Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 213
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4281 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 07 March 2012 - 04:31 PM

Vezi postareaConfucius, la 07 March 2012 - 02:56 PM, a spus:

Pentru ca in ultumul timp pe forum exista o serie de intrebari care vin de la colegi aflati pe la inceputurile constructiei, iata mai jos o sinteza a concluziilor personale...............................................................................


Tu esti asociat cu firma si nu vrei sa spui.........:acute:

#4282 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 07 March 2012 - 05:23 PM

Traiane imparate,
Uita-te la cum arata barca mea fata de standardul DeA. Daca eram m-ar fi lasat aia sa le mutilez dupa capul meu bunatate de produs? M-ar fi dat afara in suturi.

Doar mi-am zis ca daca tot lancezeste o vreme forumul pe motiv de lipit tunuri, as putea sa incerc sa ajut cu parerea mea pe cei multi care au pus intrebari din astea in ultimul timp. Daca ajuta pe careva cu ceva, eu sunt multumit.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 07 March 2012 - 05:30 PM


#4283 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 07 March 2012 - 11:06 PM

Ave #4279 morituri te salutant! (nu ştiu dacă triremele au importat sublimul chinezesc)

  • 1. Sunt un nou reîncepător. Am prăşit cu un triunghi roşu la gât cu domnul Pompiliu Popescu(cred că Crios ştie – zi-mi dacă greşesc);
  • 2. Respect trecutul şi musai în unitate stilistică elevată(mă pregătesc să realizez machete de construcţii civile);
  • 3. Consider materialul publicistic al DeA „Mari corăbii”, aaaaproape de „quintupla” mea lectură puerilă: Robinson Crusoe, sau Căpitan la cincisprezece ani;
  • 4. Am cardiopatie ischemică dureroasă, deci, cu voi şi cu DeA nu mai am de-a face cu marinarinarul „cârmaci”;
  • 5. Până la momentul actual nu m-am abătut de la proiect şi promit să-l respect în ceea ce îl pricep. Nu-i voi aduce îmbunătăţiri decât în unitate(îmi susţin sora – arhitect);
  • 6. Da! Am ajustat coasta nr. 14(notare DeA) care ierea mai ‚năltuţă;
  • 7. Relativ la materiale, sunt mai rezervat cu brendurili(SIC), formulele chimico-fizice fiind mai restrictive( eu nu am avut surprize cu numitul „aracet” – polimer în felul lui - puaaah);
  • 8. DA! Cred că lemnul, în sinea lui moartă, e mai viu ca multe deşteptăciuni efemere;
  • 9. Şiii, nu în ultimul considerent, mesajul pe care l-a propus DeA, cunoaşterea fundaţiilor pe care se reazemă societatea actuală, cred, trebuie privit ca un act de cunoaştere, fără ca umila noastră fantezie să-i „coafeze” personalitatea.


P.S. #4279 Confucius

Conform preceptelor artistice ale lui Eugen Iarovici, voi inversa montura celor două borduri. Tribordull va fi închis, pentru a da senzaţia de "avânt"(normal de la stânga la dreapta) privitorilor, iar curioşilor maladivi, baibordul le va oferi profunzimea cunoaşterii.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 08 March 2012 - 12:17 PM


#4284 Useril este offline   yycons 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 22-March 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2012 - 11:40 PM

News: la vecinii rusi se inghesuie prin porturi corabiile din bucatele de la DeAgostini (Victory), Hachette (Black Pearl), Eaglemoss-Fabbri (Bounty).
Englezii de la Hachette colonizeaza si extremul orient (vezi ultima poza).
Cool.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Victory.jpg
  • Imagine atasata: Victory2.jpg
  • Imagine atasata: Bounty.jpg
  • Imagine atasata: BlackPearl.jpg
  • Imagine atasata: BlackPearl Asia.jpg

Aceasta postare a fost editata de yycons: 07 March 2012 - 11:52 PM


#4285 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 08 March 2012 - 10:44 AM

ca sa nu-mi ies din mana in pauza datorata tunurilor :)

Se vrea a fi felinarul de la pupa. Acuma o sa vad in ce masura o sa cadreza cu restul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0226.jpg


#4286 Useril este offline   comalion 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 05-June 11
  • Location:Slatina, jud. Olt

Postat 08 March 2012 - 06:29 PM

am "furat" o idee de la rusi. am sa o aplic si eu.

Imagine atasata: _2_1_~1.PNG Imagine atasata: %20640~1.JPG

sau ptr cei interesati : Linkul meu

Aceasta postare a fost editata de comalion: 08 March 2012 - 06:34 PM


#4287 Useril este offline   zanuGreuu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 03-January 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 March 2012 - 10:13 AM

o scurta intrebare, care este ultimul numar aparut? are tunuri?

#4288 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 09 March 2012 - 10:40 AM

Nr 58. Are cred 2 tunuri.
Eu o iau usor pana vine balconul.

Am si eu o intrebare pentru modelistii cu experienta: e intelept sa lipim tunurile inainte sa terminam cu prelucrarile mecanice mari (balcon, catarge, etc)? Ma gandesc ca riscam sa le dezlipim...

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 09 March 2012 - 10:44 AM


#4289 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 March 2012 - 12:06 PM

Io nici nu ma gandesc sa le lipesc pana nu e toata coca complet gata.Si nici scarile intre coverta si principala. Scarile le voi lipi dupa tunuri. Altfel mi se pare ca incurca la lipirea tunurilor.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 09 March 2012 - 12:08 PM


#4290 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 09 March 2012 - 02:06 PM

Multsam. Asa ziceam si eu...
In plus eu aman si lacuirea pentru mai incolo. Cand o fi totul gata la exterior, atunci o sa desprafuiesc, degresez si lacuiesc barca. De asemenea "mecanismele" (mecanismul carmei, cabestanul, pompa de apa si ce o mai urma) le fac dar le montez mai incolo - dar asta pentru ca ma stiu cum lucrez cand ma ia valul...

#4291 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 09 March 2012 - 03:09 PM

Cu ce culoare vopsim minunile astea?
Tare as face ca Confucius un cupru murdar, dar astept sugestii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMAG0377 (Large).jpg
  • Imagine atasata: IMAG0380 (Large).jpg
  • Imagine atasata: IMAG0374 (Large) (Large) (Medium).jpg
  • Imagine atasata: IMAG0376 (Large) (Large) (Medium).jpg


#4292 Useril este offline   yasmin 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 14-February 12

Postat 09 March 2012 - 03:19 PM

Vezi postareaConfucius, la 16 February 2012 - 11:47 AM, a spus:

La bompres, daca arata cum a spus Leo, eu o sa pilesc pana se aseaza pe sparge-val. Il las suspendat doar daca ar fi corect sa fie asa. Poate are Traian stiinta despre asta.

Inca nu am incercat parapetul, dar daca iese asa ciudat, iau foarte serios in consideratie sa il fac din baghete, cam cum arata la SIB-ul lui Staric (v. poza).

Pentru Yasmin: Bun venit pe forum. Mai curand noi ar trebui sa fim invidiosi pe meticulozitatea feminina :-). Pentru burghie si masini de gaurit, mai adaug pe lista si Cora, unde exista si minibormasini si seturi de scule pentru ele care contin burghie si freze. Eu mi-am luat o masinuta de gaurit cu baterii - facuta de niste nemti pe care ii cheama Duna - de la magazinul Conex din Bucuresti, amintit de cineva mai sus. Am dat 50 RON pe ea, isi face treaba, dar pare mai curand o jucarie vanduta prea scump.

La final, pentru un novice ca mine, toate contributiile celorlalti de pe forum sunt importante. Ma bucur ca mai sunt inca meseriasi pe aici, de la care pot invata sau ma pot inspira. Chaiar si ne-meseriasii ajuta mult - macar prin faptul ca impartasesc din dificultatile si incercarile lor, iar ceilalti nu trebuie sa caute singuri solutii. Regret ca in timp au disparut unii dintre forumisiti, in general vitezisti care progresau cind altii - inclusiv eu - facea,desfaceau si se cazneau dupa idei practice.

Atasament SANY0034__f.jpg


multumesc tuturor pentru sfaturi. voi atasa o poza cu ceea ce am realizat pana acum. am reusit sa gasesc si acel burghiu de 1 mm iar ca masinarie pt el am utilizat un aparat pentru manichiura.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 001.jpg
  • Imagine atasata: Picture 002.jpg
  • Imagine atasata: Picture 003.jpg


#4293 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 March 2012 - 05:10 PM

S-a marit numarul de afeturi, respectiv tunuri.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG


Din pacate n-am avut timp sa fac proba de vopsire pentru tunuri. Poate saptamana ce vine.

@Mondeo Un bronzuliu ma gandesc.

#4294 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 March 2012 - 05:31 PM

@ yasmin - ce faci tu acolo e super, venind de la o fata e efectiv fantastic. Intrebare, eu fiind depasit de profil, unde se gaseste un aparat de ala pentru manichiura? Ce sistem de prindere are pentru eventualul burghiu?

@Mondeo - obloanele sabordurilor, la exterior sau pastreaza nuanta bordajului sau sunt negre, la interior sunt rosii ca si rama sabordului iar la asta ma refer la rama interioara nu la ceea ce e rama pe bordaj ca in cazul de fata.Trebuie avut in vedere ca real sunt din lemn, de regula din cateva straturi de scandura suprapuse pentru a obtine grosime si rezistenta cat si eventuale profile pentru imbinare cu bordajul cand sunt inchise.

Aceasta postare a fost editata de traian: 09 March 2012 - 05:36 PM


#4295 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 09 March 2012 - 05:52 PM

de pilda asa:

Imagine atasata: images.jpeg

PS eu nu am vopsit nimic cu vopsea metalizata - inca. Oricum capace are doar Mondeo - ca are pile si pune mereu mana pe numarul viitor :-P

#4296 Useril este offline   yasmin 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 14-February 12

Postat 09 March 2012 - 05:59 PM

Vezi postareatraian, la 09 March 2012 - 05:31 PM, a spus:

@ yasmin - ce faci tu acolo e super, venind de la o fata e efectiv fantastic. Intrebare, eu fiind depasit de profil, unde se gaseste un aparat de ala pentru manichiura? Ce sistem de prindere are pentru eventualul burghiu?

@Mondeo - obloanele sabordurilor, la exterior sau pastreaza nuanta bordajului sau sunt negre, la interior sunt rosii ca si rama sabordului iar la asta ma refer la rama interioara nu la ceea ce e rama pe bordaj ca in cazul de fata.Trebuie avut in vedere ca real sunt din lemn, de regula din cateva straturi de scandura suprapuse pentru a obtine grosime si rezistenta cat si eventuale profile pentru imbinare cu bordajul cand sunt inchise.


aparatul il am de cativa ani, era ratacit printr-un sertar dar iata ca devenit util.,l-am procurat de la un magazin din acela "38''. cred k se gasesc si la magazinele de produse confiscate iar pretul nu depaseste 20 lei, sau chiar si la hipermarketuri . ca sistem de prindere este o simpla gaura in care se introduc pilele si deoarece burghiul era cam subtire, am infasurat la baza lui putina banda adeziva iar acum merge perfect. o sa pun o poza si cu pilele respectivului aparat ( chiar si acestea pot fi utile).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 002.jpg
  • Imagine atasata: Picture 003.jpg


#4297 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 09 March 2012 - 07:18 PM

[quote name='Leo2003' timestamp='1331305806' post='145725']
S-a marit numarul de afeturi, respectiv tunuri.

Imagine atasata: DSCF0001.JPG

Leo! ai luat un nr de la tunuri in plus sau am scapat eu unul? eu am sase de toate ,la tine sunt opt,{off topic,mi-am achizitionat si eu acei ochelari ,si sunt ffff multumit.multumesc ptr pont :good: }

#4298 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 09 March 2012 - 07:22 PM

@Yasmin! felicitari ptr lucrare,si mie personal imi place culoarea puntilor :clapping: Spor!

#4299 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 09 March 2012 - 07:56 PM

@ACHRISTIAN Da am doua tunuri in plus. De fapt, tevi am chiar mai multe. Am toate tevile pentru tunurile de pe coverta. Sa vaz dupa vacsuire daca le folosesc ori ba.

#4300 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 09 March 2012 - 07:58 PM

yasmin a spus:

.........................am infasurat la baza lui putina banda adeziva iar acum merge perfect.......... poza si cu pilele respectivului aparat ( chiar si acestea pot fi utile).



:hi:

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 213
  • 214
  • 215
  • 216
  • 217
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi