Forum Machete,Modelism,Hobby: Bismarck-ul intarziat - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bismarck-ul intarziat Kitul Bismarck 1:200 de la Hachette Amati

#21 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 13 June 2022 - 11:45 AM

Multumesc mult pentru sfaturi si incurajari. Daca ai zis ca pot sa intreb, o sa profit (si scuze daca unele intrebari o sa para mai de clasa I):
1) legat de decalire, as putea folosi o bricheta, eventual una de gratar ca e un pic mai mare? Poate parea trivial, dar in Belgia nu prea se mai folosesc aragazele / plitele pe gaz, si cum stau (inca) in chirie, nu prea am cum sa schimb lucrurile.

2) am niste pile diamanate de pe Amazon: https://www.amazon.d...2?ie=UTF8&psc=1 luate acum 4-5 ani. Nu stiu daca sunt la nivelul Tamiya, o sa incerc intai cu ele, daca nu, plec la cumparaturi.

3) pentru bending tool, ar trebui sa ma uit la vreo marca anume? asa, la botul calului, cam asta am gasit pe la noi prin targ:
https://www.sceneryw...ASABEgKlUPD_BwE
La ceva de genul te-ai referit? Peste weekend nu am facut nimic la Bismarck, dar dupa ce am citit postul tau, m-am uita un pic mai atent pe instructiuni si intr-adevar mai incolo o sa fie nevoie de indoit / pliat unele PE-uri.
4) In loc de sticla, pot folosi o placa de faianta? Geam nu prea am de unde sa iau doar o bucata mica, fainta am destula. Ar mai fi si varianta sa cumpar o etajera de sticla si sa o convertesc in "masa de lucru". Sau la vara cand vin in tara sa vad ce mai are tata prin curte Imagine postata
Sau ar merge oare niste MDF?

5) Ca sa lipesc un PE de altul, in pozitii mai exotice (gen capacul unui hublou, care o sa vina perpendicular pe celalalt PE, deci suprafata de contact o sa fie minuscula, o liniuta de cativa mm), merge cu adezivi gen Suprglue sau sa incerc cu cositor?

Inca o data, mersi mult pentru ajutor si ca mai arunci un ochi pe aici.



Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 13 June 2022 - 11:47 AM


#22 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 June 2022 - 06:17 PM

profita linistit :)

1) lumanare e suficient - pe site-ul rcsubs gasesti un tutorial video

2) am si eu si-s proaste (au granulatie mare si agatza pe-ul si-l indoaie). astea tamiya n-au moarte.

3) e mai mult decat ok.

4) dap, e ok faianta. merge si un plastic dur, gen cd care nu mai trebuie. eu folosesc niste lamele de microscop de pe aliexpress.

5) superglue - cel mai ok e un gel, un cianoacrilat cu uscare lenta. recent, am luat unul mai smecher, negru (parca de la AK) ... cica ar fi cu ceva cauciuc in el, care il pastraza un pic mai mult elastic.

spor!

#23 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 15 June 2022 - 09:09 AM

1) La lumanare nu m-am gandit, dar e o idee buna. O sa caut una parfumata, sa lucrez cat mai relaxat Imagine postata
2) Pacat, aveam mari sperante de la pilele alea. Dar daca zici ca asa si pe dincolo, Tamiya sa fie. Oricum voiam sa mai iau niste pipete, masking tape si alte acareturi, numai bine trec de valoarea minima a cosului ca sa nu mai platesc transportul.
3) ala ramane atunci, mersi mult de sfat.
4) Niste lamele de la microscopul copiilor am si eu, foarte faina ideea, multumesc mult. Clar omul cat traieste invata.
5) N-ar trebui sa fie problema, am un SG gel, vad cum se comporta, daca nu sunt multumit, ma uit si de ala de care zici.

Cu macheta zilele astea nu am facut mari progrese, doar aseara am apucat sa dau un prim smilger si un pic de chit pe ba za de fibra sa vad cum merge treaba. Foarte fain chitul, se intareste relativ repede (depinde si cat intaritor pui), si se slefuieste foarte bine. Dar e destul de greu de utilizat la spatiile foarte mici (mai am unele rosturi sub 1mm intre filele de bordaj pe ici pe colo, si chitul nu prea vrea sa intre acolo, face o pelicula deasupra). Pentru asta cred ca va trebui sa folosesc altceva. Revin cu niste poze cand am ceva progrese mai notabile. De PE-uri inca nu m-am atins, astept sa vina "bunatatile" comandate.

#24 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 15 June 2022 - 09:26 AM

Spor la treaba. :hi:

#25 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 17 June 2022 - 10:40 AM

Vezi postareamielu, la 15 June 2022 - 09:26 AM, a spus:

Spor la treaba. :hi:


Multumesc

Ieri au venit jucariile, asa ca aseara am prestat putin la primul PE. A iesit ce se vede:
Imagine atasata: bis14.jpg

Sunt un pic dezamagit ca eu m-am chinuit ceva sa plasez cat mai corect piesele decupate, si producatorul le-a plasat pe ale lui destul neglijent (vezi cele doua capace de hublou indicate de sageti). Ma gandesc daca se merita sa le sterg de acolo si incerc sa produc altele pe care sa le lipesc corect.

Si dupa ce am testat pila de la Tamiya, ma simt dator sa ii multumesc inca o data lui Alexelu pentru sfaturi. E cu totul altceva. Pentru cei care sunt in dubiu, pun si o poza pt a compara pila Tamiya cu noname-ul din set (set care cei drept a costat cu totul mai putin decat o singura pila Tamiya).
Imagine atasata: bis15.jpg


Pilele din set o sa le pastrez totusi, pentru lucrul cu lemn sau plastic unde finetea nu e neaparat necesara.

#26 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2022 - 06:14 PM

salut .... si de nada :)

detaliile respective le poti sterge tot cu o freza diamantata, fara probleme. se gasesc o gramada de seturi de capace de hublou fotodecupate de cumparat.

de obicei, materialele de calitate costa, dar iti si usureaza munca. de pilele astea eu m-am indragostit, incat mi-am mai luat una ... degeaba. nu folosesc decat una, pe care o am de vreo 15 ani. fiind foarte fina, se si descarca usor de reziduuri. cel mai greu a fost sa scap de un meclem de chit combinat cu vopsea care se sudase efectiv pe suprafata ... a trebuit sa iau la pila niste rame de fotodecupate. iar cantul e atat de fin incat poti sa lucrezi in spatii inguste si colturi.

#27 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 20 June 2022 - 11:33 AM

Povestea merge mai departe. In weekend am terminat parapetii pentru primul nivel al suprastructurii pupa (am neglijat sa fac poze cu rezultatul dar ma revansez curand). Doar o mica problema de semnalat, am mai gasit o piesa cu obloanele turnate aiurea de producator:
Imagine atasata: bis46.jpg

De data asta nu am mai stat pe ganduri si am sters cele 3 obloane aiurea folosind metoda descrisa de Alexelu. Din fericire, producatorul a dat si doua capace in plus, pe al treilea am incercat sa il reproduc din niste sarma de alama de 0.4 mm, dar nu suntr prea incantat de rezultat (cum am zis, revin si cu poze cat de curand). Cel mai probabil o sa ma uit dupa niste PE=uri after market cu piesele respective, dar o sa mai astept o tzara sa vad daca mai apar si alte bube. Pana acum doar doua placi au fost cu probleme din vreo 15 prelucrate.

Si apoi ceva mai de senzatie, pentru mine cel putin, catapultele navei:
Imagine atasata: bis47.jpg Imagine atasata: bis48.jpg

Pe prima am incercat sa o cositorescm dar nu am fost chiar multumit de rezultat, la a doua am folosit doar superglue si parca a iesit mai bine. Acum ma gandesc daca se merita sa o "desudez" pe prima si sa o lipesc si pe ea cu SG sau macar sa o mai gadil un pic cu letconul, sa mai iau din excesul de material. Parca nu as lasa-o asa, desi in realitate piesa e destul de mica (cam 4.5 cm cu totul), tot nu sunt perfect multumit de cum se vede. Oricum, clar trebuie sa mai exersez lucrul cu cositorul, mi-a luat o vesnicie sa o fac pe prima. Cel putin sinele alea laterale au fost criminale, cu SG le-am fixat in 5 secunde, cu letconul in 10 minute si cateva arsuri pe la buricele degetelor.

#28 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 20 June 2022 - 02:23 PM

Mai sucindu-ma, mai gandidu-ma, am realizat ca am facut o greseala. Catapultele nu trebuie sa fie identice, ci in oglinda. Deci clar pe aia cositorita o desfac si o refac cum trebuie.

#29 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 23 June 2022 - 01:25 PM

Nu prea am mai avut timp zilele astea. Am reusit totusi sa desfac catapulta cositorita si sa o remontez corect. A iesit ce se vede. Tot nu sunt pe deplin multumit, o sa incerc sa mai indepartez din excesul de cositor probabil in weekend.

Imagine atasata: bis49.jpg Imagine atasata: bis50.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mitzone: 23 June 2022 - 01:25 PM


#30 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 30 June 2022 - 04:29 PM

Din ce in ce mai greu cu timpul, dar am reusit sa mai mesteresc cateceva:
doua turnuri (ale caror balustrade m-au enervat la maxim, si de care nu sunt foarte mandru, dar nu am inca nici o idee cum le-as putea face mai bine)
Imagine atasata: bis51.jpg, Imagine atasata: bis52.jpg , Imagine atasata: bis57.jpg

In a doua poza se vede si barbeta turelei C, iar in a treia detaliile usilor pentru hangarul avioanelor.

apoi o cazemata:Imagine atasata: bis53.jpg

Si acum am inceput sa lipesc parapetii la care am tot lipicit PE-uri la suprastructura pupa, deocamdata doar primul nivel:
Imagine atasata: bis54.jpg Imagine atasata: bis55.jpg Imagine atasata: bis56.jpg


In ultima postare cu rosu am marcat kocurile de unde am sters capacele de hublou turnate si am pus altele in locurile corecte (doua date ca suplimnet de producator si cel mai din dreapta facut din mine din sarma de alama de 0.4 mm)

In paralel am reusit sa mai ocup un pic si de coca, o prima chituire mai ingirjita si o slefuire mai indarjita, dar inca nu merita poze. Mai e de lucru serios pana la prima mana de grund.

In perioada verii prevad un ritm mai scazut (concedii, copii, ceva activitati programate prin casa) dar nu inchid de tot santierul. O vara calda si o bere rece tuturor.

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2022 - 05:03 PM

salut, mitzone.

e ok pentru debutul cu fotodecupate, mai ales ca piesele care trebuie rulate sunt complicat de imblanzit. acuma ... daca partea superioara era hexagonala, e perfect ... asa ti-au iesit. daca era circulara, atunci e o problem ... ti-au iesit hexagonale :)

dap ... complicat ... se ruleaza pe o suprafata semidura (gen aia de lucru pe care vaz ca o ai), mai intai cu o rola mai mare si apoi ceva cu diametru mai mic). mai ales la astea circulare e utila decalirea.

barele alea intermediare se mai pot indrepta si pe pozitie, sa fie mai paralele.

la hubloul ala puteai sa incerci si cu folie de abs de 0.1-0.2mm (sau chiar si cu un rest de la un recipient de plastic), pe care sa-l obtii si in care sa dai gaura cu preduceaua. for future references.

spor maxim.

#32 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 01 July 2022 - 08:11 AM

Mersi pentru incurajari si mai ales pentru observatiile critice.
Clar am cam rasoli-o cu balustradele alea. Aici producatorul a facut tot ce se poate,a inclus un mic calapod de plastic in forma de trunchi de con pe care sa rulez balustrada, pur si simplu se cunoaste lipsa mea de experienta. O saptamana o sa fiu plecat cu astia mici in excursie, am timp sa ma gandesc la ceva solutii pana ma intorc.

#33 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2022 - 01:20 PM

chiar daca-s critice, sa stii ca-s constructive ... pe modelul comunist :)))

have fun in plimbare!

#34 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 27 July 2022 - 03:07 PM

Revin fara mari noutati, doar ca sa asigur lumea ca nu am abandonat constructia navei, dar anumite evenimente (nimic neplacut) ma tin departe deocamdata de macheta. In ultimele 3 saptamani nu am avut decat o seara disponibila pentru ea, in care am incercat sa refac balustradele, dar tot nu sunt multumit de rezultat. Incerc acum sa le refac din niste sarma foarte subtire de cupru, dar e foarte migalos, si cum ziceam, timpul e tare putin in perioada asta.

Timp frumos tuturor,
Mihai

#35 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 20 October 2022 - 11:29 AM

A trecut ceva timp de la ultima postare, și din păcate realizările nu sunt pe măsura perioadei scurse. Postez totuși câteva poze, ca dovadă că nu am abandonat, iar de pe la jumătatea lui noembrie sper sa pot reveni la un ritm mai alert.

Imagine atasata: Bis1.jpg Imagine atasata: bis2.jpg Imagine atasata: Bis3.jpg Imagine atasata: Bis4.jpg



Legat de balustradele alea două, am mai reparat un pic la ele, dar tot arată îngrozitor. Deocamdată am renunțat la a le reface de la zero, din cauză că nu ma găsit materilul porivit. Am incercat întâi cu sârme de cupru dar cele suficient de subțiri sunt prea moi. Am încercat apoi să tai niște fâșii de tablă dintr-o cutie de bere, dar nu am reușit să le tai sufiecient de subțiri. Dacă are cinve alte idei legat de ce aș putea folosi, un ezitați. Sau dacă aveți idee unde as putea găsi on-line niște PE-uri similare, vă sunt recunoscător.

#36 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2022 - 02:29 PM

cauta pe net 1/200 ship railings ... gasesti pe alese

#37 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 28 October 2022 - 06:23 PM

Vezi postareaMitzone, la 20 October 2022 - 11:29 AM, a spus:

A trecut ceva timp de la ultima postare, și din păcate realizările nu sunt pe măsura perioadei scurse. Postez totuși câteva poze, ca dovadă că nu am abandonat, iar de pe la jumătatea lui noembrie sper sa pot reveni la un ritm mai alert.

Atasament Bis1.jpg Atasament bis2.jpg Atasament Bis3.jpg Atasament Bis4.jpg



Legat de balustradele alea două, am mai reparat un pic la ele, dar tot arată îngrozitor. Deocamdată am renunțat la a le reface de la zero, din cauză că nu ma găsit materilul porivit. Am incercat întâi cu sârme de cupru dar cele suficient de subțiri sunt prea moi. Am încercat apoi să tai niște fâșii de tablă dintr-o cutie de bere, dar nu am reușit să le tai sufiecient de subțiri. Dacă are cinve alte idei legat de ce aș putea folosi, un ezitați. Sau dacă aveți idee unde as putea găsi on-line niște PE-uri similare, vă sunt recunoscător.

Salutare , uite aici ceva aici , ai pretul in lei si ajunge in circa cinci zile .




#38 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 03 November 2022 - 10:20 AM

Multumesc mult pentru recomandari colegi, link-ul pus de dj-bobo e chiar mura-n gura. Am dat comanda pe un alt site totusi (locuind in Belgia, patea cu livrarea in Romania mai mult ma incurca) dar avand codul de la eduard, a fost floare la ureche sa gasesc ceva cu livrare aici.Pana termin de despachetat (in ultima vreme am fost ocupat rau cu schimbarea de domiciliu) vin si balustradele. Inca o data, un sincer multumesc amandoura. Imagine postata

#39 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 10 January 2023 - 05:25 PM

La multi ani tuturor colegilor!

Revin cu oarece progrese, atat la suprastructura pupa cat si la prora. Las pozele sa vorbeasca:
Imagine atasata: bis18.jpg Imagine atasata: bis16.jpg Imagine atasata: bis17.jpg Imagine atasata: bis19.jpg Imagine atasata: bis20.jpg Imagine atasata: bis21.jpg


Intre timp au venit si balustradele comandate (inca o data multumiri lui dj-bobo si alexelu), dar inca nu am avut inima sa ma ocup de ele, dupa ce le-am stricat pe primele. Poate maine Imagine postata

#40 Useril este offline   Mitzone 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 109
  • Inregistrat: 06-February 19
  • Location:Bruxelles
  • Interests:IT, motociclete si bineinteles machetute

Postat 19 January 2023 - 12:29 PM

Revin cu unele progrese:

Telemetru:
Imagine atasata: bis22.jpg


Suprastructura prova e si ea aproape complet imbracata:
Imagine atasata: bis23.jpg


Cele 4 turele principale:
Imagine atasata: bis24.jpg


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi