Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 162
  • 163
  • 164
  • 165
  • 166
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#3261 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 October 2011 - 12:08 PM

@ pe_dos Stai linistit, nici n-am interpretat-o ca o contrazicere.

Acu' sa stiti ca si modelistii cu state vechi, nu plevusca ca noi, se contrazic (intre ei) ... mama, mama.
Io, din gresala, am provocat o discutie (nu aici) care s-a terminat destul de neplacut cu privire la existenta, sau nu, a manerelor pe tunurile navale din epoca.
Nu am nici cea mai mica intentie sa mai declansez una cu privire la cuie, versus cepuri conice din lemn, etc. Asa ca, pentru mine, chestiunea cu "ce este cuiele si ce vrea ele" in constructia vechilor corabii este "case closed", vorba unui "destept" in viata. Imagine postata

@Traian Pai tu crezi ca am facut modificarea numai ca m-ai rugat, s-au mi-a aratat cineva o poza? Pot sa va arat si io poze cu desenul exact pe dos.Imagine postata Dar, am mai citit, am mai intrebat, si am ajuns la concluzia ca e mai bine cum ai zis.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 October 2011 - 12:28 PM


#3262 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 October 2011 - 03:15 PM

:hi: :good: :drinks:

#3263 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 October 2011 - 04:31 PM

@pe_dos: incearca sa tai fu furnirul prins intre doua foi de scotch de hartie.
Eu lipesc cu aracet pentru parchet de la Moment (ales doar pentru ca recipientul parea rezonabil de mare). Intotdeauna lipesc si tai furnirul umezit. Pentru taiat folosesc cuttere gen scalpel dintr-o trusa chinezeasca proasta gasita pe la Bricostore. Pentru pilit furnirul folosessc pile dintr-un set de pile mici (tot ceva chinezarie). Daca nu apas cu cutter-ul ci mai curand zgarii usor, daca nu apesi tare cu pila si pilesti doar in sensul spre suprafata pe care e aplicat furnirul, atunci merge. La sfarsit smirgeluiesc usor cu burete abraziv. Taietura ramane astfel curata si fara aschii. Chiar nu stiu daca furnirul are o problema sau este vorba de caracteristicile esentei de lemn din care e facut. Eu unul m-am obisnuit cu el. Altul tot nu am de unde.

@Leo, Traian: V-ul intors era preferat pentru ca scandurile V-ului se prindeau pe sctructura de rezistenta in T pentru capetele din interior si pe ultima coasta pentru capetele de exterior. In felul acesta scandurile erau prinse solid si aveau deformari controlabile la sarcinile mecanice date de valuri. Cu V-ul normal scandurile de exterior erau prinse ciudat pe ultima coasta si riscau sa sa desprinda la socuri si sa crape la oboseala.

Despre cuie: stie cineva sigur ca se vedeau cuiele la exterior? Intreb pentru ca sub actiunea sarurilor din apa de mare s-ar fi corodat repede. In pozele cu reproduceri ale galioanelor in marime naturala nu am vazut cuie la exterior. Ma intreb daca nu cumva si la corabiile adevarate existau doua straturi de file ca la modelul nostru., iar cele exterioare erau cumva prinse in imbinari fara cuie.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 23 October 2011 - 04:45 PM


#3264 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 23 October 2011 - 04:56 PM

"Despre cuie: stie cineva sigur ca se vedeau cuiele la exterior?"
Imagine postata

Imaginea este de la "Vasa"

Aceasta postare a fost editata de pelly67: 23 October 2011 - 04:58 PM


#3265 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 23 October 2011 - 07:05 PM

Da ... alea sunt chiar un fel de piulite ( asa se fixau tunurile)

Imagine atasata: IMG_1692.JPG

iar alea de jos nu sunt cuiele ... sa le zicem "dopuri" , care protejau cuiele

Aceasta postare a fost editata de staric: 23 October 2011 - 07:09 PM


#3266 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 23 October 2011 - 07:31 PM

buna seara tuturor. cum se numeste puntea din fata, cea mica si cat este de gros materialul ? imi cer scuze dar nu cunosc termenii tehnici.

Aceasta postare a fost editata de comalion: 23 October 2011 - 07:31 PM


#3267 Useril este offline   pelly67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 04-February 10

Postat 23 October 2011 - 07:48 PM

Vezi postareastaric, la 23 October 2011 - 07:05 PM, a spus:

Da ... alea sunt chiar un fel de piulite ( asa se fixau tunurile)

Atasament IMG_1692.JPG

iar alea de jos nu sunt cuiele ... sa le zicem "dopuri" , care protejau cuiele

Explicatii pertinente ca de obicei :good:, insa la "Vasa" asta-i realitatea acum. Sunt sute de asemenea Imagine postata in corpul navei. Au fost folosite pentru restaurarea navei.
Poza ta este mult mai elocventa vis a vis de elementele de imbinare/fixare.Cred ca si corabia este nou construita, dupa calitatea detalilor.

#3268 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 October 2011 - 07:53 PM

Vezi postareaConfucius, la 23 October 2011 - 04:31 PM, a spus:

V-ul intors era preferat pentru ca scandurile V-ului se prindeau pe sctructura de rezistenta in T pentru capetele din interior si pe ultima coasta pentru capetele de exterior. In felul acesta scandurile erau prinse solid si aveau deformari controlabile la sarcinile mecanice date de valuri. Cu V-ul normal scandurile de exterior erau prinse ciudat pe ultima coasta si riscau sa sa desprinda la socuri si sa crape la oboseala.

Cred că explicația este mai simplă, vezi figura. Scāndura cea mai lungă era la V-ul īntors de 1,4 ori mai scurtă decāt cea de la V-ul normal, de aici rezistența mai bună. Cāt despre coastă, era solidă, iar fixarea scāndurii pe ea putea fi la fel de solidă ca și pe traversă și etambou, dacă nu chiar mai solidă (se puteau pune cuie pe toată pata de contact).

Vezi postareaConfucius, la 23 October 2011 - 04:31 PM, a spus:

Despre cuie: (...) sub actiunea sarurilor din apa de mare s-ar fi corodat repede.

De aia se foloseau cuie de bronz, nu de fier.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: V.gif


#3269 Useril este offline   staric 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 806
  • Inregistrat: 02-March 11
  • Location:Ilfov

Postat 23 October 2011 - 08:03 PM

La intrebarile de mai sus veti gasi raspunsul in documentarul : "Tehnologia antichitatii.Lacul Nemi"


@Pelly67

E o macheta, dar sunt sigur ca autorul s-a documentat.
Referitor la piulite ... posibil ... eu nu stiu ce a gandit restauratorul

#3270 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 October 2011 - 09:35 PM

Asta a iesit la pupa.Imagine atasata: pupa.jpg

#3271 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 23 October 2011 - 09:56 PM

Vezi postareacomalion, la 23 October 2011 - 07:31 PM, a spus:

buna seara tuturor. cum se numeste puntea din fata, cea mica si cat este de gros materialul ? imi cer scuze dar nu cunosc termenii tehnici.

In revista cu numarul 38, cu care a venit piesa, scrie ca este puntea de la pupa, acum am vazut si eu, dar de fapt este puntea de la PROVA.
Daca nu intrebai nu observam greseala. Grosimea placajului este cea obisnuita ca la coaste, dar de ce intrebi, cumva la tine este altfel sau piesele ti le confectionezi singur?

#3272 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 24 October 2011 - 06:20 AM

mi-am confectionat singur puntea din bete de inghetata si vroiam sa stiu ce grosime are cea originala. multumesc ptr raspuns.

#3273 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 24 October 2011 - 09:30 AM

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si precizari

#3274 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 24 October 2011 - 04:00 PM

Buna ziua! Urmaresc de ceva timp acest forum si imi face placere de fiecare data cand citesc. Acum eu cred ca la mine totul a mers destul normal in construirea galionului, avand in vedere ca este primul meu proiect de acest gen. Singurul lucru de care ma indoiesc este ca dupa chit chituiesc, deoarece cred ca pentru stratul de furnir este nevoie de o baza foarte bine finisata) nu stiu cum se vor lipi filele de furnir pe acel chit- am folosit chit de cutit. Ce imi propuneti sa folosesc pentru a le lipii? Sa dau ca un strat ca un fel de amorsa(aracet +apa), ca apoi filele sa se prinda mai bine sau sa raschetez mai mult din acel chit? Astept si parerile dumneavoastra in legatura cu aceasta problema.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


Va multumesc,
Tav

#3275 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 24 October 2011 - 04:49 PM

@Tav

Eu l-as slefui pentru a obtine o suprafata continua. Fiind acrilic va imbacsi pila sau smirghelul, dar asta e... v. mesajele anterioare despre asta.
Pe chitul de cutit prinde aracetul. Succes!

#3276 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 24 October 2011 - 05:29 PM

@Confucius: Multumesc pentru sfat... o sa mai slefuiesc la galion. Ce vreau sa te intreb este : cum voi tine filele lipite atata timp, pentru ca folosesc aracet Super Wood Glue de la Bison (rezistent la apa)-trebuie tinute filele in pozitie timp de 15-30 de minute, iar uscarea totala in 24 de ore. Cum propuneti sa tin filele?

#3277 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 24 October 2011 - 07:02 PM

@Tav Cu placere. Ca majoritatea celor de pe aici si eu sunt la prima barca si invat facand. De asta impartasirea experientelor pe forum ne ajuta pe toti.
Raspuns: Am vazut ca Leo mai sus a explicat cum a facut el. Pana acum eu am tinut apasat cu degetele cele circa 10 minute necesare pana cand aracetul meu se intareste indeajuns ca sa tina suficient.
Unde am putut am folosit cleme, dar sunt putine locurile in care am avut spatiu pentru ele.
La furniruirea formelor curbe ale barcii ma astept sa fie dificultati. Mi-a fost destul de greu sa curbez furnirul pe interiorul bordajului puntii.

#3278 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 October 2011 - 08:50 PM

Baieti, dupa oarece consultari m-am hotarat sa rebordez interiorul parapetilor. Solutia aia aleasa initial de mine, file albe intercalate cu file maron s-a dovedit a fi din alt film. Voi folosi tot file de furnir date in kit, dar ceva mai inguste. Am taiat cam 1mm din latimea filei. Azi am reusit sa termin de filat parapetii de deasupra puntei teuga si o mica zona de la pupa. De data asta sunt multumit. Iese mult mai realist. O sa va arat atunci cand voi avea un parapet complet. Imagine postata

@Tav Poti fixa filele, pana face priza aracetul, chiar cu piuneze, fie obisnuite, fie din acelea pentru tabla de pluta daca nu vrei sa folosesti ace. Piunezele nu trebuie sa treaca prin fila. Le infigi la marginea filei.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 24 October 2011 - 08:54 PM


#3279 Useril este offline   Tav 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 24-October 11

Postat 24 October 2011 - 09:00 PM

Una mica intrebare :D. Nu inteleg cum pot pune pionezele la marginea filei?

#3280 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 24 October 2011 - 09:15 PM

@Leo2003, de obicei nu ma bag peste gusturile altora, de aceea mici n-am comntat pana aici, dar ma inclin respectuos in fata deciziei tale cu filele de bordare pe interiorul parapetilor!!! :hi:
@tav, cred ca trebuie sa smirgheruiesti pana la lemn tot, sa ramana chit doar in fisuri sau in locuri prea afundate!! Eu spre exemplu nu folosesc chit deloc, am slefuit o saptamana pana a devenit neted ca parchetul, au ramas doar cateva spatii intre file in partea de jos a chilei (am umezit filele de bordare si dupa uscare asu ramas spatiile). Oricum nu vad rostul straului ala gros de chit, trebuie sa ramana doar minimul necesar, si la cat de groase sunt filele de bordaj, merge pilit la ele pana iti convine suprafata!!!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 162
  • 163
  • 164
  • 165
  • 166
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi