Forum Machete,Modelism,Hobby: Intrebare/ajutor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intrebare/ajutor Saci cu nisip scara 1/72

#1 Useril este offline   Daniel-Valentin 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 07-August 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2011 - 04:32 AM

:help: Lucrez la o macheta, scara 1/72, cu razboiul din Vietnam si nu reusesc sa construiesc sacii cu nisip.Am incercat cu diverse materiale (panza,plastic,boabe de grau) dar rezultatul nu-i pe masura asteptarilor.Am cumparat pasta de modelaj,cu uscare la aer, marca ,,Das'' si as dori cateva sfaturi,tehnici,dimensiuni,etc. Afisez o foto cu varianta bobului de grau.
Imagine atasata: RSCN7604.JPG
Multumesc pentru intelegere si sprijin.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 August 2011 - 10:12 AM

Boabe, in nici un caz! Poti modela din ipsos, sau cum spui si tu din pasta de modelaj. Treaba e simpla. Ca dimensiuni, ar trebui sa stii cum erau cei reali. Daca nu, uita-te la un sac cu ciment, mortar si imparte dimensiunile la 72, nu cred ca gresesti mult.
Dar sunt sigur ca vor mai fi si alte idei!

#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 07 August 2011 - 10:34 AM

Salut si tie.

Fa niste "bare"din pasta aia de modelaj, luand ca reper inaltimea si latimea la nivelul umerilor personajelor din imaginea de mai jos.
Imagine atasata: 2966171970_690f11ec44_z-640.jpg

Respectiva "bara" de lut o poti textura apasand usor cu o bucata de material cu textura fina, la ud. In felul asta imiti textura panzei sacilor. La scara minuscula la care lucrezi, se poate renunta la texturare, pentru ca oricum nu se va vedea. Ramane la latitudinea ta.
Mai apoi, cat inca e maleabila pasta, tai respectiva bara (aplatizata putin) in functie de cat de lungi vrei sa reprezinti acei saci cu nisip.

Restul tine doar de cladirea/dispunerea sacilor (pentru a masca gurile lipsa ale acostora) si binenteles de vopsire. O vopsire monocroma va duce la un rezultat ca cel vazut in imaginea postata de tine.
Ai mai jos inca doua imagini, poate te ajuta.
Imagine atasata: 471248054_d9z8u-X3-1024.jpgImagine atasata: Evens-Sandbag-bunker-1024.jpg

Spor sa ai

#4 Useril este offline   Daniel-Valentin 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 07-August 11
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2011 - 12:23 PM

Va multumesc pentru sprijin.Material bibliografic am suficient,mai rau stau la capitolul practica...M-am inhamat la o scara mult prea mica pentru un incepator, dar m-am gandit ca pe un spatiu relativ mic pot materializa mai multe lucruri.

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 07 August 2011 - 12:51 PM

Salutare!
Pasta de modelaj e o alegere excelenta pt realizarea sacilor de nisip,vei obtine rezultate satisfacatoare intr-o perioada de timp relativ scurta.
Dupa cum spunea si Adi,fa o bagheta de lut mai lunga,aplatizeaz-o,apoi taie viitorii "saci" pe diagonala.Dupa ce-i pui in pozitia dorita,umezeste bine lutul si fa-le textura cu o pila[prin apasare],sau cu un varf de scobitoare [daca vrei o textura mai adanca].
Uita-te la sacii de pe Sherman,au fost facuti exact dupa cum ti-am spus mai sus,in mai putin de juma' de ora:
http://gallery.kitma...09/ppuser/32394

#6 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 07 August 2011 - 01:16 PM

Salut.
Cateva referinte aici(ceea ce vazi acolo este la scara 1/35),aici
Si un video,ca sa-ti faci o idee.


Nu uita sa ti cont de scara !!!
Spor

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi