Forum Machete,Modelism,Hobby: Focke-Wulf FW 190 A-8 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Focke-Wulf FW 190 A-8 Dragon 1/48

#21 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 February 2011 - 08:14 PM

Vezi postareagabriel chelaru, la 10 Feb 2011, 00:04, a spus:

Desi nu prea sunt un adept al folosirii primerului, totusi aici am dat pe alocuri cu primer spray vallejo - care improasca nu gluma :lol: - dupa care am slefuit la ud si am regravat anumite zone. Cu o sonda de stomatologie am punctat niturile, iar apoi am trasat niturile de pe fuselaj.


Coada ( din ultima poza ) parca nu prea seamana a FW-190.Nu ar trebui sa fie mai dreapta in partea de sus ? Asa cum e aduce a vanator rus .....

#22 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 February 2011 - 08:43 PM

Intradevar asa se vede. Cred ca ai slefuit prea mult pentru ca ti-au mai disparut detalii. Asa ar fi fost corect :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ampenaj_FW190_A8.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 11 February 2011 - 08:44 PM


#23 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 12 February 2011 - 02:48 PM

Asa este, am slefuit ceva la ea pentru ca nu se "pupa" cum trebuie, am pus si chit si iarasi am slefuit. totusi arata destul de ciudat de la bun inceput. Am remediat intr-o oarecare masura problema, numai ca nu a mai aparut in poze. Oricum mai am un pic de aranjat la ea, dar mi-e teama sa intru prea tare sa nu o fac mai mica decat ar trebui.

#24 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 12 February 2011 - 03:34 PM

Intre timp mi-a venit o alta idee: ca sa iasa cat de cat bine am sa incerc sa pun Putty de la Tamiya, lasat o zi la maturare si apoi sa slefuiesc in forma corecta a derivei.
In ceea ce priveste vopsirea, am ales varianta A-8-ului lui Heinz Bar. Din cate am vazut pana acum, culorile ar fi RLM 74/75/76. Spre deosebire de A-7-le tot al lui, care avea alb pe deriva si galben sub motor, A-8-ul nu prezenta astfel de particularitati. In plus, m-am gandit sa ii adaug si tunul MK103/R3, 30mm.

#25 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 12 February 2011 - 04:45 PM

Dece nu folosesti stiren? Poti reconstruii partea cu stiren. Este cu mult mai rezistent decit chitul Tamiya si-l poti face cu mult mai repede.

#26 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 12 February 2011 - 05:53 PM

Vezi postareatibi22, la 12 Feb 2011, 16:45, a spus:

Dece nu folosesti stiren? Poti reconstruii partea cu stiren. Este cu mult mai rezistent decit chitul Tamiya si-l poti face cu mult mai repede.

Pai nush cum :lol:

#27 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 12 February 2011 - 06:18 PM

Am patit ceva similar(drept ca la !/72) cu aripi de Yak-uri.M-am apucat de 3 deodata si intr-un elan muncitoresc am rotunjit la varf si aripile yak-ukui 9(au o forma aparte).
Am taiat bucatele de culee si le-am lasat la topit in diluant(poti face consistenta amestecului mai subtire sau mai groasa,functie de cat diluant folosesti- am facut amestecul mai vascos).Apoi cu o pensula am pus pe bordul de atac plasticul topit,l-am lasat o jumatate de ora sa se intareasca, am mai adaugat o leaca,apoi dupa alta jumatate de ora l-am modelat la forma dorita .
dupa 2 zile de uscat (depinde de cantitate) se poate prelucra .

#28 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 February 2011 - 06:21 PM

Salut Gabi
Lucrul cu stiren e simplu. Nu stiu ce fel de lipici folosesti de regula, insa daca te decizi sa grefezi acolo o bucatica de stiren, ti-as sugera un lipici dedicat pentru plastic, insa nu Contacta de la Revell. Eu folosesc Tamiya si inca nu am avut motive sa ma plang.

Stiren gasesti fie in ramele machetei tale (vezi placutele de identificare ale fiecarei rame), prin cutia cu surplusuri (pe care banuiesc ca o ai) si asa mai departe.
Stiren gasesti si in diverse recipiente ale unor produse alimentare (gen Danone); pe fundul cutiei sa scrie PS 4, 5 sau 6 (cifrele indicand grosimea).

Iar ca si operatiune de grefare, eu ti-as recomanda sa procedezi ca in planul de mai jos:

Imagine atasata: coada.jpg

Tai pe linia rosie (salvand in prealabil prinderea antenei), pentru a avea o suprafata plana de imbinare, urmand ca acolo sa lipesti acea bucatica de stiren, taita in prealabil la o forma apropiata de ce trebuie sa fie. Daca ai un desen tehnic al aparatului (printat pe hartie), ar fi perfect. Daca nu, foloseste (redus la scara) desenul din acest post.
Dupa uscare (24 ore ar trebui sa fie arhisuficient), poti intari marginile lipiturii cu foarte putin superglue, dupa care slefuiesti (aici am constatat ca esti as :lol: ), ultima trecere o faci cu un smirghel cat mai fin, la ud. Refaci apoi detaliile si cam atat.
Spor sa ai si sa ne arati ce-ti iese.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 12 February 2011 - 06:22 PM


#29 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 12 February 2011 - 06:38 PM

Mersi Adi, e buna ideea si cred ca asa am sa fac, desi, intial ma gandisem sa raman la putty-ul Tamiya care e destul de bun cand se intareste.

#30 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 February 2011 - 11:21 AM

AdiP, nu este suficient sa taie de acolo, deriva este dusa si sub acea linie. Mai bine decupeaza doar partea ce trebuie corectata, adica cam asa:

Imagine atasata: coada.jpg

Intra plastic mai putin. Partea mai nasoala e ca trebuie refacute "cavitatile" datorate intinderii pinzei.
La lipit poti folosi si nitrosolv sau MM 3999.
Cea mai buna treaba ar fi o copie in rasina a directiei.

#31 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 13 February 2011 - 12:22 PM

Da Z, ai dreptate, mai degraba s-ar cadea inlocuirea zonei asa cum ai trasat. Destul de dificil insa de reprezentat structura impanzita a directiei.
Poate ar fi fost mai potrivita inlocuirea totala a directiei, tocmai pentru ca e dificila refacerea acelor detalii, la partea superioara.
Gabi va decide ce si cum e mai potrivit.

#32 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 13 February 2011 - 12:34 PM

Pai eu am procedat in felul urmator: am taiat deriva ca in imagine si am pus pana la urma Putty Tamiya care cand se intareste e ca bolovanu. Acum, am trasat forma si ma apuc de slefuit cu freza pana ajunge la dimensiunile corecte, dupa care slefuiesc cu un smirghel de 600, gravez putin forma unde s-a intins panza tot cu freza (sper sa iasa) si apoi smirghel de 800 sau 1000. Sper sa iasa bine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: post_a60580_coada.jpg

Aceasta postare a fost editata de gabriel chelaru: 13 February 2011 - 12:35 PM


#33 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 14 February 2011 - 08:50 PM

Am refacut deriva, cat de cat, am pus Tamiya Putty, am lasat la intarit, dupa care am slefuit cu freza pana a ajuns la dimensiuni si grosimi, dupa care am slefuit la ud cu 600, 800 si 1000 si am dat iar cu grund vallejo spray - nu mai fac asta in viata mea - dupa care am slefuit iar. Am trasat liniile cu mare greutate si am dat preshadingul. Sper sa se inteleaga ceva din fotografii, facute la lumina de neon - calitatile de fotograf m-au parasit :lol: .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1070313.JPG
  • Imagine atasata: P1070314.JPG
  • Imagine atasata: P1070317.JPG
  • Imagine atasata: P1070319.JPG
  • Imagine atasata: P1070323.JPG
  • Imagine atasata: P1070325.JPG
  • Imagine atasata: P1070328.JPG
  • Imagine atasata: P1070330.JPG


#34 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 14 February 2011 - 08:59 PM

Mie-mi place ceea ce vad. Nu e chiar ceea ce ar fi trebuit sa iasa, insa am convingerea ca si munca de corectare nu se prea justifica raportat la materialul de adaos.
Nu era rau (poate era cel mai simplu) sa fi inlocuit total directia, insa e ok si asa, mai ales daca tu esti multumit de rezultat.
Spor la vopsire !!

#35 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 14 February 2011 - 09:16 PM

Mersi Adi, intr-adevar era mult mai usor sa inlocuiesc "partea vatamata", insa in momentul in care realizezi tu corectura, satisfactia este mai mare....chiar daca nu e un very best of.

Antena de pe deriva ma gandeam sa o pun ceva mai tarziu, ca sa nu risc sa o rup din neatentie.

#36 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 February 2011 - 10:48 AM

Nu e chiar forma corecta, dar merge. Gabi, scoate la imprimata poza de mai sus, la scara, si suprapune macheta peste plan, asa o sa vezi ce mai trebuie facut.

Citeaza

...am pus Tamiya Putty...
:lol: Hmmm, din cite stiu chitul nu prea are rezistenta mecanica, s-ar putea sa te trezesti cu coada in pozitia initiala.

#37 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 February 2011 - 11:34 AM

Salut Gabi. Presupun ca macheta nu o faci pentru un concurs :-) Ti-a iesit bine! Eu zic sa o lasi asa!
Eventual pe viitor sa incerci sa folosesti foi sau fire de stiren si sa completezi zonele "avariate". Lipirea sa o faci cu un adeziv lichid ( eu am Tamiya Extra Thinn cement). Dupa lipire poti chituii cu chit Tamiya (numai daca mai este nevoie!) si slefuii la forma dorita folosind o referinta cum ai primit de la AdiP.

Baga mare in continuare! :lol:

#38 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 15 February 2011 - 12:15 PM

Vezi postareaZ-mare, la 15 Feb 2011, 10:48, a spus:

:lol: Hmmm, din cite stiu chitul nu prea are rezistenta mecanica, s-ar putea sa te trezesti cu coada in pozitia initiala.


Putty-ul asta de la Tamiya l-am testat mai demult facand un cub si am vazut ca se intareste ca ca un bolovan. Eu sper sa nu am probleme cu el mai ales ca l-am bagat la freza si la smirgel si s-a comportat foarte bine. Am mai facut scrath-uri cu el si a mers de minune. Putty-ul de la Vallejo de exemplu, nu are rezistenta mecanica deloc, e doar bun la astupat neregularitati. Asta in scimb e bun si pentru remodeling, sculpting, modifications, repairs, etc. (asta scrie pe cutie). In prospect arata o imagine cu cineva care modela parul la o figurina (feminina :lol: )si o alta in care era modelata bara la o masina. Multumesc de sfat si cred ca pana la urma am sa scot la imprimanta imaginea de la Adi, recunosc ca am trasat cam din ochi :lol: .

tibi, mersi de incurajari si am sa bag la cap sfatul tau :-) .

#39 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 February 2011 - 12:21 PM

Lumineaza-ma ca nu inteleg! de care Putty Tamiya vorbesti?? Da-mi te rog codul!

#40 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 15 February 2011 - 01:13 PM

http://hobbyx.ro/det...?detalii&id=928 87051 - TAMIYA PUTTY QUICK

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi