Forum Machete,Modelism,Hobby: Placi stiren - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Placi stiren

#1 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2008 - 03:31 PM

Se pot utiliza aceste placi pe post de substitut pentru Evergreen styrene?

http://sierra.ro/Placa-ABS-1-mm-(alba)-p964p.html

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2008 - 04:05 PM

Materialul in cauza este ABS, nu stirenul uzual. Este dur, mult mai dur, decat stirenul, ceea ce poate fi un dezavantaj in aplicatiile de machete.

#3 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2008 - 06:48 PM

Sa inteleg ca si la 1 mm grosime este greu de taiat cu un cutter?

Alt material care ar putea fi comandat din romania exista?

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 August 2008 - 07:00 PM

Nu prea cred ca o sa poti taia curat cu cutter-ul ABS de 1mm. Stiren, da, insa pentru ABS o sa te cam chinui cu cutter-ul la 1mm grosime.

In romania sa comanzi, habar nu am. Insa la cat de mult tine un pachet, nu vad de ce nu recurgi la varianta comenzii din afara.

#5 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 August 2008 - 07:43 AM

E un magazin de modelism, totusi. Eu zic sa dai un telefon sau un e-mail sa ceri precizari, nu-i mare scofala!

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 08:22 AM

Sau sa le vezi daca poti.
ABS-ul e mai lucios si mai dur (elastic) intr-adevar. In practica insa am vazut ca diversi comercianti de plastice amesteca ABS-ul cu polistirenul. Uneori cu buna stiinta pentru ca PS poate fi confundat cu PS expandat pe cand ABS-ul e mai popular in romania.
Deci pana nu bagi cutter-ul in el (sau mana sa-l indoi si pipai) nu poti fi sigur.
For the record ABSul e mai dur datorita componentei Acrilonitrilice dar tot stiren e.

#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 09:27 AM

O rugaminte celor avizati, eu necunoscand diferentele subtile dintre aceste materiale:
Care ar fi diferentele (de utilizare) intre stiren si abs?
Vreau sa confectionez niscaiva "jucarii" de la zero, si printre altele, pentru piesele de dimensiuni mai mici in afara de metal (aluminiu si alama) vreau sa folosesc plastice. Am lucrat putin cu forexul, de 1, 2, 3 mm, care se comporta bine la decupare, dar care prezinta oarecare dificultati la lipire. AM vazut posibilitatea de a cumpara de la sierra abs alb, de 1 mm grosime, lucru care m-a incantat, pentru ca din cate stiu, kiturile sunt facute dintr-un astfel de material.

Din moment ce stiren nu am vazut de vanzare, se preteaza abs ul pentru astfel de utilizari?

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 12:29 PM

Pai cum s-a zis si mai sus.

stiren - plastic mai moale usor de prelucrat, se lipeste bine cu adezivii uzuali.
ABS - plastic dur, mai greu de prelucrat, se lipeste bine cu adezivii uzuali. De la o grosime in sus devine extrem de greu de prelucrat, nemaiputand fi taiat doar la cutter.

Poti sa folosesti oricare dintre ele.

Kit-urile NU SUNT FACUTE NICIODATA DIN ABS. Tot aud chestia asta repetata la nesfarsit, si zau daca stiu care-i motivul. Toate kit-urile sunt facute din stiren (PS). Din ABS, datorita duritatii si rezistentei mai mare la abraziune sunt facute de exemplu jucariile de plastic. La kit-uri, extrem de rar apar piese de ABS. Un exemplu sunt kit-urile japoneze de roboti (Gundam), unde din ABS sunt facute doar piesele de articulatie, stirenul fiind mai moale n-ar rezista.

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 28 August 2008 - 01:35 PM

inca odata, mersi pentru raspuns
ideea cu abs ul ca material pentru kituri am preluat-o din ce am mai citit pe net, odata lansata gresit am luat-o de buna :ph34r:

oricum am observat ceva diferente intre materialele kiturilor: plasticul de la italeri este ceva mai dur (eu am gasit pana acum doar plastic gri sau culoare army) in timp ce pentru revell am dat de plastic alb preponderent.
Dar nu culoarea era cea care diferea, la folosirea adezivului, plasticul din kiturile revell s-a "inmuiat" reactionand cu adezivul, in timp ce plasticul gri de la italeri nu a suferit nici o modificare.

#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 01:40 PM

Nu toate stirenurile s-au nascut egale.

#11 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 02:23 PM

Pai diferenta intre plasticul de la un kit Zvezda (foarte moale) si de la un kit Dragon (mai dur) este foarte mare.

Vezi postareacartula, la 27 Aug 2008, 20:00, a spus:

Nu prea cred ca o sa poti taia curat cu cutter-ul ABS de 1mm. Stiren, da, insa pentru ABS o sa te cam chinui cu cutter-ul la 1mm grosime.

In romania sa comanzi, habar nu am. Insa la cat de mult tine un pachet, nu vad de ce nu recurgi la varianta comenzii din afara.


Nu pot sa recurg momentan la comanda online de afara deoarece nu am un card separat pentru Internet si nu ma risc sa bag cardul principal pentru comenzi online.

Imi trebuie pentru niste bucati plate de dimensiuni mici. Nu exista vreun plastic potrivit la vreo cutie / carcasa care se gaseste prin comert si poate inlocui cu succes stirenul?

#12 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 28 August 2008 - 02:31 PM

Eu mi-am luat o foaie de stiren subtire de 0,3 mm din magazinul Modelsim din Cocor acum aproximativ 1 an, am dat 3 lei pe ea. Acum nu stiu daca mai au sau pe unde se mai gaseste magazinul. De fapt banuiesc ca este stiren, reactioneaza bine la adeziv. Nu avea forma foarte regulata (a fost ceva mai mare de o foaie A4) deci era 'o improvizatie' si nicidecum ceva din comert.

#13 Useril este offline   Moxanu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 28-September 05

Postat 28 August 2008 - 02:36 PM

Vezi postareaDragos_P, la 28 Aug 2008, 15:23, a spus:

...
Imi trebuie pentru niste bucati plate de dimensiuni mici. Nu exista vreun plastic potrivit la vreo cutie / carcasa care se gaseste prin comert si poate inlocui cu succes stirenul?

Doar o sugestie ...
Am lucrat odata in publicitate, dar demult. Imi amintesc ca se folosea un plastic alb si mai moale ca stirenul, dar suficient de rigid. Ma batuse gandul ce fain ar fi fost la modelism. Vazusem insa foi de o singura grosime, asa cam pe la 4-5 mm, deci nu se preta chiar la orice scara. Cred ca raspunde fain la adezivi.
N-as putea zice de unde se poate procura. Pana la urma cred ca ar trebui intrebati cei ce creeaza diverse chestii volumetrice, adica tot cei din publicitate. Si eventual tot de la ei diverse resturi, decat sa le arunce.

#14 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 August 2008 - 05:31 PM

Plasticul ala alb si mai moale ca stirenul este PVC, cu diferite denumiri comerciale (Forex, Komacel, etc.), s'a mai discutat pe forum despre el. Se lipeste chiar foarte bine dar are dezavantajul ca nu se trage la cald in fire subtiri, practic nu curge ca stirenul. In contextul lucrului cu diverse materiale se impaca foarte bine cu lemn, hartie, textile, cauciuc, piele sintetica dar nu cu alte plastice, metal sau sticla/ceramica, adezivul pentru PVC fiind pe baza de acetona.
@Dragos_P - Codurile de pe fundul ambalajelor iti vor indica tipul plasticului din care sunt facute, pentru referinta ai un link: http://en.wikipedia....tification_code
In Romania nu se gasesc foi de stiren "cu de'amaruntul", neexistand cerere, desi producatori exista. Se livreaza in bobine de diferite latimi si pretul este pe undeva in jurul sumei de 3 euro per kilogram (o bobina are vreo 50-60kg :-P ). Se poate face o subscriptie ca la rasina+silicon, desi e greu de crezut ca s'ar gasi atatia amatori. Pana atunci, trageti tare pe iaurt. :ph34r:

#15 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 August 2008 - 07:19 PM

Eu am folosit mult timp plasticul de la cutiile de smintina si iaurt sau cel de la cartelele telefonice.

#16 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 29 August 2008 - 09:02 AM

Vezi postareaZ-mare, la 28 Aug 2008, 20:19, a spus:

Eu am folosit mult timp plasticul de la cutiile de smintina si iaurt sau cel de la cartelele telefonice.



Sa inteleg ca acesta este ok din punct de vedere al lipirii?
Am avut incercari de testare a plasticelor de tip PP care sunt foarte des utilizate, dar acestea nu se pot lipi cu succes.
Forex sa mai gaseste, cel putin in Timisoara, de la grosimi de 1 mm in sus, dar stiren nici pomeneala.

#17 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2008 - 09:23 AM

Daca ai relatii la banca sau hoteluri, poti lua carduri expirate sau chei de usi electronice; Eu deja recuperez acest gen de "plastice" si le-am folosit deja cu succese. :ph34r:

#18 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 29 August 2008 - 09:45 AM

Din cate inteleg eu noi cautam cutii de smantana marcate cu Imagine postata adica polistiren (PS).

#19 Useril este offline   Dragos_P 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 22-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2008 - 06:30 PM

Cardurile par o idee buna (din acelea de fidelitate la farmacie), dar cum scap de suprafata tiparita, care este acoperita si de o pelicula transparenta greu de raschetat ?

#20 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 29 August 2008 - 06:53 PM

Cardurile si/sau cartelele telefonice ,in marea lor majoritate au o "pelicula" cum zici tu de plastic transparent destul de rigid.

Ca sa scapi de ea este suficient sa prinzi pe muchie cu un cutter acea pelicula,o cojesti putin, dupa care ,cu o penseta sau cu ce vrei tu o tragi cat mai uniform "peste cap". Va ramane doar partea scrisa a cartelei/cardului. De culoare scapi fie prin zgariere fina cu acelasi cutter util la toate,fie (e mai indicat) prin slefuire cu un smirghel cu granulatie 600-800.
Ar trebui sa rezulte o cartela alba. Atentie sa nu patesti ca mine :Sunt cartele telefonice sau carduri de diverse sorturi care sunt tiparite pe un carton multistrat si "infoliat" apoi in acea pelicula transparenta. Se recunossc privindu-le sectiunea (straturile).
Ceea ce folosesc eu sunt cartelele prepay Orange si pana acum nu am mavut motive sa ma plang,atat de cele 0.8 mm cat si de cele groase de 0.5 (negre).Cauta si vezi care crezi ca serveste mai bine la ceea ce vrei tu sa folosesti.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi