Forum Machete,Modelism,Hobby: Cum se lucreaza cu PE-uri? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se lucreaza cu PE-uri? cu si despre photoetch-uri

#1 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 30 July 2011 - 11:17 AM

Am achizitionat vreo 3 seturi de PE-uri . Totul bine si frumos pana cand am vrut sa ma apuc de montare....
Seturile sunt pentru Me 262 A-1a/Revell si Me 109 E3/4/Academy ambele 1/72.
Daca la cockpit sa zicem ca nu-s probleme (chiar daca in set sunt si butoanele de pe manse 1/72!!!), altfel se pune problema la PE-urile care se aplica pe fuselaj, planuri, canopie....
Data fiind scara modelului, lipirea simpla a PE-urilor pe plastic face ca dupa vopsire sa se vada in relief!
CUM se aplica PE-urile pe plastic ? Se lipesc pur si simplu apoi se dau cu smirghel (distrugand detalii) sau se razuie din plastic asa incat sa fie la nivel dupa aplicare? Ce adezivi pot fi folositi si cu ce timpi de lucru?
Se vopsesc direct sau mai intai necesita primer? Cutting tools, bending tools, handling tools?
Multumesc.

PS Am cautat cateva tutoriale (linkuri sunt cateva interesante, inclusiv filmulete) dar nicaieri n-am vazut cum se aplica pe fuselaj/planuri.

#2 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2011 - 12:34 PM

Bune intrebarile!
Ma abonez si eu la rapspunsurile ce vor urma :)

#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 30 July 2011 - 12:49 PM

Citeaza

CUM se aplica PE-urile pe plastic ? Se lipesc pur si simplu apoi se dau cu smirghel (distrugand detalii)


Depinde de ce reprezinta acele PE-uri. Unele repere imbunatatesc detaliile, altele inlocuiesc detaliile reprezentate sumar in plastic. Ar trebui sa fie specificat clar in coala de instructiuni ale PE-urilor tale ce faci cu fiecare. In cazul al doilea, de regula se rad (cu smirghel) detaliile plastice si se inlocuiesc cu PE-urile dedicate. NU razuiesti sau dai cu smirghel pe PE-uri, pentru ca iti pierzi tocmai detaliile pentru care au fost create.


Citeaza

... sau se razuie din plastic asa incat sa fie la nivel dupa aplicare?

Vezi ceea ce am scris mai sus la punctul doi.


Citeaza

Ce adezivi pot fi folositi si cu ce timpi de lucru?

De regula, eu folosesc pentru reperele metalice (PE-uri dedicate sau nu) superglue (producatori diversi) insa se poate folosi cu succes si Gator Glue (un fel de aracet mai cu mot) ulterior intaresti lipitura cu un picur de superglue.
Timpii de lucru cu superglue sunt cei pe care ii cunoaste toata lumea. Adica mici. Poti folosi si superglue gel, cu un timp de solidificare putin mai mare - de ordinul a cateva minute maxim.
Oricum, trebuie sa ai mana sigura pentru pozitionare. Atentie - superglue aplicat in exces ineaca detaliile, etc, etc. iar la partile vitrate (canopie cum ii zici tu) nu folosesti superglue, se vor albi iremediabil. Foloseste gator, aracet, ori alt adeziv, dar NU cianoacrilat.


Citeaza

Se vopsesc direct sau mai intai necesita primer?

Direct, adica pe coala ? Nu. Se pot vopsi direct (dupa montarea lor) chiar si fara a aplica un primer, insa doar in locurile (gen interiorul cockpit-urilor aparatelor tale) unde nu risti sa-ti sara vopseaua de pe ele datorita manipularilor, etc.
E indicat insa sa folosesti un primer dedicat metalelor pentru reperele motate "la exterior"si care risca (din varii motive) sa piarda vopseaua datorita unor socuri mecanice ori solventilor folositi la diverse efecte (accentuare de detalii, etc).


Citeaza

Cutting tools, bending tools, handling tools?

Yes, yes si yes. Depinde insa doar de tine daca e absolut necesar sa achizitionezi aceste scule dedicate, ori iti folosesti imaginatia si materialele avute la indemana pentru a creea unele.


Citeaza

...nicaieri n-am vazut cum se aplica pe fuselaj/planuri.

Acest link mi-a venit primul in minte :
http://www.cartula.r...page__hl__karas

Citeste-l cu atentie, merita.
Spor sa ai si sa ne arati ce-ti iese.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 30 July 2011 - 01:26 PM


#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 July 2011 - 07:01 PM

Pe linga ce a spus AdiP as mai aduga:
- regula generala: inainte de a vopsi/grundui PE-urile, acestea trebuie spalate cu benzen/nirosolv/acetona/alcool izopropilic (nu D506 sau alti D, ori benzina!), apoi se manipuleaza doar cu manusi.
- unele PE-uri se vopsesc pe rama, cum ar fi plansa de bord, feţe de cutii aparatura, curele, diverse manete.
- lipirea piselor vopsite se va face dupa ce se indeparteaza vopseaua strict pe suprafata de contact
- e bine sa dai pe toate PE-urile cu un star de drund, dar atentie, acesta trebuie sa fie fin de tot, pentru a nu incalca detaliile. Grunduirea este recomandabil sa fie facuta cu aerograful. Pentru grunduire iti recomand Liquid Surface Primer de la Tamiya sau Mr. Metal Primer de la Gunze. Acesta din urma este excelent pentru asa ceva.
- daca ai parti mari de pus pe suprafete curbe, poti decali PE-ul inainte (incalzire "la rosu" apoi aruncat in apa rece), dar atentie, daca suprafata are gauri sau detalii cu rame fine, nu este recomandat, din cauza dilatarii se pot deforma.
- piese facute din subansamble, gen scaune, cutii de aparatura, cadre din interior, mitraliere etc ce urmeaza sa fie vopsite dupa asamblare, este bine sa fie lipite cu cositor, folosind un ciocan de lipit (nu pistol!!!!!!!!!!!) cu puterea de 25 - 30 W, utilizint foarte putin cositor. Muchiile cutiilor de la aparate, se vor "umple" cu cositor, altfel, dupa vopsire, arata nasol.
- pentru taiere foloseste un cutit cu lama noua, bine ascutita. Taietura se face la baza pinilor de sustinere/lehatura, inspre piesa, lama cutitului fiind inclinata spre partea opusa. Sub PE trebuie sa fie o suprafata tare (pertinax, sticlotextolit) dar nu din fier sau otel, in nici un caz carton. Eventualele bavuri se slefuiesc cu hirtie abraziva de 800 - 1000. Piesele mici, ce au o tendina inascuta de a zbura in alta dimensiune sau Univers paralel, trebuie tinute cind se efectueaza oparatia de taiere.Eu folosec degetul de la mina stinga. Altii fac taierea punind peste PE o bucatica de celofan.

#5 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 30 July 2011 - 08:00 PM

Multumesc pt. lamuriri (sunt binevenite cat mai multe).

Cand am intrebat cum se lipesc pe plastic, ma refeream de fapt la detaliile ovale de la cele 4 tunuri din botul 262-ului si la diverse capace de acces de pe fuselaj si planuri.
La Karas-ul lui Calin am vazut ca unele PE-uri sunt aplicate, altele ingropate in material (si PE-urile astea sunt tot de la Part asa ca subscriu la faza cu maruntisu' din buzunare... ).

Referitor la decuparea reperelor, am vazut (si asta voi face) ca folia se lipeste pe banda de hartie adeziva si se decupeaza cu cutter cu lama dreapta pe un geam (pe sticla).... Astfel, piesele nu se deformeaza la taiere si nici nu exista riscul sa sara si sa imbatrinesti cautandu-le pe langa masa de lucru.
La vopsire voi folosi emailuri (nu acrilice).

#6 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 30 July 2011 - 11:23 PM

Vezi postareaAdiP, la 30 July 2011 - 12:49 PM, a spus:

... iar la partile vitrate (canopie cum ii zici tu) nu folosesti superglue, se vor albi iremediabil....

Am adaptat termenul de canopy, ca nu mi-a venit pe limba (degete) termenul de CUPOLA !

Z-mare: grundurile pe care le-ai mentionat merg cu emailuri?

#7 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 31 July 2011 - 12:02 AM

grundurile pe care le-ai mentionat merg cu emailuri?

Mr. Surfacer- de la Gunze -este grund iar Metal Primer - tot Gunze este un suport pentru ca vopseaua sa adere mai bine.
Amandoua se impaca de minune cu email-urile .

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 July 2011 - 09:00 AM

Citeaza

La Karas-ul lui Calin am vazut ca unele PE-uri sunt aplicate, altele ingropate in material...
Aici nu este o regula stas. In primul rind depinde de instructiuni si apoi trebuie vazut in documentatie (poze, desene etc) cum vin puse acele parti. Pentru ca unele vin putin in relief, altele nu. De exemplu, capacele de vizitare sunt de obicei peste suprafata.

Citeaza

...ca folia se lipeste pe banda de hartie adeziva...
. Nu recomand asta, unele piese se pot deforma la dezlipire, uneroi iremediabil! Se pot tine usor cu degetul (eu numai asa procedez, chiar si la piese de1x1 mm si nu am pierdut niciuna! (mi-au sarit, dupa aia, din penseta! :lol: ) Sticla nu este prea buna, toceste rapid lama cuterului.

#9 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 31 July 2011 - 12:23 PM

Si eu as recomanda ca si Z-tul sa nu folosesti banda ori diverse folii pentru a retine elementul ce urmeaza a fi decupat. E si munca in plus (atentie la desprinderea benzii fara a deforma piesa) precum si faptul ca risti sa ramana niscaiva urme de adeziv si care iti poate impiedica procesul de lipire.
Eu (desi poate oi fi avand degetele mai subtiri ca Z-tul :friends: ) folosesc varful ascutit al unei scobitori de bambus (uneori cu putin patafix in varf) si tai cu un X-acto cat mai aproape de element, pentru a nu fi nevoit sa slefuiesc prea mult pinii ramasi. Acuma, fiecare cu metoda lui cei drept, insa nu cred ca s-a inventat o scula ajutatoare mai fina decat propriile extremitati, cu care simti exact ce si cat trebuie sa apesi, strangi, etc.

Inca ceva : Riscul de a pierde piesele cu care lucrezi se dubleaza in raport cu micimea lor si binenteles in raport cu cresterea grijei de a manipula fin acea piesa. E exact momentul cand piesa pleaca in te miri ce directie..., si (de regula) pleaca definitiv. :aggressive:

In alta ordine de idei, ca si primer pentru metale eu folosesc (cu succes zic eu) un grund auto gri de la Duplicolor, in spray de 600 ml aplicat cu aerograful si diluat cu D 509 sau cu White Spirit.
Grundul e unul dedicat metalelor, e ieftin si la indemana oricui are in apropiere un mag. auto.
Se impaca cu email-uri, acrilice si chiar si cu uleiuri.Necesita slefuire usoara (la ud) dupa fiecare strat pe care vrei sa il aplici, slefuire care este indicat a fi facuta, indiferent de primer-ul pe care vrei sa il folosesti.

Cite bordeie atatea obiceie se aplica si in cazul nostru, cei cu pasarica lipitului stirenos au ba.
Eu zic sa iti dezvolti si tu o metoda care ti se pare ca-ti serveste cel mai bine scopului. Noi doar aratam cam cum procedam fiecare.

Spor sa ai.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 31 July 2011 - 12:24 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi