Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 244
  • 245
  • 246
  • 247
  • 248
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#4901 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 14 May 2012 - 08:01 AM

Eu l-am făcut din file de bordaj, cum a propus și Confucius. Am folosit pentru asta 7 file, pot fi și bucăți. Dar se poate face și din placaj subțire. În construcția prezentată mai jos este nevoie să fie suficient de rigid ca să permită lipirea bucăților pe cant.

Bucata în formă de L se introduce prima, intră printre coastele de la capătul pupa al paiolului, cu partea mai lată înainte . Se aduce cu grijă în poziție (la nevoie se poate îndoi 2-3 mm, e suficient de elastică) și lipi pe coaste. Apoi celelate bucățele se pot lipi de ea. Bineînțeles, punctele de lipire trebuie teșite, să calce bine pe coaste. Forma coastelor facilitează o mică selatură, piesa mare a fost îndoită în prealabil (umezită, uscată sub greutate).

@Confucius: Era prea mare ca să fie ridicat ca un grătar, dar avea deschideri pentru manevrarea lestului și se putea intra sub el. Eu n-am prevăzut aceste deschideri, că „sunt acoperite de încărcătură”.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-paiol2.jpg


#4902 Useril este offline   laly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 25-January 11
  • Location:constanta-murfatlar
  • Interests:navomodelism

Postat 15 May 2012 - 07:21 AM

O sectiune care poate va v-a ajuta, este dintr-o carte cu diverse sectiuni ale unei nave din sec. XVIII "Barco Guerra del XVIII"

Fisiere atasate



#4903 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 15 May 2012 - 08:20 AM

Daaa, interesanta cartulia, am descarcat-o si eu la o rezolutie foarte buna!! Grafica e haioasa si detaliata, chiar e "misto"!!!

#4904 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 15 May 2012 - 01:31 PM

E o carticica despre HMS Victory, 10 (parca) sectiuni transversale prin bordul corabiei, cu diferite aspecte privind activitatile de la bord!! PDF cu intraga carte are 76M. Cel putin pentru cei la inceput de drum in lumea navomodelismului, merita sa aruncam un ochi!! Intre impachetarea a 2 baloti, mai privesti atent una din sectiuni!! fiecare personaj din grafica are ceva de spus!! Grafica e super!! Cred ca si " batranii se vor amuza vazand carticica!! :p!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 15 May 2012 - 01:36 PM


#4905 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 May 2012 - 02:11 PM

Vezi postareaSorinR, la 15 May 2012 - 01:31 PM, a spus:

E o carticica despre HMS Victory,


Un link, ceva? :drinks:

#4906 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 May 2012 - 02:14 PM

Am facut voltele la tacheti. N-a iesit chiar ce mi-as fi dorit dar e extrem de nasol de facut. Tachetii prea mici, spatiu prea putin, degete prea groase... naspa rau. Imagine postata

Imagine atasata: DSCF0001.JPG Imagine atasata: DSCF0002.JPG

#4907 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 May 2012 - 02:31 PM

Iac-așa strâmbă arată sobița ca să fie plasată unde propune DeA.
Inelele de deasupra nu-s vopsite încă (nici lipite) pentru că nu știu ce sunt. Sunt cumva niște ghidaje ca oalele să nu se „plimbe” pe plită? Dacă da, n-ar trebui să fie mai subțiri?

@traian: SorinR vorbește despre cărticica la care laly a dat linkul într-o postare anterioară. Interesantă, dar cei ce nu știu spaniola se uită doar la poze, ca orbul din banc.

LE: :pardon: Scuze, nu mi-am dat seama exact că linkul e doar spre o poză. Cărticica poate fi găsită cu Google, primul link e bun.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SIB-soba.jpg

Aceasta postare a fost editata de pe_dos: 15 May 2012 - 02:38 PM


#4908 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 15 May 2012 - 02:32 PM

da si tu un detalii leo, te rog, sa vada si ochiu' meu ca oamenii :blink: !! nu bat pana acolo, apoi ne hotaram noi daca a iesit aiurea :D!!

#4909 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 15 May 2012 - 02:38 PM

@pe_dos daaaaa, uite ce elegant, a mutat hornul mai la dreapta, si pune sobita la locul ei, fara sa puna hornul ala im mijlocul scarii.................................... mai ce batut in cap sunt, m-am gandit la toate dracoveniile de variante numai la asta nu :angry: !! Unde nu-i pic de gandire creativa ......... nu-i si gata, na-i ce sa-mi ceri!! Bravo pe_dos!! Io am sa-mi lipesc soba aia pe mijloc!! tre sa dezlipesc inelele alea de pe ea si hornul ca sa fac ca tine, deocamdata nu am chef, dar mai stii, poate vine si ala!!

Aceasta postare a fost editata de SorinR: 15 May 2012 - 02:39 PM


#4910 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 May 2012 - 02:47 PM

Stai calm, nu e nicio gândire creativă. V-am spus că mă pricep la sobe.

Pata neagră din stânga este ușița focarului, iar cea mică de dedesubt este cea a cenușarului. Cea din mijloc este a dobei, iar în dreapta dobei este un mic rezervor cu vreo 10 litri de apă care este ținută caldă (se ridică un capac al plitei și se ia apă caldă cu polonicul).

Acum, focul trebuie să „lingă” plita de la un capăt la altul, așa că este obligatorie amplasarea coșului la capătul plitei din partea opusă focarului. DeA sunt și aici în aer.

#4911 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 May 2012 - 03:09 PM

iata si mai in detaliu:

Imagine atasata: DSCF0003.JPG

Da' nu dati cu piatra ca va aduc aminte citatu' din Ioan. 8:7.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 May 2012 - 03:12 PM


#4912 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 May 2012 - 03:17 PM

Vezi postareaLeo2003, la 15 May 2012 - 02:14 PM, a spus:

..............Tachetii prea mici, spatiu prea putin, degete prea groase...


Daca folosesti o penseta cu varf intors e mult mai usor. Ti-a fost greu si fiindca din cate vad alea nu sunt volte, e doar cate un colac de parama atarnat de o ureche a tachetului. Volta la tachet e un 8 trecut pe dupa ambele coarne si al carei capat liber se trece pe sub ultima infasurare, dupa aia poti taia capatul la cativa mm de tachet si il lasi sa atarne. In atasament sunt doua exemple de volta, una la cavila si una la tachet si un nod in opt.
----- Intre timp vad ca ai revenit cu o poza mai detaliata. Exact cum am banuit :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: img_fo17p6749935682.jpg
  • Imagine atasata: untitled.jpg


#4913 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 May 2012 - 03:23 PM

Are si o volta Traiane. Am vrut sa fac doua dar se ingrosa prea mult. Stiu ce zici, m-am uitat prin carti cum se face. Se vede nitel la mijlocul tachetului volta. E al 'reaq de greu de facut si stiu ca nu e chiar ok. Imagine postata

@pe_dos Soba de soba frate. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 May 2012 - 03:28 PM


#4914 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 May 2012 - 03:28 PM

Ăăă... stați puțin, să pricep. Eu credeam că volta se face ca să fixezi o parâmă care vine de undeva. :pardon:

#4915 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 May 2012 - 03:32 PM

Pai ai inteles bine. Parama vine de la oblonul sabordului si se volteaza la tachet. Mai are un colacel in varianta mea pentru a se desfasura parama pentru varianta "oblon inchis". Asta asa... varianta ultrasimplificata. In realitate si oblonele se ridicau cu scripeti, draci, lacl.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 May 2012 - 03:40 PM


#4916 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 15 May 2012 - 03:44 PM

Ah! Acu' pricep. :hi: Pentru saborduri sunt coarnele alea. Deci trebuie neapărat 8 coarne... (am lipsă unul - las' că-l fac).
Eu nu am lipit încă obloanele, de aia...

Buuun... și... cât de lungă...? 1,5 m pare a fi suficient pentru scopul propus, iar la tine pare mult mai lungă. Poate îmi spui și asta cum vine. :friends:

Mă bucur că-ți place soba. :-)

#4917 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 May 2012 - 03:44 PM

Vezi postareaLeo2003, la 15 May 2012 - 03:23 PM, a spus:

Are si o volta Traiane. Am vrut sa fac doua dar se ingrosa prea mult. Stiu ce zici, m-am uitat prin carti cum se face. Se vede nitel la mijlocul tachetului volta. E al 'reaq de greu de facut si stiu ca nu e chiar ok.


Ba, ca nu arata rau si stiu cam cat te-ai chinuit. Ca sa ramana totusi ,,pe a mea'' colacelul, dupa cat e nevoie sa fie oblonul inchis, cred ca putea fi mai scurt. Asta dupa ochi, ca masuratorile le-ai facut tu. Dar nu are sens sa modifici ca arata bine.

#4918 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 May 2012 - 03:50 PM

Vezi postareaLeo2003, la 15 May 2012 - 03:32 PM, a spus:

....... Asta asa... varianta ultrasimplificata. In realitate si oblonele se ridicau cu scripeti, draci, lacl.

Nu in toate cazurile. Pentru obloane usoare cum e in cazul Sfantului era suficient una sau doua parame fara scripeti. La obloanele masive aparea necesitatea utilitarelor pentru micsorarea efortului si rapiditate in manevrare.

#4919 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 15 May 2012 - 03:59 PM

@Traian & @pe_dos Clar ca e prea mare colacelul, dar, atat am putut.Imagine postataNu am stat sa masor ca nu rezolvam nimic cu cei cca. 12 mm cat coboara oblonul. Am vrut sa fie ceva sugestiv fara sa respecte neaparat scara. Sunt convins ca ceilalti fauritori ai SIB-ului de pe acest forum vor gasi solutii mai aproape de realitate, mai corecte si mai estetice.Imagine postata

@pe_dos Nu, nu cred ca acele "coarne de cerb" sau cum s-or numii ele sunt pentru voltarea paramelor de la obloanele sabordurilor de artilerie.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 15 May 2012 - 04:06 PM


#4920 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 15 May 2012 - 04:23 PM

Vezi postareape_dos, la 15 May 2012 - 02:31 PM, a spus:

Inelele de deasupra nu-s vopsite încă (nici lipite) pentru că nu știu ce sunt. Sunt cumva niște ghidaje ca oalele să nu se „plimbe” pe plită? Dacă da, n-ar trebui să fie mai subțiri?

@traian: SorinR vorbește despre cărticica ......... Interesantă, dar cei ce nu știu spaniola se uită doar la poze.......


Sunt un soi de pirostrii pe care se pun oalele ca sa nu danseze pe plita. Ca dimensiuni sunt in norme. Si oricum variantele de masina de gatit sunt multe asa ca orice se aseamana cu asa ceva si nu are butelie merge. Unele variante au o balustrada metalica sus de plita, de jurampejurul ei. Sunt variante care au un sistem de incalzire/fierbere a apei dupa modelul cazanelor de tuica, de acolo s-a luat modelul expresoarelor de cafea moderne (cred :crazy: )

Pentru cartulie:
No hay problema. Las imágenes son súper !!!!! Mai departe rezolva Gogu, unde e bun, e bun.

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 244
  • 245
  • 246
  • 247
  • 248
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi