Forum Machete,Modelism,Hobby: Universal patru falci... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Universal patru falci... ...intrebare .

#1 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 17 July 2011 - 08:00 PM

Vreau sa achizitionez miniuniversalul din imagini , dar trebuie sa-i modific gaura de trecere / fixare pe ax ( are filet M 16 dupa specificatiile producatorului ) , sa o maresc cel putin pina la 30 - 34 mm . Universalul este produs de Sherline . Daca are cineva acest tip de universal il rog sa masoare un pic gitul specificat in poza , eventual sa imi spuna si daca pot largi acea gaura de trecere fara sa afectez in vreun fel , major , functionarea lui . Multumesc !

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 July 2011 - 07:27 AM

Sfatul meu este sa-l lasi asa pentru ca orice inteventie asupra lui va duce in final la ...bataie. Greu, foarte greu sa recentrezi. Vazut si stiut asta de la un mester batrin.

#3 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 18 July 2011 - 08:03 AM

Salut, din ce am inteles tu vrei sa-i majorezi gaura aia cu filet. Daca faci treaba asta s-ar putea sa-ti taie din spirala aia pe care merg bacurile de prindere(nu mai stiu care-i termenul spiralei) si atunci va intervenii alta problema, e posibil sa nu mai poti strange materiale subtiri. se poate face alta smecherie care sigur va avea rezultat bun. Pe strungul sau dispozitivul pe care vrei sa-l montezi se monteaza o flansa cu grosimea de minim 10 mm care va avea 4 gauri filetate, renunti la gatul filetat al universalului tau, se va demonta universalul tau si se vor da 4 gauri exact in dreptul gaurilor flansii pe care va fi montat universalul. Pentru operatia asta, asa cum spunea Z-mare ai nevoie de un MESERIAS FOARTE MESERIAS, nu e complicat eu am facut cu ceva ani in urma.

#4 Useril este offline   utzy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 16-June 08

Postat 18 July 2011 - 08:15 AM

Stiu metoda , acum daca nu e nimeni care are tipul asta de universal sa imi dea ceva detalii ramine sa astept raspunsul de la fabrica ( azi am trimis mail ) . Problema e ca nu-s chiar asa de ieftine sa cumpar pentru experiente , de afara il iau cu 127 dolari , aici in tara am gasit pe un site un pret destul de nesimtit , 870 lei !!! Daca gitul se poate reteza sau pot largi trecerea prin el nu e problema . Multumesc pentru idei . Poate totusi cineva are...

#5 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 July 2011 - 09:04 AM

Nu am modelul asta dar stiu despre ce e vorba, nu merge ce vrei tu. In primul rand la diametrul pentru care optezi afectezi melcul de pe flansa si nu o sa mai stranga bacurilecum trebuie. Apoi pentru asa ceva e nevoie de un strung de precizie pentru modificat altfel o sa capete bataie. Daca totusi vrei sa mai largesti gaura te sfatuiesc la fel ca johnreno sa faci o flansa pe care sa o fixezi pe arbore si de ea sa te prinzi cu universalul' Dar si aceasta trebuie sa fie foarte bine centrata. Nu trebuie renuntat la ,,gatul'' de prindere de pe universal, in flansa se face o adancitura in care sa intre gatul respectiv, la acelasi diametru cu diametrul exterior al gatului si la aceeasi adancime cu grosimea lui. In modul asta se va fixa centrat si fara jocuri.. Asa o sa poti da si gaurile de prindere centrat. Tot in sistemul asta mai poti largi gaura universalului , daca asta te intereseaza in mod special, in limitele care iti permit capetele angrenajului din interior.
M-ar interesa si pe mine unde ai gasit ca ,,pe intern'' intr-adevar preturile sunt nesimtite.

#6 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 18 July 2011 - 09:23 AM

ti-am facut si un desen ca sa fie mai clara explicatia Cele 2 fete, a flansei si a universalului trebuie sa calce perfect una pe alta. Prima treapta a degajarii de pe flansa e pentru ca sa intre saiba de fixare de pe gatul universalului iar cota filetata e la diametrul gatului. Daca vrei alta cota se poate modifica de la adancimea la care intra gatul pana la capatul gaurii flansei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fără titlu.jpg

Aceasta postare a fost editata de traian: 18 July 2011 - 09:29 AM


#7 Useril este offline   profesorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 06-February 09
  • Interests:Navomodelismul,electrotehnica,literatura

Postat 21 July 2011 - 05:29 PM

SALUTARE tuturor,
Am o intrebare:
la universalul cu 4 bacuri se poate strange fiecare bac separat sau toate 4 se strang simultan asa cum e la cel cu 3 bacuri?
MULTUMESC.
:drinks:

#8 Useril este offline   czd 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 03-May 08
  • Location:baia mare

Postat 21 July 2011 - 09:25 PM

La universale cu 3 sau 4 bacuri ,se string simultan din motive constructive adica ,spirala plana de actionare a bacurilor.Universalul este conceput ca un dispozitiv cu autocentrare de aceea si deplasarea elementelor de stringere si centrare[orientare] se face simultan.La platouri sau plansaibe stringerea se face separat sau doua cite doua bacuri de acea se foloseste la prinderea pieselor asimetrice.

#9 Useril este offline   profesorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 06-February 09
  • Interests:Navomodelismul,electrotehnica,literatura

Postat 23 July 2011 - 08:42 PM

Multumesc.
Intre timp m-am mai documentat si am completat informatiile lipsa.
Numai Bine si SPOR la Modelit.

#10 Useril este offline   profesorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 06-February 09
  • Interests:Navomodelismul,electrotehnica,literatura

Postat 14 September 2011 - 04:02 PM

Cineva undeva pe forum spunea ca se geseste la "Hornbach" universal cu 4 bacuri.Deci am plecat la drum cu avant si voiosie sa caut.DA se gaseste,are 80mm diametru si costa.....465LEI!. Astfel s-au naruit toate planurile.Tot targurile raman baza in Romania.



#11 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:153524
  • Interests:club, discussion

Postat 15 September 2011 - 08:21 AM

Citeaza

Cineva undeva pe forum spunea ca se geseste la "Hornbach" universal cu 4 bacuri.Deci am plecat la drum cu avant si voiosie sa caut.DA se gaseste,are 80mm diametru si costa.....465LEI!. Astfel s-au naruit toate planurile.Tot targurile raman baza in Romania.


Universale cu 3 si 4 bacuri la preturi mai rezonabile se gasesc si la noi. Cel cu 4 bacuri are strangerea independeta.
arunca o privire aici si aici

bafta

#12 Useril este offline   profesorul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 06-February 09
  • Interests:Navomodelismul,electrotehnica,literatura

Postat 15 September 2011 - 09:37 PM

Vezi postareacorsar, la 15 September 2011 - 08:21 AM, a spus:

Universale cu 3 si 4 bacuri la preturi mai rezonabile se gasesc si la noi. Cel cu 4 bacuri are strangerea independeta.
arunca o privire aici si aici

bafta


La HORNBACH-ul din Berceni NU avea asa ceva si oricum sunt prea mici.Cautam ceva obisnuit NU neaparat de firma,de 80-100mm NUMAI cu 4 bacuri cu strangere independenta!.
MULTUMESC Mult pt ajutor.Daca mai afli ceva care are caracteristicile de mai sus sunt interesat in continuare.
SPOR la MODELIT.

#13 Useril este offline   Hobbytools 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 11-March 11
  • Location:Sibiu
  • Interests:hobby, actorie, modelism

Postat 06 October 2011 - 12:19 PM

Acele universale din link-uri sunt in mod special pentru strungul de lemn si sunt turnate din zinc si respectiv plastic.
Deci, nu tocmai precise.


Vezi postareacorsar, la 15 September 2011 - 08:21 AM, a spus:

Universale cu 3 si 4 bacuri la preturi mai rezonabile se gasesc si la noi. Cel cu 4 bacuri are strangerea independeta.
arunca o privire aici si aici

bafta


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi