Forum Machete,Modelism,Hobby: Tiger I E early - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tiger I E early Zvezda 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 02 May 2011 - 03:28 PM

Un kit frumos si corect,la un pret rezonabil,mult mai bun decat Revell-ul,o excelenta baza de plecare pt perfectionisti...Marele dejavantaj e ca nu ofera nici o trapa deschisa.Montat direct din cutie fara nici un fel de adaugiri,fara nici un fel de adeziv-e vorba de noul kit "just snap" de la Zvezda,necesita totusi o atentie deosebita la montaj,datorita pieselor destul de fragile.Vopsit cu acrilice Agama si Zvezda,pigmentat cu pigmenti Agama si Vallejo...Personal ,il recomand tuturor iubitorilor de Tiger in braillescale...

Vehicolul reprezinta un tanc din 13 SS LSAH,[al asului german M.Wittman]in timpul bataliei de la Kursk,iar multitudinea de paint-chipping-uri de pe el se datoreaza faptului ca l-am pregatit pt o diorama,o mica scena din Batalia de la Prohorovka.Ca o parere personala,sunt convins ca majoritatea vehicolelor participante la acea batalie aratau ca naiba de zgariate...dar asa cum am mai spus e doar o parere personala:

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Spor!

#2 Useril este offline   AurelianH 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Location:Brasov

Postat 23 May 2011 - 04:13 PM

salutare,
am cumparat si eu modelul acesta, e prima mea macheta! Sunt foarte multumit de el, la fel cum spuneai si tu, piesele sunt fragile.
Inca nu l-am vopsit, inca ma gandesc la culori. Am o intrebare, nu reusesc sa rotesc turela, nu cred ca sunt finisate ca lumea piesele acelea care culiseaza pe carena(cred ca asta e denumirea). Ceva idei?

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 May 2011 - 07:45 PM

Salutare Aurelian!
Pileste ca lumea marginile locului in care intra turela,mai trebuie luat ceva si din grosime,pana cand iti va permite culisarea.Grija mare la senile,cand le pui,imbinarea finala trebuie totusi lipita...

#4 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 23 May 2011 - 10:07 PM

Superb ca intodeauna !

#5 Useril este offline   AurelianH 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 20-May 11
  • Location:Brasov

Postat 24 May 2011 - 06:47 AM

am incarcat si 2 poze cu ce am facut pana acum,intr-adevar la senile m-am chinuit, trebuiau sa stea si alea doar prin snap-on dar sunt prea rigide si a trebuit sa folosesc lipici. m-am apucat de pilit, incarc alte poze cand termin si cu vopsitul. intrebare :) dintre toate pozele vazute pana acum, in toate tancurile sunt vopsite a.i. sa para uzate.
eu nu sunt adeptul acestui lucru, imi plac cele noi, gata scoase din fabrica, inteleg ca asta se doreste la macheta? realismul uzurii sau iesitul direct de pe banda fabricii?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 24052011_001_.jpg
  • Imagine atasata: 24052011.jpg

Aceasta postare a fost editata de AurelianH: 24 May 2011 - 06:48 AM


#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 May 2011 - 07:59 AM

Mersi Razvane! :hi:

Aureliane, nu exista un standard in privinta uzurii...Fiecare isi face macheta dupa cum ii place lui,ideea e sa-ti placa tie nu noua,privitorilor.Eu ,personal,sunt adeptul uzurilor pe blindate,probabil si datorita faptului ca,de fiecare data cand construiesc un kit,am in cap si o vigneta[diorama] pt el...Deschide si tu un topic nou cu Tigrul tau,in care sa ne explici cum vrei sa arate la final.

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 May 2011 - 10:02 AM

Imi place numarul de pe turela. E facut cu pensula ?
Un nene foarte talentat din Franta spunea ca un model trebuie intotdeauna gandit pentru a fi integrat intr-o diorama si ca diorama este apogeul oricarei lucrari modelistice. Poate exagera un pic insa si eu fac cam la fel, cu toate ca n-am mai ajuns sa fac o diorama demult si oricum nu as avea loc de atatea vignete cate ar trebui pentru fiecare model......Dar macar mintal....
Felicitari pentru lucrare si sa o privesti cu nesat.

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 May 2011 - 11:13 AM

Multumesc Caline!
Intr-adevar nrul de pe turela e facut cu pensula,cam urat-stiu,dar si cu sablon merge destul de greu in scara asta mica.Cu dioramele[vignetele] tind sa-i dau dreptate lui nenea ala din Franta,diorama[vigneta] este intr-adevar apogeul oricarei lucrari modelistice.Din pacate,nu prea am timpul necesar realizarii lor,iar alt impediment major ar fi spatiul necesar,care,sper ca nu pt mult timp ,imi cam lipseste...cred ca d-asta iubesc eu scara asta braille. :hi: ;-) :pardon: Oricum,ca sa nu-mi uit ideile,mi-am facut un caiet de schite cu fiecare diorama[vigneta] ce-am avut-o in cap la realizarea fiecarui kit. :hi:

#9 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 27 March 2012 - 01:04 AM

Imi place! Bravo!

Daca il vad pe la noi, o sa-l cumpar sa mi-l fac numaidecit!

#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 28 March 2012 - 11:27 PM

Mersi!
Cumpara-l linistit,e un kit excelent din toate pctele de vedere...

#11 Useril este offline   RomanAndrei 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 11-August 12
  • Location:Ludus

Postat 29 October 2017 - 02:41 PM

Oare mai stii ce culori ai folosit la vopsirea lui? :)
Numa bine!

#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 November 2017 - 12:04 PM

Agama N 21M[sand yelow] si N 23M[medium green],fiecare amestecate cu putin sand de la Zvezda[le matuieste bine]...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi