Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 209
  • 210
  • 211
  • 212
  • 213
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4201 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 28 February 2012 - 09:51 PM

@ NNegoita


Aaaa!

Era sa uit! Singura conditie pentru a putea realinia structura este , ca aceasta sa fi fost montata corect la inceput ( adica drept si unghiuri de 90 intre coaste si chila etc etc) si sa se fi deformat in timp datorita umiditatii , temperaturii etc!

Altfel daca cumva ai facut montajul in graba ( ca sa nu zic prost ) de la inceput , atunci va fi cam greu deoarece acolo ai si puntile( cele deja montate) care opun ceva rezistenta la torsionarea in sens opus ( adica realinierea) !

Si uite colegul nostru Confucius a mai detaliat putin la procedura de realiniere !

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 28 February 2012 - 09:52 PM


#4202 Useril este offline   GIMY-32 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Location:SIBIU
  • Interests:Modelism,tamplarie,scularie..

Postat 28 February 2012 - 10:00 PM

Oricum,pe site-ul rusesc DeA,pozele cu piesele din reviste,nu sunt clare,mie mi se par in ceata...Nu stiu ce rezolutii maxime admit,dar KB,pixelii, pt. ei e sunt o problema.:dribble:Davai...!Revendic...sunt spusele mele,nu stiu ce cautau..in raspunsul altuia...Z-mare,tre' sa dai :drinks:

#4203 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 28 February 2012 - 10:11 PM

@dominicue şi @Confucius: N-am precizat că: anul trecut structura era în clasa de precizie dorită de mine(stăpânesc bine calcul erorilor chiar şi nucleare), celelalte punţi sunt gata şi ele de atunci şi se aşezau foarte bine, eheee ce vremuri,
fără să fie nevoie să trag de urechi osatura navei, iar eu am un defect personal acut şi cronic: văd vectori peste tot. Iubesc lemnul din toată inima, dar ştiu bine că lucrează în timp.
Am făcut aceste precizări pentru că fără ele aveaţi tot dreptul să vă gândiţi că soluţia putea fi şi în "eroarea umană".

#4204 Useril este offline   ACHRISTIAN 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 09-November 11
  • Location:Petrosani

Postat 28 February 2012 - 11:04 PM

Buna seara! Din singura fotografie expusa ,nu poti identifica cat de remediabila este rezolvarea,dar fara a parea cinic sau radical,pentru a avea in continuare un suport corect de lucru pentru urmatoarele etape de lucru,eu iti propun sa desfaci tot si repozitionat de la zero.Cum au amintit colegii mei,au intervenit torsiuni legate din cauza umezelii,posibile greseli de pozitionare{lemnul lucreaza in timp}si rezultatul este cel care il ai acum .piesele care au suferit deformari majore este bine sa le umezesti bine ,puse sub o presa si uscate.Sa-mi ierti parerea radicala ,dar cred ca este una corecta,asta in virtutea ca un lucru bun este daca e facut corect.Stima!

#4205 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 28 February 2012 - 11:54 PM

Hai ca si asa nu am mai zis nimic de tare multa vreme: eu zic, ca si Confucius cred - sa nu te stresezi. Odata ce incepi cu puntile superioare, asezate corect - o sa revina toate la normal. Sa te chinui acuma sa desfaci tot si s-o iei de la capat, sau sa folosesti metoda data de Dominicue - desi ambele sint solutii corecte - eu le asociez cu o problema de care m-am lovit cind eram mic, respectiv cea a aparatelor dentare: cita vreme le porti - totul e perfect; la maxim o luna dupa ce le-ai dat jos - totul e la fel cum era la inceput :-) :pardon:

Asa ca eu zic sa continui cumincior constructia, incetuc cu treaba buna, ardeleneste - si totul are sa fie OK ;-)

#4206 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 29 February 2012 - 09:27 AM

@raducindrea

Diferenta intre un aparat dentar si SIB ar fi ca:

- aparatul dentar il dai jos dupa un timp!
- bordajul si puntile odata ce le-ai realiniat , e foarte putin probabil sa le dai jos!

In ce priveste varianta pe care am folosito eu( fixarea chilei false cu ajutorul unor coltare metalice etc..) nu stiu cat de corecta este , dar cel putin la mine a functionat , in rest nu ramane decat la liberul arbitru a lui Negoita cum va proceda!

Orcum la cat am putut eu distinge din poza se pare ca in cazul lui doar chila falsa pare torsionata !

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 29 February 2012 - 09:32 AM


#4207 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 February 2012 - 02:23 PM

NNegoita - din ceea ce se vede in poza ta problema e din torsionarea chilei. Solutia cea mai comoda e confectionarea unui cavalet mai lung care sa prinda chila pe toata lungimea, fixat pe un blat la aceeasi lungime si macar cat corpul galionului de lat. Macar in 3 puncte pe lungime corectezi verticalitatea chilei cu coltare sau propte din baghete fixate de blat. Poti umezi usor in prealabil chila. E cam acelasi lucru cu ce a recomandat dominicue . E bine sa pastrezi corpul fixat in pozitie pana cand filezi cateva randuri de file. Suplimentar poti monta provizoriu 2 baghete pe capetele coastelor de la prova pana la pupa, baghete cu aceeasi sectiune din care mai ajustezi alinierea coastelor. Daca montajul initial a fost bun, cu siguranta isi revine fara alte complicatii.
Mi-as permite sa mentionez legat de perfectiune: nu exista perfectiune intr-o meserie, doar tendinta de a o atinge sau impresia ca deja ai atins-o. Tendinta e benefica, necesara si laudabila, impresia de cele mai multe ori duce la ,,esece''.

#4208 Useril este offline   lupanmarian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 17-September 11

Postat 29 February 2012 - 02:54 PM

Tunuri si doar tunuri. 57 si 58 prestam 4 tunuri - merge luat nr. 57 de 2 ori. Pana la 60, inclusiv bibilim in zona tunurilor.

#4209 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 29 February 2012 - 07:24 PM

Am terminat si eu cu bordajul Imagine postata
.Imagine postataImagine postata
Si pentru ca am deviat cu mult faţă de original, vă prezint corabia mea cu geam termopan cu doua si respectiv trei canate:Imagine postata
Imagine postata
Si doua usi ţiganesti marca Zoro Imagine postata
Imagine postata
La voi cum au venit tunurile astazi, auri sau bronz ?

#4210 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 29 February 2012 - 10:56 PM

@ObY

Trebuie sa recunosc ca gasesc ca originala solutia ta geam termopan in 2 respectiv 3 canate!:lol:

Orcum arata foarte mistoo BRAVO :clapping:


P.S.
Tunurile sunt aurii de la mama lor , insa daca doresti sa arate altfel atunci trebuie sa le vopsesti, sablezi , sau chiar electroplachezi!

Tunurile ce tu le-ai pus pe puntea coverta sunt tunurile pentru puntea principala ( adica cea de sub coverta )

Cele pentru puntea coverta vor arata putin diferit ( adica mai mici )

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 29 February 2012 - 11:01 PM


#4211 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 01 March 2012 - 11:03 AM

Sincer, la mine de la atata pus mana pe ele (transpiratie, grasime) sunt cum ar trebui, natural. Asa ca nu-mi mai bat capul cu washering-ul, sunt aurii cu pete aramii.:acute:

#4212 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 01 March 2012 - 11:23 AM

Ady
Deci cu alte cuvinte ti s-au patinat natural tunurile!

Eu am preferat vopsirea lor cu spray ce imita cuprul, dupa care le-am mai dat un strat de vopsea maron inchis foarte diluata( cat sa scoata in evidenta mai bine detaliile) !

In curand voi pune si ceva pozici cu ele!

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 01 March 2012 - 11:40 AM


#4213 Useril este offline   Denethor 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-March 12

Postat 01 March 2012 - 11:56 AM

Buna ziua!

Sunt posesor al celor 57 de numere de la DeAgostini, si sunt in curs de construire al machetei oferite in revista Mari Corabii. Sunt incepatorul absolut la capitlolul modelism, si sunt si nerabdator pe deasupra, sper sa aveti rabdare cu mine si sa ma instruiti si pe mine in aceasta arta :D


Momentan, am ramas blocat cu progresul la numarerele 30-40 deoarece nu beneficiez de uneltele necesare pentru a construi corabia la un standard cat mai decent. Citind instructiunile oferite de revista, am observat ca este folosit un bisturiu. Nu stiu daca aceasta este o unealta de baza a machetistului expert, dar din pacate nu beneficiez de aceasta. Cred ca aceasta este singura mea speranta in a lipi scandurile pe copastie si a decupa gaurile din fante pentru tunuri. Poate ma insel.. daca ati putea sa ma lamuriti m-ar ajuta mult sa progresez cu corabia. Mai am multe alte intrebari dar momentan as fori un raspuns la nelamurirea de mai sus.

Multumesc mult! :}

#4214 Useril este offline   ducu 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 14-December 08
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Prea numeroase pentru a intra in detalii....

Postat 01 March 2012 - 12:21 PM

Salut !
Desi urmaresc de ceva vreme acest topic, pana acum nu am postat nimic, multmindu-ma sa studiez diversele realizari, sfaturi si pareri ale celor "muscati", ca si mine, de "microbul" numit modelism naval, mai precis SIB. Am deja o varsta apreciabila, sunt din generatia marilor consumatori de "Modelism", "Tehnium", etc...si sincer regret faptul ca azi, nu orice tanar mai poate sa-si permita "luxul" de a face modelism _ materialele, sculele si documentatia necesara au preturi din ce in ce mai prohibitive :-(....
Avand in vedere faptul ca (aproape) singura posibilitate de documentare este de pe net si fiindca am observat ca unii dintre participantii la forum au depasit de mult faza amatorismului, doresc sa-mi aduc si eu contributia, pe cat posibil, la aceste discutii, punand la dispozitia celor interesati, o lista de linkuri foarte interesante, pe tema dezbatuta:

-http://www.all-model.com/cmb/cmb-1.html
-http://gabierschimeriques.free.fr/modelisme/Ficelles.htm#_Hlt478038223
-http://gerard.delacroix.pagesperso-orange.fr/sommaire.htm
-http://shipmodeling.ca/aaplandusite.html
-http://www.servicehistorique.sga.defense.gouv.fr/02fonds-collections/banquedocuments/planbato/atlas/rec.php
-http://www.billingboats.com/download.html

Astept parerea voastra despre aceste site-uri si, in caz ca va intereseaza, voi putea posta si altele.
Spor la modelit !

#4215 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 01 March 2012 - 05:34 PM

@Denethor:
Și eu am început cu această corabie, este prima machetă în lemn pe care o fac.
Am constatat (adică mi se pare mie) că filele date de DeAgostini sunt dintr-o esență foarte tare, care nu pot fi tăiate cu un bisturiu după ce sunt montate. DeAgostini recomandă tăierea cu fierăstrăul, dar asta nu merge la saborduri („fantele” în mesajul tău). Înainte de montare filele pot fi tăiate și cu cutterul, tăind jur împrejur. La saborduri eu am confecționat și lipit separat bucățile de file dintre ele și după lipire am ajustat (puțin, că n-a trebuit mult) cu pila dată de DeAgostini. Așa am procedat cu ambele straturi de file. Cred că lipirea peste saborduri a unor file întregi, urmată de găurire în dreptul sabordurilor și pilire la forma pătrată este și mai laborioasă. Iar tăierea cu bisturiul mi se pare imposibilă. Aia merge la modele din hârtie, din plastic sau din esențe lemnoase moi.

De asemenea, deschizăturile pentru scurgerea apei le-am decupat din file tot înainte de a lipi filele.

Pentru cine are, sabordurile se pot prelucra cu un biax, dar trebuie și mână formată, deoarece forțele sunt mari, macheta poate fi smulsă din mână și avariată serios. Deși dispun de biax, nu l-am folosit la decupatul sabordurilor.

#4216 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 01 March 2012 - 07:01 PM

Afeturi, tevi, roti:

Imagine atasata: DSCF0002.JPG

Sa las asa afeturile sau sa pun o fila de mascare a imbinarii ca in imaginea de mai jos?

Imagine atasata: aaa.jpg

Tevile si rotile le voi vopsi cand va fi formatia completa.

Si doua poze cu corabioara in stadiul actual.

Imagine atasata: 2012-03-01_190810.jpg Imagine atasata: aaa.jpg

Parama de la scari am dat-o jos. De 1.2mm mi s-a parut prea groasa. Va fi inlocuita cu o parama de 0.8mm

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 01 March 2012 - 07:19 PM


#4217 Useril este offline   ObY 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Location:Craiova

Postat 01 March 2012 - 07:24 PM

Leo eu zic că dă bine şi cu masca şi fără. Eu am să le fac aşa cum sunt dect am să dau cu puţin baiţ culoarea mahon pe suportul de lemn.
Imagine postata

dar modelul Boby îmi place mai mult

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tun.JPG


#4218 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 01 March 2012 - 08:11 PM

Tunurile de pe coverta vor fi extrem de asemanatoare celor din a doua imagine, avand aceeasi sursa.

#4219 Useril este offline   GIMY-32 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 09-February 12
  • Location:SIBIU
  • Interests:Modelism,tamplarie,scularie..

Postat 01 March 2012 - 08:54 PM

@Denethor....Cheltuielile aferente sculelor vin pe parcurs....Chiar si cei care sunt vechi in bransa isi mai iau cate ceva lipsa...Aproape nimeni nu are chiar toate sculele in materie...In functie. de buzunar,nu dupa nevoi....:acute:Si vom mai lua...Mai zambim,mai strangem cureaua....Mai si improvizam.....asta e unul din secrete.......:good:

#4220 Useril este offline   dominicue 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 72
  • Inregistrat: 22-October 11

Postat 02 March 2012 - 07:48 AM

Denethor
Referitor la problema ta legata de scule !


Acel cutter pe cei de la Dea il denumesc bisturiu poate fi usor inlocuit cu un cutter mai mic de genul celor ce se gasesc prin magazine gen Praktiker, Obi, Baumax etc

Singura conditie este ca acest cutter sa taie foarte bine

Spre exemplu daca doresti o unealta similara celei figurata in instructiunile Dea , o gasesti in Praktiker sub forma de set ( manerul plus 7 lame de diverse forme si dimensiuni ) si te asigur ca taie chiar mai bine decat un bisturiu!

Daca ti neaparat sa fie bisturiu atunci nu-ti ramane decat pe langa achizitionarea setului de care ti-am spus sa-ti mai achizitionezi cateva lame de bisturiu de la farmacie care se potrivesc in manerul respectiv

Setul respectiv este in jur 22 ron si eu zic ca merita ! Mai pe seara voi pune si o poza cu acest set ca sati faci o ideea despre ce este vorba!

Era sa uit te asigur ca filele date de Dea nu sunt chiar asa de dure eu le-am decupat fara probleme in zona sabordurilor cu scula de care iti spun!

Totul tine doar de rabdare, incetisor incetisor si ai sa vezi ca se poate!

Aceasta postare a fost editata de dominicue: 02 March 2012 - 07:52 AM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 209
  • 210
  • 211
  • 212
  • 213
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

9 useri citesc topicul
0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi