Forum Machete,Modelism,Hobby: vopsea spray chrome - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

vopsea spray chrome

#1 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2011 - 03:46 PM

Salutare ! are idee cineva unde pot gasi vopsea spray chromata ca in clipuletu acesta?



#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 11 August 2011 - 05:08 PM

Salut

Din putinele secunde cat are filmarea, pe masinarie se disting cel putin trei daca nu patru nuante diferite, obtinute prin diverse efecte sau combinatii de culori. In nici un caz nu o sa poti obtine dintr-o singura nuanta de crom ceea ce ne arati tu acolo.
La orice mag. de piese auto mai rasarit trebuie sa gasesti vopsea crom, la spray. Posibil sa existe mai multe nuante (gen silver chrome, crom satinat, argintiu clasic, etc).
Pretul ar trebui sa fie undeva in jurul a 12-15 lei flaconul de 400 ml.
Se pot decanta (dupa o agitare energica) si apoi aplica cu ajutorul aerografului (fara diluare suplimentara). Prin amestecul crom-negru, crom-albastru metalizat/electric sau crom- fumuriu ( un fel de lac acrilic pentru jante/stopuri) poti obtine diverse nuante si contraste.
Iar in functie de interes, dedicatie si dorinta, cu siguranta poti obtine efectele pe care le-am vazut in clipul aratat de tine.

Spor sa ai

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 August 2011 - 05:59 PM

Adi, noantele acelea albastrui sau galbui sunt defapt reflectia celui care filmeaza.
Din cite vad, Terminatorul este vopsit prin procedeul clasic, adica baza negru, crom peste. (Alclad II sau Spaz Stix)
Vopsirea cromului este foarte delicata si depinde foarte mult de suprafata pregatita. In cazul in care vei vopsii plastic cu o vopsea din spary (exemplu Duplicolor) te sfatuiesc sa aplici macar doua straturi de grund inaintea aplicarii vopselei crom. Lasa grundul macar 2 - 3 zile sa se usuce dupa care aplici cromul! Aplica numai in straturi foarte subtiri.
Personal sunt cam sceptic daca vei fii multumit in timp de calitatea vopselei din spray...
Totusi , incearca si aratane si noua ce ti-a iesit! Succes!

#4 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2011 - 09:35 PM

in descrierea filmuletului zice ca a aplikat direct chrome mirra spray apoi a facut wash cu negru

uitati alt exemplu

http://www.google.ro...iw=1280&bih=608

am si io 2 figurine de genu si vreau sa le fac sa arate la fel ca astea :d si nu stiu cu ce sa dau , am folosit un chrome lucios spray de la Alpina dar nu se reflecta asa bine..

#5 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2011 - 10:11 PM

tibi asta e exact ce vreau sa obtin :d cea din stanga e super

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC_0334.jpg


#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 11 August 2011 - 10:26 PM

@ Bobo20: da, la explicatiile de la filmulet descrie ca au folosit Alsa Mirrachrome si linile de panou sunt cu un wash de vopsea Tamiya negru.
Acolo mai scrie ca vopseaua este aplicata cu aerograful! Deci vopseaua este decantata din spray intr-un recipient sau direct in cupa aerografului. Vopselele crom la spray nu ies cu adevarat asa bine ca atunci cind aplici acceasi vopsea prin aerograf!

Si cred ca tipul nu a spus tot, in acest video-demo de la Alsa vopseaua crom este aplicata peste o vopsea neagra, asa se lucreaza si cu Alclad II Chrome.

La ce ai scris acum : in fotografia aia lingura din stinga este vopsita cu negru si cromul este pulbere aplicat prin polishare cu o cirpa.
Kosutte Gin San. Se gaseste in Ungaria la www.automakett.hu dar nu stiu dece nu apare pe site. Am avut cutia in mina acum o luna cind am fost acolo...

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 11 August 2011 - 10:33 PM


#7 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2011 - 11:38 PM

pakat ca nu se gaseste si la noi aceasta pulbere ... ca e foarte misto. Io nu am aerograf ... sa inteleg ca nu se poate face cu sprayul chrome acelasi efect ca in filmulet?si ma refer la spray-urile gasite la magazinele auto sau altele de vopsele

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 11 August 2011 - 11:39 PM


#8 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 August 2011 - 07:38 AM

Vopselele de tip aluminiu/corm/silver se pun pe o suprafata atent prelucrata, altfel nu iese nici un chichirez! Apoi trebuie date cu aerograful, din pensula, mai mult ca sigur, vor iesi dungi inestetice. Si, cireasa de pe tort, este evidentiera ulterioara a detaliilor, prin spalari cu diferite nuante de culori inchise, asta cerind ceva experienta.

#9 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 12 August 2011 - 11:27 PM

ce insemana o suprafata bine prelukrata mai exact? si din vopsea spray nu iese bine? trebuie neaparat aerograf?

si de ce marea majoritate a sprayurilor vopsea de tip chrome de pe piata nu corespund culorii capacelor care este pe bune chrome ????

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 13 August 2011 - 06:40 AM

Prin pregatirea suprafetelor se intelege :
- debavurarea si slefuirea pieselor (in cazul in care este nevoie);
- aplicarea unui primer (grund) care dupa uscare este examinat atent, iar in cazul in care ai scame sau praf acestea trebuie slefuite cu un smirghel cit mai fin (eu folosesc numai 2000 la ud!)
- pentru crom se aplica de regula doua - trei straturi de negru lucios, in cazul in care negrul are textura (coaja de portocala) acesta trebuie din nou slefuit cu smirghel de 2000 la ud sie lustruit cu paste de lustruire;
- suprafata pentru cromare trebuie sa fie atit de lucioasa incat sa te poti vedea in ea! (Fara gluma!)
- se aplica cromul in multe straturi succesive, deoarece dozele de spray descarca o cantitate mare de vopsea iar stropii sunt cu mult mai mari ca cele din aerograf efectul de crom nici nu apare.

Sfatul meu este totusi sa incerci vopselele Duplicolor. Stiu ca exista o vopsea crom care se aplica peste vopsea negra. Cauta pe la magazinele care vind piese sie vopsele auto!
Daca nu gasesti, Duplicolor are un crom pentru jenti de masina sie gasesti in mai toate magazinele care vind materiale sie unelte (bricostore, praktiker, ambient etc)
Succes!

#11 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 13 August 2011 - 12:18 PM

Multumesc

#12 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 15 August 2011 - 11:48 PM

atunci o sa dau cu un negru gloss intai , apoi cu duplicolor crom, sper sa gasesc :D

aceasta e vospeaua de la duplicolor de care zici tibi?
http://www.temad.ro/...t&produs_id=130

sau asta http://www.temad.ro/...t&produs_id=142

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 16 August 2011 - 12:16 AM


#13 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 August 2011 - 11:00 AM

Eu zic sa incerci cu prima varianta, DAR REPET, nu cred ca vei avea un efect crom asa cum iti doresti.

#14 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 17 August 2011 - 05:19 PM

asta pentru ca nu aplic prin aerograf???

#15 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 18 August 2011 - 07:59 AM

Din incercarile mele acum aproximativ 1 an, am constatat ca vopselele Crom din spray nu dau nici pe departe aceeasi calitate cu cea care este pe capace. Suprafata vopsita nu a aratat niciodata a fi cromata, arata mai mult a argintiu. Motivul poate fi cantitatea mare de vopsea care este pulverizata din spray. Tu totusi incearca pe niste bucati de plastic. Poate ai norocul sa obtii ceea ce doresti cu bani putini...

#16 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2011 - 11:26 AM

da exact asa patesc si io , trebuie sa dau mai multe straturi ca sa luceasca cat de cat , dar efectul ca cel de pe capac niciodata nu mi-a iesit

#17 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 18 August 2011 - 09:11 PM

Astazi am cumparat un spray de la Tectane si am fost surprins de calitatea lui , nu pot sa zic ca arata la fel ca in clipulet dupa ce aplic pe figurina, dar e pe aproape. E cel mai bun spray de pana acuma :D, in schimb se usuca greu foarte greu

#18 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 20 August 2011 - 01:21 AM

a aparut o noua problema ... rasina minerala white spirit folosita la wash dizolva vopseaua , are cineva alta idee?

#19 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 August 2011 - 11:09 AM

Citeaza

rasina minerala white spirit
Ceva nu e bine aici, white spirit nu este rasina.
Solutii ar fi doua:
- un strat de izolare
- folosete ceva pe baza de apa (acrilice, tempara, guase)

#20 Useril este offline   bobo20 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 203
  • Inregistrat: 13-March 09
  • Location:bucuresti

Postat 21 August 2011 - 01:21 PM

ma gandeam la un lac ceva , am unu lucios de la revell email si reactioneza la fel ca white spiritu..Vreau sa pun lac pentru ca se cam ia vopseaua de pe figurina cand apas putin mai mult intr-un loc imi ramane luciu de chrom pe deget...

Aceasta postare a fost editata de bobo20: 21 August 2011 - 01:36 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi