Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 158
  • 159
  • 160
  • 161
  • 162
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3181 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 October 2011 - 09:22 AM

Pentru orice eventualitate eu mi-am luat Adeziv Bison Kit . Daca nu o sa ma descurc cu aracet il voi folosi. Dracia se vinde la tuburi si in magazinele specializate de modelism de pe net. Printre alte materiale zice-se ca lipeste foarte bine si lemnul. Este un adeziv de contact de tipul prenadezului.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 October 2011 - 09:24 AM


#3182 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 October 2011 - 11:53 AM

Se fabrica o gama larga de adezivi, fiecare pentru un anumit scop la care are cel mai bun rezultat. Sunt adezivi cu plaja mai larga de utilizare dar asta nu inseamna ca pe toata plaja rezultatul e 100 %. Prenadezul e unul din acestia. Modul in care se comporta fiecare e un roman de fizica si chimie mai simplu, in cazul de fata, prenadezul adera la suprafata lemnului dar nu intra in fibra. La cauciuc ,de exemplu, toluenul care e componenta a sa dizolva o pelicula fina din suprafata de contact care se amesteca in compozitie formant stratul de legatura. Dupa intarire s-ar putea spune ca avem o masa comuna. Pe lemn efectul e dat doar de aderenta la suprafata iar in timp mai ales pe partile tensionate aceasta cedeaza. Cel mai simplu exemplu e cu canturile de la mobilele in special de bucatarie, mai vechi, care erau lipite cu prenadez si sunt sigur ca multi au avut surpriza sa se desprinda. Aracetul in schimb, prin componenta apoasa patrunde in fibra si intareste legatura. E simplist cam aceeasi situatie cu picatura de apa intre 2 placi de sticla, placile se fixeaza dar nu sunt lipite. A nu se interpreta, am zis ca e doar exemplu, fenomenul e altul. E doar parerea mea, si nu sustin ca e cea mai buna. Pe de alta parte, pe vremea cand am inceput eu sa fabric barcute nu erau atatea tentatii iar la statice se folosea si cleiul de oase si mergea destul de bine, mai primitiv dar mergea. Acum sunt tot felul de noutati si depinde de optiunea fiecaruia, ramane doar varianta testarii pentru a vedea ce e mai avantajos pentru fiecare. De baza ramane un singur lucru, nu va zgarciti la timp, e scump intr-adevar si tocmai de asta trebuie folosit chibzuit pentru a nu il pierde aiurea.

#3183 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 17 October 2011 - 12:00 PM

Mulțumesc lui traian și Leo2003 pentru răspunsuri.

Deci, cum zice traian, rezistența lipiturii e data și de cât pătrunde adezivul în fibra lemnului. Pătrunde mai bine dacă este subțire. Pe de altă parte, la lipire trebuie să fie cât mai vâscos. Două condiții contradictorii. Atunci este bine să se ungă piesele cu aracet subțire, apoi să se lase ceva timp să se îngroașe și abia apoi să se pună piesele în contact?

Coincidență, am adeziv cum zice Leo, în tub de 50 ml. Ieri am lipit cu el o filă de punte din aia de bambus de 0,5 mm pe o filă de bordaj. Azi dimineață am tras de fila de punte și s-a rupt fila, nu s-a desprins. Bănuiesc că unde nu sunt tensiuni merge. Adezivul ăla l-am mai folosit la lipit placajul pe un scaun acum vreo două luni și un petic pe o cameră de bicicletă acum o lună. Deocamdată ține în ambele cazuri, dar la scaun nu sunt practic tensiuni, piesele sunt îndoite ]n prealabil. Oricum, la machetă chiar și DeA recomandă îndoirea filelor în prealabil, în filmuleț prezintă un clește special pentru asta. Cu cleștele ăla e iar o poveste, am senzația că poate fi înlocuit cu micul patent fără dinți din trusa de traforaj și un mic cui.

#3184 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 October 2011 - 12:06 PM

Clestele cu pricina e bun, eventual, la curbarea copastiei si braurilor. Pentru filele de furnir este inutil.
Scula ar trebui sa aiba numai o falca, si nici aia prea taioasa. Eu mi-am facut una dintr-un cleste defect de sertizat mufaraie. Merge brici.

Chestia cu tensiunile aparute in filele alea de furnir, pentru a doua placare... sa fim seriosi. Cat pot fi de mari??? Ca poate nu e bun si se dezlipeste el asa de idiot, e alta treaba.
Totusi, adezivi astia mai noi, de contact, nu prea mai seamana cu prenadezu' de acu' j'de ani.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 17 October 2011 - 12:17 PM


#3185 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 October 2011 - 02:53 PM

Traian zice ca nu sunt conditii contradictorii. Ceea ce ramane in solutie ca parte lichida e suficient ca sa se infiltreze in porii fibrei care sunt destul de avizi de umiditate, e suficient sa nu te zgarcesti la stratul aplicat ( acuma nici cum puneam marmelada pe paine cand eram mici )
La cleste eu am facut o alta falca fixa, dupa cea originala, din textolit, in care am pilit un sant pe lungime, in care calca lama. Am facut si o alta lama din panza de bomfaier dar cu cantul rotunjit, nu taios. cand am nevoie le pot schimba pe cele originale cu cele facute de mine si rezultatele sunt multumitoare. Patentul e mai dificil de modificat findca falcile sunt prea scurte si la inchidere fac un unghi destul de mare care nu lasa falcile sa calce pe toata latimea filei. Mai sunt si posibilitatile de curbare dupa sablon prin umezirea filei. Sau cele ..la cald'' cu ciocanul de lipit la care se poate modifica ciocul cu o alta piesa din bara de cupru ceva mai groasa sau chiar prin atasarea unei bucse de diametru mai mare pe ciocul erxistent.
Aparent, tensiunile nu sunt mari dar va asigur ca in timp devin destul de importante pentru a vrea probleme. Cauzele nu sunt numai in fibra lemnului ci si in factori exteriori care actioneaza asupra ei. Un an, doi, la un model la care s-a muncit nu inseamna mult daca nu apar probleme, dar nu inseamna ca nu pot sa apara in al treilea an.
Si Leo, ai dreptate, nimic nu mai e cum era odata

#3186 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 October 2011 - 03:54 PM

Iata si panarama mea de cleste. Falca fixa e tot din textolit:

Imagine atasata: Clipboard01.jpg


E o poza mai veche care a mai fost pusa pe forum.

#3187 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 17 October 2011 - 04:36 PM

Super scula :good:

#3188 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 17 October 2011 - 04:54 PM

Buna ziua tuturor,
Am gasit forumul vostru acum vreo luna. Pare sa fie singurul activ pe acest subiect in Romania. De atunci citesc periodic ce se mai scrie pe aici. La schimb ,iata cateva concluzii din experienta mea de pana acum, poate vor fi utile celor care sunt mai in urma cu constructia:

1 Pentru filarea puntilor
- solutia mai buna este taierea filelor in segmente de 70mm lungime (3 segmente la o scandura de fila pentru punte). se taie usor cu foarfeca.
- Dupa ce aveti o cantitate suficient de mare de astfel de segmente, amestecati-le si incepeti lipirea. Astfel filele vecine vor avea texturi diferite ale filelor. Arata mai autentic decat separarea cu linii de creion
- Nu lipiti segmentele care vor trece de la o sectiune la alta a puntii (ma refer la puntile din 3 sectiuni longitudinale.
- executati asamblarea ca in revista
- dupa ce pntea e lipita pe pozitie lipiti segmentele lipsa; la imbinarea sectiunilor puneti aracet mult.; la aplicarea segmentului de fila lasat ca acesta sa se curbeze peste linia de contact intre sectiuni. In felul acesta linia de demarcatie nu se vede, iar puntea va avea o curbura (in loc de o linie franta)

2. Pentru filarea carenei:
- filele de la DeA sunt potrivite: devin flexibile rapid udate (e suficient cu apa rece de la robinet!), uscate sunt dure si rezistente.
- e bine sa lasati cuiele infipte si dupa uscarea adezivului: motivul este ca odata filarea terminata, ansamblul file lipite intre ele (pe cant) si cuie pe coaste (radial pe toata coasta) devine foarte rezistent. Dupa lipirea stratului de furnir exterior, barcuta practic n-are moarte, indiferent daca peste ani s-ar mai dezlipi unele portiuni. E intr-adevar mai migalos de slefuit capetele cuielor, dar merita efortul.
- eu am modificat schema de filare de la DeA, incercand sa reproduc filarea reala a corabiilor (dupa un desen de sectiune gasit pe net - poate aici, nu mai stiu). Concret, filele reale sunt curbate in ambele planuri, astfel ca la pupa - de exemplu ele urmeaza inclinarea castelului pupa [sper ca asa se cheama....]. Din felul in care s-au creat astfel curburile intregii nave trag concluzia ca initia asa trebuia filat si modelul DeA, dar au simplificat pentru a usura viata cititorilor. Recunosc ca e un pic mai migalos, dar nu e din cale-afara de dificil. Pe langa autenticitate, modalitatea aceasta de asezare a filelor mareste rezistenta modelului deoarece filele sunt tensionate pe liniile de deformare a structurii.

3. despre materiale:
- eu am lacuit cu un lac "ecologic" de parchet de la kober (adica e vorba de un lac acrilic pe baza de apa). Fiind asa lacul intra foarte frumos in fibra lemnului si asigura si protectie in timp impotriva oxidarii (imbatranirii lemnului). Dupa primul strat suprafata e complet mata (casi cand nu s-ar fi dat cu nimic. Dupa al doilea strat suprafata devine semi-lucioasa (sau semi mata).
- pentru chituire am folosit pasta de lemn (adica solutie acrilica apoasa amestecata cu rumegus fin). Exista si de cumparat. E o solutie buna pentru ca este tot lemn ca si filele, actril ca si lacul, iar dupa uscare ramane poroasa astfel incat sa siba aderenta aracetul.


Sper ca experienta mea sa fie de folos. Si - da - e prima mea astfel de barcuta :)

PS nu am poze (inca) pentru ca trebuie sa invat cum sa procedez si nu am avut timp pentru asta...

#3189 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 17 October 2011 - 06:58 PM

Vezi postareaLeo2003, la 17 October 2011 - 03:54 PM, a spus:

Iata si panarama mea de cleste. Falca fixa e tot din textolit:

Atasament Clipboard01.jpg


E o poza mai veche care a mai fost pusa pe forum.

In postul numarul 40 din acest topic am specificat un cleste pe care l-am achizitionat de la Praktiker Constanta cu cativa lei (5 ron) de la rebuturi.
Face curburile foarte bine, chiar si la filele de bordaj pe care le-am pus in prima parte de filare a bordurilor si este foarte asemanator celui din filmuletul DeA.

In alta ordine de idei multumesc pentru aprecierile asupra curbelor "extrem de artistice" executate de catre JE pe partea expusa a "lu' SIB". :lazy:

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 17 October 2011 - 07:03 PM


#3190 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 October 2011 - 07:17 PM

Imi amintesc de clestele tau. E chiar OK. Am cautat si io clestele respectiv dar n-am gasit.

Inteleg si "supararea" ta pentru lipsa comentarilor la modul cum ai abordat tribordul. Eu am hotarat sa nu ma mai pronunt pe alte lucrari de teama sa nu mai supar pe cineva si sa mi-o iau in freza aiurea.
Daca tie ti-a placut aceasta varianta... e OK.

#3191 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 17 October 2011 - 07:28 PM

Vezi postareaLeo2003, la 17 October 2011 - 07:17 PM, a spus:

Imi amintesc de clestele tau. E chiar OK. Am cautat si io clestele respectiv dar n-am gasit.

Inteleg si "supararea" ta pentru lipsa comentarilor la modul cum ai abordat tribordul. Eu am hotarat sa nu ma mai pronunt pe alte lucrari de teama sa nu mai supar pe cineva si sa mi-o iau in freza aiurea.
Daca tie ti-a placut aceasta varianta... e OK.

OK! No Problem! Faceam si eu oleca de haz. Oricum de schimbat nu mai schimb infatisarea pe partea tribord.

#3192 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 October 2011 - 07:30 PM

Vezi postareaSfatos, la 17 October 2011 - 07:28 PM, a spus:

Oricum de schimbat nu mai schimb infatisarea pe partea tribord.

Dupa parerea mea, nici nu trebuie.

#3193 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 17 October 2011 - 07:34 PM

Vezi postareaLeo2003, la 17 October 2011 - 07:30 PM, a spus:

Dupa parerea mea, nici nu trebuie.

Multam' Leo! Sa vad mai departe cum o iesi, vreau sa las si marginea aia alba pe langa marginea decuparii dupa ce pun randul doi de file de bordaj.

#3194 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 17 October 2011 - 07:43 PM

E destul de dificil sa reusesti sa faci bordura aia alba asa de perfect.
Io cred ca rusu a facut o smecherie. Am marit poza rusului cat am putut, si mie mi se pare ca e un soi de fila subtire pusa pe acel contur, ca o rama. la nivel cu bordajul. Mie asa mi se pare, dar, poate gresesc.
Am folosit poza rusului pusa de tine. Nu mai stiu unde e originalul. Poate e mai mare si iti dai mai bine seama ce si cum.

#3195 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 17 October 2011 - 07:55 PM

Vezi postareaConfucius, la 17 October 2011 - 04:54 PM, a spus:

- pentru chituire am folosit pasta de lemn (adica solutie acrilica apoasa amestecata cu rumegus fin). Exista si de cumparat. E o solutie buna pentru ca este tot lemn ca si filele, actril ca si lacul, iar dupa uscare ramane poroasa astfel incat sa siba aderenta aracetul.

Unde ai gasit asa ceva ca pe mine ma batea gandul sa fac treaba asta amestecand rumegus cu aracet, dar este nasol daca nu ai un atelier de tamplarie care produce mult rumegus (si mai ales fin).
Deci pretentiile noastre sunt urmatoarele: magazinul, adresa, denumire exacta produs, pretul,.... raftul, programul de functionare, reducerile existente.... asta vrem a sti de la dumneata.... Numele si numarul de telefon al casierei blonde e de la sine inteles ca trebuie trecut primul.

Vezi postareaLeo2003, la 17 October 2011 - 07:43 PM, a spus:

Am folosit poza rusului pusa de tine. Nu mai stiu unde e originalul. Poate e mai mare si iti dai mai bine seama ce si cum.

Leo nici eu nu stiu, o sa caut totusi, dar este interesanta ideea ta. Eu ma gandeam ca voi taia filele de la al doilea bordaj cu un milimetru mai scurte ca sa-mi iasa bordura. Mai analizez insa problema ca nu e graba mare.
Mutumesc de indicatie.

PS: Bine ca nu s-a observat paharul de vin din poza, ca zicea lumea ca vedeam sui si de aceea mi-au iesit liniile curbe.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 17 October 2011 - 08:07 PM


#3196 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 17 October 2011 - 09:57 PM

Vezi postareaSfatos, la 17 October 2011 - 07:55 PM, a spus:

Unde ai gasit asa ceva ca pe mine ma batea gandul sa fac treaba asta amestecand rumegus cu aracet, dar este nasol daca nu ai un atelier de tamplarie care produce mult rumegus (si mai ales fin).
Deci pretentiile noastre sunt urmatoarele: magazinul, adresa, denumire exacta produs, pretul,.... raftul, programul de functionare, reducerile existente.... asta vrem a sti de la dumneata.... Numele si numarul de telefon al casierei blonde e de la sine inteles ca trebuie trecut primul..


Mai intai mi-am facut singur amestecand rumegusul cu aracet. Doar ca sunt doua probleme: rumegusul e amestecat si cu pilitura de fier (de la capetele cuielor) si udat capata culoarea gri, iar a doua e ca aracetul folosit de mine devine transparent la uscare, deci lumina trecea in continuare prin crapaturi.

Pasta de lemn am gasit-o la Bricostore pe raftul care gazduieste si chiturile de cutit pentru lemn si zidarie. Sunt niste cutii mici de tabla ( cum erau cutiile mici de ness...) si se cheama chiar Pasta de lemn. Costa cam mult, vreo 20RON. Altfel sunt convins ca merge foarte bine si orice chit acrilic pentru lemn si zidarie. Daca nu iti place alb il poti colora cu orice acuarela.
PS Pe casiera blonda cred ca o cheama Veta (o recunosti dupa negul de pe nas :) ).

#3197 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 October 2011 - 07:38 AM

Citeaza

...amestecand rumegus cu aracet...
Un chit bun se obtine amestecind lac acrilic cu praful rezultat de la slefuirea lemnului. Daca folosesti aceeasi esenta, aproape ca nu se vede diferenta.

Citeaza

...devine transparent la uscare, deci lumina trecea in continuare prin crapaturi...
Daca pui suficient praf de lemn, nu se intimpla asta.

#3198 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 18 October 2011 - 08:33 AM

Z are dreptate. Am folosit de multe ori aracet cu rumegus fin si merge brici. Io nu arunc niciun fir de rumegus fin. E adevarat, pentru zone mititele. Totul se stringe si pastreaza in cutiuta, ca bijutierii cu pilitura de aur. :crazy:


@Confucius
Asteptam poze.:good:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 18 October 2011 - 09:14 AM


#3199 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 18 October 2011 - 11:08 AM

Multumesc Z si Leo.

Si inca doua precizari:
- chitul/pasta le-am folosit dupa slefuire
- cantitatea necesara e foarte mica pentru ca trebuie umplute doar spatiile dinte file, acolo unde mai exista. Nu e cazul de acoperit cu strat gros peste file, cu atat mai mult cu cat atat aracetul cat si acrilul au tendinta sa imbacseasca pilele/smirghelul.

#3200 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 18 October 2011 - 11:21 AM

Iata si imaginile dupa care m-am inspirat pentru modul de asezare a filelor.

Imagine atasata: galleon_filare2.JPG

Imagine atasata: Galion filare1.jpg

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 158
  • 159
  • 160
  • 161
  • 162
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

22 useri citesc topicul
0 membri, 22 vizitatori, 0 utilizatori anonimi