Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 160
  • 161
  • 162
  • 163
  • 164
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3221 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 20 October 2011 - 10:45 PM

@Sfatos

Puntea prova trebuie sa fie la nivelul exterior al filelor de bordaj. In jurul ei se pune doar furnir (aceeasi fasie care vine peste filele de bordaj).
Ce mi se pare ciudat este ca , curbura ei nu se racordeaza perfect la conturul exterior ( apare astfel o linie franta), cel putin la mine. Probabil ca o sa ma lamuresc mai incolo care e motivul. Sper ca nu am facut eu vreo greseala.

#3222 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 October 2011 - 06:22 AM

Vezi postareaaiurica, la 20 October 2011 - 09:18 PM, a spus:

...daca deranjeaza imi cer scuze de pe acum.


Nu ma deranjeaza neam. :good:
La corabia mea pe mine ma deranjeaza mult mai multe lucruri, nu numai acel bordaj interior, si aici ma refer strict la executia modelului.:fool:
Cred ca asa va ramane pana la final daca, nu cumva, ma voi suci si, eventual, voi vopsi interiorul bordajului. :unknw:
Corabia asta este "de scoala" si, cu certitudine urmatoarea, daca va mai fi, va iesi mai bine.
Cat despre experienta mea... sa fim seriosi. Sunt la fel de miciman in ale modelismului cum sunt marea majoritate de aici.:innocent:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 21 October 2011 - 06:34 AM


#3223 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 October 2011 - 10:06 AM

Am nevoie de un sfat de la cine se pricepe: Cum ar trebui procedat pentru taierea precisa a filelor de furnir asezate la 45 de grade la pupa astfel incat liniile verticale si orizontale rezultate din alinierea taieturilor oblice sa fie perfecte?

Va multumesc.

#3224 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 October 2011 - 10:24 AM

Eu am folosit un echer la 45 de grade si o forfecuta dreapta. Am taiat "in mana" nu cu cutter-ul pe masa de taiat. Daca iti place cum mi-a iesit mie poti sa incerci.
Daca ai un cutting mat mai profi, ai sablon cu linie la 45 de grade. Daca nu ai, iti faci doua lini la 45 de grade pe masa de taiere, ca pe ceva tot trebuie sa tai daca nu vrei sa tai in mana.
Nu trebuie sa va faceti mari probleme la linia verticala ce rezulta din montarea in V a fileleor daca nu va iesi perfect. In final nu se va vedea. Va fi acoperira de o bagheta care va simula chila.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 21 October 2011 - 10:41 AM


#3225 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 21 October 2011 - 10:32 AM

Vezi postareaConfucius, la 20 October 2011 - 10:45 PM, a spus:

@Sfatos

Puntea prova trebuie sa fie la nivelul exterior al filelor de bordaj. In jurul ei se pune doar furnir (aceeasi fasie care vine peste filele de bordaj).
Ce mi se pare ciudat este ca , curbura ei nu se racordeaza perfect la conturul exterior ( apare astfel o linie franta), cel putin la mine. Probabil ca o sa ma lamuresc mai incolo care e motivul. Sper ca nu am facut eu vreo greseala.

La mine puntea prova se aliniaza perfect cu bordajul exterior, dar aceiasi linie franta, vedem noi cum vine , nici nu cred ca se putea altfel, o tot intorc pe toate partile si nu vad cum sa vina altfel!! Peste 3 numeere am sa am si prova construita! mai degraba ma sperie filele de bordaj extern, care sunt extrem de uscate si farimicioase (am sa incerc sa le tin in abur sau spunea cineva sa le tinem intr-o incinta alaturi de un vas cu apa). Apoi ma mai gandesc la curbarea braurilor de pe exterior!! Unii colegi au clesti speciali, io am doar 2 maini stangi si un cap, nu prea luminat in ceea ce priveste inovatiile navomodelistice!! Mai astept, sa vad ce fac ceilalti!!

#3226 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 October 2011 - 11:03 AM

Eu am tăiat filele la 45 de grade cu cutterul, pe un suport pe care am desenat cu creionul două linii la 45 de grade, una pe care am aliniat fila și alta pe care am aliniat rigla de ghidaj a cutterului.

Am umezit filele cum a zis Leo și a mers, le-am putut tăia. De lipit, le-am lipit cu aracet, că fiind umede n-am avut încredere în priza făcută de prenadez. Rezultatul e în poză. Îmi cer scuze, acum nu am un aparat care face poze mai clare. În plus, filele strălucesc diferit în funcție de unghiul de privire, iar pe fotografie aspectul se vede nasol de tot.

Filele sunt extrem de friabile, necazul este că sunt crăpate între fibre. Dacă se trece degetul pe margine se simte imediat cum se ridică țepele. Asta n-ar fi mare lucru, că manevrând cu grijă și lipind, se țin. Problema este la confecționarea pieselor foarte mici, cum ar fi micile bucățele de deasupra orificiului pentru eche. Imediat te trezești cu fărâmituri în mână. Cu cutterul n-am reușit neam să le tai. Cel mai bine a mers cu forfecuța de unghii (Leo a scris odată cu mine, la preview am văzut că și el a folosit o forfecuță).

N-am filat „dintr-o bucată”, urmând să decupez apoi orificiile, ci am confecționat piese, pe care, după uscarea aracetului le-am pilit puțin (foarte puțin) pe margini. Cauza este tot friabilitatea.

Mai este o problemă: filele nu sunt la fel de late, lățimea lor variază între 4,5 și 5 mm, „tocmai bine” să nu se alinieze la îmbinarea de 45 de grade. Am sortat și la fiecare filă am tot comparat cum arată îmbinarea și am ales lățimea filei care realiza cea mai corectă îmbinare.

Și încă o problemă: în urma umezirii filele se curbează puțin. Trebuie lipite pe partea concavă, altfel marginile se ridică (neuniform) și suprafața iese de parcă ar fi scorojită - m-am fript la o filă și a trebuit s-o înlocuiesc.

Cu puntița din față, mie mi s-a aliniat în continuarea covertei, conform selaturii. Este la nivelul exterior al filelor și am decupat puțin din ea în dreptul filelor ca să intre în fante. Și la mine apare o mică frângere pe contur, o să caut o rezolvare când o să vină piesele de umplere a provei (pe la nr. 40).

Cu cleștele de curbare a filelor, am o idee, o să v-o prezint după ce o realizez practic (azi-mâine) :-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-filarepupa1.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 21 October 2011 - 11:12 AM


#3227 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 October 2011 - 11:19 AM

@pe_dos Io zic ca ti-a iesit corect.

Am vazut ca unii, nu numai de pe la noi, opteaza pentru "desenul" pupa cu varful V-ului in sus, nu ca in instructiuni. Cred ca e mai usor de filat in aceasta varianta.

#3228 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 October 2011 - 11:32 AM

Mulțumesc, Leo.

Da, este posibil. Poate așa se și făcea.

#3229 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 21 October 2011 - 11:42 AM

Asa cred si eu, dar noi am facut-o asa cum scrie la "reglement", ca doar nu era sa o facem "pe dos". :rofl:

Nu cred ca-i bai mare. Desenul sugereaza un "V" de la "victory". :pardon:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 21 October 2011 - 11:43 AM


#3230 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 October 2011 - 11:50 AM

@SorinR
Eu am folosit mereu toate filele (punte,furnir, bordaj) umezite cu apa rece de la robinet. Iau cateva, le ud si mi le las alaturi cu apa mustind pe ele. Le folosesc apoi aproape imediat (10-15 minute), stergand cu un servetel de hartie excesul de apa inainte de taiere/lipire, etc. Nu am avut pana acum probleme cu indoitul, torsionatul, cu taiatul sau contractia dupa uscare. In plus cu ele umede se prinde aracetul bine. De indata ce aracetul s-a intarit suficient tai excesul de fila(e). In acel moment lemnul inca mai pastreza umiditate inauntru, chiar daca suprafata pare uscata. Am folosit doar materialele din revista.

@Leo

Iti multumesc. Imi place cum ti-a iesit tie. Mie insa taieturile cu foarfeca nu imi ies suficient de precise si repetabile... Mai mereu am nevoie de o ajustare ulterioara cu ceva mai precis. Din pacate la zona aceea de la pupa nu prea vad cum sa fac ajustarea dupa lipire, mai ales pentru linia verticala in care se intalnesc toate taieturile.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 21 October 2011 - 11:52 AM


#3231 Useril este offline   thrax 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 22-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2011 - 12:01 PM

am urmatoarea intrebare pentru cei care au acoperit toata barca: de cate file as avea nevoie in plus fata de cele oferite de revista pt a acoperi toata barca?
m-am hotarat sa o acopar deoarece ieri am vrut sa montez prima punte (nu am lucrat pana acum din lipsa timp sau lipsa chef) si m-am umplut de nervi

#3232 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 October 2011 - 12:08 PM

@pe_dos
Ti-a iesit foarte frumos.

La filele de furnir pe mine ma deranjeaza doua lucruri mai mult decat variatia de latime. Cum ai spus le poti imperechea. Mai neplacuta este variatia de grosime si filele taiate cu fibra oblic (franjurite din fabricatie). Eu am furniruit interiorul copastiei si al placajului tunurilor si pot spune ca e multa munca de raschetat ca sa faci continua suprafata furniruita cu lemnul asta dur. Apropo: ce lemn e asta?

#3233 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 799
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 21 October 2011 - 12:12 PM

Eu pot sa motivez de ce "V" e itors ... voi? ;-)

1. Pe o corabie reala scandurile nu erau unite la fix, se lasa o crapatura, ceva in jur de 2 cm, pentru a putea fi umpluta cu calt,canepa,smoala,etc pentru a face coca etansa ( la scandurile puse "tzais" nu cred ca veti reusi operatia...)... deci, se formau canale ... acu, cum credeti, in ce directie e mai bine sa se scurga apa ... spre o piesa importanta in interior sau spre exterior?

2. Mai in gluma mai in serios ... cum e mai usor de sters un cur fund daca "V" ar fi cele doua componente al lui ( a fundului)? :rofl:

#3234 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 October 2011 - 12:48 PM

O cautare de imagini pe google dupa "galleon stern" arata ca in zona aia scandurile sunt fie orizontale, fie fac un V intors. Nu am vazut nici una cu V-ul normal. PS aceeasi cautare arata ca pentru partea de sus scandurile se pun orizontal, nu vertical ca in revista (...prea tarziu).

Cred ca in revista le-au pus asa pentru a reduce exfolierea fibrelor din furnir la capetele libere (dau cu presupusul...).

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 21 October 2011 - 12:51 PM


#3235 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 October 2011 - 01:49 PM

Mai degrabă „V”-ul întors vine de la aspectul pupei navelor cu pupă ascuțită, nu cu oglindă. Mă îndoiesc că apa se scurge în lungul spațiilor dintre scânduri - ea ori nu intră, ori intră printre scânduri, perpendicular pe ele, ca prin orice orificiu supus presiunii.

Sus, ori se pun orizontale, ori verticale, tot două capete au. În plus, exfolierea celor verticale de pe margini e mai ușoară fiindcă sunt tăiate pe diagonală în lung.

Eu o fac cum zice DeA ca să văd cum arată cum zic ei. Pentru mine este doar o școală de tehnologie, „cum se execută”. Dacă ziceți că ar fi mai bine „V” întors, nu e deloc târziu să curăț partea aia și s-o fac invers, dar fac asta doar dacă mă rugați frumos. ;-)

În altă ordine de idei, am examinat ce s-a întâmplat la mine de s-a potrivit puntița, iar la unii nu. Eu am peretele de la prova mai sus cu 1 mm decât zice kitul. Adică am 1 mm spațiu în crestătura dintre perete și etravă. Asta deoarece pe la începuturi eu am aliniat acel perete după selatura punții principale (am lipit după ce am avut și puntea), nu după crestături. Vă propun să piliți din etravă acolo unde se sprijină puntița cât trebuie pentru aliniere, că nu e natural să fie frântă.

#3236 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 October 2011 - 03:43 PM

@pe_dos

Nu stiu daca am fost clar: linia franta se observa atunci cand privesti corabia de sus. Altfel totul s-a potrivit perfect. Linia franta arata de parca puntii prova i-ar mai fi trebuit o bucata in plus. Generic vorbind, puntea fata ar fi trebuit sa fie fie la exterior aproape un semicerc, dar e ceva mai putin.

#3237 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 October 2011 - 05:08 PM

@Confucius: Am înțeles de la început. Cu această punte sunt două probleme, una este că nu se așează în continuarea covertei privind din lateral, iar a doua că pare prea scurtă, iar privită de sus apare o mică frângere între conturul ei și direcția capetelor filelor. La prima problemă propunerea mea a fost să se pilească din etravă, iar a doua problemă am spus că o s-o rezolv după ce vine umplutura de la prova. Practic o să șlefuiesc acolo ca să obțin o curbă continuă, chiar dacă se rotunjesc puțin capetele filelor de dedesubt. Sub covertă nu cred că problema va fi acută, deoarece sper să pot potrivi piesele de umplutură ca să am material de unde șlefui. La nevoie o să introduc adaosuri între piese și etravă, dar sper să nu fie nevoie.

#3238 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 21 October 2011 - 05:14 PM

Din lateral la mine arata in regula. Este intr-adevar ridicata cu varful in sus, insa unghiul (din intamplare sau nu) se potriveste perfect cu unghiul filelor de bordaj de la mine, care in fata sunt si ele ridicate in sus. Oricum unghiul acela este dat de inclinarea reazemului pe care se aseaza puntea pe etrava.

#3239 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 22 October 2011 - 10:05 AM

A inceput "balul".

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Imagine atasata: DSCF0003.JPG

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Deocamdata atat. Restul dupa inchiderea provei. Operatiunea nu este chiar usoara.
Am lipit filele numai cu aracet. Unde a fost cazul am fixat filele cu ace de par cam de 0.5mm. Va garantez ca dupa slefuira si nuantarea lemnului nu se vede nicio gaura.
Am filat alternativ pentru a respecta o oarecare simetrie.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 22 October 2011 - 10:25 AM


#3240 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 22 October 2011 - 10:46 AM

Arata super, dar eu cred ca trebuia sa pui intai si "varful" navei si dupa aceea sa incepi filarea pe toata lungimea, parerea mea cel putin...
scuze, acum am vazut ca te-ai oprit special si astepti sa vina "botul" Imagine postata
Pana la urma ce metoda sa aplicat, cea cu filele umezite? sau direct udate la robinet?
La nr. 39 avem file de furnir, piese pentru gratar, si cuie, are cineva idee la ce mai sunt bune cuiele?

Aceasta postare a fost editata de Mondeo: 22 October 2011 - 10:53 AM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 160
  • 161
  • 162
  • 163
  • 164
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

11 useri citesc topicul
0 membri, 11 vizitatori, 0 utilizatori anonimi