Forum Machete,Modelism,Hobby: Gunze Super Metalic SM01 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Gunze Super Metalic SM01 Super Fine Silver SM01

#1 Useril este offline   AndreiGosman 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 18-September 10
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2011 - 02:38 PM

Salutare,

Avand in vedere ca nu am gasit mai pe nicaieri un test cu Gunze Super Metalic, m-am gandit sa fac eu unul.
Vopseaua a fost proaspat achizitionata de la XABA.

Am preparat 2 cartele telefonice, pe una am dat un strat de Gunze Gloss Black (acrilic), pe cealalta doar am spalat-o cu detergent.

Aspect, miros, consistenta: Este identica cu vopselele argintii la tub metalic din kiturile rusesti de pe vremea lui Nea Nicu'.

Cu toate ca pe Internet am gasit niste referinte ca nu ar trebui diluata, la mine nu a mers. Am incercat sa o dau nediluata, pe la 18-20 PSI si ieseau numai firisoare de vopsea.

Odata diluata aprox 20% - 25% cu Mr. Color Leveling Thiner, a mers brici, s-a asezat frumos.

Am incercat si o presiune mai mare, 27-30 PSI, a fost ok, la fel si mai mica, 15 PSI

Odata uscata, pe cartela cu gloss black, pare un pic mai inchisa decat pe cartela simpla.

Din pacate, nu am lucrat niciodata cu Alclad, asa ca nu am termen de comparatie.

O sa incerc sa pun si niste poze

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 15 August 2011 - 09:01 AM

Salut Andrei,

Astept fotografiile sa vedem ce ai facut. In orice caz, ceea ce ai inceput nu este rau. Sa pastrezi testele si sa ne spui peste citeva luni daca a crapat vopseaua, mai ales cea cu vopseaua acrilica lucioasa! Mai este ceva, cum sta cu aderenta? Se poate masca? Verifica daca ramane vopsea pe banda de mascare.
Legat de Alclad, sunt vopsele bune daca lucrezi intr-un mediu curat, altfel mi se par cu mult mai greu de folosit decit alte vopsele metalice. Orice scama sau fir de praf este imediat acolo si din pacate imediat sesizabil. De asta prefer in cele mai multe cazuri sa folosesc vopsele Tamiya din Spray ( AS 12 si TS 30) aplicate prin aerograf. La crom folosesc vopseaua Alclad (alta alternativa mai buna inca nu am) care arata foarte bine dupa vopsire dar este extrem de sensibil. Se zgirie foarte usor si problema cea mai mare se da foarte usor jos de pe muchii!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 15 August 2011 - 09:02 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi