Forum Machete,Modelism,Hobby: Lame de schimb pentru Tamiya Scriber - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lame de schimb pentru Tamiya Scriber

#1 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 March 2011 - 11:58 AM

Salut baieti,

In primul rind deschid acest topic pentru informarea voastra, nu pentru a face reclama pentru cine stie ce firma.
Dupa cum multi ati observat, lamele de la scriberul Tamiya ne tin o vreme, dar din pacate nu o vesnicie. Daca lama nu mai taie bine, este greu sa realizezi noi linii de panou. Acest lucru l-am simtit destul de bine la macheta la care lucrez acum.
Din pacate, Tamiya nu ofera numai lame de schimb, deci problema este ca trebuie sa cumperi un scriber nou. Am incercat sa ascut lamele la polizor, a mers dar nu cel mai bine. Din acest motiv m-am pus pe cautat. Stiind ca Tamiya produce aceste scribere la o alta firma japoneza (Olfa) am cautat pe internet lame de schimb. Spre bucuria mea, am gasit lame aproape identice la importatorul Olfa din Romania. Partea buna este ca lama se potriveste perfect in scriber, micul dezavanatj consta in lungimea teisului lamei, dar nu este o problema de nerezolvat. Am facut citeva teste si pot spune ca sunt foarte multumit.

Cei care au probleme cu scriberul pot cumpara lamele de schimb de aici : Lame scriber PB 450
Pachetul contine un set de 5 lame de schimb.

Mai jos aveti si o fotografie comparativa a celor doua lame, scuze ptr. calitatea fotografiei.

Sper ca acest topic sa ajute pe unii!
Numai bine,
Tibi

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG00055_20110324_1127.jpg

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 24 March 2011 - 12:00 PM


#2 Useril este offline   lacatus10 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 07-May 09
  • Location:brasov

Postat 24 March 2011 - 12:39 PM

foarte bune sfaturi
bine de stiut

#3 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 March 2011 - 02:42 PM

Tibi, as adauga:

- 'ciocul' lamei Olfa se poate taia usor, pentru a permite lucrul in zone mai dificile. Cu o freza de mana si disc de taiere pentru metale merge imediat.
- lamele se pot ascuti foarte usor si foarte bine, lame Tamiya n-am avut, dar pe cele Olfa le ascut des (de obiecei inainte sa am mult de lucru lama in cauza). Trebuie ascutit la un polizor cu piatra FOARTE fina (sau diamant, la fel), doar fata de taiere a lamei. Si nu mult, doar o trecere usoara.
- tot din reascutire, poti modifica unghiul de taiere, daca e mai mic intra mai putin, daca e mai mare, intra mai mult in plastic.

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 24 March 2011 - 05:45 PM

Aceeasi scula o am si eu,dar are in interiorul manerului 2 lame de rezerva

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 24 March 2011 - 09:22 PM

cartula, lamele se pot ascutii daca stii cum si daca polizorul si cel care o face stie ce are de facut.
Eu din pacate nu am un polizor bun, de asta am si dat o lama la cineva care la servici are un polizor cu piatra de diamant. La ascutit, a mers bine, dar putin, dupa care m-am chinuit. Solutia a fost sa caut lama si sa nu carpacesc. Ai dreptate cu modificarea/taierea ciocului, din fericire inca nu am avut asa suprafete complexe.

Inca un amanunt, eu folosesc lama mai mult fara maner, am ajuns la concluzia ca (eu personal) am controlul mai bun asupra lamei decit cu minerul atasat.

busila, scriberul Tamiya are trei lame, cel de la Olfa (P 450) nu stiu cite are dar minerul este perfect identic. Probabil lama de la scriberul Tamiya este modificata de Olfa dupa cerintele Tamiya.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi