Forum Machete,Modelism,Hobby: Cateva intrebari - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cateva intrebari

#1 Useril este offline   kalasnikov 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 03-February 11
  • Location:Ramnicu Valcea

Postat 06 February 2011 - 07:53 AM

Salut sunt nou pe aici, si am cateva intrebari inainte de a incepe sa-mi asamblez trupele.
1. In primul rand ce firme ofera figurine de calitate?? Din ce am citit eu pe www.plasticsoldierreview.com Zvezda ar fi ok. De asemenea ei ofera o varietate mare de seturi ale perioadelor care ma intereseaza si anume antica si evul mediu.
2. De unde mai pot achizitiona figurine in afara de machete.ro chiar si second-hand ??
3. Care este inaltimea medie a unei figurine 1.72 (aceasta este scara la care m-am decis atat datorita pretului mai scazut cat si datorita diversitatii oferite) ?
4. Figurinele pot vi colorate si cu acuarele tempera obisnuite? Ma gandesc ca in timp sa nu crape culoarea pe ele sau sa se decoloreze.
5. Rotile/senilele/turelele machetelor se invart ? sau e in functie de scara, producator, etc.
Va multumesc pentru timpul acordat si spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de kalasnikov: 06 February 2011 - 07:58 AM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 February 2011 - 10:50 AM

Pentru ca nu sunt figurinist o sa-ti raspund doar la doua intrebari.
3. Imparte inaltimea unui "om standard" la 72 si obti inaltimea. 180 cm / 72 = 2,5 cm. La fel poti afla si dimensiunile pentru celelalte scari: 1/144, 1/48, 1/32, 1/35, 1/720 etc.
4. Depinde de machete si machetist. In general, turelele sunt mobile, senilele, rotile (cred ca te referi la tancuri) mai putin. Tot in general, in machetismul static totul e cam ...static.

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 February 2011 - 01:09 PM

Salut!
Iti voi raspunde in ordinea intrebarilor:
1.Valdemar miniatures[foarte scumpe si numai perioada medievala],Zvezda,Italeri,Caesar si Revell[doar vreo 5 seturi].
2.Parcmodels.ro,dinoland.ro si hobbyx.ro.
3.23-25 mm.
4.Nu,acuarelele nu merg[stau] pe figurinele mici.Iti sugerez sa folosesti culori acrilice[Agama,Modelmaster,Vallejo,etc.] pt vopsire .
5.Scarile mici se adreseaza in mod deosebit pasionatilor de modelism static,deci cam totul e imobil pe kituri,mai putin turelele si elevatia tunurilor.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi