Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 286
  • 287
  • 288
  • 289
  • 290
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5741 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 15 September 2012 - 02:33 PM

Multumesc pentru sfaturi. Stiati ca pe Youtube exista film rusesc pentru fiecare numar de asamblare. Va dau un link pt. nr 85: http://www.youtube.c...h?v=Wb4ZskXLyBY





#5742 Useril este offline   pasionatul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 02-September 12

Postat 15 September 2012 - 02:59 PM

@panzerseba: la ce dimensiune ai taiat arborele trinchet? 252 mm cum spun in planuri sau 280 mm, cum spunea un coleg aici? Sau inca nu l-ai taiat?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 September 2012 - 03:27 PM


#5743 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 September 2012 - 04:25 PM

@panzerseba și Eugen_hobby: Filmulețele de pe Youtube arată exact cum vede DeA că se face macheta. Lui AHXAC (se pronunță ANHAS) toate i se potrivesc, niciodată n-are nicio problemă. De asemenea, n-are nicio problemă când îi crapă câte ceva datorită metodelor de lucru pe care le folosește. Și n-are nicio problemă că peste tot leagă parâmele cu „nod de văcar”. Și mai sunt destule, dar nu vreau să vă plictisesc. Cum face el pare simplu, dar s-ar putea să înjurați mai apoi.

#5744 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 15 September 2012 - 04:43 PM

Mmda, baiatul ala nu are nici o treaba cu modelismul, parca lipeste machete de plastic.

#5745 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 September 2012 - 06:15 PM

Vezi postareape_dos, la 15 September 2012 - 04:25 PM, a spus:

................. Filmulețele de pe Youtube arată exact cum vede DeA că se face macheta...... toate i se potrivesc, niciodată ..... n-are nicio problemă că peste tot leagă parâmele cu „nod de văcar". Și mai sunt destule................ Cum face el pare simplu...........


:hi: e normal, e in limitele proiectului lansat de DeAg. Spuneam si eu, si altii, pasul de la artizanat la machetarie e foarte mic si de multe ori nesesizabil. Se poate aduce un model in norme acceptabile modelismului, conditia e sa nu ei de bun tot ce se invarte in jurul subiectului, doar pentru ca e prezentat si lesne de abordat. Ca idee, in marinarie sunt peste 3000 de noduri folosite, fiecare pe utilitate si zona de utilizare dar niciunul asemanator cu cele din sura casei. Cred ca mai multa atentie in tema si mai putin entuziasm in aprecierea a ceea ce fac altii nu poate decat sa fie de folos celor care totusi vor sa faca si altceva decat artizanat.

#5746 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 15 September 2012 - 07:22 PM

@traian
Corect, din acest chit se poate face cu mare succes un 'bibilou de pus pe mileu", in locul pestelui de pe televizor (daca nu e plat) si tot cu foarte mare succes o macheta destul de reusita, binenteles nu de medalia de aur. Am mai zis; fata de alte machete tot din lemn, SIB-ul mi se pare destul de reusit ca macheta dar si didactic in acelasi timp.

#5747 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 15 September 2012 - 09:13 PM

Vad ca filmuletul a dat nastere unor discutii. Evident metodele utilizate sunt simpliste si parca ar lucra sa scape de o etapa nu sa se aprofundeze in ea.
Poate totusi uneori ajuta la intalegerea montarii unor subansamble.



#5748 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 16 September 2012 - 08:49 AM

Vezi postareaEugen_hobby, la 15 September 2012 - 09:13 PM, a spus:

Vad ca filmuletul a dat nastere unor discutii. Evident metodele utilizate sunt simpliste si parca ar lucra sa scape de o etapa nu sa se aprofundeze in ea.
Poate totusi uneori ajuta la intalegerea montarii unor subansamble.

Am rezistat sa vad filmuletul pana la capat si am constatat ca omul e "artizan" desavarsit si e tare mandru ca modeleste. N-are probleme ca pune cate juma' de kil de superglue, ca are penseta si mainile murdare de vopsele si ca n-are nici macar o masa de lucru, fiindu-i suficiente cartoanele de la revista si lumina naturala filtrat[ de jaluzele de plastic si perdea "de Pascani". In schimb are peretele dormitorului-atelier plin de diplome (de modelism??) si incheie apoteotic incordandusi muschii si prezentand tricoul cu "Mama Russia".
Cat despre "intelegerea montarii", am indoieli mari, am vazut cu am "rezolvat" ancora, nu l-a interesant ca daca o da la balta se duce cu tot cu scripete prins de ea.
Iar pe_dos are mare dreptate, e periculos sa te ghidezi dupa metodele lui. M-a impins curiozitatea sa vad si filmul cu nr. 86 si am observat ce a putut sa faca cu capetele de berbec de la trinchet: pur si simplu le-a lipit cu mult superglue de platforma (si mai era si foarte mandru de realizare, tot invartea catargul sa se vada mai bine). Sunt curios cum vor zbura cand va incerca sa intinda sarturile

Aceasta postare a fost editata de panzerseba: 16 September 2012 - 09:20 AM


#5749 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 16 September 2012 - 09:45 AM

@Eugen_hobby: Cred că mulți dintre noi știau de filmulețele alea, dar nu-mi amintesc să fi fost vreo discuție pe forum despre ele, așa că vă mulțumesc că le-ați adus în atenție.

Desigur că, cu toții care suntem începători (și eu sunt), căutăm să înțelegem, prin toate mijloacele, cât mai multe „dedesubturi” și „cum se face” despre modelism. Chiar și dv. spuneți că trebuie înțelese etapele. În cazul etapelor, ordinea depinde foarte mult de modul în care se realizează diferitele amănunte.

panzerseba a spus exact ce voiam și eu să spun. Eu voi da un exemplu concret.
Într-unul din filmulețe (nu mai caut în care) se arată legarea la arbure a sarturilor unui arboret:

Imagine atasata: AHXAC-sarturi.jpg

Cum zicea panzerseba, el se mulțumește să le lipească, iar asta nu pare a fi o metodă care să reziste și să confere durabilitate machetei, nemaivorbind că capelatura (sistemul de legare la arbore) este în realitate cu totul diferit, iar scara machetei permite modelarea mult mai apropiată de realitate.

Practic, datorită matisărilor și patronajelor, sarturile, straiurile, pataraținele trebuie confecționate alături (măsurați în prealabil cu o sfoară cât de lungi trebuie să fie), nu direct pe arbore, cum face AHXAC, și introduse prin vârful arborelui. Dacă se procedează așa, butucii ăia metalici pot fi lipiți doar după introducerea acestor manevre fixe, contrar ordinii recomandate de DeA sau care apare în filmulețele lui AHXAC. Trebuie să decideți ce și cum vreți să faceți, apoi ordinea operațiilor vine de la sine.

#5750 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 16 September 2012 - 10:45 AM

Filmuletele de la kit-uri sint bune doar pt reclame.Eu am si filmul de la kit-ul Santisima,si daca vedeti cum tine prezentatorul sculele in miini va vine sa rideti.Normal kit-urile sint asamblate de altii si doar foarte puntin este facut de cel din imagine.Exista sansa sa se strice "N" piese sau ansable pina se face filmarea.Eu pt asamblarea catargelor am folosit cartea Rigging Period Ship Models-Lannart Petersson.Pt cei care nu detin aceasta carte ii rog sa ma contacteze.Pt legarea diferitelor componenete sint foarte multe carti usor de gasit.In cartea Ship Modeling from Stem to Stern_Milton-Roth la pagina 235 se arata cum sint legate capetele de berbec( aceiasi metoda se poate folosi si la legat scripetii),cu niste unelete care sint la indemina oricarui modelist.

#5751 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 16 September 2012 - 10:52 AM

In dimineata asta am vazut aproape toate filmuletele, iar nevasta-mea, care nu se pricepe, a zis ca sunt masochist daca rezist sa vad cum maltrateaza corabia, iar eu am incercat sa ii acord circumstante tipului, avand in vedere varsta acestuia.
Cat despre faptul ca sunt reclama la kit, la cat de neingrijit lucreaza si cum arata macheta, cred ca se pot constitui intr-un tutorial despre cum sa nu faci.
Sunt totusi niste norme de constructie care trebuie respectate (vezi exemplu concret dat de pe_dos) astfel incat macheta sa reziste. Fara sa mai vorbim despre faptul ca, indiferent ca e macheta statica, toate ar trebui sa fie functionale, din intinderea sarturilor si straiurilor realizandu-se fixarea catargelor (am citit pe un forum ca nu este necesara lipirea acestora daca se face bine capelatura), putand fi corectate totodata si abaterile de la verticala ale arborilor.

Aceasta postare a fost editata de panzerseba: 16 September 2012 - 10:57 AM


#5752 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 September 2012 - 11:40 AM

Asa este, catargele nu se lipesc. Totusi, dupa ce voi avea toate catargele fixate in sarturi si straiuri voi lipi bompresul pe care il voi monta ultimul.
Eu voi incepe cu instalarea arborelui artimon atunci cand il voi avea. Apoi arborele mare, trinchetul si bompresul. Apoi "etajul 2" gabierii si in final arboretii.

#5753 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 16 September 2012 - 12:03 PM

Vezi postareajeli, la 16 September 2012 - 10:45 AM, a spus:

Filmuletele de la kit-uri sint bune doar pt reclame.Eu am si filmul de la kit-ul Santisima,si daca vedeti cum tine prezentatorul sculele in miini va vine sa rideti.Normal kit-urile sint asamblate de altii si doar foarte puntin este facut de cel din imagine.Exista sansa sa se strice "N" piese sau ansable pina se face filmarea.Eu pt asamblarea catargelor am folosit cartea Rigging Period Ship Models-Lannart Petersson.Pt cei care nu detin aceasta carte ii rog sa ma contacteze.Pt legarea diferitelor componenete sint foarte multe carti usor de gasit.In cartea Ship Modeling from Stem to Stern_Milton-Roth la pagina 235 se arata cum sint legate capetele de berbec( aceiasi metoda se poate folosi si la legat scripetii),cu niste unelete care sint la indemina oricarui modelist.

Am descarcat Ship Modeling from Stem to Stern, e chiar f. interesanta. Multumesc.
Daca mai sunt interesati : link

#5754 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 16 September 2012 - 12:44 PM

Nu stiam cum sa fixez scripetii de pe arborele trinchet. M-am inspirat de pe http://all-model.com...f,%20yards.html Imagine atasata: Img297.jpg

#5755 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 September 2012 - 12:59 PM

Prietene, ce si cum descarci tu ar trebui tinut numai pentru tine. Vezi sa nu incalci anumite politici ale forumului si sa te trezesti cu sanctiuni.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 16 September 2012 - 01:00 PM


#5756 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 16 September 2012 - 01:37 PM

Multumesc, am descarcat si eu.
Eugen

Vezi postareapanzerseba, la 16 September 2012 - 12:03 PM, a spus:

Am descarcat Ship Modeling from Stem to Stern, e chiar f. interesanta. Multumesc.
Daca mai sunt interesati : link


#5757 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 September 2012 - 12:08 PM

Ar putea sa-mi spuna careva cam cat trebuie sa fie lungimea arborelui trinchet?

#5758 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 18 September 2012 - 01:13 PM

Al meu are 515mm cu o aproximatie de +, - 1mm, ca nu am putut sa masor foarte precis.

#5759 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 18 September 2012 - 01:36 PM

merci leo, dimensiunile le iei din planurile alea ale catargelor sau cum?? ca eu nu stiu nici o dimensiune la catargul trinchet!

#5760 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 18 September 2012 - 02:03 PM

Vezi postareaSorinR, la 18 September 2012 - 12:08 PM, a spus:

Ar putea sa-mi spuna careva cam cat trebuie sa fie lungimea arborelui trinchet?


La mine este 518 mm. Anexez si imaginea.Imagine atasata: arbore.jpg

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 286
  • 287
  • 288
  • 289
  • 290
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi