Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 208
  • 209
  • 210
  • 211
  • 212
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4181 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 27 February 2012 - 12:16 AM

Confucius - in privinta comentariului sunt de acord si eram sigur ca e asa cum afirmi, dealtfel cred ca nu e nimic in contradictie cu ceea ce eu am expus inainte. In privinta neregulilor, nu esti singurul constatator si s-a vazut ca mai toti colegii au recurs la modificari - exceleaza Leo pe profil si Staric pe domeniu - dar sunt si colegi care considera modelul realizabil asa cum e dat de producator, conditia esentiala fiind doar lucrul cat mai atent si ingrijit - exceleaza pe_dos- , indiferent sunt sigur ca toti care vor termina galionul vor avea o nava frumoasa.
Cu ultima parte nu prea sunt de acord, nu sunt singurul si nici cel mai expert, faptul ca stiu ceva mai mult decat altcineva nu inseamna ca nu ar fi cineva sa stie mai multe decat mine iar pe forum sunt si alti colegi cu experenta. Doar ca vremurile prin care trecem poate ii leaga de alte activitati aferente vietii curente, timpul pentru alte activitati fiind limitat. Eu sunt mai putin adaptabil la actualul ritm de viata si ma limitez la ceea ce imi multumeste sufletul iar faptul ca macar unul din cei care in urma celor prestate de mine a ales calea modelismului, e una din multumiri.

#4182 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 February 2012 - 11:33 AM

Vezi postareaLeo2003, la 25 February 2012 - 01:18 PM, a spus:

Al doilea e pentru bompres asa ca nu-l aruncati.
Daca va uitai atent la pozele mele, capatul suportului pentru pavilionul pupa e nitel modificat. E scurtat cu 3mm iar in capul lui e bagata o mica bagheta cu diametrul de 3mm lunga de 3mm.
Adica ca aici:

Atasament aaa.jpg


Evident, se poate face si mai la toamna dar mie mi s-a parut mai usor cu suportul nemontat.


Ne dai si noua linkul cu numerele viitoare pana la urma ?

#4183 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 27 February 2012 - 12:05 PM

Salut,cred ca sunt printre putzini care au toate numerele luate si inca nu m-am apucat de SIB.Poate o sa vi se para incorect ca m-am bagat si eu in seama pe forum, dar pentru mine a fost o adevarata placere sa citesc cca.20% dintre conversatiile d-voastra(din lipsa de timp,sper ca pe viitor sa am mai mult).Am aflat lucruri interesante,nu sunt un novice(cred eu),imi place sa lucrez cu lemn anumite miniaturi,am facut si trei corabii(proiectate de mine,din pacate nu am avut cunostiinta de toate detaliile,nu sunt replici, sunt la scara mica cca.1/75 poate mai putin) si alte lucruri.Nu va mai plictisesc,am vazut ca sunt printre dv.doctori in meseria asta,nu exagerez cu nimic,dar daca o sa va cer o parere sper sa o pot primi.Vreau sa-mi iasa cat mai bine kitul asta,va multumesc cred ca intr-o luna am timp sa ma apuc de SIB.Cu respect Jpr.

#4184 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 February 2012 - 01:19 PM

Avand timp liber la dispozitie am zis ca ma apuc de confectionat suportii pentru "chestiile" respective din lemn (cele incercuite cu rosu). Nu stiu cum le zice, dar stie careva ce dimensiuni au ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 559a6531e1b0.JPG


#4185 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 27 February 2012 - 01:30 PM

@titisor Imi pare rau, dar nu pot, ca-mi iau ban pe forum.
Singura sugestie pe care pot sa o fac, este sa dai o cautare pe google, dupa "velikie parusniki". De acolo te descurci singur.

L.E. Alora le zice "ochi de mort" sau "capete de berbec". Nu stiu ce diametru au, dar nu mai e mult pana vin.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 27 February 2012 - 01:33 PM


#4186 Useril este offline   Jpr 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 20-February 12

Postat 27 February 2012 - 01:36 PM

ptr.titisor.Se numesc DEADEYES (ochi de mort?),daca nu ma insel ,cred ca au 7mm sau mai mult.

#4187 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 27 February 2012 - 01:37 PM

@titishor



Chestile pe care le-ai aratat tu in imagine se numesc ochi de mort sau citandul pe Leo ( Ochiu lu mortu...:lol:) cat despre dimensiuni nu am nici o idee!


Prefer sa astept piesele Dea si om vedea atunci !


Spor!

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 27 February 2012 - 01:37 PM


#4188 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 February 2012 - 01:40 PM

Vezi postareaLeo2003, la 27 February 2012 - 01:30 PM, a spus:

@titisor Imi pare rau, dar nu pot, ca-mi iau ban pe forum.
Singura sugestie pe care pot sa o fac, este sa dai o cautare pe google, dupa "velikie parusniki". De acolo te descurci singur.

L.E. Alora le zice "ochi de mort" sau "capete de berbec". Nu stiu ce diametru au, dar nu mai e mult pana vin.


Asta cu "velikie parusniki" il stiam dar nu am gasit nici o dimensiune precisa doar aprecierea ochiometrica :rolleyes:
Ms oricum

#4189 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 February 2012 - 01:54 PM

Din plictiseala am prestat 2 suporti pentru capetele de berbec dar am sa imi pastrez ambitia pana cand o sa ii si primim.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 27022012217.jpg
  • Imagine atasata: 27022012218.jpg
  • Imagine atasata: 27022012221.jpg


#4190 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 27 February 2012 - 02:00 PM

Vezi postareatitishor, la 27 February 2012 - 01:40 PM, a spus:

Asta cu "velikie parusniki" il stiam dar nu am gasit nici o dimensiune precisa doar aprecierea ochiometrica :rolleyes:
Ms oricum


prin google,tst. deagostini.ru ,primul site in chirilice,cauta sub titlu '' комплектация с картинками ''
si o sa vezi toate numerele aparute la rusi



Aceasta postare a fost editata de valeriu2011: 27 February 2012 - 02:02 PM


#4191 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 February 2012 - 02:06 PM

Vezi postareavaleriu2011, la 27 February 2012 - 02:00 PM, a spus:

prin google,tst. deagostini.ru ,primul site in chirilice,cauta sub titlu '' комплектация с картинками ''
si o sa vezi toate numerele aparute la rusi





La "toate numerele" te referi doar pana la nr 51. Dupa nr 51 nu sunt pe site-ul respectiv

#4192 Useril este offline   valeriu2011 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 27 February 2012 - 02:09 PM

Vezi postareatitishor, la 27 February 2012 - 02:06 PM, a spus:

La "toate numerele" te referi doar pana la nr 51. Dupa nr 51 nu sunt pe site-ul respectiv


pana la 113,la ei se vinde si sectiune corabiei

#4193 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 27 February 2012 - 05:35 PM

Ochiu lu mortu vine odata cu nr. 62.

Imagine atasata: 2012-02-27_172549.jpg

Dupa cum se vede in imaginea de mai sus, la ochiu' meu de soim chior (a se vedea cu ce lupane lucrez la BIS Imagine atasata: aaa.jpg), comparand cu o fila de bordaj, io zic ca diametrul defunctului ochi este in jur de 5mm.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 27 February 2012 - 05:38 PM


#4194 Useril este offline   titishor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 15-December 11
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 February 2012 - 05:55 PM

Vezi postareaLeo2003, la 27 February 2012 - 05:35 PM, a spus:

Ochiu lu mortu vine odata cu nr. 62.

Atasament 2012-02-27_172549.jpg

Dupa cum se vede in imaginea de mai sus, la ochiu' meu de soim chior (a se vedea cu ce lupane lucrez la BIS Atasament aaa.jpg), comparand cu o fila de bordaj, io zic ca diametrul defunctului ochi este in jur de 5mm.


Cam asa mi-am facut si eu calculele ochiometrice, la 4-5 mm tinand cont si de santul care inconjoara berbecul respectiv

#4195 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 27 February 2012 - 08:00 PM

Vezi postareaLeo2003, la 27 February 2012 - 05:35 PM, a spus:


Atasament 2012-02-27_172549.jpg(a se vedea cu ce lupane lucrez la BIS Atasament aaa.jpg), .


off topic,scuze! daca nu te superi ,de unde ai achizitionat "minunea" ?si daca este eficienta?multumesc

#4196 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 27 February 2012 - 08:30 PM

Lupa de cap am achizitionat-o de la o firma de electronice din Bucuresti, str. Maica Domnului. Nu dau nume ca-i secret. O gasesti si pe net - lupa de cap.
Pentru mine e vitala nu efiicienta cand lipesc gagalicile alea de PE-uri la SIB.
Io am lucrat vreo 15 ani la planseta si urmatorii 20 pe computadore. Mai am fo 7 si imi trece. Imagine postata.
Asa ca ... vai de ochii mei.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 27 February 2012 - 08:48 PM


#4197 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 28 February 2012 - 06:48 PM

Respectele mele tuturor pătimaşilor,
Şi îmi cer scuze că abia acum am reuşit să mă prezint comunităţii acestui topic, care din peregrinările mele la temă, pare cel mai amplu şi în aporturi precum şi în valoarea lor, pentru "novicia" mea.
Prima tentativă de aderare la topic am avut-o când am montat prima punte pe structură, dar am întrerupt de atunci datorită unor motive mai presus de voinţa mea. Reluarea lucrărilor de "şantier" nu
se leagă cum mi-aş fi dorit şi aceasta este principala cauză pentru care mă simt cam intrus(după ceva zile de lectură a câteva zeci de pagini din activitatea din spatele topicului).
La obiect, cred că toţi mi-aţi zice că am găsit construcţia torsionată. Cooorect! Am ataşat poza(am fost suficent de guraliv până acum). Imagine atasata: SIB 1.JPG
Daaaţi o mână de ajutor(soluţie tehnică) unui om neajutorat şi mai ales cu un talmeş-balmeş în cap după strădaniile de a mă adapta atmosferei.
Cu respect şi nu ascund, cu drag, NNegoiţă.
Oricum,pe site-ul rusesc DeA,pozele cu piesele din reviste,nu sunt clare,mie mi se par in ceata...Nu stiu ce rezolutii maxime admit,dar KB,pixelii, pt. ei e sunt o problema.:dribble:Davai...!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 February 2012 - 08:40 PM


#4198 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 28 February 2012 - 08:58 PM

@NNegoita


Referitor la problema ta legata de torsionarea intregii structuri , si eu am avuto la scurt timp dupa montaj!

Problema am rezolvato in felul urmator : am facut rost de o bucata de scandura perfecft dreapta de esenta tare ( stejar ) pe care am fixat in holzsuruburi la distante egale intre ele niste coltare de metal !

Distantele dintre coltare corespundeau exact cu zonele dintre coaste

Coltarele respective erau perechi de cate doua montate opus cu o distanta intre ele ce corespundea exact grosimii chilei false pe care sunt fixate coastele

Dupa care pur si simplu am introdus intreaga structura chila+ coaste intre coltare!

Si astfel am reusit sa realiniez structura , dupa care am inceput fixarea partiala a filelor de bordaj !

In felul acesta bordajul pe jumatate montat nu mai permite revenirea structurii in forma torsionata!

Sper ca ti-am fost de ajutor!

#4199 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 28 February 2012 - 09:30 PM

Salut! Şi mulţumesc foarte mult de idee. Deoarece chila falsă este totuşi dreaptă "în felul ei"(am văzut în posturi şi şerpuită) voi încerca să fac doar două prinderi ca tine, una la pupa şi cealaltă la prova, legate
între ele pe o tijă filetată de 6 mm, cu reglaje prin piuliţe şi contra-piuliţe. Cred că-mi va ieşi ceva gen aparatele dentare, care să lucreze tot cu cavaletul. Desfac deseori barca din cavalet ca să-i pot urmări toate detaliile.
P. S. Pentru că mi-e clar că duşmanul lui "BINE" este "ŞI MAI BINE" mi-ar plăcea să ating normalitatea topicului făcându-mă util celor care ar realiza anumite detalii ale lucrării altfel de cum sunt ele acum.
Sunt deschis să aplic pe lucrarea mea orice tehnică îmi este accesibilă şi bineînţeles nu încalcă flagrant principiile mele estetice sau de altă natură(nu mă împac decât în extremă-urgenţă cu materialele polimerice).

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 February 2012 - 11:42 AM
Motiv editare: citat inutil


#4200 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 28 February 2012 - 09:46 PM

@Negoita: Problema pare - din poza - minora. La etapa asta toata constructia e elastica. Daca faci celelalte punti cu grija si le lipesti bine, poti indrepta structura din mana si din ochi. Desigur va trebui sa fixezi bucatile de punte cumva in pozitie pe toate grinzile pana se intareste aracetul.

Pe masura ce vei inainta cu constructia, structura va deveni din ce in ce mai rigida. Vor contribui pe and puntile ( datorita curburii longitudinale), peretii de la castelul pupa si prova, placajele de parapeti de la pupa, puntea principala si castelul prova. La final structura se rigidizeaza complet la punerea filelor de bordaj.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 28 February 2012 - 09:48 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 208
  • 209
  • 210
  • 211
  • 212
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi