Forum Machete,Modelism,Hobby: Masina de gaurit - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masina de gaurit DIY

#1 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 29 September 2011 - 08:49 PM

Lovit de necesitatea gauririi precise a unor piese am simtit acut lipsa unei metode adecvate. Nu intotdeauna gaura din cui incins, bold, andrea, mandrina manuala, etc. ofera rezultatele asteptate si in unele cazuri riscam sa dam buleli. Asa ca am cautat pe net cateva variante usoare de a transforma un dremel sau o surubelnita cu acumulator intr-o masina de gaurit (drill press). Cea mai buna solutie mi se pare aceasta: http://www.instructa...press-for-free/

Principiul e simplu: pe o masa de lucru se fixeaza 2 vergi metalice. Bormasina (sau dremelul) va suferi o mica modificare reprezentand 2 bucse cilindrice gaurite (teava) fixate cu soricei de PVC; aceste bucse cilindrice vor culisa pe verigi iar la baza lor se vor opri intr-o zona tampon constituita din arcuri.

Solutia mi se pare simpla si destul de potrivita in special pentru cele cateva gauri pe care le dam. Investitia intr-un utilaj dedicat este dificila, in special pentru incepatori sau pentru cei care nu vor folosi agregatul prea des. Pentru ceilalti pot oferi variante mai elaborate si semi-profesioniste de a construi o masina de gaurit din piese auto sau altfel de materiale ce probabil de aveti la indemana.

Momentan am scos la iveala vechea surubelnita electrica, o chinezarie amarata cu baterii de 20.4 V la care incarcatorul sisteaza sa mai functioneze. Dupa ce gasesc un alimentator de 20V 400mA voi face niste mici modificari (tai manerul surubelnitei) si ma apuc de adunat cele cateva materiale necesare. Arcuri mai am de la nenumaratele macarale schimbate la masina din dotare, bucsele se pot face (sau cumpara) iar vergile sunt usor de procurat, din orice magazin de bricolaj.

Voi ce ziceti, merita?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Add-the-nylon-sliders-to-your-dremel-tool.jpg
  • Imagine atasata: make-another-hole-for-your-second-steel-rod-and-fi.jpg
  • Imagine atasata: tadaa-youre-done.jpg


#2 Useril este offline   Serpent 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 99
  • Inregistrat: 11-August 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Soft Skins

Postat 29 September 2011 - 09:28 PM

Merge, daca nu vrei gauri prea departe de marginea materialului!
Atfel e nevoie de un suport mai mare/complicat/elaborat al minibormasinii, care s-o departeze de tije.
Daca iti da gaurile care-ti trebuie tie, asa cum e, inseamna ca merita, nu?

#3 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 29 September 2011 - 09:47 PM

Pai aici incepe sa isi intre in rol creativitatea. Pentru gauri mai departate de marginea materialului se pot modifica cele 2 vergi sa aibe forma urmatoare:
Imagine atasata: Untitled.jpg
- cu cat h este mai mare faciliteaza accesul pieselor mai voluminoase
- cu cat distanta dintre cele 2 verticale ste mai mare gaurile din material pot fi mai departate de marginea sa
si tot asa, e loc gramada de solutii. La o adica se pot fixa cumva vergilea alea sa fie "hot-swappable" adica sa se inlocuiasca cu unele simple, verticale, destul de rapid si usor.
Scuzati schema rudimentara :whistle:

#4 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 30 September 2011 - 07:46 AM

O schemă cu tije drepte, scurte. Dimensiunea pieselor prelucrate reglabilă din distanțiere, care pot fi și ghidaje. Totul fixat de blatul mesei cu două clame.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Schema.png


#5 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 30 September 2011 - 08:17 AM

Varianta ta e mult mai buna :clapping:
In locul clamelor poate ar merge alta socoteala: blatul mesei, distantierele si suportul sa fie gaurite dintr-o parte in alta iar prin aceasta gaura sa intre un surub cap rotund cu o piulita fluture intr-un capat, pentru strangere; pentru a pastra ajustabilitatea se pot da mai multe gauri in blat pentru diferite pozitii.
Rolul distantierelor poate fi preluat de 2 bucati de teava din PPR pentru ca ar oferi rezistenta necesara si pastreaza si modularitatea aparatului. Se pot confectiona distantiere de tot felul pentru ca materialul e ieftin, usor de prelucrat si se gaseste foarte usor.

LE: pentru cei pasionati, un ghid mai sofisticat:
http://www.scribd.co...911268/F7596d01
http://www.scribd.co...911260/D3354d01
http://www.scribd.co...911256/254BDd01
http://www.scribd.co...911250/0A2CFd01

Aceasta postare a fost editata de Napster: 30 September 2011 - 08:27 AM


#6 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 30 September 2011 - 08:19 AM

Desigur, dacă nu te deranjează găurile din blat. :-)

#7 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 30 September 2011 - 08:29 AM

Da, ma gandeam la un blat mai gros din MDF, eventual cu o tabla sub el, de protectie. Acum daca va apuca gargaunii foarte tare se poate adapta si un subler la aparat' in caz de nu vreti sa il plimbati prin maini :crazy:

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 September 2011 - 05:33 PM

Idea masini este buna, simplu de realizat si pentru multe treburi amatoricesti e foarte utila.

Citeaza

He, he, he! ^_^ Astea sunt articole de pe vremea cind era un lucru deosebit sa-ti mesteresti tu singur o scula de care sa fii mindru. Am si eu citeva despre compresoare, motoare, staii de amplificare, aparat de marit, aparate de radio, ratacite pe undeva. Acu' daca vii cu asa ceva iti zic ca nu se merita si-ti dau un link la nu stiu ce magazin on-line de unde, pe ceva zeci de euro, iti achizitionezi o scula cu staif.
E, s-au dus vremurile alea....

#9 Useril este offline   Napster 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 20-December 10
  • Location:Constanta
  • Interests:Modelism, auto, IT

Postat 30 September 2011 - 06:12 PM

Cand o faci cu mana ta de obicei iese mai bine si ai sanse sa iesi mai ieftin ^_^
Eu unul sunt dispus sa imi fac o masina de gaurit in regim propriu, chiar daca se gasesc si pe piata diferite aparate. Nu am nimic de pierdut, doar de castigat.
Luni ma apuc sa caut un alimentator 220V-20.4V sa vad poate gasesc ceva ieftineala.

#10 Useril este offline   Calauza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 08-December 10

Postat 30 September 2011 - 06:16 PM

o schita pentru suport de masina de gaurit ce poate fi executat si din lemn de esenta tare (fag), mai putin inelul de fixareal masinii si ......arcul. Nu am trecut dimensiuni pentru ca se executa functie de gabaitul masinii de gaurit. Fisier atasat  suport masina gaurit.pdf (11.71K)
Numar de descarcari: 532

#11 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 02 October 2011 - 09:55 AM

De fapt, aici se vorbește despre o mașină de găurit de banc cu coloană. Calauza a dat o schemă minimală. Eu aș face coloana din țeavă, rectificată. Pentru o mașină de găurit ca a lui Napster aș folosi țeavă de 1/2 țol, iar pentru o bormașină obișnuită de mână țeavă de 1 țol. Nu trebuie coloană pătrată, cea rotundă este ok, ca la toate mașinile de găurit de banc. Pe țeava aia ar culisa un cărucior format din două bucșe alezate, unite de o bară. Bucșa de jos este de fapt o gaură într-o piesă care susține și mașina de găurit. În partea de sus este o pârghie cu excentric, ca în schema dată de Calauza, articulată în vârful coloanei, iar excentricul apasă pe cărucior. Dacă cineva dorește, pot face și o schiță. Mișcarea este perfectă, dar mă îndoiesc că merge din lemn.

Dacă trebuie făcută neapărat din lemn, eu aș recomanda altă variantă, cu mașina de găurit fixă și masa mobilă, ca în figură. Poziționarea piesei se face prin adaosuri pe masă. Mica deviere X a burghiului se poate calcula în funcție de L și H cu relația:

     H x H
X = -------
     8 x L

Aș zice că L = 200 mm e suficient, deci X în funcție de H ar fi:

H [mm]   X [mm]
----------------
  1      0,0006
  2      0,0025
  5      0,0156
 10      0,0625

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: MG.gif


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi