Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 292
  • 293
  • 294
  • 295
  • 296
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5861 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 28 September 2012 - 08:04 PM

Într-adevăr, comparând planurile, rușii au avut alte dimensiuni, însă singurul efect mai important este plasarea gabiei arborelui mare mai sus cu cca 30 mm decât a gabiei trinchetului. La ei coloana arborelui mare este mai lungă, iar gabierul arborelui mare mai scurt. La ei coloana arborelui mare depășește 300 mm, tocmai cu cei 33-35 mm ai gâtului cu secțiune pătrată, astfel justificându-se acel gât separat. La noi piesa de d10x300 este suficientă pentru realizarea coloanei cu tot cu gât (eu așa am făcut, dar fiecare face cum crede). În imaginile nr. 1-4, 6 și 10 din planurile noastre (Z-mare zice că poza contează) gabiile trinchetului și ale arborelui mare sunt cam la același nivel.

Mă rog, fiind un bibilou de pus pe mileu, fiecare face cum îi place lui.

Cred că distanța dintre punți este în funcție de coaste, care cred că au fost la fel pentru toată lumea.

Cu zbirurile care țin cele șase macarale („scripeți”) de sub gabie, eu am înțeles că perechea legată de axul macaralelor fungii (adică legate de ochiurile metalice) serversc pentru balansinele vergii velei mari (respectiv ale trincăi), iar celelalte două perechi servesc una pentru școtele velelor gabier, iar cealaltă pentru strângătorii de margine (contrabuline). Acestea vin de-a lungul vergii și merg în jos, deci direcția zbirurilor este pe rezultantă, cam la 45o. Trebuie ca zbirurile să nu se frece de ceva în timpul ruliului și tangajului, că se rod. Inițial eu le-am legat și pe ele de niște ochi fixați de gabie, dar, deoarece soluția nu este „ortodoxă”, acum intenționez să revin și să le leg de gât, chiar deasupra straiului (și a sarturilor, bineînțeles), trecând zbirurile prin spațiul dintre piciorul gabierului (rotund), furci și traversa distanțier.

#5862 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 28 September 2012 - 08:54 PM

@pe_dos
Cum le-ai mai spus tu ca un om mare. "BIBILOU DE PUS PE MILEU", e TM ( marca inregistrata) de catre mine. Asa ca te rog frumos...
Am glumit, dar nici tu sa nu mai faci :drinks:

#5863 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 28 September 2012 - 10:01 PM

Tocmai de aia erau cu italice, deoarece era un citat. Îmi cer scuze că n-am mai menționat și cine era autorul citatului (credeam că ai avut o zi proastă cu SIB-ul când ai spus-o :friends: ).

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 28 September 2012 - 10:01 PM


#5864 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2012 - 02:14 AM

Buna seara,

Din lipsa timpului am ramas in urma cu a mea constructie. Sunt undeva pe la finalizarea barcutei si montarea ancorelor.

Nu vreau sa ma acuzati ca nu citesc forumul, dar, din pacate, timpul pe care pot sa il acord SIB-ului este de cateva ore pe saptamana in acest moment. Nu o sa va rog sa repetati unele lucruri, ci, daca se poate, sa imi dati un reper aproximativ (pagina, nr post sau "ba, e undeva dupa discutia aia.")

Din cate tin minte, am fost pus in galeata oamenilor care nu citesc forumul. Chiar nu este asa, doar lipsa timpului ma face sa caut direct informatia care ma intereseaza, fara alte detalii care nu imi folosesc in acel moment.

Am gasit pagina care ma intereseaza momentan. Imi place metoda rusului, dar as vrea sa il rog pe Leo daca poate sa imi trimita prin mesaj o poza mai mare sau mai de aproape cu modalitatea lui de prindere a ancorei. Am verificat si site-ul lui, insa cateva detalii esentiale imi scapa. Rog prin mesaj pentru a nu posta pe ultima pagina un lucru, care pentru marea majoritate este de ceva vreme depasit.

Multumesc anticipat.
MoRb

#5865 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 29 September 2012 - 08:23 AM

Ma uit pe site-ul rusilor, acolo unde sunt postate toate revistele pana la 120, dar pana la nr. 100 nu prea vad prea multi deadeye. Mai ales ca noua ne trebuie si de 4mm si de 5mm. Cel putin la mine, la voi cum e?
Si pentru orice eventualitate unde se pot gasi astfel de piese, la magazinele virtuale binenteles, am gasit ceva dar orice dimensiune in afara de ce ne trebuie noua.

#5866 Useril este offline   baloo57 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 01-April 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in general

Postat 29 September 2012 - 08:34 AM

Vezi postareape_dos, la 28 September 2012 - 10:01 PM, a spus:

Tocmai de aia erau cu italice, deoarece era un citat. Îmi cer scuze că n-am mai menționat și cine era autorul citatului (credeam că ai avut o zi proastă cu SIB-ul când ai spus-o :friends: ).



Poate ajungi prim-ministru...
Sa nu ne uiti atunci !

Spor!

#5867 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 29 September 2012 - 08:46 AM

Da, da, sa vezi cand s-o intoarce moda... de unde mai facem noi rost de televizoare cu tub? Un "mileu" mai gasim, SIB la fel, asa ca vom vedea cum cataram minunea pe 10 cm de televizor grosime.:dribble:

#5868 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 29 September 2012 - 09:58 AM

Io am fost prevazatot si in acest moment, dupa montarea ochilor de mort de 5mm pe suportii sarturilor si a celor de 4mm in toate gabiile, mai am cate 25 de bucati din fiecare model.
Mai primim de 5 la nr 29, 30 de bucati si de 4 la nr.94, 25 de bucati.
Cu ce mai am imi ajung.
La fel am procedat si cu macaralele simple si duble, cu macaralele vioara, si la fel voi proceda si cu inimile. Ma aprovizionez in plus ca am prostul obice sa le mai pierd.
Deci imi ajung.
Si io am cautat pe magazinele online de modelism din tara dar nu am gasit.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 29 September 2012 - 10:00 AM


#5869 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 September 2012 - 02:15 PM

Pentru a inlatura dubii legate de pozitia unor componente cum ar fi macaralele de la gabii vedeti ce deservesc fiecare iar pozitia e cea mai favorabila serviciului respectiv. Trebuie tinut cont si de sarcina pe care real ar prelua-o elementul _ macaraua_ respectiv, un inel e mai putin rezistent, in multe cazuri, decat o legatura iar multele detalii de constructie din diverse publicatii fac referire la modele mai evoluate decat Sfantul.

#5870 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 29 September 2012 - 03:42 PM

@traian
De acord cu tine, dar gabia arborelui mare la nivel cu gabiile celorlalte catarge, chiar nu am vazut. Stiu si eu nu am vazut nava care trebuie.
De genul: cel mai intalnit mod cu verde, toate celelalte sunt o fictiune dupa parerea mea, argumentul fiind ca din gabia cea mai inalta si logic pe catargul cel mai mare sa observe betivanii de mateloti "tera nova":dribble:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_5742.JPG


#5871 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2012 - 04:40 PM

Vezi postareatraian, la 29 September 2012 - 02:15 PM, a spus:

Pentru a inlatura dubii legate de pozitia unor componente cum ar fi macaralele de la gabii vedeti ce deservesc fiecare iar pozitia e cea mai favorabila serviciului respectiv.


Sfatul este foarte bun, dar pentru cei mai putin "marinari" dintre noi, poate ne ajuta cineva cu o schema, ceva , a acestor legaturi. Asa il vom putea pune si in practica.

Mentionez ca am citit fiecare topic din acest forum, daca exista deja asa ceva in urma, imi fac "mea culpa", probabil la momentul respectiv nu i-am dat importanta necesara, fiind ocupat cu alte probleme, evident legate tot de SIB.

Aceasta postare a fost editata de TomaGabrielAndrei: 29 September 2012 - 04:40 PM


#5872 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 29 September 2012 - 05:30 PM

[quote name='Leo2003' timestamp='1348503191' post='156308']
Am pus macaralele pe vergile arborelui trinchet. Trotele nu le-am pus ca nu le-a venit vremea. Nu voi "ridica" vergile decat dupa fixarea catargelor asa cum e normal.



Stiti cumva cum se fixeaza vergile 13, 15 de bompres si arboret? Cu ce fel de legaturi?

#5873 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 September 2012 - 06:11 PM

Din cele constatate, planurile livrate de DeAg sunt satisfacatoare in toate privintele iar daca se aplica si corectia de scara la arbori e chiar multumitor. Acolo sunt si majoritatea manevrelor, e de urmarit doar de unde pleaca si unde trebuie sa ajunga fiecare. Pentru ,,mai pe viu'' se poate vizita topicul Santei Leocadia care e destul de amanuntit in materie chiar daca e vorba despre alta clasa de nava. Doar ca idee.

Vergile 13 si 15 au dupa cum zice DeAg trotele de verga 14 cu care ca sa fiu in ton cu limbajul, vergile se agata de bompres si arboret.. Se vede in imaginea 5 (109 - 110) si 7 (131) iar pozita e pe plansa cu bompresul.

Ady - nu e o regula, pozitia gabiilor e dictata de inaltimea coloanei deasupra puntii si de forma corpului. La un corp cu castelele prova si pupa suprainaltate fata de coverta e normal ca gabiile trinchetului si a artimonului sa fie daca nu la acelasi nivel, putin mai sus decat la arborele mare pentru a putea avea totusi o vela rentabila in zone. La Sfant pozitiile sunt bune daca se respecta planurile si special dimensiunile date.

Aceasta postare a fost editata de traian: 29 September 2012 - 06:32 PM


#5874 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 29 September 2012 - 06:18 PM

Cam asa ar fi o solutie.

Pentru verga civadei:

Imagine atasata: aaaa.jpg


Pentru verga contracivadei:

Imagine atasata: bbbb.jpg


Obs. Pozele, desi aranjate nitel de mine nu-mi apartin fiind ale colegului rus Igor. Va rog sa o considerati strict ca o posibilitate si sa nu comentati daca ceea ce a facut colegul de la rasarit este bine ori ba. El nu e pe acest forum si nu are posibilitatea de a da explicatii.

#5875 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 29 September 2012 - 07:46 PM

Vezi postareaTomaGabrielAndrei, la 29 September 2012 - 04:40 PM, a spus:

... poate ne ajuta cineva cu o schema, ceva , a acestor legaturi. Asa il vom putea pune si in practica.

Cam asa vine de se leaga.

Imagine atasata: Clipboard01.jpg
Mai clar nu am. Imagine postata

Io stau si ma intreb de ce macaralele vioara au doua raiuri cand se foloseste numai unul ??? Ceata scrie pe mine.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 29 September 2012 - 07:54 PM


#5876 Useril este offline   nyck 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 29-August 12
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2012 - 08:06 PM

@traian: am inteles dar nefiind foarte familiarizat cu forumul nu stiu cum sa atasez poze

nyck, vezi: http://www.cartula.r...rafii-pe-forum/
Z

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 September 2012 - 06:38 AM
Motiv editare: citat inutil


#5877 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 30 September 2012 - 07:52 AM

Vezi postareaLeo2003, la 29 September 2012 - 07:46 PM, a spus:

Cam asa vine de se leaga.

Atasament Clipboard01.jpg
Mai clar nu am. Imagine postata

Io stau si ma intreb de ce macaralele vioara au doua raiuri cand se foloseste numai unul ??? Ceata scrie pe mine.


Imaginile sunt foarte graitoare, dar revin cu intrebarea nu este clar cum se fixeaza trotele inegale cu bucle din planse (atasez imaginea)
Imagine atasata: IMG_4578.JPG

#5878 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 30 September 2012 - 09:07 AM

Vezi postareatraian, la 29 September 2012 - 02:15 PM, a spus:

Trebuie tinut cont si de sarcina pe care real ar prelua-o elementul _ macaraua_ respectiv, un inel e mai putin rezistent, in multe cazuri, decat o legatura.

Așa este. Vreau să spun că n-am omis forțele, chiar și la cele care apar pe model la montaj. N-am înfipt doar un „cui” în furcă, ci pusesem o scoabă cu un ochi, ca în figură, scoabă agățată de furcă și trecând pe lângă piciorul gabierului. Ideea era ca zbirul să fie legat de un punct fix, să nu frece. Din imaginile date de DeA nu se vede clar ce soluție propune pentru legarea macaralelor respective. Însă, cum am spus, o să modific, o să scot scoaba și o să trec, tot pe acolo, zbiruile, legate de gât. Însă asta n-o pot face decât după ce pun sarturile și straiurile, așa că o să mă aglomereze rău la sfârșit. Soluția cu scoaba îmi permitea să avansez cu construcția, dar, asta este... :pardon:

Bănuiesc că Leo2003 a optat pentru soluția de a plasa zbirurile respective sub sarturi tot din motivul de a putea avansa cu construcția.

Imagine atasata: SIB-scoaba.png

#5879 Useril este offline   nyck 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 29-August 12
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2012 - 09:27 AM

Vezi postareanyck, la 29 September 2012 - 08:06 PM, a spus:

@traian: am inteles dar nefiind foarte familiarizat cu forumul nu stiu cum sa atasez poze

nyck, vezi: http://www.cartula.r...rafii-pe-forum/
Z


multumesc pentru lamuriri

voi incerca

#5880 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 30 September 2012 - 11:39 AM

Sunt plin de respect :clapping:... si confuzie :huh: citind postarile din ultima vreme. E clar ca mai trebuie sa studiez vocabularul limbii asteia marinaresti-romanesti.

Eu am purces la recuperarea multor restante de constructie. Decizia mea - buna sau rea a fost sa ma opresc din asamblarea finala la partea de structura a navei. De acolo tot ce fac sunt componente a caror ordine de asamblare finala o voi decide atunci cand voi avea toate datele. Desi e un pic frustrant sa faci doar piese, sa verifici ca se potrivesc si apoi sa le pui deoparte, pentru un incepator e calea cea mai sigura de a evita greseli greu de reparat.

Pentru cei care mai lucreaza la asta: la tunurile de pe puntea principala, solutia cea mai simpla e sa se coboare inaltimea afetului prin adancirea santurilor pentru osii cu ajutorul uni cant de pila ca cea din revista. Este suficient ca ca osiile rotilor sa fie pe jumatate ingropate in placa orizontala a afetului.

O curiozitate: bocaportii tunurilor de pe puntea principala chiar aveau capace? Par sa fie inutile...
Si o observatie: usa de la jardiniera e mult mai mare decat celelalte usi ale corabiei.

Noduri multe!

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 30 September 2012 - 11:40 AM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 292
  • 293
  • 294
  • 295
  • 296
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi