Forum Machete,Modelism,Hobby: Burlane din tavi/caserole din folie de aluminiu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Burlane din tavi/caserole din folie de aluminiu Lipici pt. folie de aluminiu

#1 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 05 August 2011 - 02:01 PM

Salut,

Pentru confectionarea burlanelor unei cladiri m-am gandit initial sa folosesc pai (de suc) pe care sa-l vopsesc/suflu cu spary cu bronz...apoi ma gandeam ca ar fi mai bine sa folosec material din tavi/caserole din folie de alumi - cu ce lipici sa lipesc burlanele de cladire/acoperis (carton)? merge oare moment sau trebuie ceva special Foliefix Spur am vazut pe net...Imagine postata

multumesc de rapunsuri :)

#2 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2011 - 07:04 PM

eu am lipit cu bison -plastic si nu am avut probleme. Nu este o lipitura prea pretentioasa si sigur exista varante multiple.

#3 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2011 - 09:48 AM

nefiind o lipitura foarte pretentioasa, cred ca ar merge foarte bine si cu superglue.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 August 2011 - 10:53 AM

O observatie: aceasta intrebare puteai sa o pui la primul topic deschis de tine, erau probleme conexe, ca sa zic asa.
Diametrul cosului, burlanului, trebuie sa fie in legatura cu restul machetei, deci folosesti "paie" pentru suc, sau altceva cu diametrul mai mare sau mai mic, functie de restul cladirii.
Folia de aluminiu trebuie utilizata cu precautie, asta datorita stratului de oxid care face ca lipitura, chiar si cu lipici de tipul superglue sa nu fie prea rezistenta.
Vezi ca nu tot plasticul de caserola se lipeste cu lipici pentru plastic, cele din polipropilena (marcaj PP) nu se lipesc decit la cald.

#5 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2011 - 01:41 PM

daca folosesti PP cum zice Z-mare, atunci poti folosi Bison Kit care e un fel de prenadez.

#6 Useril este offline   oanasm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 01-August 11
  • Location:Satu Mare

Postat 08 August 2011 - 08:27 AM

'neata si multumesc de raspunsuri!
Z ma gandeam ca e mai indicat sa deschid un subiect nou aici...decat sa discut problema cu burlanele la vopsit macheta cartonImagine postata scuze..chiar doream sa ma incadrez unde trebuieImagine postata
ma refeream la tavi/caserole de aluminiu de genul acesta http://www.abc-pack....2phr6uq5vnna897 care nu cred ca, cotin paltic sau PP....

Aceasta postare a fost editata de oanasm: 08 August 2011 - 09:08 AM


#7 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 August 2011 - 09:27 AM

Ceau,
burlanele la cladiri se pot realiza din diferite materiale, in functie de scara la care lucrezi. Paiele de suc sunt o optiune. Apoi se pot folosi diferite alte materiale, pe care le rulezi pe un suport de tip betisor cu diametrul dorit. Evident, cu costuri mai mari, se pot folosi tevi din alama, aluminiu, plastic care se gasesc de-a gata si se taie la dimeniuni.

Lipirea se face cu superglue daca sunt materiale metalice sau cu adezivi dedicati plasticelor, pentru materiale plastice. Pentru materiale de tip PVC exista lipici special, aceste materiale sunt insa mai pretentioase. Putin mai dificila este realizarea partii superioare a burlanelor, care se pot confectiona tot din astfel de tuburi taiate pe lungime.

Foarte utile, daca ai in vedere realizarea acestor machete (de arhitectura), in situatia in care nu te vei opri dupa prima, sunt tot felul de materiale domestice. Eu strand piese din plastic sau metal de la tot felul de jucarii sau masinarii casnice, care ulterior prin prelucrare si vopsire se pot folosi in diferite situatii.

Spor la lucru

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi