Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 347
  • 348
  • 349
  • 350
  • 351
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#6961 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 14 May 2019 - 11:44 AM

Multumesc Mitzone.Sunt sigur ca o sa reusesti sa repari avariile.Spor si tine nava la adapost.


#6962 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 16 May 2019 - 12:26 PM

Am gatat vergile pentru trinchet.

Imagine atasata: DSC07528.jpg


#6963 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 16 May 2019 - 04:51 PM

Cam asa arata trinchetul.
Imagine atasata: DSC07538.jpg


#6964 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 21 May 2019 - 02:23 PM

Arata foarte fain ce faci tu acolo, bravo bravo. Doua intrebari daca se poate:
1) arborii si vergile sunt date cu bait de nuc? sau ce ai folosit?
2) cu asta sper sa nu par carcotas: esti sigur de dimensiunile coloanei trinchetului? Intreb pentru ca mi se pare cam mica distanta dinte baza coloanei si prima verga. Daca tinem cont ca se mai ingroapa cativa centimetri sub punte, si de faptul ca parapetii teugii sunt destul de inalti, nu pare sa ramana prea mult loc pentru vela trinca. Daca ma insel imi cer scuze anticipat.

PS: ca sa nu zica lumea ca stau degeaba, pun si eu o poza cu nasul traforat in weekend

Imagine atasata: 20190516_222244small.jpg


Aseara l-am slefuit un pic, adus la aceeasi culoare cu etrava si montata. S-a potrivit aproape perfect, sper ca dupa un pic de smilgher si o mana usoara de bait sa nu mai fie vizibila imbinarea (sau foarte putin). Ramane sa lipesc la loc parapetii si sa vad ce gratar pun.

#6965 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 22 May 2019 - 08:07 AM

Am dat cu bait brun de fag dar si cel de nuc e tot pe acolo.
Cu privire la dimensiuinle coloanei... nu stiu ce sa zic. E posibil sa ai drepate. Am folosit tabelul cu dimensiuni pus aici de Leo. Da. Pare cam mare panza pentru spatiul ramas. Daca o sa fie nevoie am sa prelungesc catargul. am facut deja chestia asta la catargul bompres. am adaugat cam 2,5 cm.Inca nu stiu daca pun panzele date de ei sau imi croiesc eu altele. Nu sunt decis.
A iesit bine piesa ta. Sa mai pui poze dupa ce o montezi.


#6966 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 25 May 2019 - 09:19 PM

Sarturi pentru arborele vertical de bompres.
Le-am refacut de 3 ori pana am fost cat de cat multumit.

Imagine atasata: DSC07540.jpg
Montarea.....migaloasa rau dar cred ce e bine. Sper.
Imagine atasata: DSC07548.jpg


#6967 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 26 May 2019 - 07:29 AM

Vezi postareaRepulse, la 25 May 2019 - 09:19 PM, a spus:

Sarturi pentru arborele vertical de bompres.
Le-am refacut de 3 ori pana am fost cat de cat multumit.

Atasament DSC07540.jpg
Montarea.....migaloasa rau dar cred ce e bine. Sper.
Atasament DSC07548.jpg


Salutare si felicitari pentru treaba facuta pana acum , totusi paramele folosite sunt cam pufoase , sunt cele din kit ?
Toate cele bune si multa bafta .




#6968 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 26 May 2019 - 07:45 AM

Ai depus ceva eforturi,din pacate te indepartezi de realitatea istorica,pentru inspiratie iti recomand un site
Brigantine Phoenix        Mult succes!

Aceasta postare a fost editata de florinx: 26 May 2019 - 07:51 AM


#6969 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 26 May 2019 - 11:04 AM

Dj-bobo - nu am folosit paramele din chit.ci fir macrame. Poza este totusi mult marita si deci si puful. El exista dar nu atat de evident ca in poza.
Multumesc pentru link Florinx.Arata minunat lucrarile de acolo. Totusi cred ca au beneficiat de un kit mult mai bun ca al nostru. De aceea de mult ori am fost nevoit sa improvizez si neffind cunoscator au aparut si greseli.


#6970 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 26 May 2019 - 11:19 AM

Poate ajuta si o replica in marime naturala a unui galion din aceiasi epoca.Photos replica VOC ship Batavia 1628

#6971 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 04 June 2019 - 09:32 PM

Buna seara.
M-am apucat de panze. Prima panza - vela bompres - civadiera.
Imagine atasata: DSC07556.jpg


#6972 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 06 June 2019 - 09:56 AM

Am mai facut si eu ceva progrese:
Nasul e apropae reparat. Parapetii galbionului mi-au scos peri albi prima data, acum cred ca o sa ma duca la infarct.
Imagine atasata: 20190606_014439.jpg


Am finalizat portsarturile, inclusiv montarea capetelor de berbec:
Imagine atasata: 20190606_014436.jpg

Imagine atasata: 20190606_014515.jpg


Am inceput sa montez capacele sabordurilor (deocamdata doar pentru cele doua saborduri din pupa).
Imagine atasata: 20190606_014459.jpg


Acum incerc sa ma lamuresc cum as putea fixa parama care manevreaza oblonul sabordului. Pentru corveta e usor, pentru puntea principala, cele din borduri, am niste idei, dar pentru astea doua din pupa, mai ales cel dinspre bordul inchis (eu am facut-o cu un un bord deschis, ca in instructiuni), pare la limita imposibilului.


@Repulse: te rog nu te supara, dar nu prea imi place cum a iesit panza, din urmatoarele motive:
- materialul folosit pare foarte grosolan (scuza-mi cuvabtul, nu am gasit altul mai bun). Tesatura pare aspra, prea groasa. Ce material ai folosit? Traian propunea nanghin, Gobi, batista. Eu, pentru ca habar nu am cum se zive nanghin in franceza, oldandeza sau engleza, am luat cam un metru patrat de batist. Pare ok, o sa vad cand ajung acolo, probabil la iarna.
- culoarea atei de cusut: iese prea tare in evidenta. Poate un bej sau gri deschise.
- cusatura fertelor: trebuia sa te si introci pe cusatura, se vad urat spatiile libere
- cusatura grandeei (paraca asa se cheama "sfoara" aia care vine pe margine); nu e deloc ce trebuie. Mai pe la paginile 300- 310, atat Leo2003 cat si Jeli au expus niste vele cusute de mana, daca te uiti acolo o sa vezi ce vreau sa zic, nu stiu cum sa explic. Atasez mai jos o poza din cartea lui Mondfeld.
Imagine atasata: grandee.png

- grandeea insasi pare putin cam groasa

Spor

PS: legat de ate: aparatele foto din ziua de azi, chiar si pe un telefon, sunt foarte perfomante, scot orice detaliu in evidenta. Tu stii cel mai bine cum se vede "live". Ca idee, eu folosec un fir de crosetat de la DMC, vine in tor felul de grosimi de la 0.11 mm in sus, pe aici e cam 4-5 euro ghemul (in functie de grosimea firului, un ghem are intre 200 si 400 de metri). In Romania cred ca gasesti la goblenart sau pe alte site-uri similare.

#6973 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 06 June 2019 - 10:55 AM

Salut Mitzone.
Referitor la panza : am folosit un cearsaf. Nu stiu daca e asa gros materialul. Mie mi se pare ok. Initial am vrut sa pun ceva mai subtire dar cand cosi un asa material apar tot soiul de cute.Daca puneam ata bej nu stiu ce se mai vedea din cusaturi.
Grandeea e un fir de 0,8

Nu te contrazic dar mie imi pare ca a iesit bine. Nici nu vreau sa o compar cu ce panze au dat ei.


#6974 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 06 June 2019 - 01:52 PM

Vezi postareaRepulse, la 06 June 2019 - 10:55 AM, a spus:

Referitor la panza : am folosit un cearsaf. Nu stiu daca e asa gros materialul. Mie mi se pare ok.

Cum ziceam mai sus, poza poate sa mai insele. Tu stii cel mai bine, cu panza in fata.



Vezi postareaRepulse, la 06 June 2019 - 10:55 AM, a spus:

Nu te contrazic dar mie imi pare ca a iesit bine.

Daca tu esti multumit, asta e cel mai important. Imagine postata



Vezi postareaRepulse, la 06 June 2019 - 10:55 AM, a spus:

Nici nu vreau sa o compar cu ce panze au dat ei.


Asta asa e.Imagine postata

#6975 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 06 June 2019 - 04:06 PM

Totusi m-ai pus un pic pe ganduri. poate ca e un pic prea incarcata panaza din cauza culorii alese ?
Am incercat sa cos marginea cu alta culoare.
Imagine atasata: DSC07564.jpg

Din pacate e cam gros firul si parca tot varianta initiala era mai buna.... Chiar nu mai stiu ce sa spun.


#6976 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 06 June 2019 - 04:38 PM

Culoarea noua e mai buna, in opinia mea, dar intr-adevar firul e cam gros. Oricum, daca nu e graba, ia intr-o zi un petic de material si du-te la o mercerie, te uiti la cateva papiote, le pui langa material si vezi care da un contrast ok (sa se vada, fara sa fie batator la ochi). Nu zic, prima varianta de panza e ok, dar parca nu e la standardele la care ai lucrat pana acum si cred ca e pacat. Inca o data, nu mi-o lua in nume de rau, stiu ca nu e usor ce faci tu acolo (eu am mari emotii pentru etapa asta). Si as reveni la cusatura, cu ceea ce am zis mai sus: asa cum e acum, liniuta, pauza, liniuta, pauza, are un aspect neterminat. Mai mult, cand cosi grandeea, din cauza asta marginea velei parca are un model cu creneluri. Ce spuneam mai sus (din ce am mai citit pe aici si prin alte parti) e: dupa ce ai cusut pe o parte, revino pe partea cealalta, folosind pe cat se poate aceleasi gaur de ac lasate la prima trecere. Asa, la final, o sa obtii o cusatura continua, mult mai apropae de realiate.

Leo, pe_dos si jeli expun pe la paginile 308, 310 panze cusute de mana si jeli explica un pic ce si cum. Cred ca merita sa arunci o privire. Saptamana viitoare o sa incerc sa cos si eu pe un colt de material 2 ferte, ca sa exemplific ce vreau sa zic (si sa vad cat de bun sunt si cu practica, nu doar cu teoria Imagine postata )

#6977 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 06 June 2019 - 04:54 PM

Nu e nici o problema Mitzone. E bine sa mai vad si alte pareri. Referitor la cusatura continua ; stiu cum se face si am si incercat. Problema e ca aglomereaza prea tare. Asa imi pare mie.
Imi e greu sa iau o decizie...Poate am sa incerc cusatura continua pentru margini si centrul sa-l las asa cum e. Are totusi o hiba cusatura asta. Daca nu sunt foarte bine aliniate gaurile se vede imediat.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 06 June 2019 - 04:55 PM


#6978 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 06 June 2019 - 07:48 PM

<div>
In realitate cusaturile se vad foarte putin spre deloc. Nu vad ce motiv ar fi avut constructorii din trecut sa foloseasca alta culoare.https://66.media.tumblr.com/9f66a3a3633521e5c6b5df8eb182e125/tumblr_mkxsn1oux91r22d6wo5_1280.jpg

Aceasta postare a fost editata de florinx: 06 June 2019 - 08:00 PM


#6979 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 06 June 2019 - 11:23 PM

Florinx, nu contest. Am incercat si alte variante. Am cumparat alta ata azi. Un bej. Nu-mi place deloc cum se vede.

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 06 June 2019 - 11:47 PM


#6980 Useril este offline   Repulse 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 229
  • Inregistrat: 03-August 08

Postat 08 June 2019 - 12:43 PM

Am mai modificat un pic. Parca e ceva mai bine.Am incercat sa cos liniile verticale cu o ata bej dar nu imi place.
Deci pentru liinile verticale raman la varianta initiala. S-a modificat cusatura de pe margini.
Imagine atasata: DSC07569.jpg

Aceasta postare a fost editata de Repulse: 08 June 2019 - 01:40 PM


Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 347
  • 348
  • 349
  • 350
  • 351
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
1 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

  1. Achristian1