Forum Machete,Modelism,Hobby: Sf. Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sf. Ioan Botezatorul varianta mea

#1 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 09:58 PM

in acest topic, voi incerca sa redau ceea ce-mi va rezulta mie in urma construirii acestui galion.
de la inceput, fac precizarea ca voi folosi materialele oferite de revista, cu mici adaosuri, acolo unde va fi cazul.
prin urmare, asa cum m-am mai exprimat anterior in cadrul acestui forum, pana la venirea partilor componente ale chilei, m-am gandit sa fac cele 2 ancore. si iata ce mi-a iesit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P30102401.jpg
  • Imagine atasata: P30202412.jpg
  • Imagine atasata: P30202423.jpg


#2 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 02 March 2011 - 10:10 PM

In sfarist cineva se gandeste sa se rupa de haosul din primul topic !
Sa ai spor KIT si un topic cat mai curat !

#3 Useril este offline   fl0po 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-April 07

Postat 02 March 2011 - 10:13 PM

Vezi postareaKIT, la 2 Mar 2011, 21:58, a spus:

in acest topic, voi incerca sa redau ceea ce-mi va rezulta mie in urma construirii acestui galion.
de la inceput, fac precizarea ca voi folosi materialele oferite de revista, cu mici adaosuri, acolo unde va fi cazul.
prin urmare, asa cum m-am mai exprimat anterior in cadrul acestui forum, pana la venirea partilor componente ale chilei, m-am gandit sa fac cele 2 ancore. si iata ce mi-a iesit.

e o idee buna. sper sa nu se umple de offtopicuri. am vazut un topic similar pentru hms victory si mi s-a parut super. - curat si la obiect. hai sa vedem ce iese...

Vezi postareaKIT, la 2 Mar 2011, 21:58, a spus:

in acest topic, voi incerca sa redau ceea ce-mi va rezulta mie in urma construirii acestui galion.
de la inceput, fac precizarea ca voi folosi materialele oferite de revista, cu mici adaosuri, acolo unde va fi cazul.
prin urmare, asa cum m-am mai exprimat anterior in cadrul acestui forum, pana la venirea partilor componente ale chilei, m-am gandit sa fac cele 2 ancore. si iata ce mi-a iesit.

01. cu ce ai dat pe ancore?
02. cum ai facut niturile?

#4 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2011 - 11:10 PM

axor, multumesc. si eu sper sa fie un topic cat mai curat.
fl0po, pentru a face ancorele, am procedat in felul urmator:
1. in primul rand le-am lipit cu epoxy 5min pt ca spatiul intre fus si traversa era cam mare.
2. le-am dat cu grund alb pentru metal si plastic de la Vallejo (care, folosit prima data, mi-a lasat o impresie excelenta...acopera foarte bine).
3. am folosit New Wood (Panzer Aces), tot de la Vallejo, pentru traversa si negru pentru fus (no name).
4. niturile le-am facut cu bronz (si tot de la Vallejo :friends: ).
5. am incercat sa fac un drybrush cu steel, ca negrul ala parea cam tern. nu stiu cat mi-a reusit, dar momentan vor ramane asa.

#5 Useril este offline   shomoiogu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 03-March 09
  • Location:Brasov

Postat 03 March 2011 - 06:16 PM

Laudabila initiativa, super !
Sunt intrutotu deacord cu ea, lucruri clare si la obiect, nu aluzi si orgolii ce vin din refulari.

Stima

#6 Useril este offline   fl0po 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-April 07

Postat 03 March 2011 - 06:39 PM

am lipit si eu ancorele. am folosit adeziv epoxi ca sa pot umple golurile. am cumparat un grund gri, nu am gasit alb, e vreo problema? intrebare: cum faci drybrush?

#7 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 03 March 2011 - 07:51 PM

:friends: Sa ai succes. Nu vreau sa fiu gura rea dar asa voia si Razvan.
In locul alamei se poate folosi foarte bine si cupru de la bobinaje de transformatoare vechi sau alte bobinaje. E intr-o gama larga de dimensiuni incepamd de la 0,1 - 0,2 mm D, pana la grosimi de peste 1 mm. In timp patinarea e mai aproape de adevar decat la alama in special pentru cuiele din punti.
Mult Spor!

#8 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 03 March 2011 - 08:34 PM

multumesc shomoiogu.
fl0po, am avut o pensula pe care am inmuiat-o in culoare (bronz sau steel), dupa care cu un servetel de hartie am sters aproape toata vopseaua. cu ceea ce a mai ramas, am dat pe ancora

traian, asa sper si eu. intrucat doresc sa fie un topic curat, voi ruga moderatorii (atunci cand va fi cazul) sa ia masurile de rigoare.

#9 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 April 2011 - 02:23 PM

intrucat au aparut toate componentele necesare, am asamblat si chila. momentan, nu i-am pus intaritoare, dar am niste placaj in 3 straturi de 1mm, pe care il voi folosi in acest scop.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4070002.JPG
  • Imagine atasata: P4070003.JPG


#10 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 08 April 2011 - 04:45 PM

Ca sa nu stai chiar degeaba poti lipi si traversele puntii principale (cea de jos) la coaste. Nu o sa te incurce cu nimic.
Vrei sa faci modelul cu bord deschis ca in instructiuni sau il inchizi? Daca vrei sa il lasi deschis ar fi bine de avut in vedere unele modificari la osatura in zonele vizibile ca sa arate mai aproape de adevar. Dupa ce incepi sa lipesti nu mai e asa simplu.

#11 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2011 - 04:22 PM

exact acelasi lucru mi-l spunea si crios la intalnirea de luna trecuta de la muzeul militar. dar, asa cum am mentionat si anterior, voi face modelul fara sa intervin prea mult, intrucat vreau sa-l vad terminat si nu ramas in vitrina asteptand sa fie terminat. desi, am vaga banuiala ca daca nu ma mut curand din garsoniera, s-ar ptuea sa sfarseasca la fel. cele 2 saptamani cat a durat sa fac acea simpla macheta pt ziua fratelui meu, au insemnat mai mult un chin (lipsa de spatiu "vital") din punct de vedere modelistic. am fost ambitionat stiind ca trebuie sa o fac pentru un scop precis. daca era sa o fac pt mine, nu era terminata nici acum.
prin urmare, nu cred ca interventiile mele vor fi prea mari, in afara de ceea ce va oferi revista. pana la urma, este pentru mine, si-mi va aminti ce puteam si pot face mai bine data viitoare.

#12 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 10 April 2011 - 05:45 PM

:diablo:

#13 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2011 - 07:12 PM

astazi am purces la asamblarea "patului" de constructie, care e altul decat cavaletul de la DeA. am folosit ce avea la indemana prin casa, dar chiar si in aceste conditii am cautat sa iasa cat mai bine, stiind ca daca acum chila e dreapta, atunci si lucrarea finala va arata bine. nu e gata in totalitate, pentru ca vreau ca la prova si pupa sa-i mai pun niste"proptele" de fixare, care sa nu lase chila sa se miste deloc si sa o tina si dreapta in acelasi timp.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4120005.JPG
  • Imagine atasata: P4120003.JPG
  • Imagine atasata: P4120001.JPG
  • Imagine atasata: P4120006.JPG
  • Imagine atasata: P4120007.JPG


#14 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 April 2011 - 07:36 PM

Puteai sa mergi pe o singura placa pentru baza, mai salvai ceva din spatiul vital si cred ca ti-ar fi venit mai usor la manevrat.

#15 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2011 - 08:07 PM

stiu ce vrei sa spui. am optat pt 2 bucati, pt ca una singura era prea mica si nu incapea toata chila falsa. asa cum am mentionat anterior, doresc sa fac in asa fel incat chila sa stea cat mai fix si drept posibil.
am gasit un nou "spatiu vital": sub masa din bucatarie. :diablo:

#16 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 13 April 2011 - 12:19 PM

Grija foarte mare, am intalnit multe cazuri cand spatiul de sub masa a dus la efecte secundare - ham, ham, mar, mar - :diablo:

#17 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2011 - 03:24 PM

nu am nici ham-ham si nici miau-miau. daca as fi stat intr-un apartament, cu siguranta nu scapam fara miau-miau.
am mai facut cate ceva la suportul de lucru nemultumit de felul in care a iesit si de faptul ca la capete, chila tot nu era dreapta. asa ca am modificat-o si iata ce a iesit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4160002.JPG
  • Imagine atasata: P4160003.JPG
  • Imagine atasata: P4160007.JPG


#18 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 16 April 2011 - 08:14 PM

Arta si meserie !!!!!

<< ma refeream ca stand sub masa sa nu capeti tu obiceiuri ciudate :diablo: >>

#19 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2011 - 10:56 PM

multumesc traian...ma gandesc ca cel mai mult din ce am facut pana acum (ca deja jumatate din coaste sunt lipite) mi-a luat sa fac baza de lucru.

#20 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2011 - 06:41 PM

si asa cum spuneam, toate coastele venite pana acum nu mi-au luat ca timp efectiv mai mult de 1-2 ore. singura grija pe care am avut-o, a fost ca la imbinarea cu chila, coastele sa fie asezate cat mai corect. pentru asta, mi-am taiat cele 2 coltare dintr-un profil de aluminiu pe care le-am folosit dupa cum vedeti. e drept ca unele nu par drepte, dar va asigur ca sunt perpendiculare pe chila si doar strambe in partea de sus. si acum imi dau seama ca m-am chinuit degeaba sa le indrept (vorba lui crios). pt ca oricum, am observat ca doar punand elementele puntii inferioare, coastele se trag si se aseaza in pozitie foarte bine. vazand cat de usor se monteaza coastele cu ajutorul acestui suport, am de gand sa fac unul (pe viitor) asemanator cu cel de la ModelExpo.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P4170001.JPG
  • Imagine atasata: P4170003.JPG
  • Imagine atasata: P4170006.JPG
  • Imagine atasata: P4170007.JPG


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi