Forum Machete,Modelism,Hobby: JU 52 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

JU 52

#21 Useril este offline   cRistinel_ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:modelism feroviar si modelism din cutii cu plastice

Postat 15 June 2011 - 08:58 PM



Va multumesc tuturor pentru ajutor !

Am notat sugestiile cu privire la culorile de folosit , ramane sa astept reinnoirea stocului de acrilice Agama pe Parc Models.

In ce priveste decalurile , voi incerca o rezolvare cu ajutorul site-urilor din tara sau a colegilor .Nu sunt familiarizat cu comenzile `` dincolo `` nici cu sistemul pay-pall .

Inca o data multumiri pentru ajutorul acordat .



#22 Useril este offline   Adrian1995 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 88
  • Inregistrat: 18-January 11
  • Location:Homeland

Postat 15 June 2011 - 09:36 PM

Salutare ! frumoasa macheta dar am o mica sugestie pe care am mai spus-o undeva .Cauciucurile de la rotile trenului de aterizare lucesc .Cea ce e putin nefiresc . ;)
Daca s-a mai spus,atunci imi cer scuze ca am repetat.

#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 June 2011 - 10:27 PM

Rotile lucesc din pricina lacului folosit .La sfarsit vor fi mate , Adrian .
Apropos de roti , am o observatie pentru avionul lui cRistinel . Am impresia ca foloseste niste roti mai mici . Daca modelul e tot un Italeri , vad ca ti le da obtional .

#24 Useril este offline   cRistinel_ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:modelism feroviar si modelism din cutii cu plastice

Postat 16 June 2011 - 10:13 PM

@ dany , din pacate kitul modelat de Stageexp ( JU-52 ``Toucan`` Italeri Nr 1265 ),acelasi care i-l pregatesc si eu ,nu contine rotile mici de care pomenesti ( roti de AC-47 sau DC-3 ).De asemenea nu contine nici jambele trenului de aterizare corespunzatoare acestor roti ( jambele pentru rotile AC-47 fiind mai scurte ) .

Spre rusinea mea constat acum ca am strigat `` lupul !!! `` inainte sa vad animalul :sorry:.

Ramane sa deschid un topic separat la momentul voi incepe constructia , mai mult ca sigur am sa ma aleg cu un model struto-camila ! :pardon:

Aceasta postare a fost editata de cRistinel_: 16 June 2011 - 10:14 PM


#25 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 22 March 2012 - 04:48 PM

Ma poate ajuta cineva cu o schema de vopsire la interior pentru Ju52 ARR? Mi-ar fi de folos si o copie a instructiunilor de montaj pentru un Italeri 1/72 varianta militara. Eu am kitul cu instuctiuni pentru varianta civila si nu sunt sigur de anumite parti care vin la varianta militara.

#26 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 March 2012 - 05:10 PM

In mod normal, fiind vorba de varinata militara, interiorul este in RLM 02 cu plansa de bord si cutiile cu aparatura in negru.

#27 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 22 March 2012 - 05:44 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 March 2012 - 05:10 PM, a spus:

In mod normal, fiind vorba de varinata militara, interiorul este in RLM 02 cu plansa de bord si cutiile cu aparatura in negru.



Multumesc, noi ce variante am avut? Am vazut ca difera pe partea de geamuri/hublouri.Ma dispera ca majoritatea profilelor si a pozelor le am cu partea stanga a avionului, am una singura cu partea dreapta si hubloul mare de acces. Cred ca ce am eu in kit e un g4-g5 sau g6 dar cred ca si g7 cu turela in fata.

Aceasta postare a fost editata de Catta: 22 March 2012 - 05:57 PM


#28 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 22 March 2012 - 07:10 PM

Uite instrunctiuni revell si italeri

si

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 00000.JPG
  • Imagine atasata: 002.JPG
  • Imagine atasata: 1377_2_rev4521_3.jpg
  • Imagine atasata: 1377_2_rev4521_4.jpg
  • Imagine atasata: 1377_2_rev4521_5.jpg
  • Imagine atasata: 1377_2_rev4521_6.jpg
  • Imagine atasata: 1270_2_ita1265_5.jpg
  • Imagine atasata: ju52mp_2.jpg
  • Imagine atasata: ju52mp_3.jpg
  • Imagine atasata: ju52mp_7.jpg
  • Imagine atasata: 1270_2_ita1265_2.jpg
  • Imagine atasata: 1270_2_ita1265_5.jpg
  • Imagine atasata: 1270_2_ita1265_3.jpg
  • Imagine atasata: 1270_2_ita1265_4.jpg


#29 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 23 March 2012 - 04:42 PM

Sarumana conașu. M-am luminat si eu acum.

#30 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 23 March 2012 - 06:29 PM

Īmi pare rău că sunt cārcotaş, dar Tucanul ăla nu e civil. Ar fi fost FR şi mai ştiu eu ce. Cāt timp are "cocărzi" (vorba unuia), e cāt se poate de răcan, chiar dacă mai sclipicios!

#31 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 12 April 2012 - 03:29 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 March 2012 - 05:10 PM, a spus:

In mod normal, fiind vorba de varinata militara, interiorul este in RLM 02 cu plansa de bord si cutiile cu aparatura in negru.



Mi-a dat Romi niste poze cu cabina si toate sunt cu bordul vopsit in culoarea interiorului. Eu vreau sa-l fac ARR si daca stiti sigur ca ale noastre aveau bordul negru il fac negru. Dupa Paste ma apuc de vopsit interiorul si tre sa ma hotaresc. Eu am refacut si postul radiotelegrafistului, sper ca am facut bine...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ju52a02.jpg
  • Imagine atasata: Junkers_Ju_52_3m_cockpit.jpg

Aceasta postare a fost editata de Catta: 12 April 2012 - 03:30 PM


#32 Useril este offline   cRistinel_ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 26-November 09
  • Location:Timisoara
  • Interests:modelism feroviar si modelism din cutii cu plastice

Postat 13 April 2012 - 12:12 AM

Atentie , Catta

JU-52 a fost folosit / fabricat si de prietenii francezi ,poate de acolo si diferenta culorilor .

Apropo , cum faci cu decalurile pentru varianta ARR ?












#33 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 13 April 2012 - 08:36 AM

Amintiri placute mi-au revenit vazand macheta lui Ju-52. Am lucrat pe la inceputul anilor 80 un Ju-52 Airfix la 1/72. A fost o macheta fara prea multe detalii in cabina, insa exterior arata foarte bine.
Am intervenit pentru a va impartasii experienta mea cu acest avion - l-am terminat, vopsit in culorile germane dar cu imatriculatie romaneasca din WW2, la acea vreme nu existau decaluri cu crucea lui Mihai dacat la Bf-109E, He-112 si PZL-23. Pentru restul machetelor am facut sabloane din acetofan, plastic transparent din care se faceau ambalaje pentru martisoare.
Toate bune si frumoase insa cand l-am pus pe tren, eu montam trenul si elicile dupa vopsire, am constatat ca avionul este cu trenul destins in pozitia de zbor, avea un aspect hidos. Am scurtat trenul interpretand pe fotografii proportia intre garda la sol a aripii si alte elemente ale avionului.
Am intalnit acest inconvenient la multe machete, ex. Fi-156.

#34 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 13 April 2012 - 01:46 PM

Pai toata inmatricularea o fac cu masti. Am facut probe si pot sa-mi cutterez tot ce-mi trebuie, doar ca aici o sa fac un artificiu, o sa fac crucea - sablonul asimetrica adica latura care vine perpendicular pe onduleurile tablei o sa fie mai lunga astfel ca dupa ce o lipesc pe avion urmarind conturul in final sa aiba dimensiunea corecta. Probabil ca o sa fac 2-3 probe pana o nimeresc ca e cam greau de calculat cat se fura in interiorul onduleurilor. M-a luat valu cu cutterul in mana si am decupat niste geamuri care acu ma obliga sa fac varianta g7 sau g14 cu doua posturi de tragere pe laterale. Nu-i bai ca am avut g7, problema mea este ca as fi vrut sa fac unul din escadrila cu elefentu cu greutate-n trompa. Acu intreb si eu, are cineva vreo dovada cu un avion cu posturi de tragere pe laterale si cu elefantu pe el? Indiferent daca e cu turela pe cabina sau nu. Din 6-7 poze cu interiorul cabinei am una singura cu bordu negru si ala vine de la un avion civil elvetian deci cred ca-l fac ca interiorul RLM 02 adica. Avand in vedere ca am experienta zero cu figurinele si vreau totusi sa pun pilotii si mitraliorul ma ajuta cine cu o schema de vopsire. Combinizon, centuri, parasuta si ce mai e peacolo.

#35 Useril este offline   Catta 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 300
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Location:Brasov
  • Interests:Tehnică militară īn special Aviatie, īn particular cu īnsemne romānești și pentru simțul estetic cu elice daca se poate.
    Fotografie.

Postat 13 April 2012 - 01:57 PM

Vezi postareaRadu-Dan, la 13 April 2012 - 08:36 AM, a spus:

Amintiri placute mi-au revenit vazand macheta lui Ju-52. Am lucrat pe la inceputul anilor 80 un Ju-52 Airfix la 1/72. A fost o macheta fara prea multe detalii in cabina, insa exterior arata foarte bine.
Am intervenit pentru a va impartasii experienta mea cu acest avion - l-am terminat, vopsit in culorile germane dar cu imatriculatie romaneasca din WW2, la acea vreme nu existau decaluri cu crucea lui Mihai dacat la Bf-109E, He-112 si PZL-23. Pentru restul machetelor am facut sabloane din acetofan, plastic transparent din care se faceau ambalaje pentru martisoare.
Toate bune si frumoase insa cand l-am pus pe tren, eu montam trenul si elicile dupa vopsire, am constatat ca avionul este cu trenul destins in pozitia de zbor, avea un aspect hidos. Am scurtat trenul interpretand pe fotografii proportia intre garda la sol a aripii si alte elemente ale avionului.
Am intalnit acest inconvenient la multe machete, ex. Fi-156.


O sa fiu atent la problema cu inaltimea trenului. Acu daca am la firma un cutterplotter incerc sa ma folosesc de avantajele oferite... Am o intrebare referitor la Fi-156, intr-o carte a lui Chris Chant apare o referire la faptul ca nemtii ne-ar fi pasat nouă avioanele construite pentru niciodata terminatul portavion german si ca noi le-am fi folosit pentru patrulare marina. Aveti mai multe detalii despre asta? E un avion extrem de frumos dar nu am gasit decat o macheta vacumformata pe ebay si mi-e frica sa ma bag la asa ceva.



Scuze de prostia de mai sus, era vorba de Fi-167 si m-a luat valu. Are cineva totusi informatii legate de Fi-167?

Aceasta postare a fost editata de Catta: 13 April 2012 - 02:01 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi