Forum Machete,Modelism,Hobby: Folosire lacuri auto Sinto - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Folosire lacuri auto Sinto

#1 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 31 January 2006 - 11:04 AM

Salut,

De ceva timp, am inceput sa folosesc pentru lacuirea machetelor lacurile auto Sinto, care se gasesc prin supermarketuri sub forma de spray.
In timpul folosirii lor am observat ca apare o problema. Dupa ce a dat cu lac, in anumite portiuni, vopseaua de pe macheta se scorojeste, ca si cum s-ar usca si exfolia. Stie cineva din ce cauza se intampla acest fenomen?
Aveti ceva sfaturi referitor la folosirea acestor produse?

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 31 January 2006 - 11:23 AM

Care este timpul dintre aplicarea vopselei si aplicarea lacului?
Bafta!

#3 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 31 January 2006 - 12:08 PM

Timpul dintre manoperele evidentiate de crios trebuie sa fie de minim 24 ore, eu am aplicat spray si dupa 2-3 ore (fara probleme)asa incat decretez : conteaza mult si vopseaua folosita expl. Rev 68 se increteste si dupa 48-72 ore (am folosit 3 cutii diferite); In afara de timp conteaza mult si distanta de la care se pulverizeaza (<20 cm posibile probleme). Tehnica mea consta intr-o aplicare superficiala de la distanta de cca. 30 cm urmata la 2-3 ore de o aplicare de la distanta mica si insistare pana lacul ajunge in toate ungherele.
Parerea mea !

Aceasta postare a fost editata de alexie: 31 January 2006 - 12:13 PM


#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 12:14 PM

Le folosesc de extrem de mult timp, si le-am recomandat cu caldura :-P

Ce spui tu, Alex, are drept cauza uscarea insuficienta a vopselei, impreuna cu un strat foarte gros de lac. Lacul are diluanti destul de puternici in compozitie, si fiind foarte gros stratul acestia ataca vopseaua de dedesubt inainte sa se usuce.
Sfaturi:
- se da in straturi foarte subtiri. NU trebuie sa balteasca pe macheta, suprafata nu trebuie sa ramana "uda" mai mult de o secunda-doua altfel inseamna ca stratul e prea gros.
- tehnica de vopsire cu spray-ul: NU se tine apasat pe buton si se plimba spray-ul deasupra machetei. NICIODATA. In felul asta se obtine acoperire neuniforma si foarte groasa. Prin miscari deasupra machetei, se apasa inainte de a ajunge la macheta, se ia degetul de pe buton dupa ce s-a trecut de macheta. O singura trecere. Se repeta pana la acoperirea completa.
- cel mai bun sfat, se da cu aerograful. Incomparabil fata de spray, cu aerograful poti sa controlezi cat si unde dai.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 31 January 2006 - 12:39 PM

Cum ziceam, ca nu stiu ce s-a intimplat de nu a aparut postarea, m-am confruntat si eu cu problema din motive de .....lene.
Treaba e ca lacul Sinto (in general lacurile auto, si nu numai) are un solvent foarte "dur" care, daca "balteste", ataca stratul de vopsea.
La sfaturile lui Cartula, as adauga ca distanta spray - macheta sa fie undeva intre 40 - 50 cm si ca inainte de lacurire, lasati macheta la uscat cel putin 48 de ore.

#6 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2006 - 01:04 PM

Lacurile SINTO "este" superbe......dar niciodata nu m-as gindi sa le dau direct din spray. Eu vars intai in aerograf. Evident, caca la orice lac (poate in afara de Future) este exclusa baltirea.

#7 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 01 February 2006 - 10:27 AM

Si eu am dat peste vopsea proaspata si am obtinut un efect demential de piele incretita pe scuturi. La blindate si avioane nu cred ca tine. :-P

#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 05 October 2006 - 08:32 PM

Am in lucru o minidiorama, am terminat "mediul ambiant" (zid si paviment). Dupa multa munca, migaloasa, fiecare pietricica avea propria personalitate, superb..... Azi am zis sa sigilez cu lac mat , evident spray Sinto Peinture (prietenul meu). Subit m-am gandit la economie asa incat am folosit un flacon aproape gol : agitat, agitat, agitat si fssssssssss, fsssssssssssssss, fssssssssssssss; aeriseala, tic-tac (trece timpul), ma duc sa pun figurina ..... :pint: :-D :-) :lol:
Vad negru, desi totu-i alb pesemne pudra de talc :-( :bang: :bang:
La aceasta ora sunt daramat, incerc sa-mi ameliorez starea : Se putea intampla mai rau, la sigilarea finala a dioramei. Incerc sa vad partea plina a paharului : la urmatoarea diorama hibernala 8-)
:cry:

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 October 2006 - 07:24 AM

Alexie, treaba e rezultatul neagitarii corespunzatoare a dozei si, in timp, pe fundul ei a ramas o cantitate mare din agentul de matuire.....
Acum si zi tu ca a venit....iarna :pint:

#10 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 06 October 2006 - 09:57 AM

Z-mare, la Oct 6 2006, 07:24 AM, a spus:

Acum si zi tu ca a venit....iarna :pint:

In ritmul americanilor sigur venea iarna dar s-au grabit alde Ivan asa ca diorama cu ocuparea Berlinului e musai sa fie primavaratica :-D

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 October 2006 - 12:19 PM

Citeaza

diorama cu ocuparea Berlinului e musai sa fie primavaratica
O baba Dochia, ceva...nu intra in discutie? :pint:

#12 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 14 October 2006 - 11:18 AM

Salut,

Cred ca este vorba despre incompatibilitatea dintre vopseaua acrilica si lacul cu baza nitrocelulozica. Din nefericire un asemenea mariaj poate fi fatal unei munci de durata. Sincer imi pare rau pentru ce ati patit dar cred ca utilizarea de lacuri semigloss de la Testors este OK.

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2006 - 12:33 PM

Imi pare rau, datvtrebuie sa te contazic, nu este vorba de incompatibilitate ci de o utiulizare gresita. De ceva vreme folosesc lacul si nu am avut nici o problema!

#14 Useril este offline   comnean 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 14-October 06

Postat 14 October 2006 - 01:25 PM

In conditiile pe care le-ai descris: timp de uscare cat mai mare pentru baza (important este ca solventul sa se evapore complet) si aplicari de la distanta si cu parcimonie nu neg. Dar prefer sa nu aplic decat vopseluri cu baze compatibile, desi am intalnit fenomene ciudate si la vopseluri cu aceeasi baza. In mod normal pentru evitarea pe cat posibil a problemelor este bine sa se consulte fisa tehnica a produsului si graficul cu perioadele de polimerizare pana la sicativare.Optim cand sunt dubii de compatibilitatea este bine ca baza sa fi depasit timpul maxim de sicativare lenta (in general 21 de zile).

#15 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 14 October 2006 - 06:18 PM

Salut. Am cumparat si eu un fl. de lac auto Sinto, insa am cateva nelamuriri:
- 1-0-9 (si nu numai) spune ca il aplica doar cu aerograful. O.K, dar lacul se gaseste intr-un recipient sub presiune, cum as putea sa il pun in rezervorul aerografului?...Poate sa colectez ceea ce 'iese"din tub intr-un recipient, si apio sa-l vars in aerograf?
- am gasit 3 "arome": lucios, mat si... 'satinat', sa inteleg ca este vorba de 'semimat'?
Cu multumiri.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2006 - 06:27 PM

Citeaza

Dar prefer sa nu aplic decat vopseluri cu baze compatibile
. Ai dreptate dar uneori esti obligat sa faci asta. Un exemplu ar fi atunci cind pregatesti suprafata pentru operatia de "spalare" sau cind vrei sa izolezi intre ele aceleasi tipuri de vopsea, care altfel s-ar contopi.
In cazul vopselelor Model Master se intimpla un fenomen destul de neplacut: chiar dupa o uscare de 5 - 6 zile, in momentul in care vrei sa dai al doilea strat (ma refer aici la vopsitul cu pensula), daca dai de mai mule ori cu pensula in acelasi loc (vrei sa intinzi uniform vopseaua), constati ca vopseaua noua o ....dizolva pe cea din primul strat!
Volans, da, se recomanda sa dai lacul cu aerograful. Pentru a "scoate" lacul din recipient trebuie sa "prepari" putin capul de pulverizare:
- scoti capul de pe recipient
- scoti din acest cap "cepul" cu acea gaurica mica
- lipesti in gaura, cu superglue, un tub din plastic extras dintr-o doza de deodorant (de exemplu)
- pui dispozitivul astfele realizat la loc, pe doza de lac.
- agiti bine de tot doza (ce putin 7 minute) apoi, tinind tubul din plastic in recipientul aerografului, apesi usor pe capul de pulverizare. Lacul iese si prin tub se curge in rezervorul aerografului. Atentie, face ceva "spume", dar dispar repede!
Da, satin este semimat! (sau semilucios, de pinde de unde te uiti :-) )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: doza_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 October 2006 - 06:45 PM


#17 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 14 October 2006 - 06:54 PM

Multam fain pt. explicatii. Z,mare domn, ca de obicei.. :-)

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2006 - 07:11 PM

Cu plecere!

#19 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 03 March 2010 - 03:08 PM

Stie cineva pe unde se mai gasesc vopsele si lacuri Sinto?

#20 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 March 2010 - 03:09 PM

Ultima data am vazut pe la Bricostore

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi