Forum Machete,Modelism,Hobby: Primii pasi (timizi) in lumea voastra :) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primii pasi (timizi) in lumea voastra :) Vopsire macheta cladire carton

#1 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 01 August 2011 - 10:33 AM

Buna,

Urmaresc de cateva saptamani bune forumul, si sunt tot mai acaparata..in deosebi de lucrarile pe care le-am vazut, sunteti deosebiti!

Am sa trec direct la subiect. Incerc sa realizez o macheta a unei cladiri relativ simpla (pentru voi) dar ceva mai complicata pt. mine...fara vreo arhitectura deosebita.
Macheta este dintr-o cutie banala de carton , lucrata dupa planurile existente ale caldirii (dar din pacate anumite geamuri lipsesc de pe schita..asa ca unele le-am aproximat....).
Am ajuns la faza in care am vopsit cladirea cu primul strat...am dat cu tempera alb-cred ca pensula nu e cea mai grozava...raman dungi de la pensula...sau nu e OK tempera?
Ma gandeam ca pentru a imita tencuiala..adica textura ceea mai zgronturoasa, sa pun nisip in vopsea...sau .....gris/malai?
Am sa pun si niste poze eventual...mai spre seara...acum sunt la job :)
Va multmesc..Imagine postata

#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 August 2011 - 04:15 PM

Bun venit printre noi!

Citeaza

...si sunt tot mai acaparata...
Cum sper ca nu este o greseala de ortografiere, ar fi o premiera pe forum! :good:

Acum in privinta problemei tale, vopselele de apa cam pateaza cartonul, direle de pensula aparind inevitabil.
Ca solutie, ti-as sugera sa folosest stiren sau komatex. Dar cred ca mai sunt si alte solutii....

#3 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 01 August 2011 - 05:55 PM

am revenit....sunt nedumerita de "ar fi o premiera pe forum"...poate imi scapa mie ceva...!?
merci de sugestii..chestia e ca am dat deja un strat de tempera...destul de gros..nu stiu in ce masura adera acest stiren/comatex la tempera....
voi reveni cu intrebari...daca nu gasesc pe forum sau in diverse articole raspunsurile
o seara placuta!

#4 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 01 August 2011 - 09:20 PM

"Efectul de tencuiala zgronturoasa" se poate obtine si prin vopsirea cu aerograful la presiune mare de aer si vopsea nu foarte diluata .

Aceasta postare a fost editata de Romi: 01 August 2011 - 09:20 PM


#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2011 - 10:38 PM

Hm, bine-ai venit !
Poti rezolva usor efectul de care ai nevoie caşerānd şmirghel (tu alegi rugozitatea) pe pereţii respectivi.

Vopsirea ar fi ideal s-o faci cu aerograful şi vopsele acrilice. Dar merge si cu acrilice de pictura sau cu spray-uri daca daca vrei.

#6 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 02 August 2011 - 08:28 AM

'neata!

aerograf nu am deocamdata...asa ca momentan raman la pensula...poate voi achizitiona spray
wurger merci mult de sugestia ref la efectul de tencuiala (mi-am testat si eu ideea cu grisulImagine postata..dar nu merge ca nu se disperseaza uniform granulele) -din pacate pana sa citesc postarea am dat deja un al 2-lea strat de tempera..asa ca, cred ca nu mai merge sa lipesc smirghelul...la urmatoarea lucrare:)

apropo de cladiri...ce carton ar fi mai indicat? eu am citit ca ar fi ok cel de tip mousse sau passepartout

o zi buna va doresc!

#7 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 August 2011 - 09:22 AM

Iertare, insist, de ce nu folosest stiren sau komatex? E mult mai usor de prelucrat, vopsit si de facut tot felul de "efecte" pe el?
Daca tot insisti pa carton cauta, daca s-o mai gasi, carton ciocan (nu stiu cum s-o numi acum) sau prespan.

#8 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 02 August 2011 - 10:10 AM

pai pt. lucrarile viitoare sigur nu voi mai folosi cutii de carton Imagine postata
citisem pe un alt site de acel carton mousse si passepartout...nu insit pe ceva anume...

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 02 August 2011 - 11:54 AM

Ceau,
machetele de arhitectura se executa cel mai adesea din materiale de tip carton de diferite feluri si grosimi.
Cartonul passepartout este tare, de regula de grosime 1 mm, se preteaza bine la debitarea cu cuterul a decupajelor interioare, eu personal il folosesc la rame de ferestre. Utilizarea de plastice, comatex sau forex, ridica mult pretul machetei, mai ales la scari mari. Se foloseste si mouse, care este practic o structura sandwich de folii din plastic cu spuma la interior. Ceea ce recomand eu este sa folosesti carton de tip mucava, disponibil in grosimi diferite, 1, 2, 3 mm. Este ieftin si se preteaza cu excelenta la machetele de arhitectura. Cartonul de 3 mm iti asigura rigiditate mare la confectionarea peretilor. Peste decupaje intri cu carton passepartout ca rame de ferestre si folie. Pentru imitarea tencuielii poti practica mai multe metode. Prima consta in folosirea unei vopsele mai groase, de tip tifel pe care o "modelezi" cu un burete. A doua consta in aplicarea peste mucava, care este partea de rezistenta, a unui carton subtire, texturat. Astfel de cartoane se gasesc in multe variante de culori si texturi. Lipesti cartonul texturat peste mucava, presezi pentru o lipire uniforma, decupezi la final cadrele usilor si ale ferestrelor si ai un zid ok.

distractie

#10 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 02 August 2011 - 01:35 PM

stageexp multumesc de lamuriri/detalii privitoare la carton
Z de unde imi activez mesageria personala pe forum? (in Setari-Optiuni notificare-Setari private imi apare pt bifare doar casuta pt Dezactivarea mesageriei....deci presupun ca e activataImagine postata)..legat de premiera...Imagine postata(hai noroc si la mai mare..pardon..multe:) )

#11 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 August 2011 - 08:10 PM

http://www.cartula.r...tari-personale/

#12 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 04 August 2011 - 12:02 PM

salut!
merci Z de link...chestia e ca nu m-a edificat deloc Imagine postata.....ma rog..cred ca e activata mesageria
legat de cladirea mea..mari progese nu am facut zilele astea...am facut doar cele 7 hornuri ale cladirii..care cred ca mi-au iesit mai bine decat toata cladireaImagine postata
o zi buna va doresc!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi