Forum Machete,Modelism,Hobby: Scule si accesorii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Scule si accesorii

#1 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 12 January 2006 - 09:55 AM

Ar putea cineva sa faca o lista cu locurile unde se gasesc scule bune pentru modelism?
Caut pensete, seturi de cutite, spirale subtiri, masini de gaurit si frezat pentru modelism, pipete care sa poata trage vopseaua nediluata, si tot felul de scule folositoare.
Ma gandeam ca asta ar putea fi un topic in care fiecare sa spuna ce a mai dscoperit in domeniu.

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2006 - 10:01 AM

Pai uite, un set de spirale intr .3 si 1.2, 20 de bucati (2 din fiecare, din .1 in .1 intre .3 si 1.2) gasesti la Conex Electronic. Eu mi-am luat, si sunt excelente...
Costa 30 lei, codul de comanda este 14135... www.conexelectronic.ro
Tot pe acolo gasesti si pensete (scumpute), freze, accesorii Proxxon...
Tot acolo, seturi de cutite gen "X-Acto", au de toate soiurile...

Pentru pensete "profi", freze dentare, incearca pe la cele de tehnica medicala.

#3 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 12 January 2006 - 11:47 AM

in TM gasesc tot felul de accesorii la un mag de tehnica medicala.
bisturie cu lama interschimbabile, lame de bisturiu de vreo 6 feluri (curbe, drepte, etc), capete de freze ultrasubtiri ptr scos nervii din masele (autch!), pensete de cateva feluri si mai ales cutiute transparente cu capac insurubabil de luat mostre de scaun :D
cred ca se mira sarmanele vanzatoare de ce cumpar cate 10 cutiute din astea deodata:D
(edit: da, le folosesc la amestecat si pastrat vopsele!)

mai mult ca sigur ca in orasul tau gasesti un mag. tehnico-sanitar bine dotat...

Aceasta postare a fost editata de szek: 12 January 2006 - 11:48 AM


#4 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 12 January 2006 - 12:12 PM

cartula, la Jan 12 2006, 10:01 AM, a spus:

Pai uite, un set de spirale intr .3 si 1.2, 20 de bucati (2 din fiecare, din .1 in .1 intre .3 si 1.2) gasesti la Conex Electronic. Eu mi-am luat, si sunt excelente...
Costa 30 lei, codul de comanda este 14135... www.conexelectronic.ro

Spirale ?! :-?
Aaa, burghie ....
Da, confirm sunt foarte bune. Vezi aici:
http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...c=40&hl=burghie

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 12 January 2006 - 12:12 PM


#5 Useril este offline   cid 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:Aviatie

Postat 12 January 2006 - 03:40 PM

M-am uitat si eu pe site-ul cu scule si accesorii si am vazut ca unele sunt chiar dedicate pentru modelism.

As vrea sa imi iau o mini-bormasina, dar la care sa pot atasa si alte accesorii mici (panze mici circular, discuri mici abrazive, freze mici etc.

Ce imi recomandati de acolo ?
Ma gandesc ca poate unii aveti deja .

Multumesc.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 12 January 2006 - 05:30 PM

cid, la Jan 12 2006, 03:40 PM, a spus:

M-am uitat si eu pe site-ul cu scule si accesorii si am vazut ca unele sunt chiar dedicate pentru modelism.

As vrea sa imi iau o mini-bormasina, dar la care sa pot atasa si alte accesorii mici (panze mici circular, discuri mici abrazive, freze mici etc.

Ce imi recomandati de acolo ?
Ma gandesc ca poate unii aveti deja .

Multumesc.

Nu te-ai uitat cu atentie.
Iti recomand asat : MINIBORMASINA - VTHD20B - cod12760
Are inpreuna cu ea discuri de taiere gen cele de flex, abrazive diverse inclusiv diamantate, pasle, slefuitoare disc si cilindru si parca trei spirale + alimentatorul pentru mini-bormasina + cutia din plastic pentru pastrarea acestora.
Este buna! Desi aveam deja un alt model, am achizitionat-o si pe asta anul trecut.
Am facut comanda pe net si in doua zile o aveam acasa. Asta pentru ca nu completasem corect formularul de inscriere, asa ca m-au sunata doua zi, pentru lamuriri, pe numarul de telefon pe care l-am dat.
Bafta!

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 January 2006 - 06:46 PM

Multe scule si accesori ti le poti face singur folosind/adaptind scule dedicate altor...sporturi! :lol: (ex:rotite de ceas, capete de rotring, surubelnite de ceasornicar, piese pentru trasat in tus, ace de cusut, betele de la inghetata pe ...bat, banda de ruleta, scule pentru dentisti... :lol: )

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2006 - 07:22 PM

Da, Z-Mare, unele ti le poti face acasa... Din pacate insa doar 'nimicurile', majoritatea sculelor insa nu... :lol:
Pana m-am uitat la ce recomanda Crios, aveam o idee, dar nu am cum sa bat pretul ala :lol:
Daca vreti ceva 'profi', sunt destule scule de la Proxxon care cu greu (ca sa nu zic deloc) le gasesti in alta parte pe la noi... Dar cam costa pe masura (si un pic peste)... :lol:

#9 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 13 January 2006 - 08:44 AM

Decat asta recomand din Bricostore, probabil si Praktiker o minibormasina/freza Einhell. Costa in jur de 800 000 - 1 000 000 ROL dar are avantajul ca iti dadea si un prelungitor in care sa bagi burghiele, frezele, deci nu le bagi direct in masina si ai avantajul ca nu tii in mana bormasina cand lucrezi ci numai un mic capat cu burghiul. Ai inclus si un suport care sa o fizexe pe bancul de lucru.

#10 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 13 January 2006 - 03:46 PM

Acelasi gen de MiniBormasina se gaseste si la Cora, si cand am luat-o eu costa in jur de 500.000 ROL

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2006 - 05:00 PM

Cartula ai si nu ai dreptate! Asta este trusa mea de scule: in fara de pile, cleste taietor si ceva cutite (instrumente universal valabile), nimic de fabrica! A, mai am o bormasina similara cu cea din poza pe care se cam aseaza...praful! :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: trusa.0_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 January 2006 - 05:00 PM


#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2006 - 05:12 PM

Z-Mare, care parte din "majoritatea nu ti le poti face singur" n-a fost clara? :lol:
Sincer, nu cred ca ti-ai construit singur nici compasul, nici suportul de burghiu, nici pensetele, nici forfecutele, si nici toate sculele luate de la tehnica medicala :lol: Ca nu le-ai luat dintr-un magazin de modelism, sau n-au fost facute pentru modelism, e irelevant. Dar le-ai cumparat, asa ca... Sunt cam 'de fabrica'... :lol:

Mai bine spune magazine pe care le stii, ar fi mult mai util.

Aceasta postare a fost editata de cartula: 13 January 2006 - 05:25 PM


#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2006 - 05:27 PM

Hai ca iar nu ne "intelegem":

Citeaza

Multe scule si accesori ti le poti face singur folosind/adaptind scule dedicate altor...sporturi!  (ex:rotite de ceas, capete de rotring, surubelnite de ceasornicar, piese pentru trasat in tus, ace de cusut, betele de la inghetata pe ...bat, banda de ruleta, scule pentru dentisti...  )

Din pacte nimic nu am cumparat (exceptie: cleste, cuter) au fost luate de pe la casari, talcioc si adaptate modelismului. Chiar si clestele a fost adaptat (luat la polizor) pentru a avea un virf mai potrivit scopului!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 13 January 2006 - 05:30 PM


#14 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2006 - 05:38 PM

Aaaa, deci nu le-ai facut singur :lol: Asta ziceam si eu, cam toate sunt 'de fabrica'... Adaptatul unei scule oricum implica sa gasesti de unde sa o cumperi, si sa scoti banul... Ca te-ai miscat si le-ai luat de la casari sau din talcioc, iar n-are relevanta...

E drept, ai zis bine ca unele ti le poti face singur, aici intrand de exemplu instrumentul de facut nituri, din rotita de ceas... Sau un instrument de gravura dintr-un ac... Lucruri de genul asta...
De exemplu, poate detaliezi ce-ai facut din capetele de rotring si din pesele pentru trasat in tus, ca n-am mai auzit pana acum si sigur imi dai idei :lol:

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 January 2006 - 06:04 PM

Capete de rotring de 0,35, 0,5 si 0,7 sint foarte bune pentru niturile/suruburile "englezesti" (dar merg si la nemti) incastrate, ba se mai potrivesc si pe la blindate.
Piese de trasat in tus au ajuns fie "zgirieci", fie minicuter (au un otel foarte bun). Tot in trusa pentru tus, se mai afla un compas "balustru" pentru cercuri foarte mici. Tragatorul a fost inlocuit cu un ac de compas distantier si gravez cu el capace rotunde (normal, nu :lol: ) pe suprafete plane sau curbe. Totul este sa ai loc sa-l ...invirti :lol:. Remarc aici ca acele de compas au un otel foarte bun si sint extrem de bine ascutite!
Pentru gravura nu folosesc ace (cu exceptia aratata mai sus) ci "zgirieciuri" facute din surubelnita de ceasornicar, tabla ce acopera fereastra dischetei, tije de umbrela, spita de bicicleta sau acea piesa pe care dentistul ti-o vira cu osirdie in maseaua cariata, dupa cere te intreaba candid: te doare :roll:.
Acul, prin zgiriere, da marerialul in parti, aglomerindu-l pe marginea santului gravat, rezultind astfel un fel de bavura, pe cind "zgirieciul" indeparteaza materialul ca un cutit de strung.
Acele de cusut le folosesc pentru altceva (de la Dragos citire): le pilesc virful urechii, obtinind astfel un U care este foarte bun pentru pus "bobite" fine de lipici. Aici capilaritatea se dovedeste extrem de utila!

#16 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 03 May 2006 - 01:57 PM

Set cutite de bricolaj Kinzo - 380.000 lei (vechi bun inteles), magazinul "Ambient" Cluj Napoca

Imagine postata

Imagine postata

#17 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 04 May 2006 - 08:30 AM

Prea multe, nu sti in care sa te tai prima data... :-D

Aceasta postare a fost editata de OlafTheViking: 04 May 2006 - 08:31 AM


#18 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2006 - 10:31 AM

Da marhaba, interesanta oferta, intrebarea mea este cat de repede se distruge piesa aia de plastic. care actioneaza ca o mandrina pentru lama. Eu unul stiu ca am rupt destule...noroc cu un bun amic ca mi-a mai dat niste seturi :-D

Si lama sata fixa in mandrinele alea ??? Mai bine dau 20 RON pe un maner serios de bisturiu si imi cumpar si lame. E mai sanatos, lama mai bine ascutita si sta si unde o pui!

Parerea mea :-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi