Forum Machete,Modelism,Hobby: Cuirasatul Bismarck - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 90 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck

#61 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 10 April 2011 - 09:43 PM

Daca nu le-ai lipit prin sudura cu argon ( :diablo: ), atunci cu lama subtire o sa poti sa le desfaci usor. Citeste textul de sub poze, aflat in manualul de asamblare.

#62 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 April 2011 - 12:31 PM

Asa arata dupa nr. 4.

Imagine atasata: Dupa_nr.4.JPG

Grinzile sunt montate provizoriu pe coaste cu cleme elastice. Cei doi stingheri drepti sunt lipiti pe pozitiile lor pe toate grinzile.
Pana acum kitul se lucreaza excelent. Este o adevarata placere.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 16 April 2011 - 12:51 PM


#63 Useril este offline   wyruss 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Location:Constanta

Postat 17 April 2011 - 09:19 AM

Salut la toata lumea pana acum vad ca arata bine si bag de seama ca nu a intampinat nimeni greutati prea mari. Sa speram ca va merge asa pana la sfarsit.

VANT DIN PUPA BAIETI

:diablo:

#64 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 23 April 2011 - 08:41 AM

Mi-am facut nitel timp si pentru Bismarck, dragutul de el.
Asa arata dupa nr. 5.

Imagine atasata: Dupa_nr.5.1.JPG Imagine atasata: Dupa_nr.5.2.JPG

Nimic important de semnalat.

#65 Useril este offline   olimpiu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 08-February 11

Postat 23 April 2011 - 07:06 PM

Buna seara.

Nu cred ca vor fi probleme...doar poarta sigla "AMATI"...am avut o frica ca poate placajul e mai subtire sau mai gros ca in editia de toamna...dar nu au fost probleme.

Cu respect,
Olimpiu

#66 Useril este offline   heltauer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Heltau

Postat 25 April 2011 - 08:59 PM

Am asamblat si eu toate piesele pana la nr. 5 si am constatat ca in partea din mijloc kit-ul este usor concav (partea din spate, respectiv din fata sunt mai sus decat mijlocul cu aprox. 1mm). Chila este dreapta (sau cel putin eu asa o vad). Vreau sa va intreb daca acea concavitate este normala sau trebuie sa prelucrez piesele pana ajunge toata "puntea" perfect plana.
Multumesc anticipat pentru raspuns si intelegere.
P.S. Din pacate nu am o camera foto pentru a putea exemplifica.


OK, tocmai am gasit raspunsul si se pare ca asa este corect (cel putin la kit-ul care se vinde in UK :clapping: ). Pentru cei interesati iata si link-ul aici (in partea din stanga apasati pe "deck").

Aceasta postare a fost editata de heltauer: 25 April 2011 - 08:58 PM


#67 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 26 April 2011 - 06:12 AM

E normala. Inseamna ca acest kit chiar e bine facut :) Spor sa aveti.

#68 Useril este offline   tealc 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 27 April 2011 - 01:39 PM

Salutare , ma alatur si eu voua!
Am inceput si eu constructia la Cuirasat , observ ca suntem mai putin activi pe forum decat cei care construiesc Galionul ... sper cu timpul sa ne strangem mai multi pe acest topic.O sa revin cu poze cu etapele constructiei.
Cumpar si galionul insa cuirasatul mi-se pare mult mai bine "lucrat" si mai de calitate.
Ce scule ati folosit pana in acesta faza pentru a construi Bismarck-ul? Eu am folosit o pila (imprumutata de la galion :clapping: ) si carlige pentru a tine fixe in timpul lipiri piesele.

Aceasta postare a fost editata de tealc: 27 April 2011 - 01:43 PM


#69 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 27 April 2011 - 02:43 PM

asta inseamna ca treaba merge bine :clapping: plus unii asteapta cateva nr pana sa inceapa

eu as vrea sa il fac RC... mai are cineva asemenea idei???

#70 Useril este offline   heltauer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Heltau

Postat 27 April 2011 - 04:09 PM

Vezi postareaNightAngel, la 27 Apr 2011, 15:43, a spus:

eu as vrea sa il fac RC... mai are cineva asemenea idei???


+ 1 :clapping:

#71 Useril este offline   jdgaby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 27 April 2011 - 06:58 PM

salutare la toti in primul rand vreau sa va spun k m-am hotarat sa fac si eu bismarck-ul dar am o problema nu gasesc de cumparat numarul 1 in rest le am pe toate si as avea o rugaminte cine are numarul 1 si nu l-a asamblat inca , daca poate sa imi faca schita sau mai bine zis copia pe hartie a partilor componente pentru a le taia la traforaj sau daca are cineva de vanzare numarul 1 anuntati-ma va rog ....va multumesc si astept raspunsurile voastre

#72 Useril este offline   Korbu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 27 April 2011 - 07:05 PM

Vezi postareaNightAngel, la 27 Apr 2011, 15:43, a spus:

asta inseamna ca treaba merge bine :clapping: plus unii asteapta cateva nr pana sa inceapa

eu as vrea sa il fac RC... mai are cineva asemenea idei???

+1

Vezi postareajdgaby, la 27 Apr 2011, 19:58, a spus:

salutare la toti in primul rand vreau sa va spun k m-am hotarat sa fac si eu bismarck-ul dar am o problema nu gasesc de cumparat numarul 1 in rest le am pe toate si as avea o rugaminte cine are numarul 1 si nu l-a asamblat inca , daca poate sa imi faca schita sau mai bine zis copia pe hartie a partilor componente pentru a le taia la traforaj sau daca are cineva de vanzare numarul 1 anuntati-ma va rog ....va multumesc si astept raspunsurile voastre


Am schitat eu primele doua numere pe o coala A3 , trebuie doar sa o scanez si sa ti-o trimit. Sa imi spui daca te intereseaza. Bafta.

#73 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 April 2011 - 07:57 PM

Vezi postareatealc, la 27 Apr 2011, 14:39, a spus:

Ce scule ati folosit pana in acesta faza pentru a construi Bismarck-ul? Eu am folosit o pila (imprumutata de la galion :clapping: ) si carlige pentru a tine fixe in

Salutare!
Cu siguranta sunt mai multi cei ce lucreaza la cuirasat dar neavand probleme de nici un fel, nici discutii nu prea sunt. Vor fi in viitor.
Pana atunci, o parte dintre carligele mele arata asa:
Imagine postata

Bafta!

#74 Useril este offline   zagreus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 27 April 2011 - 10:29 PM

Sunt incepator , nu am mai facut pana acum un aeromode, navomodel sau ceva de genu acesta, am inceput direct cu BISMARK , am asamblat toate cele 5 numere dar am o singura problema : eu sunt din bacau si mi-am cumparat cam tot de ce e nevoie (citind forumul am facut o lista):clesti mari + mici, menghine,pile,smilgher ,dar nu gasesc adeziv corespunzator prin magazinele din BACAU, am cautat Moment wood expert sau Bison SUPER WOOD D3 dar aici parca nu exista , deocamdata am folosit adezivul primit odata cu revista , CE AS PUTEA FACE.

#75 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2011 - 10:44 PM

Imposibil sa nu gasesti la Dedeman, dar cred ca mai sunt magazine de bricolaj in Bacau. Daca totusi nu gasesti, discutam pe PM.

Aceasta postare a fost editata de eddie: 27 April 2011 - 10:47 PM


#76 Useril este offline   zagreus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 28 April 2011 - 08:04 AM

Am cautat in aproape toate magazinele de specialitate , chiar ieri am fost in Baumax si a zis unul de pe acolo : nici nu crede ca exista ceva pt lemn de la BISON .
Singurul loc in care nu am fost e Praktiker ( care e undeva la iesire din oras) , am considerat ca e bun si lipiciul primit de la Revista si am facut cu el, voi posta si eu cat mai curand niste poze.

#77 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 April 2011 - 09:56 AM

imposibil sa nu gasesti aracet pentru parchet Moment Express. intri in primul magazin ce vinde parchet si gasesti acolo fara probleme. nu gasesti nici acolo te duci la Real, Cora, Carrefour, Kaufland (nu sunt sigur) etc. si rezolvi problema. nu vrei aracet, gasesti adeziv special pentru lemn de la Bison, care se gasesti intr-un recipient galben.

#78 Useril este offline   Poseidon 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 28-April 11
  • Location:Constanta

Postat 28 April 2011 - 10:08 AM

Salutare tuturor
Ma alatur si eu la constructie (eu il fac radiocamandat daca am inteles bine sar putea sa putem achizitiona de la ei kitul) in privinta constructiei sper sa nu intampinam prea multe probleme fatza de vecinii nostri de peste hotare care lau si terminat problema principala am vazut ca ar fii la vopsire :drinks: la care sper sa nu dau gres cand voi ajunge la momentul respectiv. Dar uite ca nici nu am primit inca nici un sfert din publicatii si eu ma gandesc la vopsit
Spor la treaba si vant in pupa

#79 Useril este offline   jdgaby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 27-April 11

Postat 28 April 2011 - 01:39 PM

Vezi postareaKorbu, la 27 Apr 2011, 20:05, a spus:

+1
Am schitat eu primele doua numere pe o coala A3 , trebuie doar sa o scanez si sa ti-o trimit. Sa imi spui daca te intereseaza. Bafta.


normal k ma intereseaza mersi si inca ceva ti-am mai lasat un raspuns pe un forum legat tot de schita ........ms mult si astept schita pe jdgaby@hotmail.com

#80 Useril este offline   Korbu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 27-March 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 28 April 2011 - 03:21 PM

Vezi postareajdgaby, la 28 Apr 2011, 14:39, a spus:

normal k ma intereseaza mersi si inca ceva ti-am mai lasat un raspuns pe un forum legat tot de schita ........ms mult si astept schita pe jdgaby@hotmail.com

O sa o scanez cat de repede pot si ti-o trimit ;)

Arata acest topic


  • 90 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi