Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • 215
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4241 Useril este offline   popacatalin68 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 22-February 11
  • Location:Ploiesti

Postat 03 March 2012 - 01:45 PM

Vezi postareambl, la 03 March 2012 - 01:42 PM, a spus:

Intrebare: cate tunuri sunt in total pana acum?

4 tunuri

#4242 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 03 March 2012 - 02:05 PM

Vezi postareadominicue, la 02 March 2012 - 08:21 PM, a spus:

ObY



Din cate observ eu te-ai aruncat la acel cuting set doar pentru ca e mai ieftin si are mai multe lame respectiv manere pentru acestea!

Asta este capu face capu trage!

Uite ce ai fi putut sa-ti iei din praktiker ! E in jur de 22 de ron setul si te asigur ca merita!

PS Penseta manerului care fixeaza lama este facuta din dur aluminiu inclusiv filetul!

Asa ca maibine casti ochii :dribble: bine inainte de a cumpara ceva si bineinteles te uiti atent prin toate raioanele magazinului !


Am si acelasi scalpel ca tine, in cateva luni ramai fara mansonul de cauciuc!! plus ca mi s-au rupt si 3 lame de la el (dar asta e poate din cauza modului de folosire, cu toate ca l-am folosit doar la SIB) Cauciucul mansonului insa a imbatranit si pe dedesupt a ramas un filet subtire ce face scalpelul greu de folosit!! Apoi se desfileteaza intr-una, dupa fiecare taiere trebuie sa-l reinfiletez, devine un tic de-acum sa tot insurubez la el!! Scalpelul tre' sa fie cat mai simplu cred eu, fara materiale dintr-astea cu termen foarte scurt de folosire(gen cauciucuri ciudate). Sper sa te tina pe tine, ca eu de al meu deja m-am saturat!! ma gandesc sa-mi iau un bisturiu cu lame de unica folosinta (unica folosinta in medicina, la taiat file de lemn si cioplit cu el merge de multe ori), Lamele sunt relativ ieftine si de tot felul de dimensiuni si forme!! N-are moarte!!

#4243 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 March 2012 - 03:15 PM

Propun deschiderea unui topic separat in cadrul celui ,,Mari corabii'' special pentru discutii referitoare la scule si alte minuni legate dar nu direct de constructia galionului. Rog acceptul admin.

Aceasta postare a fost editata de traian: 03 March 2012 - 03:15 PM


#4244 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 03 March 2012 - 03:34 PM

Vezi postareaMariusCezar, la 03 March 2012 - 11:33 AM, a spus:

eu doream un raspuns concret gen,pe strada ...,la numarul ...,gasesti scula ...,la pretul...,foarte buna pentru gaurit.daca cer prea mult e prima si ultima mea rugaminte.

MariusCezar eu cred ca nu pui problema bine !
Dominicue a dat un raspuns suficient ca tu sa poti alege si eu acelasi raspuns l-as fi dat, ce vrei tu marca concreta, model, strada, numar, etaj, este putin mai dificil...... nu poti sa recomanzi ceva anume ca masina de gaurit marci profesionale, consacrate, Milwaukee, Hilti, Makita, Dewalt, Bosch si care sunt foarte scumpe, sau ceva dedicat, special pt. modelism, probabil dupa ce ai sa-l cumperi si l-ai folosit este posibil sa nu fi multumit si de vina este X ca ti la recomandat, tu trebuie sa alegi in functie de necesitatea ta si de posibilitatea financiara, sa trecem peste.
De exemplu eu folosesc o masina de gaurit cu acumulator marca Budget 18V, 1400/rpn, mandrina de mana, diametru 0,1-10mm dar am pus si 12mm am cumparat-o din Bruxelles in 2004 cu 65 € si-a scos de 50 de ori bani si o mai folosesc si astazi se poate gasi si in magazinele din Romania, eu am vazut-o ultima data in Praktiker 180lei, exista si alte modele mai ieftine 14V, 16.5V. dar cel de 18V este ok, o spun din proprie experienta, are un singur defect: greutatea, devine obositor daca o folosesti cu o mana mai mult timp (trebuie muschi, biceps, triceps...) dar m-am descurcat.
Mai folosesc si o masina de gaurit Skil alimentare 220v, 3000/rpn mandrina cu cheie, diametru 1.5-13mm am cumparat-o din Praktiker la set cu un flex si pendular cred ca individual este pana in 150 lei.
Acum fiecare foloseste ce doreste cum poate si daca poate, poti specula oferte si poti incerca ocazii, second hand.
Scuze Traian ca am mai venit si eu cu un off si sustin ideea ta.

Aceasta postare a fost editata de ObY: 03 March 2012 - 03:35 PM


#4245 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 March 2012 - 03:53 PM

Azi am mesterit narile ancorei mai altfel decat planurile de la DeA.
Aveti si alte idei legat de acestea (forma, marime .. ) ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 03032012228.jpg


#4246 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 03 March 2012 - 03:55 PM

Am trecut si eu de etapa cu baitul si lacul pe bordaj.
Titishor referitor la forma cum o sa vina vertical sau orizontal, cum ai facut narile?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00306.jpg
  • Imagine atasata: DSC00307.jpg

Aceasta postare a fost editata de ObY: 03 March 2012 - 04:00 PM


#4247 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 March 2012 - 04:12 PM

Vezi postareaObY, la 03 March 2012 - 03:55 PM, a spus:

Am trecut si eu de etapa cu baitul si lacul pe bordaj.
Titishor referitor la forma cum o sa vina vertical sau orizontal, cum ai facut narile?


Daca te uiti in revista care a aparut miercurea asta la nr. 60 o sa vezi forma pe care o prezinta DeA, dar mie nu imi place si as incerca altceva. Pentru realizarea narilor am pus in functiune traforajul iar partea metalica din gaura este ceva capsa "luata" din praktiker.

Aceasta postare a fost editata de titishor: 03 March 2012 - 04:18 PM


#4248 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 March 2012 - 05:05 PM

Vezi postareatitishor, la 03 March 2012 - 03:53 PM, a spus:

Azi am mesterit narile ancorei mai altfel.........


Revin la recomandarea ,,sa nu zgarie retina''. Mai spuneam pe undeva, o nava chiar galion fiind nu trebuie sa arate ca un emir proaspat iesit din pravalia bijutierului. Desi era perioada bogatelor ornamentatii trebuie avut in vedere si un oarecare bun simt estetic in aplicare, de foarte multe ori chiar si o simpla linie poate face dintr-o capodopera un tablou de prost gust. In plus, o nara, functional, oferea o anumita rezistenta sporita portiunii de bordaj, nu avea rol ornamental.

#4249 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 03 March 2012 - 05:36 PM

Super tunuri Doninicue.Cum le-ai facut?

#4250 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 03 March 2012 - 06:47 PM

@pe_dos Foarte frumos.

@Oby Daca i-ai dat cu lac inainte sa lipesti tot ce trebuia pe bordaj, ti-ai complicat viata inutil.

Oarece tipuri de nari:

Imagine atasata: aaa.jpg


P.S. S-a cam facut varza bietul topic cu interminabile discutii referitoare la "ce este sculele si ce vrea ele", unde se gasesc, pe ce stada, ce telefon are vanzatoarea si ce marime poarta la sutien, etc.
Exista o sectiune speciala a forumului dedicata sculelor, dar... asta e.

#4251 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 03 March 2012 - 07:07 PM

Vezi postareaObY, la 03 March 2012 - 03:34 PM, a spus:

MariusCezar eu cred ca nu pui problema bine !
Dominicue a dat un raspuns suficient ca tu sa poti alege si eu acelasi raspuns l-as fi dat, ce vrei tu marca concreta, model, strada, numar, etaj, este putin mai dificil...... nu poti sa recomanzi ceva anume ca masina de gaurit marci profesionale, consacrate, Milwaukee, Hilti, Makita, Dewalt, Bosch si care sunt foarte scumpe, sau ceva dedicat, special pt. modelism, probabil dupa ce ai sa-l cumperi si l-ai folosit este posibil sa nu fi multumit si de vina este X ca ti la recomandat, tu trebuie sa alegi in functie de necesitatea ta si de posibilitatea financiara, sa trecem peste.
De exemplu eu folosesc o masina de gaurit cu acumulator marca Budget 18V, 1400/rpn, mandrina de mana, diametru 0,1-10mm dar am pus si 12mm am cumparat-o din Bruxelles in 2004 cu 65 € si-a scos de 50 de ori bani si o mai folosesc si astazi se poate gasi si in magazinele din Romania, eu am vazut-o ultima data in Praktiker 180lei, exista si alte modele mai ieftine 14V, 16.5V. dar cel de 18V este ok, o spun din proprie experienta, are un singur defect: greutatea, devine obositor daca o folosesti cu o mana mai mult timp (trebuie muschi, biceps, triceps...) dar m-am descurcat.
Mai folosesc si o masina de gaurit Skil alimentare 220v, 3000/rpn mandrina cu cheie, diametru 1.5-13mm am cumparat-o din Praktiker la set cu un flex si pendular cred ca individual este pana in 150 lei.
Acum fiecare foloseste ce doreste cum poate si daca poate, poti specula oferte si poti incerca ocazii, second hand.
Scuze Traian ca am mai venit si eu cu un off si sustin ideea ta.



:clapping: daca e greu,e greu dom`ne, ce sa mai,ma gandeam ca aici sunt si niste oameni care au masini de gaurit bune si pot recomanda. ma gandeam si eu asa...ca e doar o scula de gaurit pentru modelism si atat,daca e atat de complex ,atunci ma retrag,ma gandeam ca exista un magazin,palpabil prin Capitala,unde as putea intreba singur.nici o suparare,am inteles ca e greu,search pe google si gata,scuze pentru deranj.
traian are o idee foarte buna,eventual un topic de prima pagina cu poze si detalii ajuta enorm si scuteste multe discutii inutile.

#4252 Useril este offline   GIMY-32 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Location:SIBIU
  • Interests:Modelism,tamplarie,scularie..

Postat 03 March 2012 - 08:06 PM

@ pe_dos:la gruiele de capon din dreapta ai mai facut si canalul pe rotita?k la cele din stga se vede bine,insa la celelalte parca nu se vad....Arata bine,imi plac.Ai muncit ceva la ele.Imi plac mai mult cele din stga,avand in vedere ca rotita se poate face putin mai lata si cu santul mai adancit,pt. o executie cat mai realistica.Fain.

#4253 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din când în când "Computer Hardware"

Postat 03 March 2012 - 08:58 PM

Vezi postareaMariusCezar, la 03 March 2012 - 07:07 PM, a spus:

:clapping: daca e greu,e greu dom`ne, ce sa mai,ma gandeam ca aici sunt si niste oameni care au masini de gaurit bune si pot recomanda. ma gandeam si eu asa...ca e doar o scula de gaurit pentru modelism si atat,daca e atat de complex ,atunci ma retrag,ma gandeam ca exista un magazin,palpabil prin Capitala,unde as putea intreba singur.nici o suparare,am inteles ca e greu,search pe google si gata,scuze pentru deranj.
traian are o idee foarte buna,eventual un topic de prima pagina cu poze si detalii ajuta enorm si scuteste multe discutii inutile.

Nu trebuie sa te superi, dar exista un topic special pentru scule AICI unde poti pune intrebari si ti se dau raspunsuri.
Eu din el am aflat o gramada si am pus si eu cateva recomandari.

#4254 Useril este offline   TomaGabrielAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 03-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2012 - 09:48 PM

Buna seara si bine v-am gasit.
Urmaresc de ceva vreme tot ce scrieti aici, precum si e alte forumuri SIB. Apreciez munca tuturor, si a celor care si-au inceput cariera cu SIB, si a `batranilor chinezi` cu vechi state in domeniu. Pana acum am incercat si am reusit sa rezolv problemele aparute pe parcursul constructiei dupa cum m-a dus capul, fara sa apelez la forumuri, chestie de ambitie, dar le-am citit intotdeauna cu interes. Astept de la voi sfaturi si critici...nu fiti duri...ma pierd Imagine postata

Imagine atasata: 17022012474.jpgImagine atasata: 17022012475.jpgImagine atasata: 17022012476.jpgImagine atasata: 17022012477.jpgImagine atasata: 17022012480.jpgImagine atasata: 17022012479.jpg


Am furat ieri o idee a unui coleg de pe alt forum, Mihai S, a carui idee de a confectiona unele `acareturi` care nu sunt incluse in planurile corabiei mi s-a parut geniala. Ca urmare, a iesit asta
...matura e idee proprie :yahoo:
Imagine atasata: 2012-03-03-020.jpg




Ar fi o idee...un topic numai cu `derogari` de la planurile DEA...toate ideile celor care sau abatut de la planuri si le-a iesit mai bine...sau mai rau. O seara buna.

#4255 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 03 March 2012 - 10:03 PM

Vezi postareaLeo2003, la 03 March 2012 - 06:47 PM, a spus:

@Oby Daca i-ai dat cu lac inainte sa lipesti tot ce trebuia pe bordaj, ti-ai complicat viata inutil.


Ce te face sa spui asta Leo ?

#4256 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 03 March 2012 - 10:19 PM

Oby

Ce-l face pe Leo sa spuna asta....
Leo are dreptate!
Fara suparare te-ai cam grabit cel putin cu lacuitul, pentru ca mai ai elemente de montat pe bordaj ( brauri , tirantii sarturilor etc ) si e foarte posibil sa nu prea stea lipite aceste elemente!
Tot ce mai poti face este ca in zonele unde urmeaza sa lipesti anumite elemente sa cureti lacul, insa va fi dificil sa faci asta!
Acuma asta este ti-ai complicat putin viata , dar te descurci tu !

#4257 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 03 March 2012 - 10:27 PM

SorinR

As vrea eu sa mai zic multe referitor la scule si la cine si cum le foloseste insa chiar are dreptate Leo cand spune ca am facut varza topicul cu discutii pe acest subiect!

Asa ca in ce priveste sculele ma voi abtine de acum incolo a mai discuta pe acest forum !

Puncccttttttt.

#4258 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 03 March 2012 - 10:52 PM

Eu am mai spus. Dupa ce lipesti tot ce e de lipit din lemn, iei un lac spray si dai. Avantajul lacului e ca patrunde unde pensula te face sa arunci nava pe geam.:whistle:

#4259 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 03 March 2012 - 11:19 PM

Eu am considerat ca este mai bine sa urmez urmatori pasi, baitul, lacul, ornamentele, faza ca nu se lipesc ornamentele, braurile, tirantii, sarturilor pe bordajul dat cu lac, pentru mine la aceasta etapa este mit. Este valabila doar cand se lucreaza la o structura de rezistenta ceva gen chila, coaste, punti, altceva ce necesita o imbinare rezistenta, sigura, care se supune unei forte. Eu de obicei tin cont de ordinea etapelor in constructii, un exemplu: la structura unei masini care inainte de a fi montate farurile, geamurile scaunele, ornamente etc. pe structura de metal se aplica tratamentul specific, antifon, vopsea, lac.. asa si eu am vrut ornamentele si braurile etc. sa nu fie atinse de lac.
Dar tot bordajul am tinut mortis, sa fie lacuit cu lac putin lucios pentru ca mai am o merda de lac mat dar nu imi place si la soc mecanic ofera ciuciu protectie.
Daca e sa zicem ca ar fi atat de drastic ca nu ar prinde vreun ornament, braurile.. pe lac exista "X" variante de a le face sa prinda.
Asa ca va multumesc pt. observatie dar imi este total inutila .

#4260 Useril este offline   aiurica 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 01-October 11

Postat 03 March 2012 - 11:30 PM

una alta......

Imagine postataImagine postataImagine postata

Imagine postataImagine postataImagine postata

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • 215
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi