Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 132
  • 133
  • 134
  • 135
  • 136
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2661 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 03 August 2011 - 05:49 PM

Vezi postareajohnreno36, la 03 August 2011 - 04:39 PM, a spus:

Comalion inghetata asta e faina, poti sa-mi spui si dimensiunile? Multam


este exact copia de la rusi. am luat toate numerele pana la 1-79.
daca vrei iti trimit pe mail ce te intereseaza.
o zi buna in continuare.

#2662 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 03 August 2011 - 06:03 PM

vreau si eu bobbyshomerul@yahoo.com :drinks: :hi: ... pe toate daca se poate :dribble:
sau un link de unde le-ai luat

Aceasta postare a fost editata de bobby: 03 August 2011 - 06:03 PM


#2663 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 03 August 2011 - 06:29 PM

Vezi postareabobby, la 03 August 2011 - 06:03 PM, a spus:

vreau si eu bobbyshomerul@yahoo.com :drinks: :hi: ... pe toate daca se poate :dribble:
sau un link de unde le-ai luat



poti sa intri pe mess ? id-ul meu este a3cdm (sper ca nu ncalc vreun regulament)

#2664 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 August 2011 - 07:47 AM

Vezi postareagl_mmm, la 03 August 2011 - 12:05 PM, a spus:

Prieteni, o rugaminte mare am si eu: sunteti buni sa postati un detaliu (o poza, doua) cu modul in care ati facut imbinarea cap la cap a scandurilor pe coasta 14? Solutia data de DeA in ghid nu mi se pare deloc viabila. Ma refer la prinderea cu un singur cuisor batut fix INTRE scandurele.

Da, când am văzut cât de rău este rezultatul din zona roșie (crapă capătul filei în dreptul cuiului), m-am hotărât să fac ca în zona verde. Deși se poate pune un cui și acolo, nu mai pun, căci capetele libere se suprapun și se lipesc ușor, nu e curbură mare în zonă. Voi pune cuie doar pe coastele de alături, în dreptul săgeților verzi.

În zona roșie o să scot cuiele, că filele se țin, sunt lipite și pe cant. Poate scot toate cuiele. Ce ziceți, se va ține?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB_file.jpg


#2665 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 04 August 2011 - 08:29 AM

Ca sa nu mai crape fila se poate da in prealabil o gaura cu un spiral de 0.5 - 0.6mm.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 04 August 2011 - 08:41 AM


#2666 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 04 August 2011 - 08:59 AM

4 baghete rupte, costele de la nava facute flenduri, partea proba a iesit ca dreaqu, nu stiu ce sa mai fac cu nava, sunt intr-un real impas, imi vine s o pun pe foc!!

#2667 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 04 August 2011 - 09:11 AM

te cred, am avut sentimentul asta de nenumarate ori referitor la SIB - fa altceva pana iti trece si dupa aia ia-o de la capat cu curaj

#2668 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 04 August 2011 - 09:12 AM

Naspa, ce sa zic... Totusi, cum ai reusit sa rupi baghetele si sa tuflesti coastele e mai greu de inteles.
Pune si tu niste poze. Poate remarca cineva unde e buba de nu-ti iese.

Pe forum au aparut cateva lucrari cu bordarea terminata, sau aproape terminata, cu toate pacatele kit-ului.
Cu o osatura lucrata corect, cu muta rabdare, ceva indemanare si ceva scule io zic ca se poate.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 04 August 2011 - 09:30 AM


#2669 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 04 August 2011 - 10:10 AM

Imagine atasata: pr1.jpgImagine atasata: pr2.jpg
Imagine atasata: pr3.jpgImagine atasata: pr5.jpg
Imagine atasata: pr6.jpgImagine atasata: pr7.jpg
Imagine atasata: pr8.jpg
ce e incercuit, sunt problemele!! cred ca mai trebuia sa slefuiesc din coaste!! filele la prova depasesc in grosime chila cu aprox 1 mm!! restul ..... crapaturi, rupturi si alte "minunatii" care mia-u stricat toata ziua!! Nici nu ma mai uit, ca ma enervez iar!!
Ultimile 3 fotografii sunt pentru a arata stadiul lucrarii, per general!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 04 August 2011 - 10:58 AM


#2670 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 August 2011 - 10:37 AM

Exact la asta ma gandeam , cand am vazut coasatele mai subtiri ca ale rusilor. Vad ca crapa cand bagi cuiele, la fel si filele. Eu inca nu m-am apucat, dar cand ma apuc , nu o sa folosesc cuisoarele.
Ce am vazut ca functioneaza bine, fac o gaura cu burghiu de 0.8mm si bag sarmulite +aracetul, o sa tina foarte bine. Mersi de poze, acum am vazut ce ma asteapta. spor in continuare.

#2671 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 04 August 2011 - 10:47 AM

Ca sa nu se rupa scandurelele, eu le-am inmuiat in apa. Devin mult mai flexibile in felul asta.

#2672 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 04 August 2011 - 11:15 AM

Vezi postareaSorinR, la 04 August 2011 - 08:59 AM, a spus:

4 baghete rupte, costele de la nava facute flenduri, partea proba a iesit ca dreaqu, nu stiu ce sa mai fac cu nava


La grosimea coastelor e normal sa se flendureasca daca infingi total tinta langa tinta si nu nimeresti ceea ce iar e normal, pe centru. Eu, chiar si la material mai gros folosesc tintele doar pentru a fixa filele pana la uscarea aracetului, nu infipte total,doar cat sa tina si dupa ce a facut priza le scot. Capetele filelor iarasi normal, crapa, tinta comportandu-se ca o pana. Daca tii neaparat la tinte trebuie sa gauresti intai locul. Poti incerca si sa uzi capatul filei, fibra devine mai moale. Poti incerca sa fixezi fila cu tinta infipta in coasta pe lateral ca sa prinda doar cu floarea pe fila. Nu sunt curburi mari asa ca nu vad de ce s-ar rupe filele, poate doar daca e copt materialul. nu stiu cum arata ca eu imi fac singur filele si nu le-am vazut pe cele date la kit. Dar se poate remedia problema daca uzi fila inainte de a o fixa. Eu folosesc cu succes limba pana la un anumit nivel.
Nu te descuraja, ceea ce acum e naspa se acopera si daca e finisat cu grija nu o sa afecteze. Nici asa nu se observa prea bine.
Ca idee pentru cei care incep sa fileze, capetele filelor aculo unde se lipesc una in continua alteia, se pot taia oblic pe grosime in forma de pana asa fel incat sa calce una pe alta pe cativa mm. Imbinarea o sa fie cu mult mai rezistenta iar dupa slefuire aproape ca nu se cunoaste locul de imbinare.

Aceasta postare a fost editata de traian: 04 August 2011 - 11:22 AM


#2673 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 04 August 2011 - 11:17 AM

Vezi postareaSorinR, la 04 August 2011 - 10:10 AM, a spus:

Atasament pr1.jpgAtasament pr2.jpg
Atasament pr3.jpgAtasament pr5.jpg
Atasament pr6.jpgAtasament pr7.jpg
Atasament pr8.jpg
ce e incercuit, sunt problemele!! cred ca mai trebuia sa slefuiesc din coaste!! filele la prova depasesc in grosime cjila cu aprox 1 mm!! restul ..... crapaturi, rupturi si alte "minunatii" care mia-u stricat toata ziua!! Nici nu ma mai uit, ca ma enervez iar!!
Ultimile 3 fotografii sunt pentru a arata stadiul lucrarii, per general!

Si eu care credeam ca problema e de la "noviceala mea" . Intr-adevar coastele puteau fi un pic mai groase...cuiele alea intra in toate felurile ..mai putin drept. Eu arunc un pic de vina si sculei de bagat cuie. E putin cam "jucausa" si la dimensiunile la care sunt coastele e nevoie de un pic mai mare precizie. Filele am observat ca sunt din esente diferite cu proprietati diferite. Am incercat sa le aleg(evident dupa ce am rupt si eu vreo 3) si sa le pun pe cele predispuse la rupere(observand fibra) in locuri in care tensiunea nu e prea mare..

Intr-un final aceste zone se vor acoperi cu furnir si nu va stii nimeni ce batai de cap ai avut

:bang:

Sa nu cedam si de la fila la fila sunt convins ca se va forma si mana si va iesi mai bine

:drinks:












#2674 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 04 August 2011 - 11:21 AM

am vazut si eu filele azi la chiosc, au 3 mm maxim 4 , sa bagi un cui de 1mm intr-o scandura de 4 mm nu va este clar ca se despica? iar daca inca nu v-ati dat seama ca DEA isi bate joc... oricum urmaresc cu interes evolutia :good:



#2675 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 August 2011 - 11:26 AM

Vezi postareagl_mmm, la 04 August 2011 - 10:47 AM, a spus:

Ca sa nu se rupa scandurelele, eu le-am inmuiat in apa. Devin mult mai flexibile in felul asta.

Exact, și eu la fel. În apă fierbinte, partea care trebuie curbată. Muiate de mai multe ori și curbate cu mâna.

Filele se rup pentru că nu sunt debitate pe fibră, sau fibra nu e dreptă. Eu am făcut testul inițial pe două capete de file (oricum sunt mai lungi, este rezervă), la îndoire, respectiv la torsiune, și am ajuns la concluzia că fără apă nu sunt șanse unde este curbura sau torsiunea mare, adică tocmai în zonele unde se plânge SorinR. În plus, eu am ajustat fiecare filă înainte de a o lipi ca să facă contact perfect cu fila alăturată, am spus că le lipesc și pe cant. Pentru cât ați văzut în poza precedentă, plus brâul, am lucrat ieri toată ziua, de la ora 10 până la căderea nopții. Sunt în concediu, îmi permit. :-D Deci, am lipit câte două file simetric, apoi o oră am șlefuit altă pereche, așa a mers. Numai bine se întărea aracetul de la fila precedentă.

Ba, cuiele intră și fără gaură, și nimic nu crapă dacă sunt poziționate la mijloc. Cum ar putea fi menținute filele în poziție până se întărește aracetul fără cuie/ace?

N-am găsit pe net (poate n-am știut unde să caut) și îmi spune cineva: va veni o chilă falsă? Adică întrebarea mea este dacă chila va fi șlefuită la nivelul filelor de galbord.

#2676 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 04 August 2011 - 11:42 AM

Vezi postareape_dos, la 04 August 2011 - 11:26 AM, a spus:

Exact, și eu la fel. În apă fierbinte, partea care trebuie curbată. Muiate de mai multe ori și curbate cu mâna.


scrie in revista ca trebuie inmuiate in apa ? daca nu scrie atunci incearca sa le pui asa cum scrie in revista sa vezi ce iese.

Vezi postareape_dos, la 04 August 2011 - 11:26 AM, a spus:

Cum ar putea fi menținute filele în poziție până se întărește aracetul fără cuie/ace?



uite asa:
Imagine atasata: SDC12400.JPG
cu push-pin-uri - se infig langa fila si o preseaza si in jos pe coasta si lateral pe fila precedenta.

#2677 Useril este offline   gl_mmm 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 15-February 11
  • Location:Galati
  • Interests:ultimul, navomedelism static

Postat 04 August 2011 - 11:42 AM

In ghid nu scrie nimic legat de lipirea cu aracet a filelor pe coaste. La bunul simt, eu le-am pus cate-un strop pe aracet, ici colo (~75% din imbinari) si apoi am batut cuiele. Sa inteleg ca trebuia pus aracet peste tot??? Pfoai, noroc ca n-am apucat sa pun decat primele 3 randuri. ... De scris scrie ceva dar numai pentru fila pusa peste fila centrala. Deci cum este corect?

Tehnologia de executie a bordajului presupune la un moment dat si folosirea chitului pentru lemn? La mine ar cam fi obligatoriu la cat de "bine" am lucrat. :whistle:

#2678 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 August 2011 - 11:51 AM

Vezi postareabobby, la 04 August 2011 - 11:42 AM, a spus:

scrie in revista ca trebuie inmuiate in apa ?

Este o secvență de o secundă în filmulețul de pe DVD cu muiatul filelor exterioare, în special pentru curbura mare din dreptul etravei. Prin extensie, se poate folosi și la alte file ;)

Vezi postareabobby, la 04 August 2011 - 11:42 AM, a spus:

cu push-pin-uri - se infig langa fila si o preseaza si in jos pe coasta si lateral pe fila precedenta.

Exact, tot cu un fel de cuie.
Apropo, unde nu sunt magazine specializate și se lucrează „cu ce găsești”, boldurile au diametrul 0,8 mm, push-pin-urile din librărie 1 mm, iar cuiele DeA 0,6. Deci, tot cuiele lor sunt ce se găsește la îndemână mai subțire.

#2679 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 04 August 2011 - 11:52 AM

n-ai inteles, eu nu bag push-pun-urile prin fila - si oricum am folosit file mai late :-P

gl_mmm baga aracet la greu prietene - sau daca tu crezi ca or sa tina cuiele in coastelea alea explodate ...

Aceasta postare a fost editata de bobby: 04 August 2011 - 11:58 AM


#2680 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 04 August 2011 - 11:57 AM

Vezi postareabobby, la 04 August 2011 - 11:52 AM, a spus:

n-ai inteles, eu nu bag push-pun-urile prin fila

Le bagi prin coastă, tot un drac.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 132
  • 133
  • 134
  • 135
  • 136
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi