Forum Machete,Modelism,Hobby: K 18 cal.170mm Krupp Mörserlafette - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

K 18 cal.170mm Krupp Mörserlafette 1/35 Trumpeter

#21 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 November 2011 - 10:39 PM

Fain rezolvat si tunuleanul asta , Longinus ! :clapping:
Chiar fa si niste poze de ansamblu . Poti sa-l aranjezi si in pozitie de lupta sau e lipit asa ( cred ca-ti v-a trebui un tractor ... :whistle: ) ?

Citeaza

Vreo sugestie?

Eu ma gandeam la Boc ( fiindca-s curios daca intra pe " tzeja" , in caz ca poti dispune tunul in pozitie de foc :devil: ; la ce bataie avea asta , cred ca-i trebuiau minim vreo 5-6 ani sa vina inapoi ) , da nu ma baga prea tare in seama ; o moneda ,sau o tigare , ar fi suficienta pt. comparatie.

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 November 2011 - 10:43 PM


#22 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 17 November 2011 - 12:37 AM

SALUTARE . NO IATA CA S-A GATAT SI MESTEREALA LA FLINNTA ASTA MARE MESTESUGITA DE DE ACEST DON ARDELEAN . E DE :hi: SI CUM II SPUNEAM SI DL ADIP CARE M-AAJUTAT FOARTE MULT INTR-O CHESTIUNE E DE FB CUM ERAU CALIFICATIVELE IN ARMATA DECI SE LASA CU PERMISIE DON . MINA DE ARTIST IN A MACHETIT . LA MAI MULTE SI DUPA CUM SPUNEATI CA SE LASA SI CU PIESE SI MAI MARI SI GRELE CRED CA OSA NE DESFATATI OCHIUL CU ACELE PIESE CE ERAU TRANSPORTATE PE CALEA FERATA INTRE DOUA VAGOANE SPECIALE . A SI M-AM LAMURIT SI CU CELE 2 COMPONENTE DE LA ACEASTA PIESA CELE DOUA PASARELE LATERALE CARE ERAU PT ACCESUL SERVANTILOR LA MANEVRAREA ARMEI , NU ?! EU :blink: :-o DE EFECTE LE DE VOPSIRE SI UZURA DESI PREFER MODELE CU EFECT DE Z.V.I.T.A ( ZIUA DE VERIFICARE SI INTRETINERE TEHNICA A ARMAMENTULUI ) DAR PE FRONT NU MAI TIMP DE ASTA SI DE AICI UZURA. DE FAPT INTREB SI EU PT LAMURIRE VOPSELELE GERMANE DE ATUNCI CEDAU ASA USOR CA PE BRICUL MIRCEA AM GASIT SUPRAFETE MARI VOPSITE CU MINIUM DE PLUMB CARE ARATAU FOARTE BINE DUPA APROAPE 40 DE ANI IN CONDITII DE MEDIU UMED SI SARAT . SANATATE SI CER SENIN B-)

#23 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 November 2011 - 09:32 AM

Dany am notat sugestia ta. Vreau sa-ti spun ca mai am "in dotare" calibre mai mari - de 280 ,540,chiar peste.
Caporale,salutare. Ma bucur c-ai revenit.
Despre straturile de vopsea s-a mai discutat ; cum s-au uzat ,daca s-au ori daca nu s-au uzat ,etc.
Dupa cum observi ,arma propriu zisa nu este afectata de intemperii ,in nici un fel.
Singurele urme sunt pe sasiu ,iar cele de colo sunt in marea lor majoritate, "praf depus" .
Oricum ,ma bucur ca-ti place si promit sa revin ( da,ala pe calea ferata este K5 Leopold si il am in dotare :rolleyes: )cu piese de artilerie.

#24 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 November 2011 - 03:19 PM

Si pozele la lumina zilei .Poate asa arata mai bine:

Imagine atasata: DSCN3380.JPG

Imagine atasata: RSCN3381.JPG

Imagine atasata: RSCN3383.JPG

Imagine atasata: RSCN3382.JPG

#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 November 2011 - 03:35 PM

si cu "222"

Imagine atasata: DSCN3375.JPG

si fara

Imagine atasata: DSCN3377.JPG

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCN3379.JPG


#26 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 20 November 2011 - 01:44 AM

Arata grozav!!! Felicitari. Mi se pare foarte echilibrat d.p.d.v. al vopsirii + weathering.
222 este Tamiya la 1/35?

#27 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 November 2011 - 09:40 AM

Multumesc LAV-Z.
"222" este cel de la Tamiya ,intr-adevar ,in scara 1/35.
Pe el l-am lucrat mai demult si a aparut aici pe forum.
Alaturarea lor demostreaza cam ce dimensiuni avea tunul ,comparativ cu o masina de cercetare.
Asa cum spuneam mai zilele trecute ,kitul are foarte multe urme din turnare ,urme foarte greu de "scos" ,unele chiar imposibil,pozitionate in unghiuri inchise ,unde nu prea poti slefui ,dar care totusi raman vizibile (mai ales in poze mari).
Am incercat sa le astup si cu unele am reusit ,insa tot mai sunt destule care se vad.

Imagine atasata: DSCN3371.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 20 November 2011 - 10:01 AM


#28 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 20 November 2011 - 10:57 AM

SALUTARE . DON LONGINUS VAZAND ACEASTA ULTIMA POZA EU AS SUGERA CA ELEMENT DECOMPARATIE TOT UN TUN CEVA PAK SAU CEPIESA A-TI AVEA CA SA FIE TOT DE GAMA ARTILERIEI 222 PARE MIC SI PE LANGA FAMO CA ASA CAM SUNT VEHICULELE DE CERCETARE .
E DOAR O PARERE PERSONALA SI SPER CA CA VORBA MEA " NU AM DAT CU BATA IN BALTA " B-)

#29 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 November 2011 - 11:34 AM

Caporale

222-iul avea undeva la 5 metri lungime si daca ne raportam doar la lungimea tevii piesei, 222-iul e undeva la jumatate, insa se pot lesne observa diferentele de gabarit dintre cele doua, respectiv marimea piesei de artilerie.
Asta m-a facut sa ii propun lui Longinus o atare asociere, precum si faptul ca un vehicul pe patru roti ii spune ceva oricui privitor, pe cand un simplu tun (chiar si celebrul 88) e putin mai greu de apreciat ca si cote. Poate era mai simplu sa-l fi asociat un camion -desi nu-i tarziu nici asta :whistle: .


Oricum, si mie-mi place ceea ce a iesit, mai ales ca l-am vazut si live; pacat insa ca trumpeteristii nu si-au dat mai mult silinta pentru a usura munca celui care asambleaza un asemenea kit.
Spor la americani, Lonjine ! :devil:

#30 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 20 November 2011 - 12:23 PM

:wacko: UNDE DAI SI UNDE CRAPA TOCMAI IO FACU-I UITAI CA DVS A-TI PROPUS 222-U DA NU-I BAI NU ? EU AM AVUT O PARERE A DVS E MAI BUNA DA DACA TOT ZICETI DE UN CAMION ,CE-AR FI UN SEMISENILAT SAU AMANDOUA INT-O INCADRARE A PIESEI

#31 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 November 2011 - 01:15 PM

Vezi postareaAdiP, la 20 November 2011 - 11:34 AM, a spus:

[b

Spor la americani, Lonjine ! :devil:


Multam. In subtitlul topicului "cu americani" pe care l-am inceput ,trebuia sa mai trec un "special guest" si anume Heller. O sa explic acolo ,pentru care anume motiv.
Aici: o sa postez si o foto cu tunul pe langa un camion/semisenilat. Chiar si pe langa un pak de 3,7.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 20 November 2011 - 01:15 PM


#32 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 November 2011 - 11:14 PM

Foarte reusit,congrats in fata frontului!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi