Forum Machete,Modelism,Hobby: SIB de Bistrita - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

SIB de Bistrita jurnal de pseudo-modelist

#1 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 April 2011 - 11:25 AM

Avind in vedere ca am sesizat doua lucruri:

1. Desi deschizatorii topicului nu par a avea probleme - sint altii care se simt lezati de asa-zise off-topicuri si tin sa atraga atentia in diverse moduri care mie personal mi se par mici atacuri gratuite la persoana;
2. Vad ca tot mai multa lume deschide propriul topic in care sa-si prezinte pasii constructiei galionului.

Asadar - avind in vedere cele de mai sus - m-am gindit ca poate ar fi mai bine pentru toata lumea sa-l deschid si eu pe-al meu, personal. Ca sa pot scrie in el si despre cum e vremea la Bistrita - daca eu consider ca asta ar vreo legatura cu constructia galionului MEU si ca sa evit poluarea altor topic-uri cu pozele mele, care probabil nu intereseaza in context. Cu ocazia asta - poate aflu si eu cine e interesat de a mea barca si a mea evolutie navo-modelistica. Plus de asta - n-am pretentia la un topic "curat"; motivele nu le detaliez.

O rugaminte am insa, la moderatori/admini: e vreo problema daca desi pozele cu fazele anterioare momentului actual le-am postat in alte parti - le mai postez o data si aici, pentru a avea o anume continuitate a constructiei? Sau sa incep asa brusc, cu etapa a 10-a?

Multumesc,
Radu - Bistrita

#2 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2011 - 12:18 PM

Smart choice, cum spune francezu'.
Ai un abonat. Vin si ceilalti mintenas :hi:
Respect!

#3 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 April 2011 - 12:21 PM

Merci, Eddie :-P
:hi:

#4 Useril este offline   augustus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Baia-mare

Postat 07 April 2011 - 05:45 PM

Salut Radu! No, ma abonez si eu :hi: spor la barcuta si vorba bunicului meu,,,,minte buna!

#5 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 07 April 2011 - 05:50 PM

Salut Radule, daca-ma permiti vin si eu cu vaporasul.

#6 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 April 2011 - 06:07 PM

@john - nici o problema; da' va trebui sa te muti in provincie :hi:

No vad ca doritori ar fi; si cum mai marii forumului nu par a-mi da nici - nici + - va intreb pe voi: sa reiau pozele de la inceput (ma rog, APROAPE de la inceput; de la primele pe care le-am facut) - sau sa incep de la nr. 10?

#7 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 April 2011 - 06:09 PM

Ce faci frate... Pleci si tu dupa topicul consacrat pentru SIB??? :-P
Io zic ca e cam naspa sa ne facem fiecare propria "casuta" si sa vorbim in ea singuri ca televizorul.
Chestia asta cu raminerea curata a unor topicuri este pura utopie. Un forum este prin definitie un loc de discutii libere si neingradite, atat timp cat ele sunt in limita decentei si al bunului simt. Dar asa sunt unii, mai catolici decat papa. Crede-ma, am fost admin pe un forum mai bine de 5 ani. :-D
Io raman la "sarcina de partid" si te mai astept si pe tine pe acolo. Macar dincand in cand... :hi:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 07 April 2011 - 06:15 PM


#8 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 07 April 2011 - 06:16 PM

Pai Radule cu mutatul nu e o problema, pe buletinul meu scrie Breaza ,Prahova. deocamdata stau in bucuresti, astept sa cistig la loto si-mi cumpar un vapor si ma mut pe el. Cit despre poze ar fi o munca in plus, dar daca te plictisesti pina la numarul urmator pune-le, pe noi nu ne plictisesti cu ele.

Pai ce sa fac Leule, dincolo am gresit un pic si chiar daca mi-am cerut scuze tot sunt luat mai tare asa.Dar ramin si pe sarcina, nu cred ca Radu se va supara.

#9 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 April 2011 - 06:18 PM

Vezi postareaLeo2003, la 7 Apr 2011, 19:09, a spus:

Ce faci frate... Pleci si tu dupa topicul consacrat pentru SIB??? :-D

Io raman la "sarcina de partid" si te mai astept si pe tine pe acolo. Macar dincand in cand... :hi:


Leo - doar nu crezi ca plec de tot?! :-P
Normal ca o sa ma vezi la sedintele de partid! Macar ca sa te urmaresc pe tine si pe inca vreo citiva:-)
Dar tre' sa recunosc ca ideea mi-a venit nu doar din cele doua motive amintite in primul post - ci si de la gindul avut intr-o zi ca daca o sa vreau vreodata sa arat cuiva ce-am facut IO - nu prea am cum... si-n cele 100 de pagini DEJA ale sarcinii de partid - e mai greu sa te cauti pe tine ....

Vezi postareajohnreno36, la 7 Apr 2011, 19:16, a spus:

Cit despre poze ar fi o munca in plus, dar daca te plictisesti pina la numarul urmator pune-le, pe noi nu ne plictisesti cu ele.

Pai ce sa fac Leule, dincolo am gresit un pic si chiar daca mi-am cerut scuze tot sunt luat mai tare asa.Dar ramin si pe sarcina, nu cred ca Radu se va supara.


Nu e neaparat o munca in plus; ca n-o sa le caut in paginile mai sus mentionate - ci le iau de la mine de pe PC, unde sint puse toate impreuna... oarecumva :D (de-aia si ideea ca ar fi mai greu de aratat cuiva pasii...)
Subscriu la luatul tare; si nu, nu ma supar; defel :-)

#10 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 07 April 2011 - 06:43 PM

Vezi postareajohnreno36, la 7 Apr 2011, 19:16, a spus:

Pai ce sa fac Leule, dincolo am gresit un pic si chiar daca mi-am cerut scuze tot sunt luat mai tare asa.Dar ramin si pe sarcina, nu cred ca Radu se va supara.

Stiu. Te referi la postul ala cu scule de la Bismarck. Stai linistit ca erai chiar "on topic". Nici macar in Regulament nu este nicio precizare referitoare la "off topic-uri". Este o precizare destul de vaga, (citat: "Discutiile care nu au o minima legatura cu acest domeniu (modelism), pot fi permise in masura in care sunt acceptate de moderatori/administratori.) care, nici pe departe, nu a fost incalcata.
Parerea mea. :hi:

Dar gata cu off topic-ul.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 07 April 2011 - 07:03 PM


#11 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 April 2011 - 07:36 PM

Vezi postarearaducindrea, la 7 Apr 2011, 19:18, a spus:

la gindul avut intr-o zi ca daca o sa vreau vreodata sa arat cuiva ce-am facut IO - nu prea am cum... si-n cele 100 de pagini DEJA ale sarcinii de partid - e mai greu sa te cauti pe tine ....


Raducule, maine poimaine se rupe HDD-ul serverului in doua (glumesc - exista copii de siguranta) sau si mai rau, se satura Cartula de noi si inchide forumul (prezumtiv ca eu unul n-am reusit sa-l conving sa-l inchida - ce-mi plac glumele mele :hi: ).
Ce faci in cazul asta? Te intorci si arati spre locul in care se afla corabia facuta de tine. Si cand toti o sa se ute la ea, o sa incepi sa-i spui povestea. Nici unul nu va mai fi interesat de ce si unde scriai tu pe forum.
Consructie usoara si sa-ti gasesti repede servici.

Bafta!


PS. Stati linistiti cu moderatorii! N-au timp de voi. Si este si normal. Au si ei servici, probleme, familii, vor sa lucreze si ei la machete iar acest forum nu le aduce painea cea de toate zilele...
Si in plus de asta, nici unul dintre cei 3 nu este navalist. :-P

#12 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 07 April 2011 - 08:45 PM

@Crios - stii bine ca ai dreptate :-P
Da' pentru aia tot am simtit nevoia sa ma rup un pic de vinzoleala partidului...
Plus ca mnoah - am si eu mindria mea - si cind pe sarcina de partid nu apuca nimeni sa comenteze la ce am facut IO - ca in 15 minute e plin de alte 20 postari si deja e trecut pe pagina aialalta - ma gindeam ca macar aici poate-poate am si io cui ma lauda :hi:
Cu constructia - am nevoie de spor: am SIB-ul inceput, trompeta de care vorbeam cindva, azi am inceput Dar Mlodziezy, plus cele vechi (Sagrada si motorul) la care e de lucru pina-i lume.... Si daca ma enervez - incep si Bismarck-ul, ca sa fie clar ca nu mai termin nimic :-D
Cu serviciul - cind a fi sa apara a aparea; deocamdata ne odihnim (n-am avut concediu in 2010 si in 2009 am stat acasa doar 2 saptamini....).

@leo - asa ma gindeam si eu; ca pozele alea erau cit se poate de on-topic....Da' mnoah....

#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 April 2011 - 10:28 PM

Radule,ca esti copil de la Bistrita ,ma bag si io si zic sa stai molcom si sa-ncepi odata cu pozele alea de la numaru'...care vrei tu.
Stiu si te-nteleg: toti fac Botezatori,Baptisti ba unii ii zic Battista (ca asta era cam comunist de felu'lui :hi: ...sau fotbalist,asa ceva ).
Fa si tu botezatorul tau,numa'al tau, tu sa scrii si sa pozezi la ce-ai asudat (ma rog,sa zicem asta).Daca il bagi intr-un topic cu alti prooroci ,peste doua luni n-o sa mai sti care-ti revine( din p.d.v paternal,vreau sa zic): toti vor fi lacuiti,baituiti lipiti si distantati la fel ,ba unii cu beculete si baterii ,care concluzie se desprinde ca tu va trebui sa-l faci mai dihai ,mai "roz cu picatele" ,asta daca mai vrei sa ti-l recunosti.
Drept pentru care eu spun ca ai dreptate :fa botezatorul tau,arata-l si asteapta rabduriu sa apara comentarii.
Ah,sa nu uit :chiar daca ai topicul propriu ,nu fi asa de sigur pe el si sa nu te miri daca apare unu' ...ratacit in meandrele concretului ,si-ti... (ups era s-o zic) baga niste poze cu baptistul lui ,peste proorocul tau,bonus un comentariu imbecil. Ala ghere komm ala ghere cum zicea Neamtu'la Paris.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 April 2011 - 10:43 PM


#14 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 April 2011 - 11:00 PM

Radule, desi voiam sa ma abtin, nu pot.

Daca la postarea mea se tot face referire prin citari si trimiteri spre celalalt topic si regulament, imi cer la randul meu scuze desi, prin deschiderea unui topic de catre tine cu subiectul bautista, ai facut exact ceea ce am incercat sa sugerez tuturor.
Chiar daca aveti acelasi subiect frumos, prin postari repetitive si prezentari de scule aschietoare frumos colorate (care apropo- nu conduc obligatoriu la un rezultat proportional calitativ), un simplu privitor se pierde si plictiseste in egala masura in meandrele discutiilor purtate de multe ori prea putin pertinent.

Si apropo, "off topic" in acceptiunea mea tine strict de bunul simt al fiecaruia si este la fel de strict legat de a nu umple topicul nimanui prin discutii si imagini ce-si au locul bine definit, in sectiuni dedicate.

Cu scuzele de rigoare, eu iti doresc spor la treaba si sa vedem imaginile lucrarii tale; letopisetul cu siguranta a fost scris deja.
P.S., poate-i mai lamuritor :
- Si aceasta postare, la randul ei, a fost tot off topic. Din pacate si doar de data asta, in al tau. :hi:
:-P

#15 Useril este offline   minime 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 03-March 11

Postat 08 April 2011 - 07:30 AM

Citeaza

...prezentari de scule aschietoare frumos colorate (care apropo- nu conduc obligatoriu la un rezultat proportional calitativ)

Ma simt atacat in mod absolut gratuit. Poza cu circularul a fost la cererea expresa a lui florin71_skoda. Avantajul faptului ca build log-ul meu e separat e ca poti sa-l eviti daca nu-l gasesti pe placul tau.

@raducindrea Ma abonez si eu la build logul tau si parerea mea e sa pui macar 2-3 poze cu etapele principale de pana acum. Iar la noile faze ale constructiei sa detaliezi mai ales in etapele mai dificile. Pe thread-ul principal pui doar rezultatul fiecarei etape iar cine e curios sa vada cum ai facut ceva poate sa intre aici pentru detalii. Cel putin asa inteleg eu un build log din ce am mai vazut pe alte forumuri.

#16 Useril este offline   heltauer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Heltau

Postat 08 April 2011 - 08:39 AM

Inca unu' care o sa polueze pe aici daca ii permiti :)
La Heltau sa stiti ca ploua iar asta chiar imi afecteaza barcuta in sensul ca nu va pati nimic astazi – nu am dispozitia necesara sa lucrez :hi:
Poze cu cap'd'opera mea dupa ce o sa imi cumpar alt aparat fot.
@ Radu: Daca poluez prea mult, let me know and I'll take care of that able rat :)

#17 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 08 April 2011 - 11:11 AM

Pina acum asa, mie-mi place ca-i a mea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: moto_0114.jpg
  • Imagine atasata: moto_0115.jpg


#18 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 08 April 2011 - 12:23 PM

@Longinus - :-P

@AdiP - replica ta era doar una; sau, ma rog - cea care m-a convins definitiv... Stai linistit - ca daca ma refeream STRICT la tine - iti ziceam direct; nu-mi sta in fire sa ma fofilez, in nici un fel. Si tocmai pentru ca notiunea de "off-topic", asa cum reiese si din regulament - e absolut subiectiva - o remarca gen cea pe care ai facut-o atunci e mai ne-la-locul ei... Poate ce tie iti parea off - altora le parea on. Si puteai sa o spui altfel, daca chiar te-a deranjat... Asa cum si replica de acum cu sculele aschietoare colorate e total deplasata, parerea mea. Si vad ca nu e doar parerea mea, din moment ce minime se simte direct atacat. Pina la urma - cred ca tine de un anume soi de diplomatie - ce si cum anume spunem. Mie, de exemplu - imi place sa scriu mult; pe unii - ii deranjeaza scriiturile mele lungi. Tocmai de-aia - aici "la mine" imi permit sa scriu cit vreau... In cel mai rau caz, cum zicea Leo, cred - ajung sa vorbesc singur, ca televizorul; dar e alegerea mea...

@minime - asa o sa fac; o sa incerc sa aleg niste pozici mai reprezentative de pina acum.

@heltauer - esti binevenit; cit depre poluari - nu cred ca va fi cazul; si daca va fi - am sa va anunt, promit :hi:

@john - asta e si ideea; sa-ti placa tie; cred ca au mai spus-o si altii inaintea mea...

Am o intrebare tehnica: cine imi zice si mie cum pun pozele in post in cadrul textului, nu ca si atasament, ca sa pot comenta la fiecare din ele, daca e cazul? Asa cum a facut Papy aici

#19 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 08 April 2011 - 12:46 PM

@john - ce-ai patit la capatul ultimei punti?! :-P
ai baituit DUPA ce-ai pus filele?

De fapt - acuma vad ca tu ai baituit si puntile - deci nu e relevant :hi:

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 08 April 2011 - 12:48 PM


#20 Useril este offline   Demetri 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 258
  • Inregistrat: 17-March 09
  • Location:Eivissa, Illes Balears

Postat 08 April 2011 - 01:20 PM

....Poate ce tie iti parea off - altora le parea on. Si puteai sa o spui altfel, daca chiar te-a deranjat... Asa cum si replica de acum cu sculele aschietoare colorate e total deplasata, parerea mea. Si vad ca nu e doar parerea mea, din moment ce minime se simte direct atacat. Pina la urma - cred ca tine de un anume soi de diplomatie - ce si cum anume spunem. Mie, de exemplu - imi place sa scriu mult; pe unii - ii deranjeaza scriiturile mele lungi. Tocmai de-aia - aici "la mine" imi permit sa scriu cit vreau... In cel mai rau caz, cum zicea Leo, cred - ajung sa vorbesc singur, ca televizorul; dar e alegerea mea....

================================================================================

Amu, :hi: :-P lo has dicho bien, caballero. :-D

Cele bune.

Aceasta postare a fost editata de frigate-264: 08 April 2011 - 01:23 PM


Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi