Forum Machete,Modelism,Hobby: PzKpfw VI 'Tiger' I Ausf.E 1/72 revell - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PzKpfw VI 'Tiger' I Ausf.E 1/72 revell indicatii & sugestii

#1 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 15 December 2005 - 02:32 PM

Cam acesta este kitul.

Abia l-am achizitionat si ma intreb cum sa pun (manufacturez...) zimmerit pe blindaj acolo pe unde ii e locul.

Daca s-a mai discutat imi cer scuze dar cand dau un search pe forum imi da eroare sau ca nu exista acest cuvant in nici un topic :-o .

Va rog luminati-ma si pe mine ce as putea improviza...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11010046.jpg


#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 15 December 2005 - 02:43 PM

De discutat, nu s-a mai discutat doar ca vei gasi la articole un articol scris de Alguhan.
Ca sa nu scotocesti prea mult :-o iata si link-ul:
ZIMMERIT
Bafta!

#3 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 15 December 2005 - 03:17 PM

Merci mult!!!

#4 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 09 January 2006 - 10:23 AM

Gata aproape...
Mai trebuie sa-i pun carligele de remorcare, cricul pe spate si sa-l spal, sa-i fac un dus...
Cand o sa fie gata de tot o sa mai pun poze.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.JPG


#5 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 09 January 2006 - 10:24 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 21.JPG


#6 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 09 January 2006 - 10:26 AM

ahh ... si mai trebuie sa-i afum teava tunului...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 4.JPG


#7 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 09 January 2006 - 02:08 PM

Salut,
Zimmerit-ul nu arata rau. Ma bucur daca articolul a fost de folos..

Nu prea imi place culorile tiger-ului. Camuflajul e frumos dar culorile sint prea vie.. Totusi este o chestiune de gust.. Daca iti place tie asa nu e nici o problema..

#8 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 09 January 2006 - 03:05 PM

Alguhan astept cu nerabdare sa-i dau o baie de acrilice cu negru umbra ca sa mai reduc din vioiciunea culorilor.

Ce pot sa spun si pe mine ma deranjeaza dar crede-ma am mers pe reteta celor de la revell, cu vopselele lor dupa indicatiille kit-ului.
Este vopsit in pensula si am fost nevoit sa dau cu vopsea nu foarte diluata... (culorile verde si maro) poate de aici si vioiciunea culorilor. Daca foloseam vopsea si mai diluata nu puteam urmarii un desen al camuflajului, deoarece se intindea pe santulete (mai ales la zimmerit) sau alte surubele, etc. , iar pe suprafete plane si netede se strangea sub forma de picatura ( fenomen fizic cu legi foarte bine determinate ).
Daca aveam un aerograf altfel stateau lucrurile.

Sper sa depasesc acest inconvenient cu baia de umbra acrilica, si sa va arat ce am putut rezolva. Tocmai din aceasta cauza am pus poze alb negru.

Mai trebuie de pus antena, farul, cricul...

Sper sa il doctoricesc cand o sa am timp, pentru ca apoi sa fac si o mini diorama.

Aceeasi problema am avut-o si cu Pz III M in privinta vopselelor:
http://cartula.net/m...p?showtopic=506

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 January 2006 - 04:48 PM

De multe ori indicartiile privind vopsirea date in prospect, nu corespund pe de-antregul realitatii! Multe fireme incearca sa-si vinda prpriile vopsele, chiar daca acestea sint mai mult sau mai putin corecte! Deci multa atentie si ochii pe documentatie!
Cind vopsesti cu pensula, trebuie date cel putin doua straturi, primul stat se dilueaza nitel mai mult (dar nu ca pentru aerograf!!!), iar al doilea mai putin! Chiar daca dupa primul stat vopseaua "fuge" (capilaritatea bat-o vina, uneori ne sta contra!) in interstitii, la al doilea strat fenomenul este aproape imperceptibil! Spala macheta inainte de vopsire!

#10 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 January 2006 - 06:00 PM

culorile vii se vor rezolva usor cu spalari, dar atentie la portiunile prea lucioase. In rest numai de bine

#11 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 09 January 2006 - 08:20 PM

Salut,

Macheta arata foarte bine. Dar mai ai de rezolvat problema luciului si a imbatrinirii vopselei.

Din pacate cea de-a doua nu se rezolva cu spalari - spalarea in general inchide culorile de baza - iar soarele, in realitate le deschide.

Operatia de deschidere a culorilor se realizeaza cel mai bine in faza de amestec initial al vopselelor :whistle: . Si pare destul de delicata.
Dar cred ca poti sa o faci intr-o anumita masura si dupa vopsire. Bafta multa.

Christian


PS - tare ma tenteaza si pe mine un tigrulet.

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 09 January 2006 - 08:25 PM


#12 Useril este offline   dr_oro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 09 January 2006 - 11:19 PM

Din pacate sau din fericire culorile Revell nu ofera o gama larga de vopsele pentru blindate si in special pentru blindatele WW2 germane. Sincer intotdeuna m-am intrebat de ce ?.
Cea mai aproape de adevar nuanta cred ca este panzer gri numarul 78 matt.
In schimb aceasta nu are ce sa caute pe un Tiger chiar daca unele zvonuri spun ca acest lucru este totusi posibil la unele blindate chiar la sfirsitul razboiului.

O alta nuanta buna de la Revell pentru culoarea de baza in cazul camunflajului clasic sa spunem dupa `43 pentru blindatele germane si anume celebrul galben este numarul 88 matt.

Cam aici se termina vestile bune, daca chiar este nevoie sa folositi revell in continuare cele mai apropiate "potriviri" sint: pentru verde 68 matt si pentru maroul-rosiatic 81 semimat !.

Recomand totusi folosirea de acrilice Tamyia care ofera o gama bogata pt. vopsirea blindatelor in general.

In concluzie nu ocoliti totusi de la Revell 78 - panzer gri (putin cam inchis dar cu putin alb se rezolva) si galbenul 88 care este o culoare chiar frumoasa.

NU stiu ce coduri de culori a folosit colegul nostru pt. Tiger dar sint sigur ca nu este nici una enumerata de mine aici.Si atentie la recomadarile de vopsire Revell pt. blindate pentru ca sint mai mult decit eronate.

Aceasta postare a fost editata de dr_oro: 09 January 2006 - 11:26 PM


#13 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 10 January 2006 - 08:11 AM

Bravo, Leon, felicitari pentru curaj !
As fi curios sa aflu, ce metoda ai ales pana la urma, pentru zimmerit.
Deasemenea ar fi interesant, daca ai avea o fotografie, INAINTE de vopsire...
Cat despre vopsire/camuflaj... sincer, NU m-a dat deloc pe spate...
Sa stii ca nici o "spalatura" nu-ti va deschide tonalitatea generala a camuflajului !
Nici chiar atat de mult discutatele si indelung laudatele "filtre" ! Care, fiind io un bosorog traditionalist si conservator, le consider o aiureala pentru aceasta scara.
Io cred ca tot antica si vetusta tehnica a "pensulei uscate" face toti banii, daca este facuta bine si cu vopseluri de ulei, pentru pictura.
Unul din avantaje, in cazul tau, ar fi ca, pe langa ridicarea tonalitatii generale, va taia contrastul dintre colori si va crea un asa zis efect de "fuziune" (blending)....
Ma rog... asta-i parerea mea de bosorog demodat...

#14 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 10 January 2006 - 08:45 AM

Inteligenta ne da voie si democratia ne obliga sa respectam opinia fiecaruia. Parerea mea este ca daca nu o "deschidere a tonalitatii camuflajului", o atenuare a contrastului culorilor ar fi suficienta. Si cu niste sapalaturi potrivite aceasta chestiune s-ar putea rezolva. Cit despre filtrele respective la scara 1/72 (la care lucrez) le prefer poate si pentru ca n-am gasit un "bosorog demodat" care sa explice cum sta treaba cu tehnica "pensulei uscate". :whistle: . Respecte.

#15 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 10 January 2006 - 08:53 AM

Marhaba, filtrul e filtru, spalarea e spalare. Nu sunt acelasi lucru.
Cat despre pensula uscata (tufuire sau drybrushing), pot sa iti arat eu, doar suntem concitadini, putem aranja o sedinta.
Dragos... Filtrele sunt si ele bune la ceva la 1/72, in special pentru genul acesta de camuflaje in mai multe culori foarte diferite. Problema cu acest Tigru este ca filtrele vor atenua problema insa nu o vor rezolva.
Numai bine,
Ahmed (un progresisto-modernist anti-verlindenist :whistle: )

#16 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 10 January 2006 - 09:51 AM

Va multumesc pentru felicitari ... cu zimmeritul, cu vopselele nu mai zic nimic...
Imi pare rau ca nu am avut cu ce sa-i fac poze inainte de vopsire, dar totusi sa va spun ce am facut, cum am facut.

Intai am asamblat sasiul fara a pune senilele, galetii, etc. si am apoi turela fara amanunte deasemenea, adica tun, Mg 42,... Asta ca sa am la dispozitie suprafetele verticale pentru aplicarea zimmeritului.

De atras atentia asupra articolului lui Alguhan, care este de nota 11 pe scara 1-10. M-a ajutat enorm. Intr-un final totusi am adoptat pentru o metoda mai mult sau mai putin originala si anume.

Am facut un amestec fin de ipsos cu aracet-apa. Intai am cernut ipsosul pentru a nu avea surprize cu granulatia respectiv fire de nisip. Apoi am aplicat cu pensula amestecul de consistenta pastei de dinti pe o suprafata neteda, plana, de plastic. Grosimea stratului aplicat a fost de cc. 0.5 mm. Dupa putin timp am aplicat pe strat cu o matrita, gasita a fi corespunzatoare cu modelul 2 din modelele prezentate de Alguhan in articol, imprimarea. Matrita in sine consta intr-o pila. Apoi inainte de intarire cu un cut-er (de la papetarie) am trasat santurile intre placile de zimmerit. Am asteptat sa se usuce pentru ca apoi sa deprind foarte usor foi intregi de 'zimmerit'. Le-am portionat si apoi puneam o picatura de aracet pe suprafata blindajului si lipeam 'zimmeritul'.
In anumite zone l-am spart in mod intentionat, foarte usor - deh ceva uzura, si putin mai tare unde pe plastic am lasat niste urme de proiectile perforante cu un creion mina incins la flacara. Nu am folosit ceva metalic din simplul motiv ca riscam sa strapung plasticul adica 'blindajul'.

De vopsele nu mai stiu care anume le-am folosit dar in scurt timp o sa declar ce am folosit,... nu am internet acasa.

I-am facut o spalare aseara cum am sosit acasa.

Sper ca o sa pun poze mai recente cat de curand si de mai buna calitate ca sa va arat cateva amanunte.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zimm.jpg


#17 Useril este offline   Leon 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 10 January 2006 - 09:53 AM

o poza cu cateva selectii privind zimmeritul... Scuzati culorile si calitatea...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zimm_1.jpg


#18 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 10 January 2006 - 12:48 PM

Nici mie nu-mi prea plac culorile Tiger-ului asta...
Dar cel mai nasol e ca luceste....cred ca l-ai spalat prea mult... :whistle:
Cred ca cel mai bine ar fi sa-l prafuiesti, incearca cu Humbrol 26

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 January 2006 - 04:36 PM

Din pacate Dragos are dreptate! Se poate incerca dar .....

Drybrushing(*): tufuire, pensulare semiuscata. Se aplica numai pe suprafete mate. Se pot utiliza uleiuri, emailuri, creta (!), mai putin acrilice din cauza timpului de uscare rapida. Procedeu utilizat pentru a scoate in evidenta detaliile prin umbrire/iluminare, sau pentru a simula uzura, mrdarie, fum, etc.
Cum se face:
- se ia o pensula cu periii scurti si nitel mai aspra, de preferinta lata;
- se inmoaie pensula in vopseaua dorita;
- se sterge pe o cirpa moale pina cind urma lasata este abia vizibila;
- se da peste macheta vopsita/lacuita obligatoriu mat. Proeminentele si numai acelea, vor fi "atacate" de vopseaua de pe pensula. Vopseaua este bine "semiuscata" :whistle: si stearsa pe cirpa, daca efectul se obtine dupa cel putin trei, cinci treceri ale pensulei peste locul dorit! Pensularea se face usor, numai cu virful perilor, altfel ramin urme urite. (unerori efectul acesta este ...de dorit :-o)
Normal, ca in ori ce tehnica, este nevoie de ceva...antrenament!!!!!
Recomad uleiurile deoarece in caz de ...nereusita, se pot sterge usor si treaba se ia de la capat!

#20 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 11 January 2006 - 11:40 AM

Leon, cred ca ai avut o idee minunata sa faci zimm-ul separat si sa-l aplici ulterior.
Si io cochetez (timid) cu aceeasi cale, dar cu alta tehnica si alte materiale...
Daca (vreodata), voi ajunge la f'un rezultat, decent, am sa-l fac publi...
Felicitari !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi