Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 136
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#2741 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 06 August 2011 - 02:43 PM

@Leo2003: Mulțumesc pentru încurajări, ieri seara eram adormit rău, am uitat să mulțumesc. Vacanță plăcută!


@doru2: M-am interesat pe la chioșcarii de la noi și sunt destul de disperați că nu li se prea vinde nici BIS-ul, nici SIB-ul. Lumea a cerut să li se rețină și mi-au arătat multe numere în urmă după care n-a mai venit nimeni. Înapoi nu prea le pot da, că unii nu au convenție de returnare. Dar unii, totuși, au, așa că s-ar putea să se mai găsească pe la magazinele specializate în retururi. Bineînțeles, nimeni nu trimite prin poștă contra ramburs (se tem că pierd și banii de poștă), dar informația este că dacă cauți bine într-un oraș mare, s-ar putea să ai noroc, ceea ce-ți doresc.

Dacă așa merge treaba, se poate să rămânem fără SIB sau BIS. Ideea este că în acest caz voi apela la voi, cei ca bobby, care știu să procure materiale și să facă piese, ca să nu las treaba la jumătate (adică la un sfert acum).

#2742 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 06 August 2011 - 03:02 PM

din partea mea, sib-ul n-au decat sa il sisteze si acum, Bismarck-ul sa il lase :crazy:

#2743 Useril este offline   stefan41990 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-August 11

Postat 07 August 2011 - 10:19 AM

salut ma poate ajuta si pe mine cineva cu ghidul de asamblare de la nr 25 , 26 , 27 , 28 de la Galion?

#2744 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 August 2011 - 05:50 PM

Vezi postareastefan41990, la 07 August 2011 - 10:19 AM, a spus:

salut ma poate ajuta si pe mine cineva cu ghidul de asamblare de la nr 25 , 26 , 27 , 28 de la Galion?


da-mi o adresa de mail - sau pe mess pe acelasi ID si te rezolv eu




#2745 Useril este offline   mocians 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-April 11
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2011 - 01:24 PM

Ce liniste se facu pe forum....Asa ca ia sa pun eu intrebari.. :shifty:
Am ajuns si eu la partea de dat cu pila peste coaste sa ii dau forma corabiei, si sa incep filarea. Mi-am comandat si eu baghete de 5x2x1000 asa ca o sa filez de la bot la coada cu file dintr-o bucata.
intrebaera nr 1...
in instructiunile de la DeA 25i ( vezi poza atasata) zice sa nu slefuiesc tzumburshtucurile alea doua, de se prind in suprort..eu ma gandesc sa le dau jos...o fi bine???

intrebarea nr 2..

miercuri o sa primim cu revista niste hublouri pentru puntea inferioara( vezi poza atasata). Intrebarea este daca merita sa o cumpar, luand in considerare ca acestea NU se fileaza. Nu e mai simplu sa filez toata zona aia si dupa aceea sa decupez hublourile??
astept raspunsurile
Spor

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 0708201167 0.jpg
  • Imagine atasata: 07082011668.jpg
  • Imagine atasata: 09.JPG

Aceasta postare a fost editata de mocians: 08 August 2011 - 01:35 PM


#2746 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 08 August 2011 - 01:32 PM

Hai ca sparg eu linistea.
Mocians daca nu cumperi gunporturile alea trebuie sa improvizezi prin interior ca filele decupate sa fie pe linie (parerea mea)
Chestiile alea doua de care spui eu cred ca sunt niste ghidaje, deci ar trebuii sa ramana acolo, raspuns la ambele intrebari.
Si acum putin si de la mine.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Fotografie1445.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1448.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1449.jpg
  • Imagine atasata: Fotografie1450.jpg


#2747 Useril este offline   mocians 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-April 11
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2011 - 01:36 PM

mi-au sosit baghetele :yahoo: :clapping: nu cred ca o sa ma plictisesc in viitorul apropiat...
Spor

#2748 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 08 August 2011 - 01:40 PM

Raspuns 1

Poti sa le slefuiesti ... daca nu vei mai folosi suportul dat de DeA ( nu-l mai am demmult...)

Raspuns 2

Daca nu stii cum sa trasezi gunporturile ... ar merita sa cumperi o revista ( sau sa downlodezi )... iar de filat fileaza tot ... dar va fi foarte greu cu file dintr-o bucata ...

#2749 Useril este offline   mocians 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-April 11
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2011 - 02:02 PM

merci pentru raspunsuri
Cred ca pana la urma o sa slefiesc tot, ca orium osa renunt la supor, o sa aplic metoda Staric
Si, o sa cumpar pana la urma gunporturile ca sa nu ma mai complic.

@Staric: De ce o sa fie mai greu de filat dintr-o bucata? Vad ca johnreno se descurca..sper sa ma descurc ei eu :crazy:

#2750 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 08 August 2011 - 02:06 PM

Am uitat ca filati doar pana in bot..nu si botul,unde era necesara o curbare ...

#2751 Useril este offline   mocians 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 79
  • Inregistrat: 10-April 11
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2011 - 02:17 PM

am inteles, deci pana la urma nu o sa fie asa de complicat...eu sper

#2752 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 08 August 2011 - 02:21 PM

Imagine atasata: SDC12762.JPGImagine atasata: SDC12763.JPGImagine atasata: SDC12765.JPGImagine atasata: SDC12767.JPG

#2753 Useril este offline   Pacific _231.000 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2011 - 02:37 PM

Gaurile alea nu se numesc sabord de tun?

#2754 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 08 August 2011 - 03:15 PM

Vezi postareaPacific _231.000, la 08 August 2011 - 02:37 PM, a spus:

Gaurile alea nu se numesc sabord de tun?


Ba da. Sabordurile sunt deschideri practicate in bordajul lateral si au diverse destinatii functie de nava, Sunt saborduri pentru incarcat marfuri, pentru scurgerea apei, pentru piesele de artilerie. Unele nave mai aveau prevazut din constructie gauri practicate in apropierea chilei si astupate cu cepuri care in cazul capturarii navei se puteau scoate la comanda si se inunda nava pentru ca scufundandu-se sa nu fie folosita de inamic. Actiunea se numea sabordare.
Gunport e ,,netraducerea'' termenului englez.

Aceasta postare a fost editata de traian: 08 August 2011 - 03:19 PM


#2755 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 08 August 2011 - 05:27 PM

Vezi postareamocians, la 08 August 2011 - 01:24 PM, a spus:

in instructiunile de la DeA 25i ( vezi poza atasata) zice sa nu slefuiesc tzumburshtucurile alea doua, de se prind in suprort..eu ma gandesc sa le dau jos...

Căutând prin cele 80 de numere apărute la ruși nu am găsit nicio indicație la ce se folosesc.
Prin numerele 60 se văd niște poze în care macheta (mai) este fixată pe cavaletul original, prin intermediul acelor ieșituri. Cred că este o glumă, deoarece noi a trebuit să decupăm cavaletul ca în crestături să intre coastele, ca să țină. După decupare chila intra cam 5 mm în cavalet. Acum, după filare, chila intră 0 mm în cavalet, iar cele două ieșituri de 2 mm sigur nu vor ține macheta în poziție ca în poze. Poate ele se vor lipi în crestăturile din suportul final, dar din primele 80 de numere nu rezultă asta, deci eu nu știu ce să spun. Bănuiesc, totuși, că în suportul final macheta va sta așezată, nu lipită - cei care sunt mai experimentați pot spune cum se obișnuiește.

#2756 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 August 2011 - 08:25 AM

Pe mine, parte din subtilitatile lui DeAgostini ma cam depasesc asa ca nu pot decat sa merg pe banuieli. Dat fiind ca eu am prins destul de bine chila pe cavaletul de lucru ( e drept ca e facut de mine ) nu cred ca tumburusurile sunt pentru prindere de lucru. Pentru o prindere de cavaletul de suport iarasi nu cred sa fie fiindca sunt destul de mici si majoritar se acopera cu filele fundului.posibil sa fie niste ghidaje si adaus de prindere pentru contrachila care o sa fie aplicata mai spre final. Nu vad ce ar fi de pierdut daca se inlatura mai ales ca nava nu se fixeaza pe cavalet, doar se aseaza. Numai sa nu fie degajarile corespunzatoare in contrachila si atunci o sa trebuiasca lipite inapoi. Oricum, ,momentan nu vad cu ce incurca.

Aceasta postare a fost editata de traian: 09 August 2011 - 08:27 AM


#2757 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 09:09 AM

Imagine atasata: SDC12770.JPG Imagine atasata: SDC12774.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 09 August 2011 - 09:35 AM


#2758 Useril este offline   Pacific _231.000 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2011 - 09:18 AM

Poate ne lamureste cineva care a pus deja filele de bordaj. Fila de galbord acopera aproape complet chila, nu?
Aproape sigur pe corpul navei vor veni aplicate/montate/lipite chila, etrava si etambou false. Este posibil ca in chila falsa sa fie practicate decupaje in care sa intra acele bucatele curbate din chila.

#2759 Useril este offline   bobby 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 741
  • Inregistrat: 18-June 11
  • Location:campina
  • Interests:none

Postat 09 August 2011 - 09:51 AM

daca ai sa te uiti in poza din revista ai sa vezi cum arata chila falsa, nu se prinde in porcariile alea, ela au doar rol de fixare in cavaletul de lucru (oricum inutil). cred ca au mai raspuns cativa la intrebare, si traian 2 posturi mai sus, dar cine sa citeasca !?
sunt atatia care au trecut de faza cu filarea , dar ne ia cineva in seama? eu cel putin am pus tone de poze in urma

Imagine atasata: SDC12775.JPG

Aceasta postare a fost editata de bobby: 09 August 2011 - 10:48 AM


#2760 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 09 August 2011 - 11:12 AM

Așa cum zice Traian, cei de la DeA sunt cam subtili. Nu prea pricep cum se poate doar așeza macheta pe cele două picioare ale suportului care apare pe toate coperțile, atât cele rusești (v. poza atașată), cât și cele românești. Ceva filează...

@bobby: Poți să mă îndrumi undeva unde pot să văd și eu cum arată chila aia falsă, de care am mai întrebat? Că în nr. 79 de la ruși macheta este fixată tot pe cavaletul original, deci tot nu este lipită încă, v. cealaltă poză atașată. Dar prefer o documentație, nu cum anume a făcut un modelist.

LE: Și, până vine chila falsă, ce-ar fi să lipim noi niște bucățele de placaj de 20 x 10 x 5 mm acolo ca să putem folosi cavaletul original în continuare?

@Pacific _231.000: Fila de galbord nu acoperă chila, este lipită de chilă pe cant și lipită pe bosajele alea de la prova puse pe chilă.
Da, până la nr. 80 de la ruși se vede că vin sigur etravă și etambou suplimentare, dar chila falsă încă n-a apărut. Sunt foarte curios care este lățimea ei, ca să știu unde vin filele exterioare, că bănuiesc că această chilă falsă nu vine lipită peste filele exterioare. Sper că nu voi fi pus să lipesc filele exterioare de lângă chilă la întâmplare și apoi să le cioplesc ca să intre chila falsă între ele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-suport.jpg
  • Imagine atasata: SIB_79.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 09 August 2011 - 11:38 AM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 136
  • 137
  • 138
  • 139
  • 140
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi