Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 246
  • 247
  • 248
  • 249
  • 250
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4941 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 22 May 2012 - 09:47 PM

Vezi postareaSfatos, la 22 May 2012 - 09:39 PM, a spus:

Multumesc pentru link, il stiam si eu, dar nu sunt sigur daca sunt 3D sau 2D figurinele. Dupa cum se vede in ultimele imagini, de pe pagina a doua, parca ar fi 2D. Explicatii pe sit nu am gasit, dar oricum il am in evidenta.
Inca o data, multumesc pentru indrumare.
Modelare perfecta!

figurinele sunt extrem de bine realizate,sunt dintr-un metal moale foarte usor de finisat sau modificat.ai grija la scara la care lucrezi,sunt doua tipuri de figurine la doua scari diferite.

#4942 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 May 2012 - 07:57 AM

Hmm... M-am uitat peste instructiunile primite azi. Din cate stiu, la nr.71, ar trebui sa apara tunurile pentru coverta, care, difera de restul tunurilor. Din instructiuni nu reiese. Daca dau aceleasi tunuri, naspa rau ca nu se potrivesc.

Şalom !

#4943 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 May 2012 - 09:53 AM

Oare de ce oamenii mari trebuie sa se certe la fel cum copiii? E loc sub soare pentru fiecare :yahoo:

Desi e off' vreau sa va atrag atentia asupra unei forme de frauda pe internet. Tentativa e mai veche dar periodic e actualizata si reluata sub aceeasi forma. Aviz special celor care folosesc retelele de socializare. Pentru a nu lungi aici, cine e interesat sa il roage pe ,Gogu'' sa ii arate ce scrie la 419.

Aceasta postare a fost editata de traian: 23 May 2012 - 10:08 AM


#4944 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 May 2012 - 12:17 PM

M-am tot gândit la ce greșeală se referea Confucius. Dacă am înțeles bine, se referă la faptul că coastele au altă formă și sunt mult mai rare decât în realitate. Mă rog, eu zic că ăsta este modelul, bazat pe niște tehnici de modelism pentru borduri închise, amestecat cu dorința de a arăta și ceva din interior. Data viitoare o să lucrăm după alte planuri.

@Leo2003: Și eu am remarcat. Să așteptăm, să vedem, poate au făcut „iconomie” de poze. Dacă nu, sunt două soluții: comandăm tunuri mai mici sau mutăm sabordurile mai sus. Eu cred că la nevoie voi opta pentru a doua soluție.

#4945 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 May 2012 - 12:58 PM

Vezi postareape_dos, la 23 May 2012 - 12:17 PM, a spus:

@Leo2003: Și eu am remarcat. Să așteptăm, să vedem, poate au făcut „iconomie" de poze. Dacă nu, sunt două soluții: comandăm tunuri mai mici sau mutăm sabordurile mai sus. Eu cred că la nevoie voi opta pentru a doua soluție.

Eu am optat deja pentru prima solutie avand deja puscoacele de pe coverta gata vacsuite. Daca am timp, sambata sau duminica vopsec si cele 16 puscoace de pe principala.

#4946 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 May 2012 - 02:07 PM

@pe_dos: Exact! Cat timp tribordul era gol, mergea cum mergea. Cand incepi sa pui in el atragi atentia asupra lui. Iar cand am pus paiolul si s-a cascat golul de dedesubt fix in locul asupra caruia se atrage atentia, chiar a devenit evident. Probabil ca fara paiol ar fi fost mai acceptabil vizual. Dar l-am facut si nu-l mai pot demonta. Asa ca testez solutii de construit "impresii" de completare, care sa imite suficient de bine coastele atunci cand vor fi gata. Probabil ca ceea ce va ramane evident aiurea sunt coastele groase de placaj de la tribord. Au si dimensiunile si orientarea bune doar pentru borduri inchise. Deocamdata nu imi propun sa le inlociuesc pentru ca nu am suficient lemn sa le fac "corect". Si ia si mult timp la dexteritatea mea... Deja e dificil de mesterit fara planuri variatiile de grosime si curburile pentru segmentele care se vad. E insa o scoala buna pentru un model adevarat. Si mai am mult de experimentat pana ajung la o solutie acceptabila. Bine ca e timp pentru joaca.

#4947 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 23 May 2012 - 03:04 PM

Nu ar fi chiar o nebunie, modificari se mai pot face si in stadiul actual dar e prea multa munca si se cere oarece indemanare si cunostinte in domeniu. Cred ca nu se merita. Esential e finalizarea modelului asa cum il da producatorul, cu eventualele imbunatatiri aduse de fiecare iar cele invatate se pot aplica la un model viitor care sa se incadreze in norme superioare. Referitor la cunostinte, chiar si dupa oferta DeAgostini se poate scoate un model onorabil, luandu-l de baza si facand modificarile de rigoare dar incepand de la ,,punerea chilei'', nu dupa ce corpul e aproape gata. Chiar daca din unele motive producatorul nu da planuri pentru Sfant, sunt suficiente planuri de galion din clasa si perioada care sa poata fi luate ca informatie. Pe ansamblu sunt asemamatoare, doar unele elemente sunt reprezentative fiecarui model. Daca se ia in considerare si constructorul se poate aprecia ca doua nave din aceeasi clasa si perioada lucrate pe acelasi santier si aflate in extremele globului sunt identice diferentierea fiind doar de vopsire, galion si pavilioane.

#4948 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 23 May 2012 - 03:14 PM

@Confucius: Atrage atenția celor ce știu. :pardon: Mulți dintre oaspeții care te vor vizita te vor felicita necondiționat. :-)

Mai poți să faci un număr de iluzionism: pui lângă machetă afișul cu SIB-ul cu bordul deschis. Cred că vom primi așa ceva într-un număr cu instrucțiuni care prezintă greementul. Pe verso cred că va fi poza de care zic. Oamenii vor constata asemănarea și privirea le va fi înșelată. :-)

#4949 Useril este offline   Confucius 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 174
  • Inregistrat: 17-October 11

Postat 23 May 2012 - 03:31 PM

Chiar e o :crazy:. Dar m-a starnit chestia si mai incerc un pic. Poate-poate. Daca nu o sa imi iasa o solutie de compromis, atunci vad ce fac. Poate ca o sa fac trucurile de mai sus :-D, ori poate o pun cu tribordul la perete. Chiar daca vazatorii nu se vor prinde, o sa ma prind eu.

Acu' aproape un an jumate ce propunea DeA mi se parea super. Azi mai stiu una-alta.Da' doar atat cat sa vad bubele mai mari ale prestatiei mele si sa vreau sa fac mai mult. Dorinta e, ne ocupam de putinta.

Aceasta postare a fost editata de Confucius: 23 May 2012 - 03:42 PM


#4950 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 May 2012 - 06:17 PM

Imaginea de mai jos reprezinta un galion spaniol prezentat in Muzeul de Istorie Navala din Mexico City. Nu stiu daca este un exponat permanent sau ocazional, dar, dupa cum se vede, d.p.d.v. structural nu difera foarte mult de SIB-ul nostru. Vad ca oamenii de pe acolo nu au avut mari apasari in a-l expune chiar daca nu e foarte OK.

Imagine atasata: 800px-GalleonModelNHMDF.JPG

Are cineva pretentia sa prezinte SIB-ul la Muzeul Marinei din Constanta? Io cred ca nu.
Acolo altii fratilor. Spre exemplu colegul gobi71 al carui superb model La Nina va fi prezentat in cadrul unui concurs la Muzeul Marinei din Constanta.
In consecinta io cred ca trebuie sa ne evaluam in mod corect lucrarile, sa fim multumiti ca pentru o prima corabie SIB-urile noastre sunt acceptabile ba unele chiar... dragute. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 23 May 2012 - 06:20 PM


#4951 Useril este offline   chris 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-February 12

Postat 23 May 2012 - 06:35 PM

Foarte adevarat Leo, multe din cele expuse sunt foarte reusite.

#4952 Useril este offline   chris 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-February 12

Postat 23 May 2012 - 06:46 PM

Vezi postareaLeo2003, la 23 May 2012 - 07:57 AM, a spus:

Hmm... M-am uitat peste instructiunile primite azi. Din cate stiu, la nr.71, ar trebui sa apara tunurile pentru coverta, care, difera de restul tunurilor. Din instructiuni nu reiese. Daca dau aceleasi tunuri, naspa rau ca nu se potrivesc.

Şalom !


Cred ca a mai fost pusa de cineva intrebarea dar pentru ca nu am timp berechet o repet cu scuzele de rigoare :
Pentru cei care nu au mai primit de la nr 65 nimic din cauza conflictelor aparute intre dealer si cei de la reteaua de difpres mai exista o posibilitate ?
Astept prin vechea retea sa reinceapa distributia !
Pot achizitiona de la alte magazine / retele distrib ?
Multumesc anticipat in cazul in care primesc un rspuns ( si nu numai)

#4953 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 23 May 2012 - 08:11 PM

Nava din imagine se vrea a fi HMS BOUNTY,si dupa cum arata este facuta dupa plan de kit.Mai putin conteaza acest lucru,dar cind spunem Muzeul de Istorie Navala din Mexico City,este ca si cind am spune Muzeul de istorie Navala din Sibiu.Cea mai cunoscuta nava mexicana este barca din parcul orasului.Pentru a putea vedea ce se prezinta intr un muzeu naval, am sa pun un link cu Muzeul de Istorie Navala din Madrid.Ceva asemnator se poate vedea si muzeele din Paris,Londra sau Lisabona etc(tari cu adevarata istorie navala).

http://www.modelship...stra_Senora.htm



#4954 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 23 May 2012 - 08:16 PM

leo2003: faptul ca eu merg cu machetele mele la expozitii nu inseamna ca sunt altfel decat voi, cei care activati in sectiunea asta sau aiurea ,ci doar ca eu am ales sa ma expun, in bunul spirit al unei competitii. multi dintre voi ar putea sa aleaga un plan de nava corect, sa lucreze, si sa devina "altii", adica sa faca exact ceea ce fac eu. Dorinta unora dintre voi pentru detaliu sustine clar ceea ce spun. sib-ul a avut din start, din ratiuni strict comerciale ,un handicap irecuperabil prin lipsa planurilor. daca acestea ar fi fost de la inceput la voi,altfel ar fi aratat modelele, si cu totul altfel ar fi stat lucrurile... succesuri.

#4955 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 24 May 2012 - 03:29 PM

Am si eu o intrebare:
A comandat cineva si mai ales a primit comanda de la Navomodelism.ro ?

#4956 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 24 May 2012 - 04:20 PM

Eu am comandat de acolo acum 3 saptamani, dar fiind magazinul nou nu are tot ce este expus pe site. De altfel am comandat tot de la ei, alt magazin: Hobbytools niste produse si mi-au fost trimise, domnul de acolo mi-a parut serviabil si de incredere.

#4957 Useril este offline   Mondeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 31-May 11

Postat 24 May 2012 - 08:56 PM

Vezi postareaLeo2003, la 24 May 2012 - 03:29 PM, a spus:

Am si eu o intrebare:
A comandat cineva si mai ales a primit comanda de la Navomodelism.ro ?


recomand cu incredere, super seriozitate

#4958 Useril este offline   MDC 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 01-May 12
  • Location:Constanta

Postat 25 May 2012 - 06:47 AM

Vezi postareape_dos, la 23 May 2012 - 12:17 PM, a spus:



@Leo2003: Și eu am remarcat. Să așteptăm, să vedem, poate au făcut „iconomie" de poze. Dacă nu, sunt două soluții: comandăm tunuri mai mici sau mutăm sabordurile mai sus. Eu cred că la nevoie voi opta pentru a doua soluție.


poze sunt dar in acele poze apar foarte clar tunuri ca si pana acum, care sunt destul de mari si nu dau bine deloc

cei care stiu, vecinii rusi ce tunuri au primit

#4959 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 25 May 2012 - 10:35 AM

In mod normal tunurile erau de calibre diferite pentru utilizare in functie de situatia tactica si munitia folosita. Cele de calibru mare erau pe linia de jos, calibrul descrescand pe linii spre in sus. Functie de calibru se diferentia si forma afetului. Normal. ar trebui ca tunurile de pe linia de sus sa fie diferite de cele de jos, macar constructiv, cele de pana acum sunt jenante dar fiind amplasate sub punti nu se prea observa.

#4960 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 25 May 2012 - 11:08 AM

Rusi au primit tunuri mai mici si cu cascabel-ul (partea opusa gurii tunului) modificat. Cred ca afeturile erau la fel cu cele de pe principala. La rusi afeturile erau si mai naspa fiind turnate din metal. Macar a le noastre sunt de lemn.:yahoo:
De fapt, cand am primit primele tunuri, in instructiuni zicea clar ca e vorba de tunurile de pe principala si ca tunurile de pe coverta vor fi diferite. Acum, la ultimele instructiuni, nu mai apare nicio precizare.:wacko:
Nu m-ar mira ca DeA sa fi uitat de atunci si sa furnizeze acelas tip de tun. :crazy:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 25 May 2012 - 11:37 AM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 246
  • 247
  • 248
  • 249
  • 250
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi