Forum Machete,Modelism,Hobby: se pot face decal-uri la imprimanta? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

se pot face decal-uri la imprimanta?

#21 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:153524
  • Interests:club, discussion

Postat 06 October 2014 - 02:45 AM

eu am facut decal pe imprimanta inkjet si dat cu future acum cativa ani buni......

Imagine atasata: Untitled-1.jpg

#22 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2014 - 12:12 PM

Intr-un final am reusit sa-mi fac primele decaluri “Home Made”

…asa ca m-am hotarat sa-mi public izbanda ca cine stie poate ii ajut/stimulez si pe altii sa incerce si ei; mai jos sunt pasii pe care i-am urmat:

1) In cazul meu am inceput cu hartie de la “HOLI” pt Inkjet
http://www.mid-belgi.../10-holi-decals

Imagine postata

2) Dupa ce am facut designul decalurilor in Photoshop le-am printat pe hartie alba si transparenta si am lasat tusul sa se usuce timp de 5 ore (desi 2 ore era arhi suficient)

Imagine postata

Imagine postata

3) Cu aerograful am dat 3 straturi de “Liquid Decal Film - Microscale” iar intre fiecare trecere am asteptat cam 7-10minute ca stratul precedent sa se usuce. Intre fiecare aplicare cu un varf de ac indepartam scamele si firele de praf care se depuneau pe hartie!!! Din pacate apar si astfel de probleme

Tin sa precizez ca solutia cu pricina este cam vascoasa iar duza aerografului trebuie sa fie mai larga; minim 0.5 altfel solutia nu iese din aerograf.

Dupa al 3-lea strat am asteptat cam 2 ore ca solutia sa se usuce complet

Daca imediat dupa printare tusul lucea pe hartie, dupa ultimul strat de film protector decalurile aveau un aspect satinat spre mat!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

4) Am aplicat decalurile pe macheta (care a fost data anterior cu Future/Pledge) iar dupa 3 minute de asteptat am venit cu un strat de Mr. Mark Softer dat peste tot decalul.
Solutia pt “inmuiat” decaluri este extrem de benefica deoarece inmoaie marginile decalului si le face mai fine (decalurile “home made” sunt ceva mai groase decat cele ale firmelor consacrate…)

5) Dupa ce efectul de incretire al decalului a disparut (apox 10-15min) am dat cu Future/Pledge peste decal sigilandu-l

Imagine postata

Sper ca v-a fost de folos,

Andrei

#23 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2014 - 03:51 PM

Multumim. Este de apreciat ce ai reusit. Felicitari.

#24 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 11 October 2014 - 05:38 PM

Buna treaba, multumim.Pe fond inchis cum se vad ?

#25 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2014 - 08:03 PM

Vezi postareabusila, la 11 October 2014 - 05:38 PM, a spus:

Buna treaba, multumim.Pe fond inchis cum se vad ?


N-am avut nici o treba cu hartia de la HOLI. S-a comportat super bine; ce-i drept aici conteaza si calitatea printului. O sa pun niste poze cat de curand

#26 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 11 October 2014 - 08:14 PM

Andrei,

Multumim mult! Inclusiv pentru pontul cu Mr. Softer :good:


P.S.: ai luat hartia direct de pe site-ul cu pricina? Vad ca exista notiunea de "valoare minima de comanda"...

Aceasta postare a fost editata de niki: 11 October 2014 - 08:24 PM


#27 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 11 October 2014 - 10:36 PM

Vezi postareaniki, la 11 October 2014 - 08:14 PM, a spus:

Andrei,

Multumim mult! Inclusiv pentru pontul cu Mr. Softer :good:


P.S.: ai luat hartia direct de pe site-ul cu pricina? Vad ca exista notiunea de "valoare minima de comanda"...


Hartia de decal a fost cumparata dintr-un magazin fin Paris acum 9 luni si am dat pe 1 coala 6,5€. Am pus acel link pt a va arata unul din locurile de unde se poate achizitiona online hartia de decal cu pricina (linkul face trimitere direct la producator)

#28 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 12 October 2014 - 04:18 PM

Imagine postata

#29 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 October 2014 - 05:32 PM

Dacă nu te superi , Andrei, cum ai decupat personajul ăla ca un Rambo, ca să nu se vadă albul de pe margini ?? La forme simple ( poligoane, scuturi , etc) este posibil , dar la figura aia chiar că m-ai lăsat în ceață...E vre-un secret ?
Noroc !
Sorin

#30 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2014 - 08:50 PM

Vezi postareadakian67, la 16 October 2014 - 05:32 PM, a spus:

Dacă nu te superi , Andrei, cum ai decupat personajul ăla ca un Rambo, ca să nu se vadă albul de pe margini ?? La forme simple ( poligoane, scuturi , etc) este posibil , dar la figura aia chiar că m-ai lăsat în ceață...E vre-un secret ?
Noroc !
Sorin


Salut
Am stat o zi intreaga sa decupez mascota cu o forfecuta extrem de subtire si totul parea perfect pana cand am aplicat-o pe macheta...cand se vedeau marginile albe de care si tu mentionezi. Arata ca naiba asa ca am dezlipit decalul si am aplicat o alta mascota printata pe hartie transparenta (am mentionat asta in topicul cu Albatros-ul facut de mine - http://www.cartula.r...253#entry192253).
Daca alegeam alta mascota era mult mai usor de decupat. Secretul este sa-ti alegi forme mai simple care se pot decupa usor daca printezi pe hartie alba

Daca ai sa te uiti mai atent la mascota de pe albatros ai sa vezi ca ochii sunt cam gri (acolo decalul este transparent si transpare gri-ul de pe fuselaj). Corect, ochii trebuiau sa fie albi. Chiar si asa eu sunt multumit de rezultatul obtinut.

Andrei

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi