Forum Machete,Modelism,Hobby: Constructia din S.N.B. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Constructia din S.N.B. Santierul Naval al lui Butonel

#1 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 10:02 AM

Dupa saptamani intregi de asteptare pentru piese, scaparea de sesiune si mutare de domiciliu a venit vremea sa incep contructia din propriul santier naval. Imagine postata In afara celor postate in topic-urile generale aferente acestui galion, pe care nu le mai repet inca odata aici continuam cu urmatoarele:

chila a fost lipita conform instructiunilor cu intariturile aferente. Mai intai am lipit traversele ce sustin prima punte pe coaste apoi le-am lipit pe acestea din urma pe chila. Coastele nu au fost lipite ordonat, adica una dupa alta ci am lipit mai intai coasta numarul 4 apoi 2 dupa care am sarit la coasta 12 pe care am lipit-o definitiv dupa ce am montat provizoriu cele doua jumatati ale puntii. Dupa aceea am revenit si-am lipit coastele 5 si 7 ca dupa uscarea aracetului sa lipesc coasta 16 definitiv cu mijlocul puntii montate provizoriu. Iar am lipit restul de coaste respectiv 13, 14, 15 apoi am sarit la ultima coasta (nr. 25) si procedand ca mai inainte.
Deocamdata m-am oprit dar nu inainte de a construi si doua scari ale galionului. Acum este w-end, muncitorii sunt liberi iar unii dintre ei se pregatesc sa se duca la cinematograf sa vada un film cu, corabii Imagine postata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0264.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0265.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0266.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0272.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0258.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0259.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0262.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0263.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0257.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0256.JPG

Aceasta postare a fost editata de ButonEL: 29 May 2011 - 10:04 AM


#2 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 May 2011 - 10:43 AM

Arata bine si vad ca nu se vad problemele de care s-au plans majoritatea ,,inaintasilor''. Nu inteleg totusi, iar asta nu numai la tine, de ce se merge pe varianta ,,de ce simplu cand se poate complicat''. Ar fi fost mult mai usor de lucrat daca nu lipeai traversele de la coverta decat dupa fixarea si filarea puntii principale, o sa te chinui putin printre ele.

#3 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 29 May 2011 - 11:26 AM

sper sa nu ai probleme cu montarea partii de mijloc a puntii principale. e dintr-o singura bucata si nu stiu pe unde o sa intre...

Eu iti doresc o lucrare relaxanta, bafta si spor

#4 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2011 - 03:00 PM

Multumesc pentru suport si ingrijorare dar nu sunt lipite decat traversele puntii principale, celelalte traverse le-am taiat la dimensiuni iar in fotografii sunt punse provizoriu. Nu sunt lipite doar masurate, taiate si puse cu mana pentru a imi face o idee si o privire de ansamblu. Traveresele zac intr-o punga ferite de lumina soarelui.
Imi cer scuze pentru confuzia creata. Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de ButonEL: 29 May 2011 - 03:02 PM


#5 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 29 May 2011 - 11:31 PM

Mai buna o confuzie scuzabila decat o certitudine regretabila. Daca tot stau lucrurile asa, nu ai in vedere si modificarea traverselor pentru a scoate arcul transversal la coverta? O sa impice si alte modificari ulterioare dar eu zic ca se merita.

#6 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2011 - 11:43 AM

Interesanta propunerea ta insa este primul meu proiect de acest gen, pana acum nu am facut decat mici contructii feroviare la scara 1:87 iar ca sa ma apuc de modificari la galion cred ca ma depaseste un pic. Daca nu am facut pana acum nici un fel de nava, galionul in cauza este ca un test pentru mine. Pentru inceput prefer sa fac o lucrare simpla, curata care sa-mi dezvolte priceperea in acest domeniu.
Multumesc pentru sugestie. Imagine postata

#7 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 31 May 2011 - 07:49 PM

Foarte foarte fain! Abia astept sa vad continuarea ;-)
:hi:

#8 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2011 - 08:27 PM

Astazi am dat prima mana cu lac, nuanta de stejar. Din pacate lucrurile se misca mai greu un cazul meu adica voi progresa un pic mai incet.

Nu stiu care este problema dar nu am putut sa atasez doua fisiere (fotografii) de 388 si 401 KB. Imagine postataImagine postata
Imagine postata

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0281.JPG


#9 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 08 June 2011 - 09:19 PM

arata bine... incet, dar sigur si bine ^_^

poti face upload de maxim 2MB. cand depasesti aceasta valoare totala nu iti mai incarca pozele. atunci postezi reply-ul si deschizi un nou reply pt pozele care ti-au ramas. practic ai 2 (sau 3,4...) reply-uri unul dupa altul, dar programul le va contopi automat

spor in continuare

Aceasta postare a fost editata de NightAngel: 08 June 2011 - 09:22 PM


#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2011 - 10:57 PM

Vezi postareaButonEL, la 08 June 2011 - 08:27 PM, a spus:

Nu stiu care este problema dar nu am putut sa atasez doua fisiere (fotografii) de 388 si 401 KB.



Dimensiunea maxima a unui singur fisier este 384kB



#11 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2011 - 11:49 AM

Cartula, nu vreau sa fiu rautacios dar cand am vrut sa atasez fotografiile am citit in paranteza ca dimensiunea maxima per fisier este de 2MB.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled.jpg


#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2011 - 04:36 PM

ButonEL, nu esti rautacios deloc. Stiu ca e o diferenta intre ce se afiseaza acolo, si care este limita reala. Inca incerc sa gasesc o solutie sa pun de acord mesajul afisat cu realitatea.
Insa, dupa cum am spus, limita este de 384kB/fisier, pana la un total maxim de 2MB.



Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi