vezi postareatraian, la 08 June 2012 - 09:08 AM, a spus:

Din cate se vede sunt intrunite cam toate conditiile, e vointa, mana, talent. Sfatul meu e sa faceti un mic efort pe latura de dotari si sa treceti la constructii de la zero. Planuri se gasesc, materiale se gasesc si nu o sa mai fiti legati de ofertele producatorilor. Cu pretul unui kit va puteti rezolva minimul de dotari iar materiale numai cine nu cauta, nu gaseste. Rasplata e un model facut dupa propriile standarde de calitate in propriile norme de lucru. Nu e doar parerea mea, toti cei cu care am discutat au aceeasi parere, nu sunt kituri perfecte, la fiecare exista hibe mai mari sau mai mici care nu justifica preturile, singura facilitate e cea legata de posibilitatile modelistului de a prelucra materialul necesar.


Imi permit sa spun si eu citeva cuvinte legat de ce spune Traian.De cind a aparut revista asta"minunata",adresa mea de mess a crescut cu 60 de membrii.Toti solicitau ajutor constind in planuri ,materiale,sfaturi si idei.Am dat zeci de planuri la toti "membrii noi"din adresa mea,am dat materiale pt o nava complecta (la aproximativ 20% din ei )si i-am ajutat pas cu pas in construirea navei(acum regret acest lucru).In final totul s-a redus la 4 nave terminate din care doar doua sint expuse pe forumuri.Asa cum spune Traian,se poate face,si ar fi mai ieftin,dar majoritatea dau inapoi imediat ce dau de primul pas greu,si renuta.Teoretic,prinvind un plan totul este foarte usor.Practic nu este chiar asa pentru multi.Pentru unii este pe prin plan comoditatea,si prefera sa lucreze dupa ce li se ofera intr-un kit sau intr-o revista,chiar daca sint nemultumiti de ce primescsau pentru altii,este lipsa de gtimp si spatiu destinat acestui hobby.Ma distreaza foarte mult filozofia care se face pe aceste nemultumiri,si apar tot felul de idei si solutii pt rezolvarea anumitor probleme,sau dezbat teorii legate de scara modelului,fara sa vada ca defapt vor sa construiasca perfectiunea modelismului pe un maldar de lemne gresit gindite si proiectate(nu se recomada criticarea modelului prezentat de ei,pt ca se simt ofensati si cred ca detin intreaga istorie de cosntructie navala.).Pe linga toate acestea sint campioni la numarul de postari pe forumuri.Privind putin realitatea,sint mai putin de 1% care se apuca de o nava de zero,fie ea dupa plan de kit,plan de concurs sau plan de experti,si merg cu ea pina la capat.

#5062 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 09 June 2012 - 06:44 AM

imi permit si eu o parere.jeli are dreptate dar partial.nu trebuie sa uitam ca modelistul amator are cativa 'dusmani' naturali;
primul si poate cel mai important este timpul [ma chinui de 6 luni sa incep o nava ].
al doilea ar fi spatiul ,si 'deranjul' facut
al treilea; 'anturajul'[ sotie,copii etc.] incercati voi sa explicati sotiei cand te intreba; la ce foloseste? binenteles ca poti divorta ,pentru nepotrivire de caracter.
se mai poate adauga si vecinii nemultumiti de zgomote,dar aici se rezolva cu o cinste
se mai poate adauga, dar abia astept sa intru in concediu si sa ma apuc de corabie.si binenteles sa va cer sfatul.
spor la modelit!

#5063 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 June 2012 - 09:59 AM

Leo2003, eu as fi micsorat "garda" tunului altfel, anume prin micsorarea inaltimii stingiilor laterale, si asa par cam groase.
Adica cam asa:

Imagine atasata: DSCF0004.JPG

#5064 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 June 2012 - 10:36 AM

Da, cum zice Z-mare. Cu mica observație că afetul este făcut din placaj, așa că nu cred că merită feliat. Fericiții care dispun de freză pot freza ceva din „trepte”, iar „fericiții” care nu dispun, pot folosi pentru asta taforajul, cutterul sau chiar pila.

Rezultatul uniform se obține trasând în prealabil un șablon.

#5065 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 09 June 2012 - 12:57 PM

Vezi postareajeli, la 07 June 2012 - 11:31 PM, a spus:

Campionatul national de navomodele statice,din perioada 2-9 iunie 2012.

http://artmodelism.r....php?f=20&t=671

Venit, vazut, placut. Daca doriti am si cateva foto de la fata locului. Am ajuns azi dimineata la 09.30 si deja erau pe picior de plecare, dar am fotografiat cateva.

#5066 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 June 2012 - 05:22 PM

Vezi postareaZ-mare, la 09 June 2012 - 09:59 AM, a spus:

Leo2003, eu as fi micsorat "garda" tunului altfel, anume prin micsorarea inaltimii stingiilor laterale, si asa par cam groase.


Partile laterale ale afetului sunt in realitate pline, nu din sipci. Le-am zgariat io sa para din sipci. Posibil sa zgarie retina avand in vedere ca pozele sunt marite ca la balamuc.
Dar stiti ce-mi place: Macar aici arbitrii se uita atent. Prietenii stiu de ce... :good:

#5067 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 09 June 2012 - 09:01 PM

Buna seara! Am luat decizia de nu sta ,si am purces si eu la modificari.Am ales sa reduc din garda de la sol ,taind exact zona unde era date gaurile ptr axe.Decizia am luat-o prin prizma ,de a nu afecta geometria afetului estetic,si sper ca am reusit.Se potrivesc f bine acuma si nu mai au bataie dupa pesti.Rezultatul .......poze!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00177.JPG
  • Imagine atasata: DSC00180.JPG
  • Imagine atasata: DSC00187.JPG
  • Imagine atasata: DSC00184.JPG
  • Imagine atasata: DSC00183.JPG
  • Imagine atasata: DSC00182.JPG
  • Imagine atasata: DSC00179.JPG


#5068 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 10 June 2012 - 06:23 AM

Faina ideea. Cel mai probabil am s-o adopt. :good:

#5069 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 June 2012 - 07:50 AM

Buna dimineata si spor la exercitarea dreptului cetatenersc !!
Surpriza mare o sa fie cand o sa dea DeAgostini tunurile mai mici pentru coverta. :rofl:

#5070 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 10 June 2012 - 10:54 AM

Sal Traiane. Exercitat...

Astept pana dau astia toate tunurile pentru coverta. Nu mai fac nimic pana atunci.

#5071 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 June 2012 - 12:05 PM

Vezi postareaLeo2003, la 10 June 2012 - 10:54 AM, a spus:

Astept pana dau astia toate tunurile pentru coverta. Nu mai fac nimic pana atunci.


Eu te sfatuiesc sa folosesti tevustile de le ai si sa faci afeturi potrivite la ele ca sunt galactic diferite de orice ar putea oferi kitul. Daca nu mi le-as putea turna singur as comanda si eu un set. Dat fiind ca sunt la vedere ai putea da mai mare atentie la modelul si realizarea afetului si a macaralelor de manevrare ca e pacat de restul de munca.

@ jeli - ceea ce faci in viata e impartit in din necesitate si din placere. Pentru ceea ce faci din, cu, pentru placere nu trebuie sa iti para rau indiferent de rezultat. Chiar daca din cei ajutati de tine doar cativa au avut rezultate vizibile, samanta e sadita si candva o sa dea roade si la parte din ceilalti iar scopul e ,,recolta in ansamblu nu spicele rasarite primele''. Daca ar fi sa consider cate am tras, de cate ori am fost jignit, cati au terminat inainte de a incepe legat de hobby.uri, ar insemna sa nu mai fiu interesat decat de sculele mele care m-au ascultat intotdeauna. Atat timp cat macar unul din o suta considera util si il ajuta ceea ce eu ii pot oferi, sunt multumit macar in ideea ca ce am acumulat are si parti bune care nu se pierd odata cu mine.
Si nu judeca, pentru a nu fi judecat. Fiecare face cat, cum, ce poate, esential e vointa de a face. E un hobby, ar putea fi rontaitul semintelor dar nu e, iar asta e un castig, mic individual dar substantial pentru societate chiar daca insesizabil direct. Nu intru in discursuri pedagogice dar consider modelistul a fi o persoana diferita de majoritate prin calitatile necesare si dezvoltate de activitate ( nu inseamna ca nu sunt si exceptii dar ce farmec are o padure fara tufe si maracini? ).
Cam asa gandesc eu dar nu e stass, fiecare apreciaza dupa propriile standarde.

@ florinx- si tu ai dreptate dar tot partial. Istoria ne invata ca toti dusmanii, atat naturali cat si supranaturali se pot invinge incepand cu/prin propria vointa si sfarsind cu trupele NATO

Aceasta postare a fost editata de traian: 10 June 2012 - 12:15 PM


#5072 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 10 June 2012 - 01:07 PM

Cam asa ar fi bine?

Imagine atasata: tun.jpg

#5073 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 June 2012 - 01:10 PM

Daca nu il puneai tu as fi jurat ca e original.

#5074 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 June 2012 - 05:54 PM

Traian, eu regret tare mult timpul pierdut cu cei care incep un proiect si apoi il abandoneaza pentru simplu fapt ca s-au apucat de ceva doar ca este la moda.Pe mine nu ma doare o nava facuta strimb sau gresit.Ma doare faptul ca lemn bun pentru modelism (prun par,cires,mahon,etc ) sta acumulind praf de doi ani,iar altii reusesc sa finalizeze ceva din ladite de fructe sau legume.Atunci cind cineva incepe sa faca o nava doar pentru ca a vazut reclama la tv,nu are absolut nimic in dotare in afara de o multime de intrebari.Vina imi apartine,pentru ca in prostia mea ma ofer sa ii ajut cu ce stiu,si cu ce am.Am taiat si trimis lemn in toata tara,si in jumatate din Europa,si totul a fost facut pe banii mei(nu au existat nici macar taxe postale).Nu imi pare rau de acest lemn,atita timp cit il vad in poze pe forumuri in diferite forme de nave sau chiar in nave intregi.Eu regret lemnul care nu il vad in nici o poza pe nici un forum,si stiu ca este stocat intr-o pivinita asteptind sa fie aruncat.

Si eu consider modelistul o persoana diferita de majoritate,dar incet,incet ajung sa nu ma mai intereseze cerintele colegilor de forumuri,pentru in final ajung la acelasi raspuns:"NU AM MAI FACUT NIMIC CA MI-A FOST PREA LENE",iar acest raspuns il aud de vreo 3 ani.

In legatura cu lipsa de timp si spatiu de lucru,ii inteleg pe multi.Un caz concret ar fi Ovidiu ,care de cind a devenit tatic :drinks: a trebuit sa ia o pauza,iar noi nu mai putem vedea frumoasele lui lucrari.



#5075 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 10 June 2012 - 07:08 PM

Apropo de tunuri.

Tunurile SIB-ului au lungimea țevii de cca 36 mm = 1,8 m la scară, diametrul exterior în dreptul camerei de ardere de 6 mm = 300 mm la scară, diametrul exterior la gura țevii 3 mm = 150 mm la scară (cam mic, dar, mă rog, nu asta este discuția), calibrul de 2 mm = 100 mm la scară. Volumul de metal este de cel puțin 0,08 mc, adică greutatea țevii este peste 600 kg. Nici vorbă ca cineva să ridice afetul de un căpețel ca să miște tunul.

Dacă am înțeles eu bine, tunurile de epocă erau „înhămate” cu două tipuri diferite de parâme. Unele erau niște parâme mai subțiri, care erau tensionate cu capete de berbec, iar rolul lor era de a permite manevrarea tunului inclusiv pentru ochirea în azimut. Ele erau ancorate (cu belciuge) de afetul tunului la un capăt și cu cârlige de bordaj. Neapărat aveau un sistem de eliberare rapidă deoarece înainte de darea focului trebuiau molate, ca să nu fie suprasolicitate de reculul tunului. După reîncărcarea tunului tot cu ele tunul era readus în poziția de tragere.

Al doilea tip era din parâme foarte groase, legate de cascabel și de bordaj. Rolul lor era să împiedice tunul să se deplaseze înapoi prea mult datorită reculului. Deci, înainte de darea focului nu erau tensionate, iar după darea focului trebuiau descățate de bord deoarece tunul trebuia retras complet în interior pentru a fi curățat de resturi fierbinți și încărcat, operații care se făceau pe la gură. Apoi era readus în poziția de tragere.

Vedeți și: http://en.wikipedia....the_Age_of_Sail
Cred că „mai e mult până departe” să avem pe SIB tunuri realistice.

@jeli: Cred că aveți o reprezentare foarte realistă a situației din modelism. După părerea mea ar merita un topic special „Vreau să fac un model" sau „Vreau să devin modelist”, în care s-ar putea explica de la bun început ce presupune asta, topic care s-ar adresa multora care tot întreabă pe forum.

#5076 Useril este offline   costin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 24-April 11
  • Location:oradea

Postat 10 June 2012 - 07:54 PM

jeli, nu inteleg de ce esti asa de suparat. Parerea mae e ca nu ar trebui sa-ti para rau ca ai ajutat pe cineva.
sti bine ca nu toti cateii ajung caini de vanatoare.

#5077 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 June 2012 - 08:06 PM

:hi: Eu nu sint suparat deloc.Sint o persoana care se supara sau se enerveaza foarte greu.Ce am spus eu mai sus este un raspuns la postarea lui Traian referitor la regretele mele si la ideea de a judeca sau nu pe cineva. Indiferent de ce se intimpla pe forumuri,sau in viata modelistica a altora,eu imi vad linistit de modelele mele la care lucrez.

#5078 Useril este offline   MDC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Constanta

Postat 11 June 2012 - 05:21 AM

hai sa sunam mai multi marti sau joi

#5079 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 June 2012 - 08:37 AM

[quote name='pe_dos' timestamp='1339348084' post='151303']
Apropo de tunuri.

Daca tii la calcule iti sugerez sa le faci dupa tabelele cu dimensiuni reale ale modelului vizat, nu dupa ce da DeAgostini ca model. O sa fii surprins de diferente.
Mai trebuie avut in vedere o mare diversitate in materie de constructie, nu totul poate fi cuprins pe o pagina informationala, sunt tratate tehnice pentru fiecare model in parte. Posibilitatea de manevra a tunului/afetului poate fi modificata prin modificarea centrului de greutate pe afet. Ca paralela, caronadele sunt cu mult mai grele dar deplasarea tevii se facea doar prin alunecare, daca ne referim la operatiunile de incarcare si punere in pozitie.
O mica rectificare, manevrele tunurilor nu aveau capete de berbec, toate cele mobile erau prevazute cu sisteme de macarale numite caliorne. Pe parcursul evolutiei tehnicii militare, rotile tunurilor au fost prevazute cu un sistem de franare care atenua efectul reculului, dar e mult mai tarziu.
Strict pe galion, eu consider ca modelul lui Leo e una din piesele ,,realiste'' de la bord. Mai trebuie doar o caliorna pentru tragerea tunului inapoi, spre axa navei. In privinta armaturilor, desi nu sunt exact in normele functionale, la nivelul realistic al galionului se incadreaza.

#5080 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 11 June 2012 - 10:20 AM

Sa ne intelegem. Tunul pus de mine nu e al meu. Am sa incerc sa fac ceva asemanator.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 252
  • 253
  • 254
  • 255
  • 256
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi