Forum Machete,Modelism,Hobby: Bismarck-ul intarziat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bismarck-ul intarziat Kitul Bismarck 1:200 de la Hachette Amati

#1 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 29 April 2022 - 04:20 PM

Salutari tuturor

Cand am terminat SIB-ul acum aproximativ a o luna, am zis ca urmatorul proiect o sa il incep prin toamna, datorita unor probleme personale. Dar pur si simplu nu am avut stare, si avand cateva ore libere in perioada asta, am zis sa trec la treaba. Proiectul nu este o noutate, e vorba de cuirasatul Bismarck in varianta pulicata de Hachette acum aproximativ 10 ani. Nu am cumparat revistele la vremea aceea, dar am gasit pe cineva care cumparase colectia si nu a mai avut timp / chef sa construiasca modelul,si am achizionat tot pachetul de la el. La prima vedere totul pare in regula, daca voi da peste piese lipsa sau deteriorate, o sa vad cum rezolv la momentul respectiv.

Scurt disclaimer: stiu ca exista un topic dedicat constructiei cuirasatului, dar cum acolo lumea a cam ajuns la final cu lucrul, am zis ca e cam aiurea sa pun poze cu inceputul constructiei la pagina 90+, nu o sa fac decat sa ii incurc pe cei care, poate, mai cauta inca informatii utile pe acolo. Acesta e motivul pentru care am deschis un topic separat.

Acestea fiind zise, sa trecem la treaba:

1) inceputul
Imagine atasata: bis1.jpg

2) si creste
Imagine atasata: bis2.jpg


3) si mai creste un pic
Imagine atasata: bis3.jpg


4) si mai departe
Imagine atasata: bis4.jpg


5) continua lucrul la osatura
Imagine atasata: bis5.jpg


6) aproape de lungimea completa
Imagine atasata: bis6.jpg


7) o verificare a alinieri coastelor.... pare in regula
Imagine atasata: bis7.jpg


8) strucura vasului e practic gata
Imagine atasata: bis8.jpg


9) si acesta e stadiul curent dupa 3 zile (nopti) de lucru
Imagine atasata: bis9.jpg

Ce pot zice deocamdata e ca sunt foarte multumit de cum se lucreaza kitul. Am fost unul dintre cei norocosi cu SIB-ul, nu am avut piese deteriorate sau rupte, dar piesele de la Bismarck se imbina mult mai precis, lufturile sunt aproape inexistente, instructiunile sunt foarte precise, pana acum nu prea am motive de ingrijorare. Oricum, daca vi se pare ca gresesc pe undeva, va rog sa imi semnalati.

#2 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 29 April 2022 - 05:15 PM

Salut.
Eu sunt patit asa ca e bine sa spun. Chila trebuie sa fie orizontala. Permanent sa verifici cum se aseaza pe masa (sa nu se ridice zona centrala in urma lipirii filelor).
Eu am patit, am dat jos filele (noroc ca aveam doar primul strat), apoi am udat scheletul si l-am fixat cu holzsuruburi de o blana de lemn geluita. A stat asa cam 4 luni pana s-a indreptat.
Sa ai spor!

#3 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 29 April 2022 - 05:36 PM

Salut Kromag,

Multumesc pentru pont, o sa fiu atent. Curios, nu ma asteptam sa lucreze scheletul si in plan transversal, ma asteptam poate la ceva probleme in plan longitudinal, de aceea am si bordat dupa intructiuni: cateva file pe o babord, cateva pe tribor si tot asa. Deocamdat nu am remarcat nici o torsonare a chilei sau a vreunei alte parti a scheletului.

Oricum, pentru o mao mare rigiditate a scheletului, am furat un truc de pe net: la mai toate grinzile (sincer nu inteleg de ce la faza asta nu se recomanda pur si simplu lipirea lor, dar na, asa scrie la care asa fac) am lipit in cate niste bucatele de lemn, astfel incat capatul fiecarei grinde "imbraca" captele costei pe care sta. Combinat cu stingherii deja lipti, structura e destul de rigida. Pot ridica fara probleme vasul tinand de stingheri.

Cam asta vreau sa spun (am incercuit cu rosu cateva exemple):
Imagine atasata: bis6-1.jpg

#4 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 29 April 2022 - 07:17 PM

Nu e vorba de torsionare transversala.
Imagine atasata: bismarck.png

Dupa ce am filat bordurile (pe repede inainte) am intors coca cu fundul in sus! Ca merge mai repede filarea pe coca (am zis eu!).
Presand la lipire, am anulat selatura puntii. L-am tinut invers cam mult (vreo luna).
Cand l-am intors normal, am constatat ca "fundul" Bismarck-ului s-a incovoiat (linia rosie din figura).
Despre asta am tinut sa atentionez.
Spor.

#5 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 30 April 2022 - 10:41 AM

Am inteles acum. E logic ce zici. Multumesc pentru sfat, chiar la etapa asta sunt, o sa fiu atent.

#6 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 02 May 2022 - 03:00 PM

In weekend nu am apucat sa fac mare lucru, am reusit totusi sa mai adaug ceva sipci la bordaj. Cam asa arata acum:
Imagine atasata: bis10.jpg


Vizionind un set de filme pe subiect de pe youtube, (multumesc @Mioriticul) am realizat ca Amati a lansat anul trecut kitt-ul de Bismarck pe piata la liber (adica fara reviste si alte minuni):
https://www.nextmode...boat-amati.html - 440Eur. In mare pare cam acelasi kit, singura diferenta notabila remarcata pana acum e ca au adaugat niste PE-uri in zona teugii si a cazarmilor de la pupa. Nu mai stiu cat a costat in Romania la vremea respectiva toata colectia, eu am luat-o SH cu 1000 de RON, deci clar mai ieftin. Dar daca mai sunt fani Bismarck care au ratat revista, iata, mai au o sansa.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 02 May 2022 - 03:08 PM


#7 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 03 May 2022 - 03:42 PM

Mihai, dă-i bătaie. Voi urmări cu interes acest post.

#8 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 03 May 2022 - 07:07 PM

Merge bine! Sa ai spor in continuare!

#9 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 06 May 2022 - 09:52 PM

Domnilor, multumesc pentru interes. Nu vreau sa va plictisesc cu poze de la fiecare sipca, dar ca sa nu credeti ca se someaza pe santier, cam asta e stadiul curent:
Imagine atasata: bis1.jpg

Dupa cum se vede, primul strat al bordajului e aproape gata. Cutia de carton e pusa sub vas ca urmare a sfatului lui Kromag (evit astfel sa sprijin vazul in extremitatile pupa - prora si sa risc curbarea chilei spre exterior). Ca o paranteza, cutia respectiva e si trusa mea de modelism, mai toate sculele mele dedicate modelismului incap acolo, daca nun punem la socoteala smilgher, lacuri, adezivi si vreo 3 chestii electrice.
Si o vedere din prora, unde sunt aproape gata:
Imagine atasata: bis2.jpg


Tot aici am alterat putin schema de bordare propusa de producator, alegand una in care sipcile nu mai sunt asa torsionate. Chiar daca ce propune Hachette / Amati arata mai bine, dat fiind ca peste oricum mai vine un rand de file si apoi grund si vopsea, am ales varianta care mi s-a parut mai convenabila.
Imagine atasata: bis3.jpg

Nu va speriati de spatiile vizibile, mai lipsesc o stinghie si vreo doi clini.

Si de final, tot ca urmare a sfatului lui Kromag, un test pentru a verifica cat de dreapata a ramas chila:
Imagine atasata: bis4.jpg

Tinicheaua aia de deasupra e de fapt o balama de 90 de cm, am verificat-o intai pe bancul de lucru, pare drapta, si dupa cum se aseaza pe chila, si chila pare dreapta.

Cam atat pana acum. Un weekend placut va doresc.

#10 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 11 May 2022 - 11:17 AM

Avand liber luni, am finaizat bordarea. Ce a iesit se vede mai jos:
Imagine atasata: bis11.jpg Imagine atasata: bis12.jpg Imagine atasata: bis14.jpg

Imagine atasata: bis13.jpg Imagine atasata: bis15.jpg



Am facut o proba si cu piesa de rasina, vine bine. Am slefuit doar un pic chila pentru ca urmatorul strat de bordaj sa vina la nivel cu piesa (Aici ar fi o mica discutie, am vazut ca in instructiuni al doilea bordaj se prelungeste cu o fila peste piesa de rasina. Problema e ca 2 - 3 pasi mai incolo, in imaginile din instructiuni, fila nu mai apare. Consultand cu atentie topicul de Bismark si alte realizari similare, am decis ca eu nu o sa pun fila peste piesa de rasina. Asadar am selfuit putin chila sa ramana cam 0.5 mm sub nivelul pisesei de rasina, astfel ca al doilea rand de bordaj sa vian perfect aliniat cu chila.)
Imagine atasata: bis16.jpg

Cu sageata rosie, am marcat locul unde am facut o mica nefacuta: m-am apucat sa rotunjesc chila, din prea mult entuziasm. Ca sa corectez, o sa lipes acolo un rest de stinghie, si il slefuiesc sa revina iar la forma mai patratoasa, similar cu piesa de rasina. Eventuala rotunjire o sa o fac dupa al doilea rand de bordaj.

Aseara am facut si operatia de pansare. Din pacate, bandajul pe care l-am luat din farmacie are o textura cam ciudata, si e un pic mai gros, dar s-a impregant foarte bine cu aracet si a aderat perfect la lemn. (Acest pas este recomandat de producatorul kitului pentru rigidizarea bordurilor in vederea procesului de slefuire. Personal nu mi s-a parut necesar, dar vazand ca mai toti constructorii de Bismarck de pe forum au facut acest pas, am mers pe principiul "ce face omul face si maimuta" si am prestat si eu. )
Imagine atasata: bis17.jpg


Acum am inceput lucrul la punti, inca nu am facut poze ca nu prea e nimic interesant de aratat, cand termin cu momntatul si aliniatul revin cu imagini. Tot dupa ce lipesc puntile o sa slefuiesc mai hotarat coca, poate si un pic de chit pentru lemn pe unde o sa fie nevoie, pentru a avea o suprafata cat mai neteda in vederea urmatorului strat de bordaj.

Pana data viitoare, toate cele bune.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 11 May 2022 - 11:18 AM


#11 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 13 May 2022 - 12:51 PM

Am reusit sa termin si puntiile. Foarte complicat nu a fost, a trebuit doar multa tentie pentru a alinia puntile cat de bine se poate. In final a iesit ca in poza de mai jos (cu cerculetele rosii am marcat zonele unde puntile nu s-au aliniat perfect, avand o abatere cam de 0.5 mm in ambele parti).

Imagine atasata: bis18.jpg


Si cateva poze din timpul lucrului la poze:

Am strans sipcile puntilor cat de bine am putut, si am folosit niste menghine mobile ca sa le tin stranse, dar aparent tot nu a fost destul. Cum am zis, tot am avut in total cam 1mm in plus fata de puntile pupa si prora compuse doar din cate doua bucati de placaj.
Imagine atasata: bis19.jpg


Cele 2 semipunti pupa erau usor curbate, asa ca le-am tinut cu carlige de structura puntii. Dupa aproximativ o ora, eliberate din stransoare, erau aproape perfect drepte.
Imagine atasata: bis20.jpg


Si o poza cu montarea puntii prora. Am folosit doua menghine mai mari si doua capete de lemn ramase de la vitrina Sfantului pentru a forta puntile sa urmeze curbira osaturii si sa se lipeasca de fiecare traversa. A iesit foarte bine zic eu.
Imagine atasata: bis21.jpg


Mai am sa pun cateva randuri de sipci in zona de sub punti, apoi o sa fixez puntile definitv si o sa trec la slefuire. Dar cum maine e ziua lui fiu-meu, probabil saptamana viitoare. Pana atunci, un weekend placut tuturor.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 May 2022 - 02:06 PM

mitzone, sa-ti traiasca si sa fie sanatos.

la multi ani frumosi!

desi bismarck-ul nu e pe terenul meu de joaca, ma uit cu invidie si cu deosebita placere la macheta asta cu adevarat impressive.

spor maxim!

#13 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 13 May 2022 - 10:10 PM

Alexeleu, multumesc mult pentru urari. Sa fim sanatosi cu totii.

Multumesc si pentru complimente, dar am vazut ce ai facut cu Cobra aceea, acolo e arta adevarata. Am urmarit evolutia cu ochii cat cepele, nici macar nu am indraznit sa comentez. Profit de ocazie sa te felicit acum.

#14 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 23 May 2022 - 11:22 AM

A trecut ceva timp de la ultima postare, dar nu am stat degeaba. Am motat si ultima parte a bordajului (imediat sub punti) am lipit cele doua piese de rasina pentu etapa asta (une la extrema pupa si una in zona prova) si am atasat puntile. Deocamdata doar cea de la prora este lipita, celelalte sectiuni sunt prinse in holsuruburi, o sa le fixez definitv si o sa le slefuiesc mai bine dupa ce termin si stratul doi de bordaj - mai sunt niste repere care trebuiesc lipite imediat sub punti si vreau sa ma asigur ca mai am de unde corecta daca e nevoie. Corpul l-am slefuit cat de bine am putut, am folosit si un pic de chit unde mi s-a parut ca e nevoie (ceva pe paza de lemn, aici se vinde sub numele de "pâte ŕ bois", practic o pasta din rumehus foarte fin, adeziv, si cred ca si niste praf de ipsos). A iesit cam asa:

Imagine atasata: bis22.jpg Imagine atasata: bis23.jpg Imagine atasata: bis24.jpg Imagine atasata: bis25.jpg Imagine atasata: bis26.jpg


Chair daca puntile si piesa de rasina prora nu s-au potrivit chiar perfect, nu a fost nevoie de prea mari ajustari. Daca vedeti totusi ceva ce nu pare in regula, va ros sa semnalati.

In continuare, am decis sa urmez pasii propusi de producator si sa ma indepartez putin de lucrul la coca. Prin urmare, am montat cavaletul (destul de penal in umila mea parere, si nici nu pare sa aigure o stabilitate prea grozava navei, sta mult mai ok pe masa, avanf fundul plat).
Mai departe, am inceput sa lucrez la suprastructura reprezentand castelul pupa. Catve poze din timpul lucrului:

Imagine atasata: bis27.jpg Imagine atasata: bis28.jpg Imagine atasata: bis29.jpg

Asa cum se vede in prima poza, cele doua pies care formeaza coloana structrurii sunt usor curbate (placa din care le-am decupat se curbase putin, probabil din pricina stozarii defectuoase). Nu m-am ingrijorat prea tare, am studiat putin pasii urmatori, si vazand ca pe lateral mai vin tot felul de elemente, am mers inainte. La final structura a iesit dreapta si perfect simetrica.
Mai am cateva poze, le adaug intr-un post separat, se pare ca in postul asta am atins limita.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 23 May 2022 - 11:31 AM


#15 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 23 May 2022 - 02:17 PM

Si pozele promise: Imagine atasata: bis30.jpg Imagine atasata: bis31.jpg

#16 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 30 May 2022 - 12:45 PM

Continua lucrul la suprastructura, de data aceasta la castelul prora:
Imagine atasata: bis36.jpg Imagine atasata: bis37.jpg


In acelasi timp, nu am avut stare si am inceput si al doilea strat de bordaj:
Imagine atasata: bis32.jpg
(in fundal, chiturile si grundul pe care intentionez sa le folosesc)

Am lipit si a treia piesa de rasina, cea care termina chila spre pupa si sustine elicea centrala:
Imagine atasata: bis33.jpg


Si am continuat cu bordajul exterior. Cand am ajuns la noua randuri de file, conform instructiunilor, am pus pe ambele parti niste piese gemene, in care urmeaza sa se prina chilele antiruliu:
Imagine atasata: bis34.jpg Imagine atasata: bis35.jpg


Diseara probabil le voi dezlega si voi monta chilele, apoi voi continua cu bordarea.

#17 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 31 May 2022 - 11:38 AM

Revin cu progresul de peste noapte. Cum am zis, am desfacut nava din legaturi, cele doua piese s-au lipit bine, nu vad nici o problema. Asa ca in continuare am lipit cele doua chile antiruliu (sau poate stabilizatoare e mai corect?). Conform instructiunilor, le-am lipit cu adeziv bi-component (Bison in cazul de fata). Si rezultatul:
Imagine atasata: bis38.jpg Imagine atasata: bis39.jpg



In paralel, am mai muncit un pic si la suprastructura prora:
Imagine atasata: bis40.jpg

(aici am comis-o un pic: parapetul din spatele piesei 161 a alunecat un pic in jos in timpul lipirii, va trebui sa completez cu o aschiuta sau niste chit.)

Si o vedere generala cu monstruletul:
Imagine atasata: bis41.jpg

#18 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 06 June 2022 - 05:32 PM

O noua saptamana, o noua postare: am continuat lucrul la al doilea strat al boradajului, treaba e aproape gata, mai am cate stinghii de pus pe burta si la pupa. Cam asa arata pana acum:
Imagine atasata: bis42.jpg Imagine atasata: bis43.jpg Imagine atasata: bis44.jpg Imagine atasata: bis45.jpg


In zona marcata cu triunghi rosu inca nu am pus stratul doi de bordaj, nu stiu daca se observa. Sunt destul de multumit de cum se aliniaza partea de lemn cu bucatile de rasina, nu prea am picat cu lemnul sub nivelul pieselor de rasina, sunt cateva zone unde partea de lemn vine chiar un pic mai sus, ceea ce e ok, prefer sa slefuiesc un pic lemnul decat sa completez cu chit. Nu am pus poze cu prora pentru ca inca nu am lipit piesa de rasina acolo, dar asa, la ochi, acolo o sa fie nevoie de un pic de chit, sau poate chiar niste aschiute de lemn adaugate ca sa aduc bordul de lemn la nivelul piesei de rasina. In cateva zile sper sa revin cu poze cu coca terminata, si poate chiar finisata un pic. Pana atunci, o vara placuta si spor la modelit tuturor.

LE. Si o mica observatie: initial am zis ca nu o sa pun stinghia aia peste piesa de rasina pupa care suporta elicea centrala. Am mai studiat un pic problema, ideea e ca daca nu o pun, chila nu va mai fi dreapta. Asa ca am facut corectiile necesar in zona (oricum mai aveam ceva de lucru acolo, ca in prima faza o rotunjisem cam mult) si am pus fila ca in instructiuni.

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 06 June 2022 - 05:40 PM


#19 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 10 June 2022 - 09:56 PM

Am cam terminat cu partea constructiva a cocii. Cam asa arata acum:
Imagine atasata: bis13.jpg


In mare parte a fost ok, nimic extraordinar de remarcat, doar ca trebuie rabdare si atentie. Integrarea pieselor de rasina a iesit aproape perfect cu o singura exceptie: etrava de rasina, pe partea tribord, iesea cam cu 1.5 - 1.8 mm in afara bordajului (masuratorile arata ca am slefuit prea entuziast pe partea aia primul strat). Mi s-a parut cam mult sa corectez cu chit, asa cam completat cu niste file ramase de la stratul doi de bordaj (pe care le-am subtiat in prealabil la capatul mai departat, ca sa vina cat mai pierdut si sa imi fie mai usor sa le slefuisc la final):
Imagine atasata: bis10.jpg Imagine atasata: bis11.jpg


Dupa ce am scos cuiele si am dat un prim smilgher, arata cam asa:
Imagine atasata: bis12.jpg


Cu babordul nu am mai pus poze, acolo totul a mers struna. Cum ziceam, aici se cam incheie partea de constructie la corpul navei, urmeaza o perioada de slefuire/ chituire/ grunduire pana cand suprafata o sa fie perfect neteda si gata de vopsire. Nu o sa va plictisesc cu prea multe poze din etapa asta, asa ca munca la coca o sa treaca un pic in background. Intre timp, am mai manarit cate ceva si la suprastructuri:
Imagine atasata: bis5.jpg Imagine atasata: bis6.jpg Imagine atasata: bis7.jpg Imagine atasata: bis8.jpg Imagine atasata: bis9.jpg


Zilele urmatoare, o sa incep lucrul cu PE-uri, am ceva emotii, nu am mai facut pana acum asa ceva. O sa caut o piatra mai potrivita, sa o tin in gura Imagine postata

#20 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2022 - 01:02 PM

poti sa ne plictisesti linistit ... nu e cine-stie-ce activitate pe forum (poate cu exceptia vanzarilor).

eu sunt afon total pe zona asta de navo (lemn, baghete, chituri), asa ca e o placere sa te urmaresc.

la fotodecupate cred in schimb ca ma pricep putzin :), asa ca, daca ai intrebari ... shoot.

un sfat - daca sunt groase si ai de indoit pe rotund, decaleste-le mai inainte (foc, apa, foc, apa, foc, apa) ... vor deveni mai maleabile. daca ai de indoit pe unghiuri drepte, nu e problem.

al doilea - smirgheluieste-le usor fatza pe care se vor lipi ... ajuta la priza cu superglue-le.

al treilea - taie-le de pe rama cu un cutter cu lama buna pe o bucata de sticla (scapi de multa munca).

al patrulea - o forfecutza d-aia de cuticule foarte fina si pila diamantata (tamiya e best) sunt cei mai buni prieteni.

al cincilea - chiar merita investitia intr-o bending tool.

spor.

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi