Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 210
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4221 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 02 March 2012 - 01:51 PM

Eu am cumparat setul de hobby cut din Praktiker si pot spune ca este vai-mama lui, eram mai multumit daca facem un foc din bani care i-am dat pe el. Nu recomand modele de hobby cut cu cap interschimababil care sa aiba filetul si locasul cutitului din pastic sunt proste si la a treai apasare fac poc. A prezentat cineva mai in urma modele cu filetul si locasul cutitului din aluminiu, acela eu cred ca este ok. La trusa mea am fost sa improvizez un surub in plastic sa ma pot folosi de un scalpel.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cut.jpg


#4222 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 02 March 2012 - 02:07 PM

:yahoo:Ma bucur ca mai vin colegi noi.Furnirul de la Dea este din mahon?Eu asa cred.

#4223 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 02 March 2012 - 02:46 PM

Leo: Pt tunurile pe pe puntea superioara, poate ca m-as gandi. Pentru cele de dedesubt, e o munca inutila. Parerea mea.

PS daca am vazut bine, pe langa fila de mascare in poze mai sunt si scrijelituri ca sa imite constructia afetului din scanduri alaturate.

my 2c

#4224 Useril este offline   emylust 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 27-July 11
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2012 - 05:08 PM

Salutare,mai pun si eu cateva poze cu ce am facut pana acum.Nu st foarte multumit dar tinand cont ca este prima corabie pe care o fac eu zic ca e ok.Inca nu m-am hotarat daca sa dau cu lac si in interior sau sa las asa.
Imagine atasata: IMG_1017 (Medium).JPGImagine atasata: IMG_1014 (Medium).JPG
Imagine atasata: IMG_1013 (Medium).JPGImagine atasata: IMG_1007 (Medium).JPG
Imagine atasata: IMG_1012 (Medium).JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 02 March 2012 - 06:09 PM


#4225 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 08:21 PM

ObY



Din cate observ eu te-ai aruncat la acel cuting set doar pentru ca e mai ieftin si are mai multe lame respectiv manere pentru acestea!

Asta este capu face capu trage!

Uite ce ai fi putut sa-ti iei din praktiker ! E in jur de 22 de ron setul si te asigur ca merita!

PS Penseta manerului care fixeaza lama este facuta din dur aluminiu inclusiv filetul!

Asa ca maibine casti ochii :dribble: bine inainte de a cumpara ceva si bineinteles te uiti atent prin toate raioanele magazinului !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0009.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0008.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0010.JPG

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 02 March 2012 - 08:24 PM


#4226 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 02 March 2012 - 08:37 PM

salutare,am si eu o rugaminte,caut o unealta pentru dat gauri,electrica sau manuala,ma intereseaza sa fie o calitate mai buna.daca se poate un sfat concret pentru tipul aparatului si locul de unde il pot gasi.va multumesc. poze cu barcuta mea nu pun, deocamdata, deoarece sunt in spate cu lucrarea.

#4227 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 08:43 PM

Si cum spuneam intro pagina anterioara ceva pozici cu tunurile mele!

Cam asta a iesit!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0237.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0233.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0232.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0240.JPG


#4228 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 08:47 PM

Pana la momentul acesta am prestat 8 tunuri ! Ce mai o adevarata baterie de tunuri :yahoo:

#4229 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 02 March 2012 - 09:08 PM

Saptamana viitoare sper sa va arat si eu niste tunuri vopsite.

#4230 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 02 March 2012 - 09:20 PM

Vezi postareadominicue, la 02 March 2012 - 08:21 PM, a spus:

Din cate observ eu te-ai aruncat la acel cuting set doar pentru ca e mai ieftin si are mai multe lame respectiv manere pentru acestea!


Si eu ,,m-am aruncat'' la asa ceva acum vre-o 3 ani, la o pravalie din aia cu ,,39'', culmea, din aceleasi motive. Am luat 5 truse doar ca am inlocuit pensele din plastic cu pense facute de mine din suruburi la care am profilat capul hexagonal pe strung (merge si la o bormasina, cu pila) si am taiat fantele cu o panza de traforaj pentru metal. Personal sunt supermultumit - de fapt am mai discutat subiectul pe undeva la vremea respectiva- mai ales ca la pretul pe care l-as fi dat pe un cater cu 2-3 lame, am si acum o multime de lame nefolosite si 3 manere zdravene ( la doua din truse manerele aveau corpul din otel nu din aluminiu ).
Nu am nimic cu sculele de firma dar sunt adeptul ideii ca se pot obtine rezultate asemanatoare fara plata etichetei la preturi rezonabile dar cu putina inventivitate care dealtfel e indispensabila in modelism.

#4231 Useril este offline   vraduc 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 06-January 12

Postat 02 March 2012 - 09:22 PM

Si eu am avut de ales intre cele doua produse din praktier si pana la urma am ales calitatea nu cantitatea si sunt foarte multumit de alegerea facuta. Este foarte bun cutterul de care spune dominicue, singura nemultumire a mea a fost ca nu am gasit lame pt. el in acelasi magazin. Chiar se gasesc la farmacie lame pt. bisturiu care se potrivesc?

#4232 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 10:51 PM

Am ales setul respectiv pentru calitatea lui nu pentru ce scrie pe el firma e.t.c.

Eu am gasit lame de bisturiu care chiar se potrivesc in pensa manerului ( ele sunt de diferite dimensiuni )

Se pot lua si lame care au partea ce intra in maner putin mai lata dupa care se ajusteaza putin latimea cu( biax preferabil ) piatra abraziva!

Pe de alta parte sunt intru de acord cu traian in ce priveste imbunatatirea unor scule mai ieftine ( scule care merita imbunatatie )

In ce priveste setul descris de OBY chiar nu merita , pe langa faptul ca pensa ce prinde lamele este de plastic si materialul din care sunt confectionate lamele numai otel de calitate nu-i!

Lamele setului pe care tocmai l-am arat in poze chiar sunt foarte bune , eu unul le-am torturat destul fara sa rup vreuna sau sa o tocesc ( evident ca nu m-am pus sa tai metale cu ele :lol:)

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 02 March 2012 - 11:03 PM


#4233 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 02 March 2012 - 11:20 PM

Vezi postareadominicue, la 02 March 2012 - 08:21 PM, a spus:

Asta este capu face capu trage! ........
Asa ca maibine casti ochii .......... !

Cand am cumparat setul de cuting era sigilat si nu am observat prea bine detalile si nici nu am dat importanta, cu atat mai putin pretul dar cand am inceput sa il folosesc si in loc de cuter era "hartie igenica" asta ma revoltat putin, asta este.. data viitoare am sa fiu mai atent la afacerile hipermarketurilor cu produse fake.
Frumoase tunuri, cum le-ai adus la stadiul asta ?

Aceasta postare a fost editata de ObY: 02 March 2012 - 11:22 PM


#4234 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 11:34 PM

@Oby

La stadiul in care sunt tunurile ( daca te refei la culoarea lor) am ajuns in felul urmator!

Le-am vopsit cu un spray ce imita cuprul (nitrocelulozic) , dupa care a urmat un strat de vopsea (alchidica) maro inchis foarte diluat ( merge foarte bine si bait acrilic nuanta castan , nuc ) !

Stratul de vopsea diluata nu are alt rol decat de a scoate in evidenta detalile ( el se aseaza mai concentrat in portiunile cu unghiuri )

Pasul trei un strat de lac acrilic pentru protectie!

Rotile tunurilor le-am patinat la flacara aragazului ( incalzire pana la rosu, si apoi racire la aer)

Si a iesit ce se vede!

PS Eu sunt mai tupeist de felul meu si am rugat unul din oamenii de pe raion sa-mi desigileze setul de cuttere ca sa vad din ce sunt facute!

Pana la urma este dreptul meu de cumparator sa stiu pe ce dau banii ( nu de altceva da cred ca sti povestea cu gardu si leopardu)

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 02 March 2012 - 11:50 PM


#4235 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 11:58 PM

@MariusCezar

Daca vrei o scula de gaurit manuala ( care mai de dorit in navomodelism ) poti gasi ceva interesant pe hoby tools!

Scule electrice sunt destule prin magazinele gen Praktiker, Obi , Baumax, Dedeman etc etc !

Orcum daca te uiti cu atentie in paginile anterioare s-a mai discutat aceasta problema si ai exemple destule!

#4236 Useril este offline   MariusCezar 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 16-February 11

Postat 03 March 2012 - 11:33 AM

Vezi postareadominicue, la 02 March 2012 - 11:58 PM, a spus:

@MariusCezar

Daca vrei o scula de gaurit manuala ( care mai de dorit in navomodelism ) poti gasi ceva interesant pe hoby tools!

Scule electrice sunt destule prin magazinele gen Praktiker, Obi , Baumax, Dedeman etc etc !

Orcum daca te uiti cu atentie in paginile anterioare s-a mai discutat aceasta problema si ai exemple destule!



sigur ca s-a mai discutat,am vazut si eu in paginile anterioare
1.din polemicile sau discutiile anterioare concluzia era " fiecare cumpara ce doreste si ce crede de cuviinta",eu doream un raspuns concret gen,pe strada ...,la numarul ...,gasesti scula ...,la pretul...,foarte buna pentru gaurit.daca cer prea mult e prima si ultima mea rugaminte.
2.este destul de dificil sa citesti 200 de pagini pentru a cauta un raspuns particular.
3.magazinele virtuale au probleme infinite: nu poti testa sau macar atinge produsul,ba nu au pe stoc dar iti recomanda alceva si esti nevoit sa intrebi iarasi pe forum despre acel produs,trebuie sa ai un program fix pentru a fi acasa cand ajunge pachetul,poti avea surprize neplacute la despachetare si ei sunt absolviti de orice vina,etc.

#4237 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 03 March 2012 - 11:37 AM

Afeturi "coafate".

Imagine atasata: DSCF0002.JPG


#4238 Useril este offline   Scarto_gl 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 28-July 11
  • Location:Galati

Postat 03 March 2012 - 11:55 AM

Am acelasi set folosit de dominicue si intradevar este bun. Deci Oby, daca il gasesti, cumparal cu incredere.

Salut

#4239 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 03 March 2012 - 01:23 PM

Ceva raiuri, v. figura.
Cele două gruie de capon sunt cu tehnologii diferite, deoarece am experimentat. Cea din stānga are o filă īntre raiuri, fixată cu un dop īn capăt. Cea din dreapta are două canale, ajustate cu pila și astupate cu două dopulețe. A doua mi se pare mult mai reușită.

Vezi postareaMariusCezar, la 03 March 2012 - 11:33 AM, a spus:

e prima si ultima mea rugaminte.

Este un proverb: uneltele altuia sunt bune īn grădina altuia. Concret: din mānă, eu reușesc cele mai precise poziționări (și direcții) ale găurilor folosind ace de seringă. Cu biaxul găurile merg repede, dar precizia e mai mică. Lărgesc bine găurile cu mici scule de găurit de la traforaje, pe care le pot opri īn orice moment și examina poziția și direcția. Bormașina de mānă este cam grea pentru micile noastre piese. Bormașina de banc merge excelent, dar nu am acasă. Eu zic să īncercați cu de toate, pe la prieteni, și decideți apoi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-gruie.jpg


#4240 Useril este offline   mbl 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 11-March 11

Postat 03 March 2012 - 01:42 PM

Intrebare: cate tunuri sunt in total pana acum?

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 210
  • 211
  • 212
  • 213
  • 214
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi