Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsele

#1 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 February 2011 - 10:58 PM

Incercand sa-mi gasesc vopselele potrivite (RLM-uri) pentru un Bf-109 am dat peste un minunat articol ,despre echivalente RLM si cum se pot obtine ele, semnat Z-Mare scris pe vremuri , pe site-ul machete.ro.Nu are rost sa mai subliniez extraordinara sa utilitate .Dar am realizat ca ceva similar pentru alte aviatii WW2 nu exista.Nu spun ca nu mai trebuie sa cercetam, cautam, intrebam, dar solutiile practice gasite de Alexandru si prietenii sai ne scutesc de multe greseli si timp pierdut.
Vreau sa lansez o provocare, intrebare, rugaminte , si anume: stiind ca exista pe acest forum adevarati cunoscatori ( nu e periuta - lucrarile lor o arata ) ma intreb daca nu s-ar putea face o treaba similara si pentru avatiile Marii Britanii , Americii , Japoniei ,Rusiei ,Frantei ,Italiei ....
Cu stima si respect .

#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 12:06 PM

Dom'ne, pentru japonezi m-am apucat eu sa o fac, culegand referinte de pe unde am putut si incercand sa iau in considerare surse mai serioase si nu orice site gasit.
Am scos intr-un unic exemplar un fel de brosura in care ma limitez sa indic schemele de vopsire posibile (si cunoscute) pentru avioanele marinei, in prima parte, respectiv pentru cele ale armatei in partea a doua.
Faza e ca pana acum nu a fost nimeni interesat de subiect.
In afara de Bill si inca cineva de la Cluj, mai e Bogy usor interesat. In general japonezii fiind din punctul asta de vedere foarte controversati, lumea prefera sa ia de bun ce dau anumite firme dintre care cea mai serioasa este de departe White Ensign Models.
In ceea ce priveste documentarea scriptica, se pare ca japonezilor le-a lipsit rigoarea nemtilor si a englezilor, pe de-o parte iar pe de alta, bariera lingvistica face foarte greu studiul.
Au inceput ceva cei de la Arawasi (revista trimestriala) scoasa de un grec insurat cu o japoneza si locuind in Japonia.
Daca esti intreresat de subiect si vrei sa te apuci de japoneze eu iti trimit pe mail documentul. Ne putem intalni sa iti arat si culorile si eventual sa-ti dau o pagina cu mostre facute de mine.

Eu mi-am facut vopselele din acrilice pe baza de solvent luate de la Mutulica. La vremea respectiva el a facut oferta pentru toata lumea dar putini s-au aratat cu adevarat interesati sau increzatori. Acum nu mai poate aduce vopsele din alea deci pot sa spun ca sunt unic in sensul ca am o cantiate ce-mi va ajunge cu putin noroc pentru toata colectia.

Despre altele nu vorbesc ca nu stiu.

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 25 February 2011 - 02:33 PM

Placerea si bucuria unei intalniri ar fi mare.Din pacate din Alba ajung greu dincolo de munti.Adresa de mail e usim75@yahoo.com.Stiu ca tu, Bill,Cristi Calu , ati facut o groaza de japonezi ,deci expertiza este. Ceva documentatie am ( dar extrem de saraca si evaziva iar in ceea ce priveste vopsirea e ghicitoare curata-in comparatie cu germanii sau americanii ) .De vanatori japonezi o sa ma apuc ( ii am aproape pe toti) olecuta mai tarziu.Demersul meu se referea la un tabel de genul celui facut de Alexandru .
Adica, (dau un exemplu cam aiurea,da-i exemplu)pentru extrados vanatori terestri cea mai buna culoare (in cazul in care nu exista culoare dedicata-si daca exista,e buna ? ) este Gunze XXX sau n picaturi din...+ n picaturi din.....
Sau,schema de vopsire vanatori navali este :culoarea...de la...+culoarea...de la...+culoarea...de la.....
Stiu ca unele marci ( Gunze,White Ensign,Model Master) au culori dedicate,dar nu stiu cat de corecte sunt.
Si in aceeasi situatie sunt si alte forte aeriene....

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 February 2011 - 09:57 PM

OK, caut materialul si ti-l trimit.
Cat despre producatori, cu Gunze nu am lucrat dar am auzit numai cuvinte de lauda. Planuiesc sa-mi iau culoarea de interior de la Nakajima de la ei.
WEM sunt sigur pe subiect (avand in vedere ghicitoarea de care ziceai).
Pot sa-ti dau echivalente Humbrol pentru cele de la armata.

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 25 February 2011 - 10:53 PM

Multumesc mult pentru material si echivalente ( necesare ca apa ).Astept parerea ta despre Gunze.WEM o sa iau daca nu-mi iasa amestecurile de Humbrol(le am aproape pe toate) . Ce spui de Model Master si Agama ?

#6 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 26 February 2011 - 09:59 AM

Salut

Informatii despre culorile japoneze m-ar interesa si pe mine. Am in lista de asteptare un A6M 5c, un JW1 si un N1K1 Ja, plus planuri sa mai iau un Ki 43 si un Ki 44, plus ceva bomnardieri si torpilori de portavion (mai devreme sau mai tarziu, functie de finantele disponibile) si mi-ar place sa nu le fac de mantuiala.
Cu stima.

#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 27 February 2011 - 07:24 PM

Salve tuturor,

M-ar interesa si pe mine culorile pentru avioanele japoneze. Am un Ki 60, Ki 79 A (RS Models) si un Mitsubishi A6M5c Zero Fighter (Academy) care asteapta cuminti, in cutiutele lor, sfarsitul documentarii si al achizitionarii tuturor culorilor. Majoritatea vopselurilor sunt luate sunt de la Agama (dl Pavel) si astept si niste Gunze (de la Xaba)
Daca tot se mareste grupuletul celor interesati, ar putea Wurger, in masura timpului, sa ne faca fericiti pe toti cu un articolas mai detaliat?

#8 Useril este offline   KAF2002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 22-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2011 - 12:03 PM

Salut,
pentru a nu mai deschide un nou topic, mi-am permis sa postez aici o intrebare referitoare la noile vopsele Italeri, care se pare ca au aparut deja. Sunt acrylice, la cantitate de 20 ml, au si diluanti la 60 ml. Le-a folosit cineva pana acum sau stie cineva la ce pret si de unde le putem lua ?
http://www.italeri.c...aspx?NEWS=00072

#9 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 June 2011 - 05:04 PM

Eu am avut cele din mai vechi, in sticluta de 14 mm, seria 4XXX. Destul de bune, dar nu de calitatea celor de la Tamiya sau Gunze, dar mai bune decit Vallejo.
Astea noi, sunt prea de curind aparute ca sa le aiba cineva. S-ar putea sa fie tot cele vechi, reimbuteliate. Zic si eu. Vad ca nu au nici un cod, deci nu prea sunt multe de spus. Daca accentul este pus pe o mare atenţie pentru mediul de lucru: inodor şi non toxic. sa nu fie precum SuperEnalell de la HUmbrol, care aveau doar aceasta caliatate! (Intre timp Humbrol a renuntat la ele!)

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 February 2012 - 03:01 PM

Salutare la toata lumea ! Nu am vrut sa incep un topic nou,m-am gindit cumva ca subiectul se potriveste si aici. A incercat cineva RLM-urile de la JPS? Din mostrele de culoare prezentate de un modelist din Australia (il gasiti la www.petersplanes.com) pe site-ul sau,par foarte aproape de culoarea de referinta FS. Am vizitat site-ul neamtului (www.jpsmodell.de) dar nu am reusit deloc sa-mi dau seama cum se pot comanda efectiv si cit ar costa.Poate ca nu ma pricep eu suficient,sau mi-a scapat ceva.Poate colegii mai priceputi (si evident interesati de aceste vopsele) sa studieze problema,si sa ne impartaseasca si noua cele constatate.
PS.Scuze de lipsa diacriticelor,dar pe computerul de la care scriu acum nu am posibilitatea de-a le utiliza.
Noroc si spor la modelit !
Sorin.

#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 June 2013 - 07:24 AM

Intre timp m-am documentat eu si-am aflat de pe un forum german ca neamtul de la JPS este "out of bussines" din 2008, parca. Deci, adio vopsele. S-a mai dus o sursa de vopsele corecte. Criza afecteaza pe toata lumea, nu?

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 June 2013 - 08:42 AM

O īntrebare pentru colegii din Iași : există īn Iași vre-un magazin gen Fondul Plastic? O să am un drum īn Iași īn weekend-ul acesta, și-aș vrea să fac niște cumpărături...Asemenea, domnul Pavel are cumva și-un magazin fizic, sau numai cel on-line (Parc Models)? O să ajung īn Iași duminică și plec luni...Poate am timp să iau cīte ceva. Mulțumesc anticipat!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi