Forum Machete,Modelism,Hobby: San Giovanni Battista - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

San Giovanni Battista jurnal de constructie

#21 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 01 April 2011 - 04:51 PM

In primul rand multumesc pentru raspunsuri, de ce sa nu recunosc, imi face placere sa vad ca munca mea e pe placul altor oameni interesati de domeniu. In lumea reala inca nu am reusit sa gasesc prieteni care sa-mi impartaseasca pasiunea de aceea si pun aici rezultatul mesterelii, ca sa vad parerea altor modelisti.

@traian O sa incerc sa ascut panza mai bine si pe un lemn mai uscat. Freza propriu-zisa nu am dar pot improviza ceva din minibormasina, un fel de stand vertical. O sa vad cand o sa am nevoie de multe ornamente.

@mioriticul Multumesc! Daca folosesti doar piesele din revista, fara modificari deranjul ar trebui sa fie minim. Gandeste-te ca eu tai lemn cu circularul pe covorul din sufragerie. Adica exagerez. Are si doamna inimii mele dreptate. Atasez o imagine cu "atelierul" meu dupa realizarea barcutei:

Imagine atasata: 9.jpg

@crios Stiu ca nu arata asa, probabil nici nu o sa-l folosesc pana la urma, a fost mai mult un experiment sa vad ce pot face. Nu e facut dupa planuri e facut dupa cel de aici: http://modelshipworld.com/phpBB2/viewtopic...;&start=320 si un pic de aici: http://nautarch.tamu...s2/capstan2.jpg
Probabil o sa-l fac asemanator cu cel din planuri. Oricum cel livrat de revista nu e cel mai bun exemplu:

Imagine atasata: 9_8.JPG

Si am terminat barcuta si am montat si puntea de la nr 9:

Imagine atasata: 9_6.jpgImagine atasata: 9_7.jpg

#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 April 2011 - 06:52 PM

Vezi postareaminime, la 1 Apr 2011, 17:51, a spus:

@crios Stiu ca nu arata asa, probabil nici nu o sa-l folosesc pana la urma, ....Oricum cel livrat de revista nu e cel mai bun exemplu:


E, Bigule, atunci o sa fie interesant cand o sa ajungem la cabestan. :shifty:

Oricum ar fi, ai respectul meu pentru munca depusa.
Iar in ceea ce priveste covorul, sotia mea, cu ani in urma a admirat lucrari ale lui Romeu, Goga, Costiniuc ... si de atunci ... . In ultima perioada si-a cumparat un portavion, o corabie si mai nou are grija ca saptamana de saptamana sa nu-mi mai lipseasac Mari corabii. Ba chiar am norma desi nu pot spune ca nu-mi place sa profit de asta. Mai mult decat atat, nici macar nu-mi mai da voie sa vand nave ajungand la concluzia (justa) ca dupa atatia ani ea nu mai are nici o nava in casa. In realitate mai are patru doar ca in acceptiunea ei o nava adevarata nu este plastic sau carton.

Bafta!

#23 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 01 April 2011 - 10:26 PM

Vezi postareaminime, la 1 Apr 2011, 16:51, a spus:

..Gandeste-te ca eu tai lemn cu circularul pe covorul din sufragerie. ....


Nu faci te rog o poza la circular ? Banuiesc ca este scula aia ce se vede in partea de jos a pozei, pe covor.

#24 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 02 April 2011 - 09:57 AM

Citeaza

Nu faci te rog o poza la circular ?


Sigur. Desi pare improvizat e facut "din fabrica" in configuratia actuala, inclusiv bormasina. Face galagie ca la balamuc si nu e foarte precis, in special masa nu e la 90 de grade fata de lama, ii lipseste si ghidajul. I-ar fi buna si o lama cu vidia, inca nu l-am desfacut sa vad daca se potrivesc cele de la proxxon (din ochi axul pare de 10mm). Da' imi fac treaba cu el, am reusit fara probleme sa fac file de 1mm x 2,5mm pe 60 cm.

L-am gasit sambata in targul de vechituri din valea cascadelor. Acolo am mai gasit si burghie de la 0.2 la 0.8 (din 0.05 in 0.05) cu un leu bucata. Inca mai caut tabla de alama, o sa merg in spate la obor, parca acolo aveau mai multe materiale brute.

Imagine atasata: 9_9.jpg

#25 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 02 April 2011 - 05:56 PM

Poti aplica peste masa existenta o alta masa ceva mai lunga, ca sa -ti sprijini mai bine pe ea elementele pe care le tai.Degetele tale vor fi mai in siguranta si daca montezi deasupra panzei o aparatoare. O fapta buna ar fi si sa renunti la lemnul ala de fag, nu e chiar ce trebuie.Incearca sa gasesti ceva fructiferi( prun, visin...) Succesuri...

#26 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 02 April 2011 - 07:01 PM

Vezi postareaminime, la 2 Apr 2011, 09:57, a spus:

Sigur. Desi pare improvizat e facut "din fabrica" ...

Multumesc.
Foarte interesanta ideea. Am asa caut si eu sa vad daca gasesc ceva asemanator sau ceva din ce sa-mi confectionez unul.

#27 Useril este offline   paumar 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 31-March 11

Postat 03 April 2011 - 10:36 PM

Cumpar nr 4 al revistei.
Platesc contravaloarea si ofer o sticla de vin celui care ma ajuta
mersi,

#28 Useril este offline   repede 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 10-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2011 - 02:35 PM

Foarte interesanta scula. Poti dezvolta? Ce fabrica a facut-o, se gaseste dee cumparat?

#29 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 04 April 2011 - 06:31 PM

Se poate fabrica una poate chiar mai performanta si in orice caz mult mai silentioasa cu un electromotor de masina de spalat sau chiar de la un storcator de masina de spalat din cele vechi. Efortul financiar e minim dar e nevoie de oarece indemanare si un minim de scule

#30 Useril este offline   paumar 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 31-March 11

Postat 04 April 2011 - 09:48 PM

Mai am nevoie doar de nr 1, ma ajuta cineva?

#31 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 05 April 2011 - 02:28 PM

Aparat de impletit franghii improvizat din cateva roti dintate de plastic si un motoras electric:

Imagine atasata: 10_1.jpg

Cea din imagine e pentru ancora si e facuta din 45 de fire de papiota de bumbac. Luceste asa de la blitz, in realitate e destul de mata si culoarea canepei.

Aceasta postare a fost editata de minime: 05 April 2011 - 02:52 PM


#32 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 05 April 2011 - 05:54 PM

Felicitari... excelent rope-walk-ul asta... si foarte simplu fata de altele vazute pe net.

Neaparat trebuie sa fac si eu unul.

#33 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 07 April 2011 - 01:17 PM

@goby71 O sa mai bricolez circularul in timp, deocamdata nu e o prioritate, trebuie sa ma mut in curand, dupaia cred ca o sa-mi amenajez un coltisor al meu, dedicat hobby-urilor. Multumesc de sugestia cu lemnul de pomi fructiferi, de genul asta de critici constructive am nevoie.

@florin71_skoda Am vazut la colegii rusi o varianta uimitoare prin simplitate: http://modeli3d.ru/forum/40-122-324 Asa cum zicea si traian e facut dint-un motor de masina de spalat (daca nu ai sigur gasesti in targurile de vechituri). Placa aia perforata am vazut-o ieri in Baumax la 10 lei, raionul suruburi/coltare, banuiesc ca orice magazin de bricolaj are. Mai dificil e de fabricat bucsa montata pe ax pe care se fixeaza panza. Daca nu stii vre-un strungar am vazut pe okazii un nene care isi ofera serviciile, cauta "strung". Nu stiu pret sau seriozitate, ca nu a mai fost nevoie sa apelez la el (cand o sa imi fac strungul o sa-l sun). Panze se gasesc la proxxon, 30-70 ron bucata. Partea misto e ca rusul si-a facut si freza la capatul celalalt al axului.

@Mioriticul Multumesc. Probabil o sa fie util cand ajungem la parame, peste un an.

Si inapoi la tema principala a threadului:

Cu parere de rau o sa renunt la cumpararea revistei. Tot respectul pentru DeAgostini ca au popularizat modelismul (si hobby-urile in general, in aceasta lume obsedata de bani si fitze). Dar eu nu sunt o fire rabdatoare, adica pot pili 2-3 zile la o piesa de cativa centimetri dar nu pot astepta 4 luni ca sa primesc piesele ce pot fi asamblate intr-un weekend. Daca era a zecea corabie pe care o fac nu cred ca era o problema, da asa e peste puterile mele.

Asa ca am luat pozele pieselor de la rusi si am inceput sa le fac singur la traforaj. Mai jos vedeti rezultatul a 2 ore de munca (fata de o luna asteptare pana la numarul 14):
Imagine atasata: 10_3.jpgImagine atasata: 10_4.jpg

Singurul regret al acestui lucru e ca o voi lua inainte cu constructia si nu va mai fi efectul ala de munca in echipa care il implica un proiect comun.

Aceasta postare a fost editata de minime: 07 April 2011 - 01:18 PM


#34 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 April 2011 - 07:54 PM

Vezi postareaminime, la 7 Apr 2011, 14:17, a spus:

Singurul regret al acestui lucru e ca o voi lua inainte cu constructia si nu va mai fi efectul ala de munca in echipa care il implica un proiect comun.


Da-i bataie, man! Te prindem noi din urma. :hi:

Bafta!

#35 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2011 - 08:28 PM

minime, cel mai important este sa nu-ti pierzi interesul. asa cum spunea traian, din cauza faptului ca nu exista niste planuri, fiecare o sa faca mai mult sau mai putin cum trebuie, va asculta mai mult sau mai putin de sfaturile celor care se mai pricep. asa ca nu-ti bate capul foarte tare cu ce spune unul si altul. important este sa-ti placa tie ce iese, pt ca nu te vei duce cu ea la expozitie. doar daca nu organizeaza crios (asa cum a promis) una la toamna. :D

#36 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 April 2011 - 08:49 PM

Vezi postareaKIT, la 7 Apr 2011, 21:28, a spus:

doar daca nu organizeaza crios (asa cum a promis) una la toamna. :D


ar fi o treaba cu o expozitie cu vreo 2000 de barci cel putin teoretic - la fel :hi: :-D
cre' ca ar fi locul de un fel de premiera la scara mare....
eu m-as baga :-P

#37 Useril este offline   florin71_skoda 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 07 April 2011 - 10:44 PM

Vezi postareaminime, la 7 Apr 2011, 13:17, a spus:

@florin71_skoda Am vazut la colegii rusi o varianta uimitoare prin simplitate:


Multumesc pentru link.
Am un fierastrau circular manual pe care ma tot gindeam cum sa-l modific. Insa are pinza cam groasa. Este unul de genul asta: Imagine atasata: fierastru_circular_manual.jpg
Mai ramine problema: nevasta. Cred ca o sa ma scoata in strada cind o sa ma apuc de taiat.

Vezi postareaminime, la 7 Apr 2011, 13:17, a spus:

... Cu parere de rau o sa renunt la cumpararea revistei. ...

Sper ca o sa postezi in continuare poze cu etapele. In rest, mult succes.

#38 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 08 April 2011 - 02:07 PM

Echivalentul numarului 20, deocamdata doar dry-fit, ca sa vad daca am nimerit scala la toate piesele si daca se imbina toate cum trebuie:

Imagine atasata: 20_1.jpgImagine atasata: 20_2.jpg

#39 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 08 April 2011 - 02:20 PM

Salut Minime, ce pot sa spun??? Esti MARE, FELICITARI

#40 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 08 April 2011 - 04:58 PM

Vezi postareaflorin71_skoda, la 7 Apr 2011, 23:44, a spus:

Am un fierastrau circular manual pe care ma tot gindeam cum sa-l modific. Insa are pinza cam groasa.


Se poate face un suport care sa iti permita sa il fixezi cu talpa in sus. Panza se poate schimba in limitele pe care le permite diametrul axului. Daca gaura de la panza pe care vrei sa o schimbi e mai mare, diferenta se poate compensa cu o saiba la cote. Ramane doar problema cu zgomotul

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi