Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 293
  • 294
  • 295
  • 296
  • 297
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#5881 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 September 2012 - 12:11 PM

Vezi postareaConfucius, la 30 September 2012 - 11:39 AM, a spus:

O curiozitate: bocaportii tunurilor de pe puntea principala chiar aveau capace? Par sa fie inutile...
Si o observatie: usa de la jardiniera e mult mai mare decat celelalte usi ale corabiei.


Pai de ce sa fie inutile obloanele sabordurilor de artilerie marite intelept? Imagine postata Puntea principala e destul de aproape de linia de plutire si nu e pacat sa baldacae apa prin ea la cele mai mici valurele? Hai, pe la coverta am mai vazut saborduri fara obloane.
Zona balconului (jardinierei) era rezervata bosilor. Astia, fiind scortosi din fire, se aplecau mai greu.

#5882 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2012 - 05:11 PM

Spatele corabiei...momentan face cu ochiu'...mai am un geam de pus.


Pentru comanda de siguranta a carmei sa-i pun lant sau parama ?...Dar daca are lant, cum e la Leo, nu trebuie sa aiba si ancorele tot lant ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P9300076.JPG

Aceasta postare a fost editata de TomaGabrielAndrei: 30 September 2012 - 05:23 PM


#5883 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 30 September 2012 - 05:31 PM

Referitor la dimensionarea coloanei arborelui mare, indicatiile sunt: "taiati piesa nr. 33 la capatul mai gros... ". Dimensiunea din documentatie este de 250 mm. La mine trebuie taiat si din capatul mai subtire (vezi imagine). Deci inainte de a taia verificati!!!
Imagine atasata: rsz_img_4585.jpg

#5884 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 30 September 2012 - 06:29 PM

Eu am facut precizarea cu privire la taierea coloanei aici.

Coloana, gabierul si arboretul arborelui mare. Arboretul arborelui mare, in planuri, nu are macara la mar. Io i-am pus sa nu se simta stingher taman el - arbore mare. Nu e o problema sa fie scoasa daca chiar nu trebuie.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG Imagine atasata: DSCF0008.JPG

Hmmm... Am pus coloana arborelui trinchet si coloana arborelui mare pe corabie. Gabia arborelui mare imi iese nitel mai sus iar coloana arborelui mare nitel inclinata spre pupa.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 30 September 2012 - 07:01 PM


#5885 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 30 September 2012 - 06:51 PM

In instructiuni prin taierea coloanei la capatul de 10mm cred ca se refera la ferchezuirea acelui dop de 7x7mm. Eu personal am taiat din partea de 8mm astfel incat partea mai groasa sa intre pana la nivelul puntii principale sub coverta si sa se sprijine pe locasul acela de pe chila. Care naiba stie de ce e de 10cm. In felul asta gabiile trinchetului si arborelui mare vor fi aliniate ca si in planuri.

Aceasta postare a fost editata de jack: 30 September 2012 - 06:58 PM


#5886 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 30 September 2012 - 08:44 PM

Vezi postareaLeo2003, la 30 September 2012 - 06:29 PM, a spus:

Hmmm... Am pus coloana arborelui trinchet si coloana arborelui mare pe corabie. Gabia arborelui mare imi iese nitel mai sus iar coloana arborelui mare nitel inclinata spre pupa.


Exact la fel este si la mine, ma gandesc sa largesc gaura si mut putin masca bazei.

#5887 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 30 September 2012 - 10:57 PM

Alta greseala de proiectare. Credeam c am gresit eu la montaj ceva...o sa incerc sa rezolv inclinatia lucrand sub punte, adica modificand zona de diametru 8 astfel sa permita corectia. Asta daca nu cumva ne spune cineva cum ca ar fi ok inclinatia. Stiu ca sunt nave la care catargele au o anumita deviatie de la axa verticala(probabil legat de actiunea fortelor vantului).

Aceasta postare a fost editata de jack: 30 September 2012 - 11:04 PM


#5888 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 01 October 2012 - 07:16 AM

La mine coloana arborelui mare vine destul de verticală, destul de paralelă cu a trinchetului, nu simt nevoia să lărgesc/mut găurile. Deoarece poziția punților (implicit a găurilor) a fost īn funcție de decupajele pentru coaste, mă mir că la alții este altfel. Sper că nu ați intervenit, pilind īn aceste decupaje.

De asemenea, partea d8 a coloanei arborelui principal intră mult mai mult decāt īn poza pusă de Eugen_hobby, rămāne deasupra etambreului doar cam 1 mm din porțiunea d8. Am senzația că la Eugen_hobby coloana nu intră complet īn locașul de pe chilă, ci se sprijină pe unul din capetele mai īnalte cu 5 mm. La mine voi scurta porțiunea d8 cu 7 mm (īncă n-am tăiat, nu e grabă), ca porțiunea d10 să se termine exact sub covertă (3 mm etambreul, 2 mm coverta, 0,5 mm filarea covertei). Cānd am primit, cu multe numere īn urmă, inelul de īntărire dintre punți, care avea d9, chiar mă īntrebam cum va rezolva DeA ajustarea cu etambreul d10. Iac-așa, cu porțiunea d8 a coloanei.

#5889 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 01 October 2012 - 07:51 AM

Cam asa m am gandit eu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0394.jpg
  • Imagine atasata: IMAG0395.jpg


#5890 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 01 October 2012 - 09:45 AM

[quote name='jack'
Cam asa m am gandit eu
[/quote]

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post-3841-0-14721800-1349070636_thumb.jpg


#5891 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 October 2012 - 02:39 PM

Vezi postareaLeo2003, la 30 September 2012 - 06:29 PM, a spus:

Eu am facut precizarea cu privire la taierea coloanei aici.

.......Am pus coloana arborelui trinchet si coloana arborelui mare pe corabie. Gabia arborelui mare imi iese nitel mai sus iar coloana arborelui mare nitel inclinata spre pupa.



E exact cum trebuie sa fie.

#5892 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 01 October 2012 - 02:49 PM

Vezi postareaTomaGabrielAndrei, la 30 September 2012 - 05:11 PM, a spus:

Pentru comanda de siguranta a carmei sa-i pun lant sau parama ?...Dar daca are lant, cum e la Leo, nu trebuie sa aiba si ancorele tot lant ?


Rolul principal e de a nu se pierde pana carmei in cazul unei lovituri care sa o scoata din balamale, mai putin de comanda. Asigurarea e data de doua linii de lant pana aproape de bordaj, continuate cu parama ce intra in interiorul bordajului prin doua nari si care se volteaza la tacheti. Exclus lantul la liniile ancorei, efectele frecarii lantului in narile din lemn, special la fundarisire ar fi dezastruoase. In plus e vorba de greutatea unei linii de lant care ar afecta mult calitatile nautice la o nava destul de mica.

#5893 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 01 October 2012 - 03:36 PM

Vezi postareape_dos, la 01 October 2012 - 07:16 AM, a spus:

La mine coloana arborelui mare vine destul de verticală, destul de paralelă cu a trinchetului, nu simt nevoia să lărgesc/mut găurile. Deoarece poziția punților (implicit a găurilor) a fost īn funcție de decupajele pentru coaste, mă mir că la alții este altfel. Sper că nu ați intervenit, pilind īn aceste decupaje.

De asemenea, partea d8 a coloanei arborelui principal intră mult mai mult decāt īn poza pusă de Eugen_hobby, rămāne deasupra etambreului doar cam 1 mm din porțiunea d8. Am senzația că la Eugen_hobby coloana nu intră complet īn locașul de pe chilă, ci se sprijină pe unul din capetele mai īnalte cu 5 mm. La mine voi scurta porțiunea d8 cu 7 mm (īncă n-am tăiat, nu e grabă), ca porțiunea d10 să se termine exact sub covertă (3 mm etambreul, 2 mm coverta, 0,5 mm filarea covertei). Cānd am primit, cu multe numere īn urmă, inelul de īntărire dintre punți, care avea d9, chiar mă īntrebam cum va rezolva DeA ajustarea cu etambreul d10. Iac-așa, cu porțiunea d8 a coloanei.


Coloana intra bine pe pozitie. Interesant ca la mine tunurile de pe punte (cu teava orizontala) se potrivesc perfect cu ferestrele, nu a trebuit sa le reduc dimensiunea.

#5894 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2012 - 04:13 PM

Vezi postareatraian, la 01 October 2012 - 02:49 PM, a spus:

Rolul principal e de a nu se pierde pana carmei in cazul unei lovituri care sa o scoata din balamale, mai putin de comanda. Asigurarea e data de doua linii de lant pana aproape de bordaj, continuate cu parama ce intra in interiorul bordajului prin doua nari si care se volteaza la tacheti. Exclus lantul la liniile ancorei, efectele frecarii lantului in narile din lemn, special la fundarisire ar fi dezastruoase. In plus e vorba de greutatea unei linii de lant care ar afecta mult calitatile nautice la o nava destul de mica.



Multumesc, Traian, acum sunt lamurit. :hi: In prostia mea de necunoscator ma gandeam ca nu se pune lant la ancora deoarece nu se inventase inca, la vremea aceea.:bang:

#5895 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 01 October 2012 - 08:01 PM

Vezi postareaEugen_hobby, la 01 October 2012 - 03:36 PM, a spus:

la mine tunurile de pe punte (cu teava orizontala) se potrivesc perfect cu ferestrele, nu a trebuit sa le reduc dimensiunea.

Și micile orificii dreptunghiulare dintre sabordurile tunurilor vin cu 2-3 mm mai sus decāt nivelul covertei?

#5896 Useril este offline   Eugen_hobby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 09-September 12

Postat 02 October 2012 - 07:33 AM

De ce trebuie sa taiem coloana arborelui mare daca tot lipim la ea un adaus??? Mai bine nu taiem si pilim portiunea de 33 mm dreptunghiular (daca aceasta forma este in model). Lungimea totala a piesei livrate este de 300mm. Dimensiunea finala trebuie sa fie 250 + 33, deci ajunge si pentru corectia la nivelul puntii.
E doar o idee pentru a nu slabi rezistenta coloanei.

#5897 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 02 October 2012 - 10:37 AM

Vezi postareaTomaGabrielAndrei, la 01 October 2012 - 04:13 PM, a spus:

................. In prostia mea de necunoscator ma gandeam ca nu se pune lant la ancora deoarece nu se inventase ...........


Banui ca e o glumita, nu imi place modul de apreciere. Mai aveam un coleg, din pacate nu ne-a mai vizitat demult, care la unele greseli se aprecia a fi bou. Nu e drept si nici corect. A nu sti ceva, dar a vrea sa stii, a omite ceva din diverse motive, nu e prostie. Mai mult, prostul nu stie de situatie si nu poate aprecia nivelul dar din nefericire starea lui se efectele se simt imediat ce ,,scoti capul pe fereastra''.

@- azi am avut timp sa dau un ochi in topicul cu modelele de la campionatul mondial 2012. M-a surprins sa nu vad nici un Sfant Botezator printre ele. Banuiesc eu, ca fiind un model dificil, nu s-a incumetat nimeni sa il abordeze, concluzia: meseriasii de aici sunt mai meseriasi decat cei de acolo. :whistle:

#5898 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2012 - 01:56 PM

Vezi postareatraian, la 02 October 2012 - 10:37 AM, a spus:

Banui ca e o glumita, nu imi place modul de apreciere. Mai aveam un coleg, din pacate nu ne-a mai vizitat demult, care la unele greseli se aprecia a fi bou. Nu e drept si nici corect. A nu sti ceva, dar a vrea sa stii, a omite ceva din diverse motive, nu e prostie. Mai mult, prostul nu stie de situatie si nu poate aprecia nivelul dar din nefericire starea lui se efectele se simt imediat ce ,,scoti capul pe fereastra''.



Oricarui om, chiar inteligent, i se mai intampla sa spuna sau sa gandeasca cate o prostie, desi lucrul asta nu-l caracterizeaza. Asta am facut eu acum, in necunostiinta de cauza. Multumesc inca o data pentru lamuriri si apreciere.:good:

#5899 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 02 October 2012 - 03:21 PM

Ii ok daca montez grilajul etravei mai ridicat decat in planurile DeA ?
Inca nu sunt lipite cele 2 parti , mai trebuie sa fac loc pentru legatura bompresului :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 02102012633.jpg


#5900 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 October 2012 - 04:10 PM

Parca e prea sus totusi. In acea zona se aflau si budele iar zona respectiva trebuie sa fie nitel mai sigura.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 293
  • 294
  • 295
  • 296
  • 297
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi